III. pokračování metropolitní sezóny 2006

Osm dostihů měla na programu třetí neděle metropolitní sezóny 2006 na závodišti v Praze-Velké Chuchli. Hlavní slovo dostaly tříleté slečny, které si ve Velké ceně BECK International - 32. Memoriálu Rudolfa Deyla (1410 m, 170 tis. Kč) otestovaly formu před blížícími se květnovými klasickými zkouškami.

Vanessia ve stopách Vapety?
Favoritkou hlavního dostihu se stala v zimě z Irska importovaná High Reservation (3:1), ale její preference byly především kvůli trenérem avizovanému tréninkovému manku jen mírné vůči vítězce Ceny zimní královny Chennai (3,5:1). Obě však nesly 2kg penalitu, a tak bylo nutno počítat i s dalšími adeptkami, především s druhou z Ceny zimní královny Vanessiou a letos v Bratislavě již dobře umístěnou (2. ve II. kategorii) Varinetou (obě 5:1).
Velký díl smůlu si na startu vybrala Dynastia a její žokej Martin Srnec, klisna v okamžiku startu zalehla a po otevření dvířek odstartovala bez svého jezdce (snad na tuto událost nebude Deylův memoriál zakletý, protože start bez jezdce předvedla v loňském ročníku Ecologically Right...). Svižné tempo udala favoritka High Reservation, která před Chennai, Saporou a Vanessiou přivedla pole do cílové roviny. V ní nasazené tempo sice udržela, jenže právě ryzka Vanessia (dcera vítězky slovenské Jarní ceny klisen 1995 Vakacie a polosestra vítězky Central European Breeders' Cup Classic, Oaks a také Deylova memoriálu 2001, šampiónky Vapety) ještě zrychlila a pod svým stálým jezdcem Jakubem Pavlíčkem si v obstojném čase 1:28,10 (sekundu a půl za rekordem dostihu na 4,3-pružné dráze) vypracovala finální náskok dvou a čtvrt délky. Svému jezdci i trenérce Miroslavě Vávrové přinesla zatím největší úspěchy jejich kariér, což ostatně platí i o samotné klisně, která vloni ze dvou startů vytěžila třetí místo mezi debutanty a již zmíněnou druhou příčku ze "zimní královny". I za lehce triumfující jedinou reprezentantkou stáje Trucks & Trailers zanechala pozitivní dojem druhá High Reservation, o necelou délku za ní vybojovala třetí místo Cheers for Chiara. Nejlepší pětici doplnily stále nenápadná majitelka dobrého potenciálu Maracuda a Sapora, naopak se v koncovce zcela vytratila Chennai.

Laureat i podruhé neporažen
Zajímavé obsazení měla Cena Allan Rodgera (III. kat., 1610 m, 3letí), v níž se střetli perspektivní vítězové z letošní první neděle a svěřenci úřadujících trenérů šampiónů (rovinového, Neuberga) Laureát (favorit 2:1) a (překážkového, Váni) Zandro (3,5:1), a to ve společnosti dalších možných adeptů do vyšších kategorií. Oba prominenti nakonec získali nejvyšší příčky. Laureat byl žokejem Janáčkem dlouho držen v poklidu za středem pole, ale stupňovaným finišem v cílové rovině míjel jednoho soupeře za druhým a vyhrál lehce o jednu a půl délky. Zandro se podél bariéry posunul ke druhému místu, délku před bratrem klasického vítěze Monolita Moonrainem.

Šampión ukončil zimní spánek
Ve třetí kaptiole letošní sezóny se konečně vítězně prosadil dvojnásobný žokej-šampión Jan Rája. Jeho čekání na první triumf ukončila favoritka druhého dostihu (Cena Factoringu ČS, handicap II.kat., 2410 m, 4+) Kadra, se kterou Rája výborně načasoval finiš a svěřenkyně Josefa Váni vyhrála o krk před Baccaratem, v jehož sedle už už žokej Dušan Andrés sahal po třetím triumfu ve třetím letos konaném dostihu druhé kategorie. Rája pak přidal ještě druhý plný zásah v Ceně Special Turbo (III. kat., 1310 m, 4+) s valachem Cheri Rules. V průběžném pořadí šampionátu CK Martin Tour Cupu si také dvěma triumfy vedení upevnil sázkový favorit na zisk letošního titulu Václav Janáček (kromě Laureata ještě Vodorys - s ním zopakoval své zadržené vítězství z předchozího odpoledne s Latmonem) a má nyní pět vítězství. Na druhém místě se s čtyřmi body drží největší jarní překvapení Jiřina Vodehnalová, která tuto neděli také přidala jeden úspěch (Shodus mezi debutanty), třetí je se třemi výhrami Jiří Chaloupka, jehož dosavadní rovnice zní: jeden den = jeden triumf. Tentokrát v posledním dostihu v sedle Cosmetika, a také Chaloupka napodobil svou předchozí neděli, kdy vyhrál poslední bod programu (s valachem Porto).

Příbuzné články:

Podobné články
Lucie Fialová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…