Jak se obsedá pony?

Romana Matušinská

Vloženo 21.12.2009 - 11:29
Ahoj, přemýšlela jsem o situaci, že mám poníka cca 100-100cm vysokého. A není obsedlý (jsou mu 3 roky, nebo klidně i 6 let). Jak se takový poníček obsedá? Malé dítě na něj nepustím, sama jsem na něj velká ... nebo nejsem? Jak probíhá obsedání takových poníčků v praxi? (A jak by mělo probíhat správně?) Díky :)

Diana Hladíková

Vloženo 24.12.2009 - 12:55
neporadím nijak moc, zkušeností moc nemám, ale myslím že by jsi ho měla naučit těm základům stejně jako velkého koně navyknout na sedlo uzdečku aby tě poslouchal a tak prostě jako u velkého koně a nechala bych ho obsednout zkušeným dítětem, které prostě umí dobře jezdit a už ho nic moc nevyvede z míry není sice takových dětí moc, ale jsou. Ale pro správné obsednutí by to chtělo trenéra nebo někoho kdo koně už obsedal a připravoval aby mohl tomu dítěti které bude obsedat poradit a říci co má dělat protože ať je dítě sebezkušenější nemůže mít zkušenosti takové jako dospělý člověk který je u koní dejme tomu 20-30 let možná ti tu někdo poradí lépe, ale takhle bych to udělala já

Romana Matušinská

Vloženo 24.12.2009 - 16:07
Práce ze země a přípravy, jsou jasné - tam je koni jedno, jak jsem veliká :) Ale kde vzít zkušené dítě??? To je ten problém. Přeci nejsou všichni poníci obsednutí zkušeným dítětem. Nebo ano?

Diana Hladíková

Vloženo 25.12.2009 - 17:14
to nevím ale neslyšela jsem o žádném tohoto vzrůstu aby ho obsedal dospělý člověk nadruhou stranu pokud neměříte 180 a nevážíte 90 kilo a ten poník není úplný střízlík tak by problém být neměl. Ale pokud by opravdu obsedalo dítě což je podle mě asi nejlepší stejně nejvíc dělá člověk ze země když začne jančit tak s poníkem jezdec v sedle nic neudělá je důležité ho zabavit a využít koňské těkavosti a odpoutat pozornost z něčeho nového něčím zábavným a zajímavým ale to by vám nejlépe řekl trenér a i ten trenér by určitě věděl o dítěti které by bylo schopno obsednout u Prahy by rozhodně nějaké to zkušené dítě být mělo. Tady odsud od kolína bych věděla ale vy jste přeci jenom trochu z ruky přeji hodně zdaru

veronika sixtova

Vloženo 26.12.2009 - 10:04
Hledat k obsednutí metrového poníka zkušené dítě, je jako hledat jehlu v kupce sena. Když byly mé děti malé, koupila jsem jim mladou poničku cca do metrudvaceti velkou. Poničku jsme zvykali běžným věcem ve stáji, poté uzdečce, sedlu, poté dostala i poprsní postroje a tahala děti na malých sáňkách přičemž jsem ji zprvu vodila u huby, posléze jsem šla za ní vedle sáněk a vodila ji na dlouhé oprati. Když tohle všechno uměla a přijímala bez problémů všechny cajky a mé požadavky ze země, posazovali jsme na ní děti ve stáji, přičemž jsme děti drželi kdyby chtěla uskočit, leknout se rozeběhnout - ale ona nechtěla, přijmula dítě na sobě úplně samozřejmě. Pak jsme totéž dělai venku před stájí, někdo poničku držel u huby, druhý jistil dítě na hřbetě, postupně jsme popocházeli pár kroků, pak jsme se dopracovali k tomu, že děcko sedělo samo a já vodila držíce poničku u huby, pak jsme i popoklusávali, posléze dítě na poničce lonžovali. Pak už jsme mohli bez problému i dítě odvázat a chodit jen vedle poničky, byla opravdu velmi hodná. Problémy však nastaly, když jsme po dlouhé době takovéhoto "zajíždění" začali chtít po dítěti i poničce, aby začali "pracovat" - naklusat samy, uvést poničku přesně v dráze dejme tomu jízdárny, ponička se tomu začala příčit, občas i sehnula hlavu a poskočila, což se nelíbilo ani mě ani dítěti, které se začlo samozřejmě bát. My byli na poničku moc velcí a těžcí, takže řešením pro nás bylo, že ponička šla z baráku (koupila ji kamarádka a má ji dodnes - na letních táborech dodnes ponička děti školí hopitáním se sehnutou hlavou;.-)) a já úplnou níhodou koupila poničku starší ve velikosti 145 cm - ta unesla nejen děti ale v případě potřeby zásahu zkušenějšího i nás - tuhle poničku máme dodnes, je z ní už babka, ale udělala nám obrovskou službu u našich dětí a i u dětí našich kamarádů a známých. Dnes bych zpětně už malou ponici nekoupila, šla bych rovnou do téhle "střední" třídy velikosti;-) Přeju hodně štěstí s vaším piňďou.

Romana Matušinská

Vloženo 26.12.2009 - 23:57
Rumbo, díky moc za příspěvek!!! Zatím žádného poníčka nemáme - uvažuji o koupi. Doma samozřejmě probíhají debaty ohledně plemene, výšky, pohlaví ... i barvy :) Osobně jsem prosazovala spíše vyššího poníka - zdálo se mi to tak nějak praktičtější a Tvoje zkušenost mi domněnku potvrdila. Tak snad to prosadím :) Díky moc a zdravím :)

Anna Hrnečková

Vloženo 11.2.2010 - 15:10
No, já jsem zas pro menšího poníka pokud je tedy pro malé dítě (cca 3 roky), přijde mi stejné nechat jezdit 3leté dítě na 140cm vysokém koni jako dítě 140cm na 2m dlouhých lyžích. Myslím že výška koně a jezdce by především v začátcích měla být úměrná. Samo předpokládám, že poník bude spolehlivý a i takové lze najít...nicméně pokud jsi ze severu čech jako já tak nejspíš toho nejvhodnějšího najdeš na jihovýchodě Moravy :-))

Margita Křivská

Vloženo 11.2.2010 - 21:00
Já jsem spokojená se 120cm poníkem. Menší není potřeba a větší je skoro moc velkej. Na tohohle si na tu chvíli občas můžu sednout i já. Navíc v pohodě na něm jezdí holčina, která má do 40kg... A sehnala jsem ho kousek od nás cca 100km :-)

Romana Matušinská

Vloženo 11.2.2010 - 22:10
Britano, naprosto ti věřím - pro svého valacha jsem si jela 330 km :D To nejvhodnější je vždycky nejdál :D S výškou poníka mám problém v tom, že je mi jasné, že pokud s poníčkem strávím více než měsíc a nebude nás vyloženě štvát, tak ho nikdy neprodám. A děti hrozně rychle rostou, takže momentálně akorátní poník bude za chvíli malý :( Dilema :( Tak nějak bych to viděla taky kolem těch 120cm.

veronika sixtova

Vloženo 12.2.2010 - 14:43
Reakce na 1350203: I my jsme vozili naše tříleté děti na šetyně, ale bylo to jen o tom vození - nějaká výuka jízdy ještě nebyla. Tu jsme začali chtít až když děti povyrostly ( od cca šesti let), to už jsem koupila zmíněnou mlaďošku krapet vyšší od šetyny, ale nastal problém výše popsaný (my na 115 - 120 cm velcí a těžcí), navíc i ty chody těhle malých koní jsou typu "šicí stroj" - lépe se dětem začalo jezdit na větší poničce, která už ty chody má vcelku prostorné a přijatelné frekvence v klusu;-). Ale proti gustu žádný dišputát - jen jsem napsala své zkušenosti a názor, že já už bych po mých zážitcích řešila střední velikostí (navíc teď již disponuji větším počtem těhlech "střeďáků" díky stádu haflingerů, takže i tady se nám už vyštěpila kobyla (KVH 146 cm) naprosto úžasného charakteru a jezdeckého využití pro tyhle dětské adepty a nebojíme se na ní posadit jakéhokoliv začátečníka z řad dospělých i dětí - a ty jí milují a mají k ní důvěru, protože je menší než velcí koně.

Radka M.

Vloženo 12.2.2010 - 15:16
Raketko, máš pravdu, největší potíž s poníkama je ta, že děti z nich jednou vyrostou. Já koupila 118cm kobylku, když byly dcerce 4 roky, zvyklou na sedlo. Dnes je dcerce skoro 12 a i když při svých 150cm a 38 kg se na ní klidně vozit může, přiznává, že lépe se jí jezdí na velkých koních. Ale copak to malý zlatíčko může člověk poslat o dům dál? Pokud by měl člověk vybírat podle velikosti, měnil by poníky tak po dvou letech a kdo z nás na to má žaludek...

Anna Hrnečková

Vloženo 16.2.2010 - 9:21
No v něčem vám musím dát fakt za pravdu, my máme koní teď asi 10 a další asi přibudou, k tomu dost pastvin, takže nemusím řešit jestli se mi tu prohání o koně víc nebo míň (navíc o velikosti přerostlýho psa, který se krmit skoro nemusí, protože žije nejspíš ze vzduchu)a tak řeším jen aktuální potřeby dítěte, kdybych se na to měla podívat dlouhodobě, že hledám jednoho koně, který mu vydrží na dlouho vzhledem k tomu, že mám možnost mít koně třeba jen dva(protože ani já koně neprodávám, ale máme je jako kamarády a členy rodiny). Rozhodovala bych se možná jinak, ale stejně nevím...mám tu super hucula 135cm a stejně se mi zdá moc vysokej, navíc nemám často někoho kdo by šel synka a poncla venčit semnou, takže se Prcek musí držet sám a když zbuchne, má to přece jen k zemi blíž z šeťáka než z hucíka. Ale pravda, že o nějaké smysluplné ježdění se asi ještě dlouho jednat nebude a až to bude aktuální a Prcek vyroste, funkci školícího koně na sebe vezme již zmiňovaný hucul...na druhou stranu občas tu vídám 4-5leté děti jak drandí na koních velikosti šety a čubrním jak jim to jde, často je to na pohled lepší než dospělí na velkejch...