Kúpa koňa

Lenka Vajdová

Vloženo 13.9.2015 - 20:27
Ahojte, Na jar sa chystám kupovať koňa, jazdiť by som chcela vytrvalosť, samozrejme začínať na kratších pretekoch ale ambície mám vyššie... Viem, že sú využívaný predovšetkým araby alebo shagya araby atď. .. Čistého araba nechcem, pár som ich jazdila a povahovo mi absolútne nevyhovovali. Viete mi poradiť nejaké kombinácie alebo plemená úspešne využívané v endurance? Cenu veľmi neriešim, za kvalitu som ochotná priplatiť... Ďakujem za každú radu :)

Vladimíra Šebková

Vloženo 14.9.2015 - 13:05
Reakce na 1558160: to je těžké, skvělé jedince je možné nalézt v mnoha kombinacích, ale jsou to spíše výjimky potvrzující pravidlo. Velmi často (a úspěšně) se kombinují arabi a huculi - optimálně s vyšším podílem arabské krve. Ono je to celkem jedno, pokud je kůň exteriérově kvalitní, má vyšší podíl arabské/shagya arabské krve, je zdravý, tak při správném tréninku a managementu dokáže zvládnout S-ST úroveň ve vytrvalosti.

Lenka Vajdová

Vloženo 15.9.2015 - 12:06
Zvažujem aj kríženca Quarter-a, myslíš, že by to šlo?

Vladimíra Šebková

Vloženo 15.9.2015 - 13:00
Reakce na 1558207: to záleží, kolik je tam Qarter a kolik Arab. Horská plemena jako hucul, kabardin, mi připadají pro vytrvalost lepší (ve smyslu křížení s arabem) díky zaměření na dlouhý pomalý výkon, než quateři, kteří jsou šlechtěni na krátký rychlý výkon. Ale jak jsem psala, výjimky se najdou všude. Bylo by lepší, aby byl koník lehčeji osvalený, jinak bude těžké chladit.

Kristýna Koukalová

Vloženo 16.9.2015 - 14:10
Já si teda myslím, že quarter je na vytrvalost absolutně nevhodný, ale je to čistě můj laický názor :) Důvody zmiňuje i Vladka.

Eliška Kubíčková

Vloženo 17.9.2015 - 10:49
Pokud máte vyšší ambice, tak bych quartera taky nehledala. Mám křížence hucula s arabem a vytrvalec se v něm opravdu našel, takže si myslím, že to je určitě lepší kombinace i do vyšších soutěží, než ten quarter :)

Vladimíra Šebková

Vloženo 17.9.2015 - 12:22
Holky VLenkaV psala Quater-a, tzn. pro mne kříženec Quater a arab. Samotný quater do střední a vyšší vytrvalosti opravdu ne. Přestože při svém původním pracovním zařazení museli zvládat dlouhé přemís´tování krav. I huculoarabi mají své limity - v rychlosti absolutní a v rychlosti uklidňování. je to potřeba vzít v úvahu, pokud mám závodní ambice. A to přesto, že v současné chvíli u nás v Z a L závodí zejména wrangleři:-).

Štěpánka Bartoňová

Vloženo 17.9.2015 - 13:53
Reakce na 1558207: I kdyby se náhodou kříženec s quarterem nebo s čímkoliv jiným povedl, vždycky to bude o něco větší sázka do loterie než koupě čistokrevného koně. Hlavně i u křížence araba můžou libovolně prosakovat ty "nežádoucí" - pro Tebe nevyhovující povahové vlastnosti araba... A co shagya? To je zas od plnokrevného araba jiná, mírnější-jednodušší povaha.

Vladimíra Šebková

Vloženo 17.9.2015 - 16:11
Reakce na 1558278: :-) o tom shagyovi bych si něco takového nedovolila tvrdit. Ale mám od každého jen jeden kus, takže žádný reprezentativní vzorek. I když na závodech vidím leccos:-).

Barbora Holubcová

Vloženo 18.9.2015 - 20:58
Čistá QH Perky Peppy má dve hviezdy, vysšie nešla kvôli majiteľovi, pevneverím, že sa so športu ešte vráti. A problémy klasické ako u ne-arabov, horšie ukľudňovanie, pkus teda ona ešte dosť tuhla. Máme v stajni klusáčku s dvomi hviezdami- vysšie sa nám zatiaľ nepodarilo, teraz je na materskej, snáď časom. Do 80km je to delo, na ukľuňovaní sme popracovali, posledne sme po stovku chodili do veterín pod dve minúty. osobne by som do QH nešla kvôli tomu kratšiemu a plochejšiemu kroku. Klusák je fajn kompromis, sestra od tej našej rekreačne došla na 80, problémy nič výnimočné oproti arabom. Na pre-ride v Šamoríne(Vladka možno bude pamätať, ryšavá kobylka s nemeckým dievčaťom) bežala araboklusáčka, veľmi slušne, ME nedokončila, ale po stovku šla v top 20. Osobne by som šla do shagye, keď nie plňas, supe behajú mersuchovia a dahomani, tam je ale trochu horúcejšia hlava. Máme v stajni tri shagye, dvaja z nich sú charakterovo veľmi milé koníky( jeden siglavy, druhá koheilan), plus valach koheilan, ale matka plňas, tam je trochu komplikovanješia povaha.

Lenka Vajdová

Vloženo 29.9.2015 - 20:15
Ďakujem za všetky názory. V podstate situácia je taká, jazdím roky dakedy som jazdila iba hobby po prírode neskôr parkúr. Posledných cca 5 - 6 rokov som sa do terénu poriadne ani nedostala, a keď aj áno tak som bola v strese aj ja aj kôň, proste nezvyk :D Parkúr už absolútne neriešim, chcem ísť do Endurance ale mám také väčšie obavy čo sa výberu koňa týka, jazdca v okolí čo sa Endurance venuje nemám takže budem chodiť sama a tým, že som sa dlho do terénu nedostala mám obavy čo a ako bude. Preto nechcem koňa s "horúcou" hlavou čo ma niekde vysype, najazdené mám veľa na jazdiarni sa nebojím si sadnúť v podstate na akéhokoľvek koňa ale pred terénom mám rešpekt. Plnokrvného araba v žiadnom prípade nie, shagyu zvažujem. Zvažujem v podstate akékoľvek krížence, viem, že je to hrozne o individualite konkrétneho koňa ale budem rada za každý názor a každú skúsenosť s akýmkoľvek koňom. A takisto nechcem kupovať koňa na "oťukanie" a za 2roky ho predať a ísť do niečoho živšieho, uvidím sama neviem aké dlhé trate chcem, ale chcem koňa s ktorým budem môcť smerovať aj vyššie ak to pôjde... :)

Štěpánka Bartoňová

Vloženo 30.9.2015 - 21:07
Reakce na 1558702: Můžu mít jen dotaz trochu mimo téma - když máš před terénem respekt a prakticky ven nejezdíš, co Tě vede k touze vrhnout se do vytrvalosti? Vůbec to prosím neber nijak ve zlém, upřímně mě to zajímá. Já mám za sebou tedy jen pár závodů, ale poslední roky jsem jezdila skoro výhradně v terénu a některé věci pro mě byly a jsou i tak dost náročné a musím si je doma cíleně trénovat, abych pak v závodě neměla strach - klusy a cvaly z kopce, na kluzkém asfaltu a podobně... Jinak shagyů jsem pod zadkem měla za život tak kolem deseti (jasně, zas tak moc to není, ale přece..) a všechno to byli sice temperamentní, dle původu více či méně citliví a dopřední, ale vždy extrémně charakterní a vstřícní koně. Doporučuju někde se domluvit a zkusit si na nějakého sednout - některé chovy jistě poskytují i komerční vyjížďky, my jsme kdysi pouhým zájmem o plemeno ukecaly na terén i několik soukromých majitelů :)

Lenka Vajdová

Vloženo 30.9.2015 - 22:40
Ako malá som jazdila jedného fantastického kríženca araba, väčšinovo len v teréne neskutočne ma to bavilo a napĺňalo. Po rokoch som sa dostala do parkúrovej stajne a pár rokov ma to skutočne bavilo, ale už ma dáko nenapĺňa točiť sa dokolečka po jazdiarni. Do terénu tie kone chodili tak 2-3x ročne tak si vieš predstaviť aké to bolo, ja nezvyknutá, že som von a kôň takisto, takže to bolo celé také stresujúce... Rada by som sa vrátila do tých čias keď som jazdila len von ja som bola v pohode kôň takisto... Takže hľadám nejaký spôsob ako sa vrátiť do tých čias :)

Karolina Volnova

Vloženo 15.11.2015 - 22:34
Já bych řekla, že tady moc asi nejde ani tak o plemeno jako o zvyk toho koně na venkovní život. To bude asi nejdůležitější aspekt koupě!