Krmná dávka pro koně na vytrvalost do ZM?

Katka Diblíková

Vloženo 2.2.2013 - 22:17
Mám kobylku čt, začínáme trénovat na vytrvalostí závody pouze do ZM a zajímalo by mě, zda je tato krmná dávka vhodná? řepné řízky, piv.kvasnice,lněné extr.semeno, pouze hrst ovsa, mrkev a vojtěškové granule? voj. granule prý mohou zadržovat v organismu vodu, kobylka s nimi žádný problem neměla, tak zda to nevadí, dostava jich denne 1kg? a zda před závody třeba nenavyšujete krmnou dávku nebo naopak ? Děkuji Katka

Eliška Kubíčková

Vloženo 3.2.2013 - 9:22
Nejsem zrovna nejpovolanější člověk na radu ohledně KD, takže k té se vyjadřovat nebudu :). Jen jsem chtěla říct, že před závody bych dávku rozhodně nezvyšovala, koně to akorát zatíží a zbytečně vydá víc energie na trávení, než na samotný závod.

Petra Dvořáčková

Vloženo 4.2.2013 - 9:06
Reakce na 1489949: Nejsem odborník, ale na první pohled je v tvé krmné dávce moc vápníku (řep. řízky, vojtěška) a málo fosforu. Za sebe bych doporučila doplnit pšeničné otruby k vyrovnání poměru. Pokud to myslíš vážně, bylo by lepší napsat nějakému výživáři nebo třeba dotaz do fitminu - poradí i bez použití svých komponent. A jak to dělají ostatní před závody, jestli dávku zvyšují nebo snižují nebo vyhodí olej a pod., tak to by mě také zajímalo.

Kristýna Koukalová

Vloženo 4.2.2013 - 10:31
Reakce na 1489949: Tak já taky výživář nejsem, ale chvíli jsem se vytrvalosti věnovala. Hrst ovsa mi přijde málo, kůň vydá celkem dost energie. Já dávala řízky napůl s vojtěškou (cca půl kila a půl kila), tím se vyrovná poměr bílkovin, řízky pěkně drží vodu, 1 (- 2) kg ovsa a olej. Semínko a kvasnice jsou dobrá věc, to ničemu neublíží :)

Petra Dvořáčková

Vloženo 4.2.2013 - 10:50
Reakce na 1490109: Ono bude hlavně záležet, co to bude za koně (plemeno, výživný stav, váha,...) a jak vypadá při téhle dávce v práci a jak vypadá ta práce. Každopádně z toho co teď vím, je důležité mít krmení založené na vláknině a těžkými škroby krmit jen v omezené dávce a bílkoviny taky moc netlačit - takže základ např. řízky + otruby, trocha ovsa, trocha kukuřice, olej, minerálka a tu vojtěšku dodat jestli bude potřebovat více materiálu na svaly. Pokud by si to člověk chtěl zjednodušit, tak pak je lepší krmit granulema - nejlepší pro vytrvalce jsou prý la sard.

Kristýna Koukalová

Vloženo 4.2.2013 - 11:30
Reakce na 1490118: Tak určitě je to individuální. Krmení jádrem 8 kilo denně už je snad dávno překonané. To je moje osobní zkušenost, zezačátku jsem se bála ovsem krmit, protože byl pak kůň senzitivnější, jak se říká jednoduše - lezlo mu to do palice :) Ale vůbec mu to neprospívalo, vypadal unaveně a hubnul, jak jsem oves přidala, pěkně se spravil. Co se týká otrub, odsobně si myslím, že jsou úplně zbytečné, nemají žádné živiny. Kukuřice je fain, na tu jsem zapomněla, výborné jsou kukuřičné vločky ;)

Vladimíra Šebková

Vloženo 4.2.2013 - 14:19
Krmnou dávku bych řešila podle plemene a individuálních potřeb koně. kůň připravovaný do vytrvalostních Z-L může zůstat pouze na objemovém krmivu. Kvalitní pastva je dostatečná. Pokud možnost pastvy nemáte, tak bych kontaktovala někoho od výživářů zabývajících se vytrvalostí - např. Ing. Drásal (firma La Sard) na Moravě, L. Tydrychová (KasBej) v Čechách.

Pavla Másilková

Vloženo 22.2.2013 - 12:27
Dovolím si také vstoupit do debaty... Pokud připravujete koně na ZM (tedy nejnižší stupeň obtížnosti), není třeba ještě KD nijak speciálně upravovat. Píšete jen, že máte kobylku ČT, pro sestavení optimální KD je nutné mít trochu více informací, než jen toto (hl. věk, výšku, váhu, celkový management, apod.). Takže Vám mohu k Vaši KD říci jen pár obecných věcí... Řepné řízky jsou díky schopnosti rehydratace i díky svému obsahu tzv. supervlákniny pro vytrvalce skvělá věc, ty určitě do krmení zařaďte (vždy dostatečně předem namočené, né rozmočené!). Ex. len=fajn věc díky svému obsahu lněného oleje (denní množství 200-300g). Vojtěška patří mezi bílkovinná krmiva, s kterými by být měli vytrvalci opatrní..nicméně, bílkoviny jsou zákl. staveb. látkou v org., takže pokud píšete, že začínáte, kobylka bude potřebovat z něčeho stavět nové tkáně (svaly), takže vojtěšku v KD ponechejte, pouze snižte její množství na polovinu a rozdělte do dvou dávek/den = 250g ráno, 250 g večer. Pivovarské kvasnice patří též mezi bílkovinná krmiva, v této KD bych je viděla jako zbytečné (ty patří spíše mladým koním a chovným klisnám), popř. můžete nasadit jen 2-měsíční kůru podávání kvasnic (po 50g/den) pro nastartovaní organismu po zimě. Spíše bych do KD pro zpestření zařadila nějaká semínka (konopné, slunečnicové, ostropestřecové,...), pro dotaci tuků a minerálních látek, na která jsou semínka bohatá. Pokud budete mít další dotazy, či budete chtít poradit s krmením, klidně se na mě obraťte. S pozdravem, Pavla Másilková www.RajProKone.cz info@rajprokone.cz