Postroje k tahu

Radmila Popková

Vloženo 19.10.2016 - 21:21
Zdravím, potřebovala bych pro svou poničku postroj k tahu dřeva v lese. Máte někdo prosím s touto "disciplínou" u poníků zkušenost? Používáte chomoutek nebo stačí poprsák? Případně bych ráda, pokud by mi někdo mohl dát odkaz na nějaké "vhodné" výrobce či prodejce? Děkuji

Gabriela Spurná

Vloženo 26.10.2016 - 7:13
Ticho po pěšině, tak si dovolím... Tah v lese je jen pro opravdu řádně osvalené tažáky, však si taky kočí nechávají i hřebce, chodí v páru... Pro poníka jen jako doplněk. Prostě práce jen s průklestem a vůbec lehčí záležitosti. Obecně je poprsák do lehčího tahu a chomout do těžšího. Chomout je dražší, taky i proto že polštář se různě docpává aby seděl a nemačkal. Pak chomout plní svou funkci a pěkně rozkládá zátěž. Poprsák je použitelnější na víc koní, cena je přijatelnější, ale hodně z nabízených má moc malou plochu té poprsnice. (já jsem si koupila chomout, chtěla jsem aby poncl ohrnul brambory a oplečkoval řepu na záhumenku, brány) Myslím, že i ten dvoukolák s lidma se líp táhne v chomoutu než poprsáku. Tah je dovednost nemalá, proto se nejlépe učí v páru vedle mazáka koně. (já jsem to u své ponice nezvládla). Těžba dřeva je jakože dovednost ještě speciálnější. To zvíře je hodně samostatné a inteligentní ( často chytřejší a zodpovědnější než kočí opilec).

Gabriela Spurná

Vloženo 26.10.2016 - 7:22
Na bazoši jsou k dostání i chomouty na poníky. Chce to ale dobře měřit (doma si nějaký vyzkoušet a odhadnout jakou velikost vlastně). Počítat s tím, že bude potřeba doupravit polštář ... Hodně pomůže typ koně který ho nosil aby byl stejný s vaším... Většinou nejsou tak líbivé jako poprsáky, je to prostě na těžkou práci.

Gabriela Spurná

Vloženo 26.10.2016 - 7:31
A poprsáky si tu hodně pochvalují značku Baron. Je to od místní Mišule. Na lehčí tah jsou určitě dobré. (snadná udržba, výdorný poměr cena-životnost) Jo a jinak literatury na téma zápřahu a tahu je v češtině nemnoho. Než se do toho pustíte určitě zajděte k někomu do učení (někomu důvěryhodnému).

Radmila Popková

Vloženo 4.11.2016 - 12:38
Děkuji za odpovědi. Ano, zvažovala jsem spíš chomoutek, ale právě, mám obavu, jak trefit tu velikost :( Takže bych brala i poprsáček, třeba do začátku. Bydlíme v lese, takže ano, chci ponici k tahu dřeva, jistě vše bude uzpůsobeno jejím poměrům.) A myslím, že by jí to mohlo jít a bavit jí to. No uvidíme... Byla jsem na dvoudenním kurzu u pana Iše, něco mám načteno, něco trochu okoukáno a trenéra "na kopci"...takže se jen těším, až se do toho pustíme... jen nám chybí ta "výstroj" no..taková malá věc:))))

Radmila Popková

Vloženo 4.11.2016 - 12:42
Mj. pokud by někdo měl tip na nějakou literaturu, nebo další studijní materiály, budu taky ráda...