Kondice - 40 km

Gabča Vojtová

Vloženo 9.8.2011 - 16:17
Dobrý den, mám otázku ohledně kondice ne koňové, nýbrž své. Jezdím na koni už nějaký ten pátek, na tom nezáleží, ale klisna, s kterou budu letos závodit, není má, a nejezdím na ní každý den. Teď je dokonce zcela mimo můj dosah nějakou dobu, takže řeším, jak být v kondici.Ježdění jinak mám,jezdím ale spíše na jízdárně, a ne tak často, takže řeším - jezdit na kole ? Běhat? Abych byla fit, pojedu cca za tři týdny 40 km endurance, vím, že za takovou dobu se toho tolik nestihne, ale aspoň trochu..jsem mladá, nějakou tu kondici mám, ale na tom koni je topřecijen trochu o jiných svalech, a chci se ujistit že svou únavou nepřekazí kobyle třeba dobré umístění. Díky za každou radu a zkušenost těch, kteří jdou za dobrou kondicí nejen koňmo, aby to pak na koni nebylo tak vysilující třeba!:-)

Nela Mlčochová

Vloženo 9.8.2011 - 19:18
Tedy nejsem zrovna člověk, který by mohl rozdávat rady, ale když si vzpomenu na svůj první start (KP 30 km) byla jsem v podobné situaci jako ty. Nepřipadala jsem si jako člověk bez kondice, kromě koní jsem normálně sportovala - jezdila na kole, chodila cvičit, hrála squash. Na kobyle jsem jezdila jízdárny a pohodové vyjížďky (netrénovala jsem já, byla připravována jako záložní kůň do Z), když jsem nemohla, tak jsem prostě přešla do pomalejšího chodu. Ale samotný závod byl fakt peklo - kobyla to umí v klusu pěkně natáhnout a já se proklínala už po 10ti kilometrech :-) Ale kobylka je hodně nepohodlná, zvedá moc vysoko nohy a měla sedlo, které mi to neulehčilo ani trochu. Letos trénuju poctivě koníka pro sebe a je mi fuk, jestli uklušem 20 nebo 40 km, řekla bych, že se to tělo musí akorát zatáhnout a pak je klid. Takže suma sumárum, trénování pro kondici je krásná věc, určitě tím nic nezkazíš, ale mě osobně bylo k ničemu :-D A držím Vám palce, ať se dobře jede!

Gabča Vojtová

Vloženo 9.8.2011 - 19:23
:D Díky moc! No právě já s ní, ale to už je tak měsíc, jela zkušebně 25 km..No..a...děs a bída :D Fakt jsem z toho byla dost hotová.Je pravda ale, že předtím jsem nejezdila skoro vubec, aspoň o to je to teď lepší. Kobyla je moc pohodlná, ale zase je to arab se vším všudy - takže to chce opravdu zapojovat nohy pořád, jinak je pravděpodobné, že letím, a to je taky dost záběr na svaly a energii. Jinak je fakt pohodlná, teda když se dej z kopce tak moc ne :D a taky sedlo mi nevyhovuje moc, ale to ani tak neřeším ,protože s tím nic nenadělám.

Nela Mlčochová

Vloženo 9.8.2011 - 19:42
:-D já druhý den nemohla skoro chodit. Když se kousneš, tak to zvládneš, musíš si říkat, že nejedeš 40, ale dvacet a dvacet :-) a dvacet ujedeš :-D a navíc, mě už teda ke konci bylo všechno jedno, po první prudší louce dolů, kdy jsem se s kobylou ještě rvala, se mi chtělo fakt brečet, ale od půlky už mi to přišlo lepší, asi jsem si zvykla. A u toho Z je to trošku horší, že je to pořádná rychlost, pokud se nechceš trhnout a dojet si to v poklidu na chvostu :)

Gabča Vojtová

Vloženo 9.8.2011 - 19:44
No, to záleží na tom, jestli ji udržím :D Umí pěkně dováděť, holčička..má velikou sílu. Právě proto řeším tu kondici a fyzickou zdatnost, abych si to aspoŇ trochu užila, a nedopdlo to úplně katastrofálně,..

Nela Mlčochová

Vloženo 9.8.2011 - 19:51
:-D a ježiš, to ti nezávidim. Ze startů mám vždy největší strach - kobylka hodná, ale vždycky jí to vybudí a valí s ostatními. Prát se je zbytečné, ubírám síly jí i sobě. Nu a kondička se neztratí, nevím jak ve Vilémově, ale v Pasekách jsem slejzala a bežela vedle koně, ale nakonec jsem to musela vzdát, jinak bych vypustia duši. Ale v Z se asi na zemi moc neohřeješ :-D

Gabča Vojtová

Vloženo 9.8.2011 - 19:57
No já právě pojedu ve Vilémově..a budou to moje první závody endurance :-) No a ze startu mam největší obavy no...jediný cíl tam je udržet se v sedlu a kobylu o možná nejvíc v klidu. Bývají strarty hodně rychlé??

Nela Mlčochová

Vloženo 9.8.2011 - 20:03
Já tedy neviděla zase tolik startů, poslední v Borotíně, kde v Z startovalo snad 18 (!) koní a obešlo se to bez problémů, všichni pohodově odklusali, jeden koník vyhazoval, tak si ho slečna držela vzadu. 2 koně vyrazili dokonce asi o minutu později (nevím zda chtěli startovat bez skupiny koní, nebo byli třeba poslání pro odpovídající výstroj). Ale zrovna v těch Pasekách to jeden jezdec (nebudu jmenovat :-D ) odpálil a byl velký mišmaš. Jedna holčna dokonce pod kopcem spadla.

Gabča Vojtová

Vloženo 9.8.2011 - 20:06
Jo a nebyla tam šimla mezi nima ? :D

Gabča Vojtová

Vloženo 9.8.2011 - 20:07
V Borotíně

Nela Mlčochová

Vloženo 9.8.2011 - 20:13
:-) to se ptáš moc :-) já nevěřícně zírala na to obrovské pole startujících .-D

Gabča Vojtová

Vloženo 9.8.2011 - 20:29
:D neděs...jsem moc zvědavá :)

Vladimíra Šebková

Vloženo 10.8.2011 - 9:03
:-) pokud pravidelně jezdíš, tak by snad Z-ko nemělo být tak hrozné. S přibývajícími naježděnými kilometry v závodech se kondice zlepšuje. To první možná bude bolet - je to nezvyk, startovat v lotu, reagovat na koně. Každý rok mne první start bolí, ale opravdu zničená bývám po vzdálenostech nad 100 km. Jenže to už bude věkem:-) a zřejmě se to nezlepší:-(. Co se týká startů - máš 15 minut na to, abys odstartovala. Dávám přednost s nezkušeným koněm odstartovat v klidu později, abych se vyhnula případným problémů. S kamarádkou to máme ve Vilémově tak naplánované, ona byla ta, která takto v Z-ku startovala i v Borotíně. Vlaďka

Eliška Kubíčková

Vloženo 11.8.2011 - 6:05
V loňském roce jsme startovali 4x v hobby kp a musím říct, že po prvním závodě (20km) jsem druhý den opravdu nemohla chodit a bylo mi hrozně :). Pak jsme startovali na 30km a to bylo taky hrozné, na nějakém 20.km mě všechno bolelo a druhý den byl strašný. Pak to ale najednou bylo dobré a na posledním závodě v Mostě (21km) jsem si připadala, že jsem na toho koně ani nevlezla :). Takže tělo si určitě zvykne, letos už jezdíme Z a po prvním úspěšném závodu jsem se, až na vyčerpání, kdy kobyla chtěla letět, cítila celkem dobře :). A k tomu startu, my jsme např. letos v Třebušíně startovali cca o 2 minuty později, abysme nejeli s ostatními, kteří to dost hnali. V klidu jsme si dokončili lehce nad 12 km/h a nakonec z toho bylo i celkem pěkné umístění, protože někteří na rychlé tempo doplatili. Takže jestli budeš mít s kobylkou problém, neboj se toho využít :).

Gabča Vojtová

Vloženo 11.8.2011 - 9:00
Dky moc!! :-) Zní to povzbudivě ;-)

Nela Mlčochová

Vloženo 15.8.2011 - 21:35
vladka: a já koukám jak blázen - Nurmi :-) to je moc těšim, jsem zvědavá jak se vytáhl!

Vladimíra Šebková

Vloženo 16.8.2011 - 8:27
:-) udělal za 4 měsíce velký kus práce. Já se také těším - snad to zvládneme. Vlaďka