Nejkvalitnějším loňským dostihem byla Velká cena českého turfu

5. 4. 2023 Jaroslav Fabris a Jan Žid Autor fotek: Tomáš Hocbecher/Archiv TMM Zdroj: Jockey Club ČR

Od roku 2015 vydává IFHA (Mezinárodní Federace Dostihových Autorit) vedle Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, také Longines World's Top 100 Group 1 Races. Jak už název napovídá, jedná se o hodnocení stovky nejkvalitnějších dostihů nejvyšší kategorie Gr.1. Před začátkem letošní sezóny se tedy ještě jednou ohlédneme za tou loňskou, když potřetí vydáváme českou obdobu tohoto žebříčku, tedy Klasifikaci českých jedničkových dostihů.

Při sestavování Klasifikace českých jedničkových dostihů, kterou naleznete v příslušné tabulce, jsme postupovali obdobně jako naši zahraniční kolegové. Hodnocení jednotlivých dostihů je tedy průměrem klasifikačních známek koní na prvních čtyřech místech. Není přitom podstatné, jakou formu vyběhl kůň v daném dostihu, nýbrž jakou nejlepší formu vyběhl v dané sezóně.

Jediná výjimka z tohoto pravidla nastává tehdy, pokud se v dostihu, který je otevřený i hřebcům, umístí na některém z prvních čtyř míst klisna. V hodnocení světových dostihů se v takovém případě přičítají ke klasifikační známce klisny čtyři libry, čímž je zohledněna úleva pro klisny. Ta se v různých částech světa liší, ale protože u nás je v dostizích pro tříleté a starší koně úleva pro klisny vždy 1,5 kg, při sestavování Klasifikace českých jedničkových dostihů jsme počítali právě s touto hodnotou.

Stejně jako v mezinárodním žebříčku i pro ten český platí, že se týká pouze rovinových dostihů, v nichž mohou startovat tříletí nebo starší koně. Navíc jsme nehodnotili všechny české dostihy. Zatímco mezinárodní žebříček se skládá jen z dostihů kategorie Gr.1, takže v něm nenajdete například nejbohatší dostih světa na travnatém povrchu, tedy australský The Everest, u nás jsme hodnotili pouze dostihy první nebo vyšší kategorie. Takových dostihů se loňském roce odběhlo 31.

Že se zároveň nejedná o hodnocení 31 nejkvalitnějších českých dostihů, můžeme ukázat na příkladu karlovarské Cena Lázně Poděbrady. Ta má totiž status II. kategorie, ale protože v ní zvítězil loňský čtyřnásobný jedničkový vítěz Vert Liberte a jedničkoví koně se umístili i na dalších místech, její hodnocení činí 79,75 kg. S touto známkou překovává přes dvě třetiny jedničkových dostihů, takže by jí patřila pozice na konci Top 10.

Za zmínku stojí, že právě hodnocení jednotlivých dostihů je klíčovým podkladem pro jejich zařazení do evropského pattern systému. K zisku statusu Listed je standardně podmínkou, aby průměrný rating posledních tří ročníků dostihu činil minimálně 100 liber, jejichž českým ekvivalentem je 90 kg. Pro země, které stojí mimo black-type systém, byla tato hranice loni zmírněna na 95 liber. Díky tomu se se statusem Listed letos nově poběží polská Velká varšavská. Z českých dostihů měl ke statusu black-type dobře našlápnuto EJC Million, který už ale v dostihovém kalendáři bohužel nenajdeme. Stávající české dostihy jsou od zmíněného ratingu výrazně vzdáleny.

Aktuální Klasifikaci českých jedničkových dostihů vévodí 44. CPI Hotels Velká cena českého turfu (84 – L), v níž se mezi čtveřici nejlepších vešla dvojice koní, která obsadila čtvrtá místa ve francouzských dostizích se statusem Listed. Konkrétně jimi jsou vítězný Vert Liberte a čtvrtý Aigle Vaillant. Právě oni mají tedy největší zásluhu na tom, že Klasifikaci českých jedničkových dostihů premiérově vévodí vytrvalecký dostih. V minulých letech byly lépe hodnoceny dostihy na distancích okolo míle, které tentokrát najdeme na dalších sedmi místech. Dodejme, že do Top 10 se vešly pouze dostihy konané v Chuchle Areně Praha.

Podobné články

O tom, který kůň se stane vítězem hlavní kategorie Kůň roku 2024 rozhodují body, které kůň získá za výsledky na dráze a také výsledky ankety Jockey…

Dárek od Mikuláše nebo pod stromeček? Fanoušci Velké pardubické se dočkali. Už od čtvrtka 5. prosince budou v prodeji vstupenky na 135. Velkou…