Chelmsford ukořistil I. kvalifikaci po škrtech favoritů

24. 5. 2023 Monika Suchánková Autor fotek: Monika Suchánková
 Chelmsford
Chelmsford

Na dostihovém závodišti v Pardubicích byla 20. května největším tahákem I. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou. Bohužel se na start nepostavili dva největší favorité, Evžen a Mr Spex.

Vše odstartovala Cena HIPODROMU MOST (steeplechase crosscountry, IV. kat, pro pětileté a starší koně). Na trati dlouhé 4 600 metrů byla nejaktivnější Jacqueline před Hamis Cenný Monarcho. Před náběhem na travnatý ovál si pozici začal lepšit Lastien. V cílové rovině se Jacqueline snažila držet Lastiena (žokej Jakub Kocman, trenér Veronika Lempochnerová, DS Kompresory-Kopřiva), ten ale měl lepší závěrečné zrychlení. Třetí dokončil Dovalweeno před Vaxertonem a Kornelií.

1.dostih-Lastien.JPG

Po loňské vynechané sezoně byl po startu Poháru BICZ holding 2023 (steeplechase crosscountry, III. kat, 4 400 m, pro pětileté a starší koně) hodně aktivní Christiano. Po několika stovkách metrů se k vedoucímu koni přidal také Zataro. V poslední části oranice se na čele chvíli objevil No Risk No Fun, ale za ním už číhala na správný okamžik Westernerka (žokej Jan Kratochvíl, trenér Helena Vocásková, Zeas Staré Hradiště). Ta se ještě před cílovou rovinou odpoutala od ostatních a v cílové rovině pouze navyšovala náskok. Druhý dokončil  French Chardonnay před Zatarem, Stukem a Averisem.

2.dostih-Westernerka.JPG

Vypálit rybník favoritům se doslova podařilo nové akvizici DS Pegas, Quartovi De Garde (žokej Jan Faltejsek, trenér Dalibor Török) v Ceně společnosti Tipsport (steeplechase crosscountry, II. kat, 3 300 m, pro pětileté a starší koně). V průběhu dostihu se na čele pohybovala především dvojice King’s Shilling a Lianel. Pozdější vítěz Quart De Garde byl kolem čtvrtého místa, v průběhu dostihu se posouval kupředu a poslední skok již skákal vedle vedoucího Lianela. V cílové rovině přešel Quart De Garde s přehledem na první místo a docválal si pro vítězství. Favorit Lianel nakonec skončil třetí, když ho stihl předběhnout ještě Mr Zuru. Čtvrtý dokončil King’s Shilling před New Finchem.

3.dostih-Quart-De-Garde.JPG

Cena města Pardubic – I. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry, NL. kat, 5 800 m, pro pětileté a starší koně) měla být návratem výborného Evžena. Bohužel několik dní před startem přišla zpráva, že Evžen ze zdravotních důvodů ukončuje svoji dostihovou kariéru a odchází do sportovního důchodu. A pouze pár hodin před samotnou kvalifikací byl škrtnut také loňský vítěz Velké pardubické, Mr Spex. Kvalifikace tak přišla o dva největší favority. Přesto se na startu sešla zajímavá jména, například Player, Argano a Chelmsford. Hned na druhém skoku nastal problém pro Lombarginiho, kde ztratil jezdce. Na čele se mezitím ocitnul Paris Eiffel, ale dlouho tam nevydržel. Volný Lombargini před Irskou lavicí ostře zabočil, Paris Eiffel zpomalil a propadl se. Hůře na tom byl Player, kterého Lombargini strhl sebou, a jeho jezdec skončil pod Irskou lavicí. Mezitím se na čele objevil Chelmsford před Godfreyem a Stringem. Startovní pole uzavíral Argano, který ale už několikrát ukázal výbornou koncovku. Před cílovou rovinou se ke stále vedoucímu Chelmsfordovi připojil Godfrey a poslední skok skákali společně. Chelmsford (žokej Jan Kratochvíl, trenér Josef Váňa st., Javor) ale ukázal svoji třídu a zvítězil, i přestože si velkou část dostihu odvodil sám. Druhý dokončil Godfrey před Arganem, Kaiserwalzerem, Paris Eiffelem, Stringem a Dulcarem De Sivola.

4.dostih-Chelmsford.JPG

Jedinou steeplechase byla Cena Služeb města Pardubic (III. kat, 3 500 m, pro pětileté a starší koně). Pro lehké vítězství si doběhl Irreverencieux (žokej Jan Odložil, trenér Luboš Urbánek, Lokotrans). Druhý dokončil  Naarden před Yankem a Punchem Du Rheu, který velkou část dostihu odvodil.

5.dostih-Irreverencieux.JPG

Předposledním dostihem byla Cena společnosti Explosia a.s. (steeplechase crosscountry, IV. kat, 3 350 m, pro pětileté a starší koně). Nejvíce aktivní byl La Coral, který udával tempo před Antalgiquem a Un Reve Dautomnem. V cílové rovině se ale nakonec radoval Dragon Arrow (žokej Jakub Kocman, trenér Helena Vocásková, 3 hearts), pro kterého to byl první překážkový dostih. Druhý dokončil La Coral před Un Reve Dautomnem, Sapientim a Antalgiquem.

6.dostih-Dragon-Arrow.JPG

Poměrně nepovedený průběh dostihu se odehrál v závěrečné Ceně Skupiny Protecton (steeplechase crosscountry, IV. kat, 3 200 m, pro čtyřleté koně). Na startu se sešlo celkem šest začínajících koní přes cross country skoky. Na jedné z překážek spadl vedoucí Conspirationist, společně s ním také Stormmy a Supreme Vega a dostih pokračoval pouze ve třech. Z vítězství se nakonec radoval favorit Fort Medoc (žokej Jan Faltejsek, trenér Pavel Tůma, Dr. Charvát) před Sardinií a Great Stormem.

7.dostih-Fort-Medoc.JPG

Další, druhá kvalifikace na 133. Velkou pardubickou proběhne v Pardubicích 24. června.

Podobné články

O víkendu se u nás dostihy uskutečnily tentokrát pouze v sobotu na severočeském Hipodromu Most. Slunečné odpoledne přivítalo bohatou diváckou…

Po nabitém programu předchozích týdnů je o následujícím víkendu plánován pouze jeden dostihový den. Ten se uskuteční na mosteckém hipodromu, kde se v…