Jak vybudovat kondici na orienťák?

Aneta Šimáková

Vloženo 27.1.2014 - 18:18
Se starším koníkem bych výhledově chtěla jet hobby orientační závod. Času na přípravu je habaděj, závod by měl být cca 15 kilometrů, takže nepředpokládám, že by to pro nás měl být problém, ale... Protože jsem se dosud učila s koníkem skákat (tedy já, on už to umí dokonale :D), náš týden vypadal zhruba takto: 1x týdně jízdárna, 1-2x týdně vyjížďka, 1x týdně skokový trénink. Bojím se, že to nebude stačit, nebo spíše, že takovýto způsob trénování mu v tom závodu bude k ničemu. Chtěla bych od zkušených poradit, jak koníka na takovýto závod kvalitně připravit. Mohli byste mi doporučit např. pravidelnost tréninků a jejich náplň? Mám pocit, že jsem si tu o tom již něco četla, ale nemůžu nic najít. Budu moc ráda za každou radu/odkaz :)

Eliška Kubíčková

Vloženo 27.1.2014 - 19:30
Pokud by měl koník jít hobby závod, které se nejčastěji jezdí na 20km, tak bych v současné náplni práce neviděla problém. Nevím, na jak dlouhé vyjížďky chodíte, ale občas bych přidala nějakou na cca 15km, aby pak nebyl kůň překvapený, že má jít dál, než je zvyklý a aby si i občas zkusil být pod sedlem déle. Závod na 20 km zvládne jakýkoli zdravý kůň, který chodí pravidelně pod sedlo, takže bych se toho určitě nebála a přeju hodně zdaru :).

Anna Hrnečková

Vloženo 27.1.2014 - 19:36
Ahoj, myslím, že můžeš být úplně v klidu, tento trénink na 15km úplně bohatě stačí :-) důležité je, aby byl koník v terénu obratný a nebordelil kvůli koním, kteří ho ev. předjedou, nebo on je. Já s tím svým taky dělám hodně jízdárnu a snažíme se i pravidelně skákat (gymnastika) a mám pocit, že mu to v přípravě svědčí mnohem víc než jen "běhání"... navíc je díky přiježďování dobře ovladatelný a pak energii dává do pohybu a ne do spratkování, protože "tamten koník cválá a já musím jen klusat" (i když tamten koník běží 20 a my 3x tolik) :-D :-D :-D

Aneta Šimáková

Vloženo 28.1.2014 - 10:36
To nervování nevím, to, že je starší, v jeho případě neznamená, že by už měl rozum :D já myslela jestli by třeba mohly být užitečné např. delší klusové pasáže, nebo něco takového. Vím, že "nějak" by to přešel určitě, ale chci mít jistotu, že to pro něj nebude šok a že to zvládne 100% a s klidem, proto bych ho chtěla patřičně připravit.

Štěpánka Bartoňová

Vloženo 28.1.2014 - 11:13
Reakce na 1532689: A máš přibližně tušení, jak dlouhé jsou vaše běžné vyjížďkové trasy? Ono 15 km není vůbec žádná hrůza. S rekreačními koníky jsme měli v této délce delší vyjížďkový okruh, zvládali jsme ho běžně za hodinu a čtvrt až hodinu a půl (z toho dle chuti a povrchu 15-20 minut klus, 5-10 minut cva, zbytek v krokul)... Takže dost možná s koníkem podobnou trasu už chodíš, ani o tom nevíš :) V současné stáji máme základní okruh v délce 10 km, zvládá to i můj měsíc obsednutý mlaďas (zatím cca za 100 minut, moc to nehrotíme). Pokud Tvůj koník pravidelně chodí pod sedlo, měl by to zvládnout mnohem rychleji úplně bez problémů, max. zkus známou trasu časově změřit a projet příště rychleji - zařadit víc klusu, cvalu.

Veronika Myslivečková

Vloženo 28.1.2014 - 13:15
Reakce na 1532749: Promiň Trin,ale jedna otázka,máš to naměřené GPS?prostě mi to nesedí podle toho co píšeš jak těch 15km tak těch 10km a jestli to chodíš s měsíc obsedlým koněm no potěš koště.Já teda z 2 měsíce obsedlým chodím jen krokem a za těch 90minut co jsme venku ujdu tak 5-6km,občas vedu občas na něco koukáme to jo,ale jinak pěkně štráduje,máme kopce pravda.Ono se to totiž fakt nezdá,dokud jsem si nepořídila kdysi GPS tak jsem taky říkala jak chodím 20,30km a jaký mám rychlosti a stačilo to jednou změřit a jak jsem se divila.... Jinak pro Seminku,určitě bych se věnovala jízdě v terénu dvakrát týdně,jinak myslím,že nachozeno máš,ale je potřeba,aby byl obratný i v tom terénu,klidně si zkus nachodit okruh 15km,třeba krokem a podle počasí v něm dávej klusové pasáže,které budeš postupně prodlužovat a pak přidáš cval a jednoho dne to poběžíš celý(s ohledem na terén!) a bude.Pak budeš mít jistotu,že to s klidem zvládne.Jen bych doporučila po náročném tréninku aspoň jeden den volna na pastvině,ne na boxe!,no a na zbytek dní si dej tu jízdárnu.

Štěpánka Bartoňová

Vloženo 28.1.2014 - 19:43
Reakce na 1532778: Tak to se přiznám, že GPSkou to měřené nemám, klikám to na mapách :D Myslíš, že tam bude až taková odchylka? Jako třeba víc než 1 km na té 10 km trase? Tolik nereálně mi to nepřijde, těch 5-6 km/hod je rychlejší lidská chůze, navíc tady máme vysloveně spíš rovinky a chodíme už ve všech chodech... jen pro pořádek, s mladým se aktivně dělá od začátku října, prvně se na něm sedělo 22. října, v prosinci začal chodit pod sedlo pravidelně cca 2-3x týdně. Nepřijde mi, že bych mu nějak přehnaně nakládala, naopak, podle toho, co píšeš, jdete tedy cca 4 km/hod, to mi přijde hrozně málo - volnou chůzí by vám tak měl stíhat chodec?

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 29.1.2014 - 11:45
vattunka: Reakce na 1532749: Promiň Trin,ale jedna otázka,máš to naměřené GPS?prostě mi to nesedí podle toho co píšeš jak těch 15km tak těch 10km...
Přesně - také mne to zarazilo (úplně stejně jak píšeš)... /Také jsem letitý "GPS-měřič"./

ludmila slavíková

Vloženo 29.1.2014 - 12:09
Já teda musím říct, že od té doby, co mám v mobilu nainstalované RUN THE MAP (což je taková verze Endomonda pro ty blbější :D), taky mi to hodně vzalo iluze o mém (za jiných okolností samozřejmě BRILANTNÍM) odhadu :D Čuměla jsem do toho jako puk hned při první "aplikaci" :D , protože nejenže zkresluje můj odhad ( a to že dost - "to jsem dala trasu, minimálně 15 km..." a ono to bylo stěží 6,5 km :D), zkreslují teda i google map. Oproti tomu měření v mobilu. Kdo má pravdu, těžko říct :D Nejvíc jsem ovšem byla překvapená z toho, kdy jsem si zkusila jen tak ze srandy změřit "takovou tu domáci přiježďovačku v hale" právě tady tímhle tím Run the Map. Po půlhodině (podle mě) hustého ale fakt opravdu HRUBÉHO přiježďování, kdy bych na smrt přísahala, jak jsem tomu koni dala čouda, a kartáč a hašte... že burlak na volze oproti tomu má pohodičku, a kolik jsem toho tím pádem musela ujet, mi vyšla ujetá vzdálenost 2,96 km :D :D a musela jsem se tomu smát, až mi tekly slzy z očí. Po prvotní reakci : "...ty vole to ne...to je nějaký rozbitý, ne?" :D Ale fakt není. Jen člověk má o hodně jinou představu. Krom toho, že jsem teda strašně dlouho nechápala, jakto že (doprdele :D) mi to pořád ukazuje převýšení 3,2 metrů... když jsem pořád na rovině (v rovné hale). A už jsem byla fakt přesvědčená, že JE TO ROZBITÝ, než mi došlo, že ty 3,2 metrů udělá vylezení na koně, a slezení na koně (o kohoutkové výšce 160 cm - jelikož mobil se nacházel v kapse). :D Takže bych řekla, že tady to mobilní měření bude docela přesný.

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 29.1.2014 - 12:13
Reakce na 1532906: Kdysi jsem ti to v nějaké (dávné) diskuzi psala... ať měříš, neodhaduješ... že budeš valit bulvy... :-D

ludmila slavíková

Vloženo 29.1.2014 - 12:23
Reakce na 1532908: Jojo, pravdu jsi měla :-))) Ono se to fakt nezdá, ale člověk má TAAAAK tendence si přídávat, až je z toho pak sám celej...špatnej :D

Aneta Šimáková

Vloženo 29.1.2014 - 18:32
Já zvažuju, že si koupim hodinky na běhání, který právě měřej uběhlou trasu, rychlost a další věci. To bych pak mohla aspoň přibližně otestovat, co je vlastně těch 15 km. Kamarádka mi psala, že těch 15 kiláků prý občas ujdeme, já si to až tak nemyslím, ale odhad na vzdálenosti mám ultra blbej :D Ještě někdo nějakou "kondiční" radu? :)

Adéla Otte

Vloženo 29.1.2014 - 20:06
Já občas změřím vyjížďku GPS logem, a kilometry mi vychází téměř stejně, jako když trasu naklikám na www.mapy.cz. GPS mi dává trochu víc metrů, ale rozdíl je opravdu minimální. Asi tím, jak GPS měří přesněji, kdežto na mapách dělám rovné čáry. Jinak hodinová vyjížďka, kdy se párkrát zakluše a jednou nebo dvakrát kousek zacválá, tak je u nás cca 7-9km. Delší vyjížďky jezdíme spíše v pomalejším tempu, těch 15km je u nás vyjížďka na 2 až 2,5 hodiny.

ludmila slavíková

Vloženo 29.1.2014 - 20:50
Darling d`Agua: Já občas změřím vyjížďku GPS logem, a kilometry mi vychází téměř stejně, jako když trasu naklikám na www.mapy.cz. GPS mi dává trochu víc metrů, ale rozdíl je opravdu minimální. Asi tím, jak GPS měří přesněji, kdežto na mapách dělám rovné čáry.
Ono taky strašně záleží na tom, jak je krajina zvlněná a kopcovitá. V kopcích ty rozdíly budou o trošku větší. A celkově, na www.mapy.cz jak píšeš, děláš rovnou čáru (přibližně), zatímco ta GPS v mobilu ti to měří daleko přesněji. Třeba to převýšení skoro až na centimetry, mě třeba fascinuje jak to spočítalo i to, jak nasedám na hřbet koně do výšky 1,6 metru :D Ohledně délky tras mi to vzalo iluze, ale to teda více lidem, protože to počítá i spálený kalorie, a tam prý teda pár lidí, co se snažilo zhubnout, taky zaplakalo :-)

Aneta Šimáková

Vloženo 29.1.2014 - 21:45
lavera: Ohledně délky tras mi to vzalo iluze, ale to teda více lidem, protože to počítá i spálený kalorie, a tam prý teda pár lidí, co se snažilo zhubnout, taky zaplakalo :-)
Jojo, proto na počítání spálených kalorií nevěřím, a jít běhat, jen proto, abych si pak mohla dát příslušné množství čokolády mi připadá jako kravina. K těm GPSkám, to máte turistické? Můžete případně něco doporučit?

Martina S

Vloženo 29.1.2014 - 22:16
Reakce na 1532952: radím to samé jako vattunka - zařadit terén dvakrát týdně, z toho jednou bych jela delší trasu - ideálně těch 15 km. Běžným tempem (většinou krok, trochu klus a 1-2x zacválat) je to na 2,5- 3 hodiny. Postupně tempo zrychlujte - zařazujte delší klusové pasáže. Jednou za čas místo dlouhé trasy můžete přidat naopak krátkou trasu v rychlém tempu (hlavně klus), ať si koník zvykne, že se dá běžet pořád, na různých površích a chytne svůj rytmus. Poslední měsíc před závody bych přidala ještě tak 5-10 km, aby byl koník natrénovanější na delší trasu než poběží- při prvním závodu totiž koně obvykle hecují, nechávají se strhnout ostatními a taky přeprava udělá svoje, tak bych radši měla koně natrénováného na pár km navíc. A pište si deník, aby jste si mohla dělat plány a porovnávat výsledky. Budu držet palce. třeba vás to chytne a nezůstanete jen u těch 15 km:)

ludmila slavíková

Vloženo 30.1.2014 - 7:20
semminka: K těm GPSkám, to máte turistické? Můžete případně něco doporučit?
Pokud máš novější telefon, doporučuju stáhnout tady ty aplikace do mobilu. Je to zadarmo a je to super. Bezkonkurenční je Endomondo, akorát to nejde stáhnout do některých typů Nokií. Mě to prostě nešlo, ale možná je to tím, že jsem debil a složitější aplikace mi dělají velký problémy. Anebo potom Run The Map. To jsem si stáhla na dvě kliknutí :-)
semminka: Jojo, proto na počítání spálených kalorií nevěřím, a jít běhat, jen proto, abych si pak mohla dát příslušné množství čokolády mi připadá jako kravina.
Nevýhoda Run the Mapu je to, že tam nejde navolit přímo kolonka "jízda na koni" , ale mezi sportem volíš - chůze, běh, jízda na kole, a jízda na kajaku atd. Když jsem si poprvé měřila vyjížďku, naznala jsem, že "jízdě na koni" bude nejpodobnější "běh". Tak jsem si tak pěkně jela lesem, a jen tak ze zvědavosti jsem to na jedné rovince "osolila" (asi na 40 km/h) a celou dobu jsem se strašně smála, že mobil počítá, že to člověk běží po svých, a jak asi musejí narůstat kalorie :D No zase až tak nenarostly. Bylo to asi na dva čtverečky čokolády :D Takže kdo tady ty udělátka má na hubnutí, musí být strašně nešťastnej :-)

Kallisto

Vloženo 30.1.2014 - 8:40
Lído a tobě to tu trasu opravdu měří dobře? Já právě měla opačnou zkušenost. V lese se mi ztrácel asi gps signál a tak aplikace si domyslela jakože kudma jsem asi jela mezi dvěma body kde neměla signál a obírala mne tak o někdy i kilometry. Naproti tomu jsem si to naklikala na mapách když jsem opravdu věděla kudma jsem jela a toto bylo pro mne přesnější s více kilometry. Samozřejmě že na delší trasy si nepamatuju kde přesně jsem jela, tam je apka lepší. Ale v lese se mi prostě signál někdy ztrácí. A to jsem v Brně. Používala jsem chvilku Endomondo a teď mám Runtastic, ten má i jízdu na koni.

Kallisto

Vloženo 30.1.2014 - 8:40
Jinak s jízdárnou mám stejné zkušenosti, člověk funí jako lokomotiva a po tři čtvrtě hodině práce má najetý tři kilásky i s důkladným krokováním :-D a iluze jsou v čudu

ludmila slavíková

Vloženo 30.1.2014 - 9:06
Reakce na 1532987: Mě to signál neztrácelo, takže v tomhle nemůžu posoudit. Ale dala bych skoro ruku do ohně za to, že když je signál dobrej, že to měří hodně přesně :-)

Vladimíra Šebková

Vloženo 30.1.2014 - 11:18
Reakce na 1532987: GPS Garmin v lese opravdu měří špatně, někde vůbec. Po letech tréninku ta místa mám docela vychytaná, můžu si říct, o kolik jsem šla více. Čas se nemění, takže se mírně zvýší průměrná rychlost. Spotřebu energie měřím pro koně:-), já se vezu. Vzhledem k tomu, že kalorické tabulky pro koně jsem nenašla, tak spíš poměřuji tréninky na stejné trase a výdej energie. Mám celkem slušné záznamy za několik let - trasy více-méně stejné. Měřím ještě tepy po sundání sedla, délku krokování v minutách. Před závody nějaký kratší trénink nechávám bez vykrokování, měřím hned po sesednutí, abych měla alespoň představu, jak to bude vypadat v závodě. V přípravě na hobby doporučuji zařadit 20 - 25 km okruhy a alespoň 1x za 14 dní rychlejší trénink, ve smyslu cca 12-15 km/hod - v závodě se to pak hodí. Když se kolem hobíka mihnou závodníci s vyšší rychlostí, tak ho to většinou vezme s sebou:-).

Aneta Šimáková

Vloženo 30.1.2014 - 11:50
No já s ním další závody podobného typu neplánuji, je to už staroušek a parkurák, do tohohle jsem chtěla jít, protože to není daleko, protože je to zas něco jiného než parkury a předpokládám, že to bude takový "vesnický srandamač". Ale nechci podcenit tu přípravu, takže moc díky za rady. Už delší dobu zvažuju koupi nového telefonu, tak si asi pořídím mobil a nějakou aplikaci a budu mít měření vyřešené :)

Veronika Myslivečková

Vloženo 30.1.2014 - 12:37
Reakce na 1533006: No vidíš a já mám už leta starýho Garmina Foretrex 101 a jsem spokojená,dopočítává a myslím,že slušně,nebo nejezdím až tak v hustých lesích?už dlouho se mi nestalo,že by neměřil v lese,naopak mám vypozorováno,že záleží na denní hodině kdy to používáš,protože jsou hodiny kdy to prostě třeba měří hůř,hůř to chytá signál či co.Každopádně i tenhle Garmin mi stačil k tomu, abych si otevřela oči,kolik vlastně jezdím a jak rychle. Jinak souhlas s Darling: Jinak hodinová vyjížďka, kdy se párkrát zakluše a jednou nebo dvakrát kousek zacválá, tak je u nás cca 7-9km. Delší vyjížďky jezdíme spíše v pomalejším tempu, těch 15km je u nás vyjížďka na 2 až 2,5 hodiny. Pro běžného rekre jezdce toto odpovídá,ono fakt strašně sebere to krokování na konci a na začátku,občas přesně měřím čistě jen práci bez krokování... Pokud samozřejmě celou cestu klušu a do toho dost cválám dostávám se úplně někam jinam i v kopcích,ale o to tu nejde,takže představa,že si při sem tam klus kousek cval s krokováním chodíte 12-15km/ za hodinu je nesmysl...

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 30.1.2014 - 12:58
Mám starý výběhový typ Garminů: Forerunner 205 - a signál mi neztrácí nikde, ani v lesích. Vychází mi km a časy zhruba stejně, jak píše Vattunka nade mnou. Vrtá mi v hlavě jediné - zda se přesnost neztrácí (a neubírá na km) v prudkých kopcích, kde se mění převýšení, nikoli plošná vzdálenost (manžel má podezření, že tam dochází k nepřesnostem) - nemá někdo typ, jak oměřit spolehlivě určitý kopcovitý okruh, který by si potom člověk projel 1./ v tempu s hodinkami 2./ v kroku s hodinkami (abych si udělala jasno, jaké nepřesnosti vznikají jednak rychlostí, jednak zmíněným převýšením). V rodině bohužel nemáme cyklistu s kolem měřícím najeté km, ochotného projet/vynést kolo :-)/ se mnou namátkou některou kamzíkovskou trasu...

Veronika Myslivečková

Vloženo 30.1.2014 - 13:15
Reakce na 1533012: No to jsem ti zrovna chtěla poradit,cyklistu s měřákem:-)))takže nic,takže smolík:-)))My takhle jezdili,než jsme se přestěhovali,ale to jsem neměla svoji GPS,ale brala to podle kola....

Vladimíra Šebková

Vloženo 30.1.2014 - 13:31
Reakce na 1533012: mám vypozorovány úseky v lese (pravda v malých kopečkách), kde prostě Garmin neměří (a je to jeden z nejstarších modelů). Jasně vidíš, jak ti aktuálka padá na 4-5 km /hod, i když klušeš stejně rychle jako předtím (tzn. většinou 12/13 km/hod). Občas vypadne signál úplně, bez ohledu na denní hodinu. Srovnávali jsme Garmina s monitoringem přes mobil - sportovní aplikace, a vždy to vyšlo manželovi zhruba o 1-3 km více, podle trasy. Má tam rychlosti v kratších úsecích, korelaci mezi rychlostí a stoupáním apod. Veroniko těch 12-15 km jsem dávala na jeden rychlejší, kratší trénink - nepřečetla jsem si, že slečna nechce na hobby, ale na jiný typ závodu:-).

Veronika Myslivečková

Vloženo 30.1.2014 - 17:41
Reakce na 1533019: Já to Vlaďko nemyslela na tebe a na ty co maj měřiče,ale na zadavatelku a ty co jí psali,že těch 12-15km ujede za hodinu když sem tam nakluše ,nebo nacválá:-) prostě když k tomu připočítám řádný krokování,musí jinak jet skoro 20 v hodině,aby ve výsledku měli těch 12-15km /hod,ale to my víme.....

Eliška Kubíčková

Vloženo 30.1.2014 - 17:47
Reakce na 1532987: K tomu měření trasy pomocí aplikace v mobilu. Mám zmíněné Endomondo a je to zatím to nejlepší, co jsem v mobilu zkoušela a hlavně, signál se mi neztrácí. Mám teda vždy zapnutá k gps i data (aby mě našli, kdybych někde zůstala ležet :D), ale když si měřím třeba závod, kde potřebuju šetřit baterku, jedu jen na gps a je to ok. Ono to taky bude i o telefonu, některý má tu gpsku přeci jen citlivější a les mu nevadí. Každopádně mám vyzkoušené, že když jsem šla třeba běhat ve městě, tak se to chytat nechtělo skoro vůbec, ale to může být opravdu tím telefonem...