Jak velký pony pro 6-ti letou dceru?

Zuzana Hornychová

Vloženo 8.3.2016 - 21:48
Dobrý den, prosím "poníkáře" o cennou radu. Hodláme dceři, 120 cm, úplné začátečnici, pořídit poníka, leč - jak vysokého...? Jako většina lidí tady, nebudu schopná ho pak prodat, to je mi předem jasné (a ani nechci), sice ho pak "zdědí" synkové, ale to je otázka, bude-li je ježdění bavit... Prostor a čas nemáme neomezený, počítáme s dvěma velkými koňmi a jedním ponym, tak a teď "babo raď!". Obávám se, že z ponyho 110-115 brzy vyroste, ale na 140kového bude teď ještě malá. Výhodou je, že 140kového můžu případně poučit o dobrých způsobech, to si uvědomuji, leč zdá se mi pro začátek moc velký. Vím, že chybný výběr koníčka může výrazně ovlivnit chuť dítěte jezdectví se věnovat, tak bych ocenila vaše názory. Díky moc!

Kateřina Prušáková

Vloženo 9.3.2016 - 22:57
Koupili jsme dcerkám poníčka, který nedoroste víc jak 135 cm (koupen jako roček, letos čtyřletý, ještě mohutní). Dcerky mají 8 a 10 let. Holčičky ho budou mít ještě pěkných pár let, zatím je jim větší. Poníčka jezdím i já a nepřipadám si na něm zas tak strašně :-).

Katka Lipinská

Vloženo 14.3.2016 - 16:50
Z mojí zkušenosti je nejlepší koupit takového, na kterého člověk může sedat. Je pravda, že pro šestileté dítě jsem poníka nekupovala, půjčili jsme si ho (na tři roky), když dceři bylo 9, předtím se učila na ponících ve stáji. Byla to mladá kobylka 135 cm, poměrně mohutná, kterou jsem bez problémů vše naučila já. Dvakrát se holky zúčastnily MČR ve drezuře. Mezitím jsem loni ještě koupila remontičku 146 cm, kterou jsem rok chystala. Teď je cácoře 12, vytáhla, menší kobylku jsme vrátili a pořídili místo ní velkého koně, aktuálně má tedy většího poníka a velkého koně. Mojí mladší je 7 a základy se učí na provozních ponících ve stáji, začíná jezdit i na té větší poničce. Zjistila jsem, že mnohem víc než na velikosti záleží na jezditelnosti, tahle větší ponička má dost arabské krve a je tak jemňoučká, že se jí vodí a reaguje lépe než ta menší mohutná. Samozřejmě, že mít čas, nechám i tu menší, ale víc než dva koně opečovávat a denně jezdit nezvládám. Ideální výška je podle mě o fous menší, než je dítě, ale jelikož člověk není nafukovací a děti rostou rychle, nemyslím, že by bylo ekonomické kupovat poníka 120 cm, na kterého navíc dospělý člověk nesedne. Těch 130-135, kterého může oprašovat drobnější dospělý, mi pro začátek připadá jako rozumný kompromis, stejně dítě začíná na lonži. Přikládám fotky, zrzavka je menší, šimla větší ponička.

cinda

Vloženo 11.5.2016 - 13:51
Dobrý den, vlastním několik shetlandu od velikosti 93-105 cm. Ze zkušenosti vím, že pro 6 leté dítě je lepší poník o velikosti cca 95 cm, krásně na něj došáhne a je schopné si ho i samostatně obstarat ( vyčistit, osedlat, nauzdit). Sama měřím 157 cm vážím kolem 50 kg a sama sedám na cca 20 min i na shetlanda 102 cm vysokého abych ho učila a lehce prijezdila pro děti. Pokud bych mohla doporučit, pokusila bych se sehnat shettíka okolo toho metru než Vám dcerka vyroste tento krásně poslouží. http://aragondream.rajce.idnes.cz/Podzim_zima_2015/#IMG_31371.jpg - 12 letá holčina na 102 cm vysokém valachovi http://aragondream.rajce.idnes.cz/Podzim_zima_2015/#DSC_0692.jpg - já s mým největším shetlandem 105 cm. až mi doroste za 2-3 roky bude moci chodit také lehcí práci i se mnou. Případně když se kouknete na naše FB stránky Black & White zababec je tam vícero fotek poníků x dětí ruzného věku

Zuzana Hornychová

Vloženo 11.5.2016 - 14:41
Všem vám moc děkuji za zkušenosti a rady. Rozhodnutí je to vždycky těžké a zodpovědné a jak vidno, názory se velice různí, což se nakonec dá čekat. Nakonec jsme pořídili poníka 115cm, je takový mohutný, jezdlila na něm slečna 12-ti letá, tak si říkám, že chvíli vydrží. A když bude opravdu hodně zlobit, tak bych na něj asi taky mohla na chvilinku vlézt, ale jen na spravení hlavy, to se rozhodně nebude moct přehánět. (Nohama od země se snad odrážet nebudu...). Nicméně si myslím, že to beztak nebude potřeba, asi se většinou zvládneme domluvit ze země, je takový šikovný a komunikativní. A když dcera odroste a kluci nebudou chtít jezdit a on bude ještě živ, nechám si ho pro radost - chodí za mnou jako pes :-D Ještě jednou moc děkuji, doufám, že diskuze bude případně k užitku i dalším tápajícím! Poňokoňům zdar! Zuzana