Sdd v endurance sedle...

Marie Navrátilová

Vloženo 13.10.2014 - 10:12
Prosím vás, kdo používáte pro endurance speciály, jak v tom sedle sedíte? Já leč sedlo pasuje mě i koni, tak mám neustále hrozný hajzl sed a tak jsem si myslela, že si zvyknu a projezdím to a nic... Máte podobné zkušenosti?

Marie Navrátilová

Vloženo 13.10.2014 - 10:37
ještě foto... V jiných sedlech se mi to neděje...:-( Nebo ne tak často a výrazně...

Štěpánka Bartoňová

Vloženo 14.10.2014 - 23:20
Marion, já si myslím, že to sedlo Ti spíš právě nepasuje... abys dosáhla holení na koně, musela bys mít koleno mimo opěrku. Tohle mi dělá 90% všech univerzálních sedel, bohužel :( Není to jen o udávané velikosti posedlí, ale i o celkovém typu postavy, poměru délek kostí nohy atd.

Marie Navrátilová

Vloženo 16.10.2014 - 0:41
Reakce na 1545833: Díky, ale snad, že nemáš pravdu...:-D No, já doufám, že jsem tento problém již vyřešila... Měla jsem svoji délku třmenů jako v univerzálu a zjistila jsem, že v tomto se mi sedí tisíckrát líp, když si je o jednu dírku povolím. Je fakt, že na fotce jsem to ještě neviděla a takto z koně to víc neposoudím... Ono tohle sedlo nemá klasické opěrky jako skokový univerzál, univerzál či drezurní speciál, nejsme na to zvyklá a skutečně tam je asi potřeba mít ten třmen delší. Jde i o to, že mě se v něm jinak sedí neskutečně dobře, nedosedám na rozsochu, nic, prostě pohodička, ale ty nohy... mimochodem i kůň se tvářil líp, když jsem si je posledně prodloužila...

Vladimíra Šebková

Vloženo 16.10.2014 - 10:01
Reakce na 1545885: ach jo:-(. vytrvalost se jezdí s trochu jiným sedem a daleko delšími třmenovými řemeny než klasická anglie. vytrvalostní speciály vůbec kolenní opěrky nemají, je na jezdci, aby rovnováhu udržel např. i ve skoku bez pomoci. takže pokud sis do toho sedla v pohodě a koni vyhovuje, tak bych nic neřešila:-).

Marie Navrátilová

Vloženo 16.10.2014 - 14:16
vladka: Reakce na 1545885: ach jo:-(. vytrvalost se jezdí s trochu jiným sedem a daleko delšími třmenovými řemeny než klasická anglie. vytrvalostní speciály vůbec kolenní opěrky nemají, je na jezdci, aby rovnováhu udržel např. i ve skoku bez pomoci. takže pokud sis do toho sedla v pohodě a koni vyhovuje, tak bych nic neřešila:-).
Díky za poučení...:-) Určitě si to budu pro příště pamatovat i brajterku jsem v tom sedle rovnala a prodlužovala jí řemeny, protože jí to dělalo stejný efekt jako mě. To sedlo je úžasné, malé skoky v něm nebudou problém, skákala jsem v terénu i ve vojenském boku (v tom důstojnickém), který řekla bych má hodně podobnou kostrou i bočnice jen ta kostra není tak pružná a je o chlup těžší... Nemohla bys trochu specifikovat "endurance sed"?

Barbora Holubcová

Vloženo 16.10.2014 - 20:55
vladka: Reakce na 1545885: ach jo:-(. vytrvalost se jezdí s trochu jiným sedem a daleko delšími třmenovými řemeny než klasická anglie. vytrvalostní speciály vůbec kolenní opěrky nemají, je na jezdci, aby rovnováhu udržel např. i ve skoku bez pomoci.
to by som tak suverénne netvrdila, napr. francúzske vytrvalostné špeciály tie opierky majú a to dosť výrazné. Napr. Gaston Mercier http://www.gaston-mercier.com/fr/nos-produits/8-selle-marathippo-club-nue.html alebo u FR reprezentatov obľúbený Antares http://www.antares-sellier.com/component/option,com_selle/Itemid,29/id_article,89/

Vladimíra Šebková

Vloženo 20.10.2014 - 9:35
Reakce na 1545923: každému podle jeho libosti:-). Maximální nabídku jsem teď viděla na WEG v Normandii - i toho Merciera. Asi je to i o tom, jak a v čem se lidé učili jezdit. Bude rozdíl mezi klasickými "angličany" a "westerňáky". nicméně delší třmeny byly i u toho Merciera:-).

Vladimíra Šebková

Vloženo 20.10.2014 - 9:37
Reakce na 1545898: "endurance sed" neexistuje. každý jezdí tak, aby co nejvíce odlehčil koni. Např. tolik zavrhovaný "záchodový" sed šejků je teď brán jako způsob, kdy odlehčíš předku koně. Za sebe - pokud koni neničíš záda, tak si sedni, jak potřebuješ:-).

Marie Navrátilová

Vloženo 20.10.2014 - 11:21
Reakce na 1546015: Tak to je super...:-D Mě to instinktivně nutí naopak nedosedat zcela do sedla, ale používat tzv. "remontní sed" (nevím k čemu jinému bych to přirovnala a tohle se tomu asi nejvíce podobá... koník chodí ochotně. Jinak fakt díky, v okolí nemám nikoho kdo by se vytrvalosti věnovat a mě se ten sport tak moc líbí a mladej už má nejvyšší věk začít trénovat, nějakou knihu o vytrvalosti v češtině byste mi nedoporučili? Nevím odkud v tréningu čerpat a i když nás další sezónu čekají asi jen hobbíky, tak bych ráda našla nějaký způsob tréningu který by se dal aplikovat i do vyšších úrovní...

Barbora Holubcová

Vloženo 21.10.2014 - 22:16
Výborná je kniha od L. Liesensa, A French perspektive, ale tá je dostupná iba v angličtine. Myslím ale, že odkazy v tejto diskusii som už dávala, pekne spracované tréningové postupy má na webe Silvia Potočná, ktorá ako jediná zo Strednej Európy prešla WEG 2014, takže išpirovať sa u nej určite dá. http://www.dvorupotocnych.sk/vytrvalost/trening/index.html

Vladimíra Šebková

Vloženo 23.10.2014 - 8:36
Reakce na 1546020: Možná by se dalo ještě sehnat "Na vytrvalostní trati", to vyšlo v češtině. Ono jedna věc jsou knihy, druhá pak pomalu nabírané zkušenosti s jejich aplikací. Každý kůň je individualita a srovnávat např. trénink Araba s jiným plemenem se nedá.

Barbora Holubcová

Vloženo 23.10.2014 - 19:38
S tréningom sme zatiaľ u ne-araba problém nemali, skôr ten náš ne-arab má iný manažment na pretekoch. Ale zase, všetko sme si to museli vychytať samy, málokto vedel dať konkrétnu radu, alebo možno skôr nebol ochotný.