Western

Eliška Bartoňová

Vloženo 20.2.2014 - 16:03
Dobrý den, chtěla jsem se tu zeptat, jestli je možné jezdit na endurance s westernovým postrojem.. Přece jenom to je pohodlnější (alespoň pro mě :)) a nevím, jestli je možné jet s tím na závody :) Děkuju za rady :) EliskaB

Eliška Kubíčková

Vloženo 20.2.2014 - 16:56
Určitě je to možné. Pravidla neurčují, co má mít člověk za sedlo, takže to není problém. Někteří ve westernovém sedle vytrvalost taky jezdí, takže směle do toho :)

Eliška Bartoňová

Vloženo 20.2.2014 - 20:03
Reakce na 1534849: Děkuji moc..to jsem ráda :)

Mirek duchon

Vloženo 21.2.2014 - 20:06
¨může to být i 15 kg, rozdíl, není to škoda jen kvuli zadku?

Eliška Bartoňová

Vloženo 21.2.2014 - 21:42
Asi nerozumím, ale ono to není jenom kvůli "zadku" :D On je koník na vyjížďkách trochu (hodně) energický a v anglii se na něm někdy neudržím... ve westernu jsem si prostě jistější a koník to ze mě vycítí a je taky klidnější :) časem se to určitě zpraví, chce to jen čas, ale prozatím musím jezdit ve westernovém sedle :)

Petra Dvořáčková

Vloženo 24.2.2014 - 13:33
Počítej s tím, že na závodech je všechno tak 3x horší než doma, tak aby jsi pak neměla rodeo. Jedete po stejné trati, co všichni ostatní a ti kolem vás budou klidně rychle cválat... Jinak v pravidlech jsou všechny odpovědi na výstroj a i na další velmi důležité otázky, rozhodně si je přečti. Westernové sedlo není problém, jezdí s ním i letití závodníci a takový handicap to není, hlavně musí sedět.

Eliška Bartoňová

Vloženo 2.3.2014 - 19:43
No jo, tak když už jsme u toho, já právě vím, že dříve jezdil endurance, ale prostě se rozhodl, že v terénu prostě nebude fungovat. On je neskutečně hyperaktivní. Má jelení krk, který se snažíme napravit, což je venku dost těžké, když ho k tomu ještě musím neustále držet, aby se nerozběhl. Je to s ním strašně těžké a pořád nemá dost, není možné ho unavit. To bych s ním denně musela jezdit celodenní vyjížďky, na což ale nemám čas, že jo. Takže se chci ještě zeptat, nevíte někdo co z hyperaktivním a skoro neovladatelným koněm? Já právě vím, že dříve jezdil 60 km a byl třeba 2. ze 40ti koní...že uměl klusat na prověšené otěži, což teď nepřichází v úvahu, protože neustále zrychluje a to je klusák, takže to má grády když se pořádně rozkluše...už nevím co mám dělat. Bohužel se mi do toho taky plete to, že mu neustále snižuji hlavu, snažím se ten krk napravit. Už se mu to docela pěkně nasvaluje, ale jestli ho pustím, on zvedne hlavu a "zdrhá". Myslíte, že by třeba pomohl martingal s tou hlavou a tempo by se prostě musel časem naučit udržet? Opravdu už nevím... Předem děkuju za všechny rady.

Veronika Fazekašová

Vloženo 3.3.2014 - 9:39
Reakce na 1535708: Jak se koník jmenuje? Jinak moje rada se ti asi moc líbit nebude, ale - najdi si trenéra. Nic jiného není řešení, mám také takového koně, temperamentního a silně dopředného. Taky jsem si myslela, že ho unavím delšími tratěmi a delšími tréninky, ale to jen koně ještě více natrénuješ a nadýcháš a on bude mít o to větší sílu se s tebou prát. Začni pod dobrým trenérem na jízdárně - celou vyjížďku držet koně za otěže je začátkem konce. Na jízdárně trvej na rozumném - a stále stejném ! - tempu, s hlavou přiměřeně nesenou, na povolené otěži. Začni nejprve v kroku, pak v klusu, a až to bude mít koník zmáklé, až potom zkoušej cval. Teprve až toto budete zvládat ve všech chodech, ber koníka do terénu, ale vyžaduj to samé tempo, co na jízdárně. Mě osobně se osvědčilo to, když se koník rozeběhne (a nedostal ke zvýšení tempa pobídku), tak ho opravím a třeba úplně zastavím. Brzdi hlavně sedem, to také natrénuješ nejlépe v uzavřeném prostoru. Hlavně si najdi někoho zkušeného na pomoc, byla by škoda si koníka úplně zkazit. Dokud tohle všechno nebudeš mít vyřešené, budeš na závodech nebezpečná okolí i sobě :( Chápu, že je to všechno těžké, ale věř mi, hromadné starty a tempa v nižších soutěžích jsou často sebevražedná :(

Eliška Bartoňová

Vloženo 3.3.2014 - 14:01
Tak děkuji, trenéra já mám, ale koníky máme doma za barákem a nemáme jízdárnu, takže teď přes zimu jsem jezdila hlavně ven, abychom si nezničili výběh. To na té jízdárně vyzkouším a děkuji :D Koník se jmenuje Bony :) Taky vždy když jsme venku a já ho chci stáhnout na pomalejší tempo, nebo třeba zastavit, tak když má vyloženě běhavou náladu, je schopen třeba klusat na místě, ale za žádnou cenu nepřejde do kroku, natož aby zastavil. Také bych právě nechtěla udělat nějakou zásadní chybu, abych ho nezkazila. To bych opravdu nerada. Takže to na vyjížďkách dělám tak, že ho vždy stáhnu na kroužek a vždy když se rozběhne, tak s ním kroužím tak dlouho, dokud nepřejde do kroku. Když zatáhnu za otěž, on paradoxně většinou ještě zrychlí... Je to těžké, no :/ A myslíte, že by trochu pomohl martingal? Myslím, že kdyby se neustále zadrhával o udidlo (tedy ten martingal) tak by hlavu pak nesl sám dole...třeba by to mohlo fungovat, ne?

Keťourek

Vloženo 20.3.2014 - 11:51
Pokud změna v chování koníka nastala bez zjevné příčiny, zauvažovala bych nad tím, zda není problém např.i v pohybovém aparátu a zkusila bych se obrátit na odborníka (vřele doporučuji MVDr. Zuzanu Žežulkovou).

Marie Straková

Vloženo 25.8.2014 - 22:53
Reakce na 1535708: A co takhle vyzkoušet odpovědnost za rytmus? koníka naučit to, že může cválat, může klusat ale proč by se namáhal, když ho potom budou bolet nohy? Jde o to: V kruhovce nejlépe, pokud není tak jízdárna, koníka nechat jít vlastním tempem- nechat ho naklusat a když chce nacválat ( a není to nebezpečné) tak ho nechat cválat jak dlouho bude chtít, jakmile zpomalí, že by už jenom klusal, tak ho vy teprve teď pobídnete do cvalu, a budete cválat jak dlouho budete chtít- koník by měl být ale uvolnění, jinak to není dobře. tohle je třeba dělat pár dní, a za chvíli vám koník bude jen samovolně naklusávat- to se řeší stejně. Akorát nevím, jestli u takto hiper koně je to větší řešení- Toto učí bořánek- není to z mé hlavy :D