Malí koně a sport

ka_a_ka

Vloženo 1.11.2013 - 21:48
Ahoj, jaké máte zkušenosti se sportujícími "prakoni"? Třeba hobbíčkaři, nebo i turisti a jakékoli odvětví stylu i sportu. Mám jednoho takového a stále slýchávám, že to je jen pony a proč zrovna pony. Mám občas pocity, že ostatní jej vidí jako něco méně. No ladní, tak jako velcí koně nikdy nebudou, ale zase jsou neskutečně učenliví a chytří (alespoň podle mých zkušeností:-)) Mám spíše na mysli huculy, fjordy apod. Pro mě je neskutečná inspirace fjordík Guusje. Díky za příspěvky

ka_a_ka

Vloženo 1.11.2013 - 22:34
Nebo tady: http://www.youtube.com/watch?v=rA9n-mshpa4 Jsou úžasní:-)

veronika sixtova

Vloženo 2.11.2013 - 10:34
Reakce na 1524565: máme doma stádo haflingerek - a slýchávám to taky velmi často, to: "ježišku, vždyť jsou to takoví pinďové...a co z toho máte...a kdybyste si radši místo toho pořídili a zabejvali se se sporťákem...a..." :-)). No dlužno říct, že velké sporťáky máme taky, takže tam jsou radilové a kritici našich blonďatých pinďů trochu vedle :-D a mnoho našich kritiků (včetně dvou renomovaných skokových trenérů velkých sporťáků) už po shlédnutí některých výkonů našich kobyl změnilo názor na: "hele, ale voni uměj skočit...a hele voni ty hafloušové úplně tak marní nejsou..." :-DD. Ono se ve finále pokaždé totiž zjistí, že ti lidé o tom plemeni vůbec nic nevědí a mají ho zafixované jen jako přetloustlého malého buřta zhusta zapřaženého ve valníku hnoje :-)). Dokonce jsem už několkrát na závodech zaznamenala, že ani rozhodčí nevědí, co jim to tam v kolbišti jede za plemeno a na vlastní uši jsem jeden sbor slyšela, jak se shodl na "nějakej pěknej blonďatej poník, nejspíš velš"... Takže se to chce jen povznést nad podobné výkřiky "do tmy" a klidně jim odpovědět "jsou to takové naše haflingeří hračky a my si s nima hrajeme rádi" :-). Letos si dvě naše haflingerky vyjely výkonnost drezuru Z (no, tam to nebyl žádný oslňující procentický výkon, protože drezura fakt není naše parketa), jedna si vyskákala úroveň ZM a jedna Z. A to mi ke spokojenosti bohatě stačí, kobyly prokázaly, že jsou všestranné a dají se připravit a natrénovat úplně stejně jako velký sporťák :-)).

ludmila slavíková

Vloženo 2.11.2013 - 14:40
Potvrzuju to co píše Verča, naše hafla nás všechny taky překvapila, je velice skokově je schopná :-) Náhodou, oni ty malý koníci skáčou jako sviňa :-))

žofré

Vloženo 2.11.2013 - 14:51
Reakce na 1524565: Jsem nesportovní majitel nesportujících fjordkoulí. Jde o to, jestli koukáte do kotlinky nebo i po světě. V kotlince s fjordy vattunka jezdí endurance, dalmatika asi neofiko parkurky, jennifer "skorofjordy" zapřahá na ofiko zápřeže, z hřebčína NováPaka někteří fjordi skákali, jinak hrají pushball, dělají voltiže, jedna fjordka skákavala ofiko, jméno už nevím. Jsou tu tři plemenní hřebci, z NL, Balony ještě před dvěma lety jezdil drezury- venku a dobře. Z těch "starších dob" venku si pamatuji hřebce Gjest, stál nakonec v Kanadě, to byl výborný klusák.Na netu jsou i fjordkoule westernové, nejen traily. Stran haflů už máte rumbu, za huculy je tu třeba GoralZora-najděte si třeba huculskou stezku. Myslím ale, že většina majitelů , kteří cíleně hledají prakoně , tak nečiní za účelem sportování s těmito.Takže i proto jich v tom sportu až tolik vidět není, u nás. Naopak "sportuchtiví" zas mají většinou jiné preference a představy ideálního koně.A každému to jeho:-).

ka_a_ka

Vloženo 2.11.2013 - 16:54
Reakce na 1524580: Máte pravdu, nad to se musí člověk povznést. Ale ti vaši haflíci, jsou fakt krásní:-) prostě jsem ujetá na malý koně:-)

ka_a_ka

Vloženo 2.11.2013 - 17:03
Reakce na 1524593: Ta je teda dobrá:-) už jsem viděla několik takových šikulek, co to natřelo těm velkým sporťákům. To jim pak spadla brada, ale stejně si ty svý blbý kecy neodpustí, ale mohli by teda už.

ponka

Vloženo 2.11.2013 - 20:45
Reakce na 1524568: krásný a tohle taky :-) http://www.youtube.com/watch?v=G7HQ5TVp7hA jsem taky ulítlá na ,,malé " koně,jednoho mám velikosti Haflošu.A poráží i velký koně ve svém oboru :-))

ponka

Vloženo 2.11.2013 - 20:52
foto..z dekorování :-D / velikostní rozdíly :-) /

ka_a_ka

Vloženo 2.11.2013 - 21:34
Reakce na 1524596: Já taky nemám koníka primárně jako sporťáka a ani se za sportovního jezdce nepovažuji, ale jako kámoše, který mě povozí v terénu, odjedem Z drezůru (nějaký malý hobbíčka) a skočíme si nějaký ten křížek (a on to zvládne). Spíše mě překvapuje ten přístup tady v ČR, konkrétně MS kraj, možná je to jinde jiné, bohužel jsem neměla možnost zjistit. Tak nějak mi připadá, že ti lidi nedokážou pochopit, že je to rovnocenný koník těm velkým (alespoň pro mně, ale "prdím" na ně:-) Mě se třeba hodně líbí Guusje (viz můj první příspěvek) a ty jejich čétéčka nesvedou ani čtvrtku toho co on, ale budou se na všechny prcky dívat, tak jak se dívají. Balony mě hodně zaujal, určitě na něj podrobněji kouknu, je moc nááádherný. Děkuji všem za hezké příspěvky a fotky, potěší:-)

ka_a_ka

Vloženo 2.11.2013 - 22:04
Nechci, aby to teď vypadalo, jako že si protiřečím: tak, jak už jsem nastínila v prvním příspěvku mám na mysli Z-tkaře, hobbíkaře a tak podobně. Samo, když budu chtít jezdit TT parkury či Grand Prix drezurní, tak si primárně prakoně pořizovat nebudu.

ka_a_ka

Vloženo 2.11.2013 - 22:12
Reakce na 1524612: Mooc pěkní. Ale ty rozdíly nejsou až tak markantní, on(a) je celkem vysoký, ne? To my jsme větší prcci:-)

ponka

Vloženo 3.11.2013 - 9:47
Reakce na 1524622: To zkresluje fotka je tam rozdíl 20 cm ;)

Jana Horáčková

Vloženo 4.11.2013 - 12:13
žofré: Reakce na 1524565: Jsem nesportovní majitel nesportujících fjordkoulí. Jde o to, jestli koukáte do kotlinky nebo i po světě. V kotlince s fjordy vattunka jezdí endurance, dalmatika asi neofiko parkurky, jennifer "skorofjordy" zapřahá na ofiko zápřeže, z hřebčína NováPaka někteří fjordi skákali, jinak hrají pushball, dělají voltiže, jedna fjordka skákavala ofiko, jméno už nevím. Jsou tu tři plemenní hřebci, z NL, Balony ještě před dvěma lety jezdil drezury- venku a dobře. Z těch "starších dob" venku si pamatuji hřebce Gjest, stál nakonec v Kanadě, to byl výborný klusák.Na netu jsou i fjordkoule westernové, nejen traily. Stran haflů už máte rumbu, za huculy je tu třeba GoralZora-najděte si třeba huculskou stezku. Myslím ale, že většina majitelů , kteří cíleně hledají prakoně , tak nečiní za účelem sportování s těmito.Takže i proto jich v tom sportu až tolik vidět není, u nás. Naopak "sportuchtiví" zas mají většinou jiné preference a představy ideálního koně.A každému to jeho:-). Jen si dovolím žofré trochu opravit. Ty zápřeže jsou zatím jen hobby, oba "skorofjordi" nám chodí letos prvním rokem, valach cca 5 měsíců (kupovali jsme ho v květnu), kobyla asi dva (přišla od kamarádky - právě kvůli tomu, aby se naučila tahat - na konci srpna). Do budoucna by se manžel rád účastnil ofi vozatajských soutěží pro pony (ovšem nejdřív si musí udělat licenci), takže ten ofi sport je zatím hudba budoucnosti. No a proč prakoně? Tak nějak k nim tíhneme víc, než ke sporťákům (ono to asi do velké míry souvisí i s tím, že chováme shetlandy). Já čím jsem starší, tím víc mi malí koně vyhovují (kdo má na ty stodoly lézt) a manžel zase tvrdí, že jsou na něj sporťáci moc "hubení" - rozuměj spíš se mu nelíbí subtilní typ koní a radši ty mohutnější a oplácanější. Kdysi byl jeho snem chlaďas, ale jelikož mu jízda na koni nedělá dobře na záda (posunutý obratel), tak začal zapřahat. Jinak s posměšky "proč poník" se již moc nesetkáváme (ovšem většinu našich přátel tvoří koňáci, co obvykle nějakého toho poníka také mají a nekoňáci si již zvykli), a pokud ano, většinou je to buď od lidí, kteří vlastního koně nemají a max. si občas někde zaplatí nějakou tu hodinu. Ačkoli jakýsi odpor k poníkům tak nějak cítím stále, ovšem od lidí, na kterých mi obvykle zas tak nezáleží, případně je vlastně vůbec neznám, jen je náhodně potkám na nějaké koňoakci (ale i tak mě to mrzí, ne že ne). Ale pak se zase bavím, když jim náš nejmenší poncl vytře zrak a ukáže jim, že zas tak k ničemu není :-)

Veronika Myslivečková

Vloženo 5.11.2013 - 19:31
Ahoj,když už mě tu žofré zmínila tak se taky vyjádřím...a já si rovnou kupovala fjorda do pro mě vysokého sportu a dokázala to,sice ještě mám nějaký ten sen před sebou,ale už tak moji koníci dokázali porážet araby ve vytrvalosti-endurance a to i na distancích úrovně "S",a CEI** což je zhruba kolem 100km.Pravidelně jsme byli na MČR a úspěšní,největší úspěch 2.nejlepší vytrvalostní kůň v Čr tuším rok 2007,napříč všemi plemeny a v tomtéž roce 22.kůň ve střední Evropě!samozřejmostí bylo při těchto výkonech členství v reprezentačním družstvu vytrvalosti.Zkusím taky najít fotku velikostního rozdílu,tam je ještě Leika ta měřila 137cm!ostatní měli kolem 160cm,myslím,že to je dostatečně vidět:-))) a na řeči co tam s tím dělám a proč s nima radši netahám dříví v lese,jsem se už jen musela smát,však on jim humor v cíli došel. Jako další jsem dělala zkoušky malý cvičitel-instruktor na plemenném hřebci Reitzem a tam teda byli snad ještě zlejší,jak ale čumákovali když normálně přešel parkur jak ostatní,bohužel lepší fotku nemám.

Veronika Myslivečková

Vloženo 5.11.2013 - 19:33
A ještě naše momentální poslední "specializace".Snažíme se prosadit endurance ,ale v zápřeži,toto byl první oficiální závod. Jenom mimo Jenifer neměli jste být náhodou teď o víkendu v Borotíně?

Jana Horáčková

Vloženo 5.11.2013 - 23:23
vattunka: A ještě naše momentální poslední "specializace".Snažíme se prosadit endurance ,ale v zápřeži,toto byl první oficiální závod. Jenom mimo Jenifer neměli jste být náhodou teď o víkendu v Borotíně? Ano, ta druhá pára fjordů jsme měli být my. Bohužel valach v týdnu okulhal a náhradní hafla nejen, že nemá tak dobrou kondičku, ale navíc v sobotu nějak blbě šlápla na vozatajských hobíkách (takže jsme neodstartovali ani tam) a začala pajdat taky. Oba už jsou v podstatě OK, hafla tedy byla v pohodě již druhý den, ale i tak by to nebylo fér. Ne že by nás to nemrzelo, ale snad někdy příště....

ka_a_ka

Vloženo 7.11.2013 - 19:02
Reakce na 1524888: Téda, vy jste dobří! A můžu se zeptat, jako k tomu došlo, že zrovna s fjordíkem jezdíte endurance? Nejdřív byl fjordík a pak endurance, nebo sport byl předem určen a podle toho jste vybírala koníka? Protože fjordi nejsou až tak úplně typickými koníky, kteří startují ve vytrvalosti, že?

Veronika Myslivečková

Vloženo 7.11.2013 - 19:21
Reakce na 1525101: U nás ne,ale v severní Evropě se používají pro svoji tvrdost a odolnost a poslední vytrvalost...nejdřív byl sport,jezdila jsem na ČT s A1/1 a nedá se to srovnat,ty jeho dlouhé nohy co se nemohli poskládat v těžkém terénu,jasně pokud to je rovina tak nám arabi ukážou záda,ale jakmile to zajede do kopečků je to paráda.S fjordem jsem poprvé zažila co to je 60km cválat...ale samozřejmě i v plemeni se musí vybírat,někteří mají větší dispozice. Úplně po fjordovi jsem nešla,ale hledala jsem něco menšího,tenkrát byla jiná pravidla a na toho habána co jsem měla jsem nosila moc kg olova abych dovážila,jsem drobnější postavy,takže volba padla na ně,na fjordy a než jsem si prvního natrénovala pravidlo úbytku váhy zrušili:-)))) takže dneska nosí jako všichni velcí koně podle typu soutěže buď 70nebo 75kg což je hustý,protože i s tímto handicapem to dokážou.

Veronika Myslivečková

Vloženo 7.11.2013 - 19:32
Nějak jsem se nechala unést vzpomínkama...a to ještě kobyle bylo 21let když takhle vrcholově běhala...což je další extrém.

Šárka Klašková

Vloženo 29.4.2015 - 9:22
Dobrý den, chci se zeptat na otázečku ohledně závodů Sportovních pony - Malých sportovních koní. Mám 5 letou kobylku, které je zapsaná jako Pony, bohužel již tuto kategorii přerostla, ale nedosáhne na skupinu ČT, tudíž je Malý sportovní kůň. Máte někdo zkušenosti s touto skupinou na parkurových závodech ? Mě je 24 let, tudíž asi pony parkury jezdit nemohu, ale přijde mi nespravedlivé jezdit pouze Hobby závody např. 60-90 cm nebo offic závody ZM a to s velkými koňmi.Je nějaká vyjímka nebo bohužel pro skupinu Malých sportovních koní není v ČR pochopení ? Co by jste mi poradili ? Děkuji za každou odpověď. :-)

Katka Lipinská

Vloženo 3.5.2015 - 16:48
Zkontaktujte Michaelu Pavlisovou nebo skupinu Malý sportovní kůň na Facebooku, kobylku změřte a nahlašte. Letošní sezóna bude zkušební, pokud se najde dost koní, tak snad bude tato kategorie schválena oficiálně.