Co říkáte na zrušení ZZVJ-e?

Lenka Sodomková

Vloženo 5.8.2009 - 21:09
Od 1.7.2009 bylo VV ČJF schválené, že i na endurance se bude dělat všeobecná licence.Chápu, že se tímto poukazuje na zvýšení úrovně, ale na všeobecnou ZZVJ musíte mít garanta z řad licentovaných cvičitelů či trenérů., což si myslím asi nebude to nejlepší řešení. Já sama /a asi nebudu sama/ se ptýkám s jedním démonem a tím je strach ze skoků, v mládí jsem měla ošklivý pád a to byl důvod proč jsem z parkury skončila. Není problém si v terénu skočit překážku, která se objeví, ale parkur .... Myslím si, že lepším řešením licencí by bylo aby každý, když se chce věnovat určitému odvětví tak by se licence specializovala, všeobecná kvalitu fakt neřeší. jaký je Váš názor?Jak řešíte strach?

Jirsa

Vloženo 5.8.2009 - 23:37
Je to špatné rozhodnutí, místo přijetí vlastních pravidel pro zkoušky, zvítězila parkurová arogance. Jak může být lepší jezdec jenom tím, že přeskáče pár malovaných skoků? Jak mu to pomůže v terénu? Lepší ovladatelnost koně???? Ani omylem, kůň se učí z nových podnětů. Je to jenom další důkaz špatného stavu v ČJF, kde vládnou jenom některé jezdecké disciplíny. Jak je možné, že v předsednictvu, ani ve výkonném výboru není nikdo z vytrvalosti, bez ohledu na to, že v mezinárodním srovnání je vytrvalost převyšuje. Holt chlapci si tam sami rozdali karty, o fleky se perou mezi sebou a na sport už tak trochu nezbývá čas. S tímto pitomým nápadem přišel pan Skřivan, ...osobně jsem to od něj slyšel a pan Skřivan toho ví o vytrvalosti asi tolik, jako já o parkuru. Nejdříve udělejme pořádek nahoře a potom se bude dařit. PS. stačí se podívat na Slovensko. Jiří Jirsa

Martina Bandi

Vloženo 6.8.2009 - 10:42
Myslím že to pan Jirsa popsal přesně, slyšela jsem že se KP nemohou jezdit ve stejný den jako závody, víte o tom něco? Martina

Jirsa

Vloženo 9.9.2009 - 21:56
Reakce na 1323390: Jak tak koukám, tak ono rozhodnutí komise o licencích a zrušení KP nikoho nepálí. Obojím komise likviduje konkurenci a odsuzuje tento sport do 10 ligy ve světě jako jsou parkury a drezůra. Když vedoucí představitelé ČJF tuto hovadinu vzali za svou, tak potřebují nahradit jinou krví, ale kým??? Skřivan čeká na skalp Pecháčka, tak tady si moc nepomůžeme a ostatní si myslí, že to mají předplacené až do konce života. A svět zatím běží do předu a běží a běží a běží....tak dobrou noc a hezké nekonfliktní sny o vysokém sportu.

brett

Vloženo 10.9.2009 - 11:36
Licence ZZVJ-e byla jen jednodušší variantou ZZVJ. Není čeho se bát, v životě jsme nebyla na drezurním obdélníku a neskákala parkury, ale to co se dělá na ZZVJ je naprosto banální.Za tři týdny jsme jela na licenci a bez problému jí udělala-bez trenéra, stačilo si udělat zmenšeninu trojúhelníku (měli jsme málo místa) a pár malých překážek. Zajeďte se podívat jak licence probíhají a nebojte se prkotin. Překážky nejsou vyšší než 80cm a je to opravdu celé jen o tom jeslti umíte krok, klus cval a skočit co já vím 8 překážek. Nevím o co jde na vedení a nic s tím nikdo z nás neudělá pokud si neusedne do jejich křesel, takže ani podle mě nemá smysl se rozčilovat nad tím kdo koho skalp chce. Každej nějak žijeme.Lenka Novosádová JK Stáj Brettynka o.s.

Jirsa

Vloženo 10.9.2009 - 17:05
Zdravím Lenko, obávám se že jste nepochopila o co jde. V principu vůbec nejde o to, zda přehopsám pár malovaných skoků, ale o aroganci s jakou vládne komise a VV ČJF této disciplíně. Proč má dělat jezdec vytrvalosti zkoušku z parkuru, když ho nikdy nepojede, argumentovat snadností není nasnadě, podle této logiky by bylo nutno vyžadovat od jezdců drezůry, parkurů a všestrannosti, aby si také odběhli nějaký 30 km. dostih. Ale proč??? v životě to asi nebudou potřebovat. Argumentace bezpečností je zcela lichá, žádný závod nemá parkurové skoky na trati a ani je mít nesmí. To by se dalo zrovna tak argumentovat tím, že jezdci ostatních disciplín potřebují mít vytrvaleckou zkoušku, což kdyby se jim splašil při závodě kůň a oni běželi krajinou....:-))) Celá tato záležitost je pouze arogance páprdů z vedení ČJF a neschopnost komise jim v tom zabránit. Další a stejně závažným pochybením je zrušení tzv. KP : kvalifikačních předkol, jejich zrušením likvidujeme finančně pořadatele, protože marná sláva jejich startovný drželo pořadatele nad vodou a umožnilo si osahat disciplínu lidem z venku. Zrovna tak to umožnilo lineární růst mladých koní při posouzení veterináři na místě. Naše republika kope ve světě 3 ligu, sice občasné výkony jednotlivců dávají naději, ale to neřeší problematiku nechtěného dítěte. To že nám hází klacky pod nohy potentáti z federace kteří ani nemají tu slušnost přijít ani Mistrovství republiky a občas tam svým jménem pošlou nějakého poskoka je pochopitelné, ale to že si likvidujeme sport zevnitř, je nepochopitelné. Naše republika není příliš veliká ani bohatá, aby stála za to cpát do tohoto sportu mnoho reklamních peněz, ale je to zároveň asi jediná disciplína , kde můžeme směle konkurovat světu. Bohužel osobní zájmy jsou přednější než prospěch celku. Jirsa

Milena Tyralová

Vloženo 10.9.2009 - 19:58
Zrušení KP vidím stejně kriticky jako Jirsa, nicméně sjednocení ZZVJ až tak negativně nehodnotím. ZZVJ mají prokázat, že základní výcvik mám zdárně za sebou a základní výcvik spočívá v tom, že uvedu koně ve všech chodech libovolným směrem a dokážu ho solidně navést na překážku a tu překonat aniž bych koni překážela. Bez této zdatnosti bych se ostatně neměla moc vyskytovat ani v terénu, natož na závodech :-). Myslím, že taková byla základní myšlenka a nezdá se mi zas tak špatná. Podle vašich slov "...Proč má dělat jezdec vytrvalosti zkoušku z parkuru, když ho nikdy nepojede, argumentovat snadností není nasnadě, podle této logiky by bylo nutno vyžadovat od jezdců drezůry, parkurů a všestrannosti, aby si také odběhli nějaký 30 km. dostih. .... .... že jezdci ostatních disciplín potřebují mít vytrvaleckou zkoušku, což kdyby se jim splašil při závodě kůň a oni běželi krajinou....:-)))" usuzuji, že si vpodstatě pokládáte špatně už základní otázku - tedy "proč má jezdec vytrvalosti dělat zkoušku z parkuru". To přece není pravda. Nikdo to po jezdci vytrvalosti nechce. Logické totiž je, že nejprve jakýkoliv jezdec absolvuje základní výcvik a pak až se může stát jezdcem "specializovaným" tedy vytrvalostním, drezuristou, parkurákem nebo třeba hobby jezdcem. Jezdec, který správný základní výcvik absolvoval, by se splněním ZZVJ neměl mít potíže. další návrh ohledně toho aby drezuráci a parkuráci odběhli 30km dostih nemá opodstatnění, jelikož v dostihu není - co se týče jízdy na koni nic víc než ovládání koně ve všech chodech a jeho uvedení v jakémkoliv směru. Skok když už se nějaký vyskytne (příkop, potůček, klacík na zemi, který se koník prostě rozhodne přeskočit...) je spíš vyjímkou, ale i na to se při zzvj myslí - pokud dovedete navést na několik nízkých skoků a bez potíží je překonat, pak vás ani tato náhoda v terénu nevyvede z míry :-).

Jirsa

Vloženo 10.9.2009 - 21:58
Vážená, já nezpochybňuji potřebu zkoušek, ale přístup k nim. Proč stejné zkoušky nedělají westernový jezdci, členové ČJF? Proč jezdci musí být navlečení do hadrů které nemají s vytrvalostí nic společného??? Jasně , vždy najdeme spoustu argumentů pro zdůvodnění toho co děláme, ale když se podíváme na směšné umístnění našich jezdců ve světových žebříčcích, tak si dávám pochopitelně otázku zda tento komunistický systém něco přináší....Můžete mi napsat co přináší????

Milena Tyralová

Vloženo 11.9.2009 - 14:01
Jirso, ti westernoví jezdci, kteří jsou členy ČJF a účastní se závodů ČJF dělají buď všeobecnou ZZVJ a nebo reiningovou ZZVJ. Pokud mají reiningovou mohou se účastnit pouze R závodů a myslím, že tuto specifičnost si oproti jezdcům vytrvalosti zasloužili hlavně díky tomu, že při soutěži jsou pod neustálým dohledem a opravdu nehrozí, že by během závodu potkali na kolbišti jakýkoliv skok (no jo, uznávám, že tohle je čirá spekulace, ale nic jiného mne nenapadá...). ohledně toho oblečení: základ - k ZZVJ nejde jezdec vytrvalosti, ale člověk po základním výcviku, který má vizi, že by se chtěl v budoucnu věnovat vytrvalosti :-) (ale dobře zpět do reality). Přilba je povinná pro všechny stejně, jezdecké boty (vysoké nebo perka s chapsy) si člověk pořizuje obvykle už při nástupu do základního výcviku, jelikož jsou prostě bezpečné, světlé triko s límečkem či košile je tuším běžnou výbavou i pro vytrvalost (a kdyby ne, není problém ho přece za nějakou tu 100,-KČ pořídit, však ono se v šatníku neztratí), rajtky - no jo uznávám tady je problém s tou barevností..., ale myslím, že tento problém je možno vyřešit stejně jako problém se sakem - podat si žádost k rozhodčím - rozhodčí mohou povolit jízdu bez saka, stejně jako jízdu v kabátu (v případě nepříznivého počasí) a stejně tak mohou dát svolení ke startu v rajtkách jiné barvy. Takže kde je ten problém? k poslední části příspěvku: no a právě o tom to je - já tedy nevím jak přesně fungoval systém v komunismu, jelikož z mého hlediska v té době bylo koní velmi málo a dostat se k nim bylo pro malou holku, kterou jsem byla, značně problematické. Ponětí mám až o tom, jak to fungovalo v porevolučním chaosu (takže o tom jak to fungovalo před tím, si iluze nedělám). Ale asi neexistovalo ucelené vzdělávání a vzniklo z toho to co je k vidění dnes. Chybí dobře vzdělaná základna jezdců (cvičitelů...) a z toho vyplývá to směšné umístění našich jezdců ve světových žebříčcích. Možná se federace po letech tápání rozhodla pro novou cestu, která prostě povede přes základ ke specializacím. Možná věří, že všestranně vzdělaný jezdec, je prostě lepší jezdec. Jo a ještě dotaz ohledně KP - pokud by šlo o to, aby si disciplínu osahali lidé z venku a pořadatel nepřišel o tolik peněz, může přeci v rámci závodů udělat i hobby závody? Sice se vytratí ta možnost kvalifikace, ale zas na druhou stranu, vše ostatní bude zachováno. Nebo ne?

Vladimíra Šebková

Vloženo 11.9.2009 - 20:40
Reakce na 1327364: Protoze jsem to tu psala uz vickrat, zopakuji to pouze ve zkratce: za 6 let ve vytrvalosti (i te vyssi) jsem nemusela preskocit nic vic nez potok a padly strom - tzn. max. 40 cm. Hodnekrat jsem skakala z mista do dalky, protoze vytrvalec nejdrive obhledne misto, kam kun doskoci, a pak skace, spise se snazi potok projit - pokud vim, tak jen jedenkrat do vysky. Jak mne na to pripravi ZZVj? Naopak jak pripravi drezura ci parkur, ktere jede jezdec na obdelniku sam, na spolecny start, kde startuje treba i 20 koni najednou? Ty excesy blizici se velkemu prusvihu, ktere jsou nyni videt na startech nizsich soutezi, jsou prave vysledkem nadrazenosti vseobecne licence nad tou specialni. Jak pripravi drezura ci parkur kone na potkavani se s jinymi konmi na trati? No a nakonec k tem hobby zavodum - pokud mam spravne informace, tak hobby zavody nesmeji byt poradany na stejnem miste ve stejnem terminu jako zavody oficialni. A jeste jedno - opravdu jste tak naivni, ze si myslite, ze system vzdelavani je pripravovany pro jezdce a ne jako moznost dalsich prebend pro funkcionare? P. Jirsa je velmi skepticky k mezinarodnim vysledkum nasich vytrvalcu - ale jsou vyrazne lepsi, nez jezdcu parkurovych ci drezurnich - malokdo vi, ze jedna z nejlepsi vytrvaleckych dvojic sveta 2009 je nase (E. Stefek + Umag). Vladka

Jirsa

Vloženo 11.9.2009 - 22:33
Ale Vlaďko, naopak, já vím že jezdci vytrvalosti jsou to nejlepší co od nás jezdí po světě. To že si myslím že jezdíme jako celek 3 ligu, neznamená že jsme nejsme i ve světě špička. Mimo Emila zrovna tak dobře jezdí Jadlovský, Kyselých, Terbeři, holky od Raichmanna, Tonda Hrdina, a nekolik dalších mladých jezdců, ale to neznamená že by to nebylo už dávno lepší kdyby bylo vše OK a Jezdecká federace nedělala hovadiny. Připadá mi to jako když náš někdo likviduje protože jsme lepší než oni a mohli bychom být klidně mezi nejlepšími na světě. To by se holt tento sport musel pořádně podporovat místo cpaní peněz tam kde to nikdy nic pro slávu republiky nic nepřinese, např: do pakurů. Jirsa

veronika sixtova

Vloženo 12.9.2009 - 9:21
Reakce na 1327402: Ohledně excesů na startech - domnívám se, že tohle zrovna není dobrý argument pro nadřazenost všeobecné licence nad speciální. Excesy způsobují lidé, kteří nepoužívají mozek - pokud není schopen zvládnout koně v houfu, pak nemá co dělat v jakémkoliv uskupení koní, ať to jsou závody endurance, parkury nebo jen obyčejný Hubert. Bohužel je dost lidí, kteří si toto prostě nepřipouští a myslí si, že oni vše umí a vědí. U zkoušek endurance se zkoušelo v hromadném startu? Naopak u klasických ZZJV musíš jezdit na opracovišti mezi koňmi ve všech chodech, pohybovat se mezi ostatními, takže skutečně já tohle nevidím jako příčinu excesů v hromadných startech. Ještě se mi vybavuje, že byla doba, kdy si licenci - zkoušky také museli udělat koně pro to, aby se mohli zúčastnit závodů! Jinak aby mi bylo rozuměno, jak jsem již psala jinde, také nesouhlasím s rušením KP v endurance a s rušením E licence (to jen aby mi někdo nevyčetl, že jsem zarytý bidýlkář, který nemá pro ostatní pochopení;-)) Pana Jirsu mohu ujistit, že cpaní peněz do parkurů se možná koná v těch nejvyšších soutěžích, ale u nás, co pořádáme a jezdíme nižší ligu dochází k utápění vlastních peněz stejně jako u vás (od ČJF jsme zatím nikdy nic zadarmo neobdrželi).

Milena Tyralová

Vloženo 12.9.2009 - 11:19
Reakce na 1327402: Vlaďko, ale já proti tomu nic nemám. Chápu, že každý rozumný E jezdec se skákání vyhne, jelikož skoky s sebou nesou zbytečná rizika. Nicméně, v obou svých příspěvcích se snažim vysvětlit, že ZZVJ mají prokázat dokončení základního výcviku jezdce a vychází to možná již z přežitých armádních zvyklostí, ale k základu prostě patřilo a stále tedy ještě patří umět překonat nějaký ten skok. Nepopírám přitom, že osobně bych ZZVJ viděla raději např. ve formě Caprilli testu. Jak tě připraví ZZVJ na skok do dálky a na 40cm výšky? tak 70-90 zkouškových cm je trošku víc, takže v tomto případě "těžko na bojiši lehko na cvičišti":-). Příchuť šířkového skoku získáte v ZZVJ díky oxerům, opět jde o šířkovo výškový skok, což je lehce obtížnější, proti plochému dálkovému skoku, nicméně základ je stále stejný - jde prostě jen o to jít s pohybem toho koně - stejně tak na barevném bidlu, jako venku v lese. Pořád je potřeba zdůrazňovat, že ZZVJ nepřipravuje specielně jezdce pro endurance(ani jinou disciplínu), jen potvrzuje, že jezdec má za sebou základní výcvik. Většina lidí chápe, že než kůň začne být specializován na nějakou disciplínu, měl by projít základním výcvikem. Proč je tak nepochopitelné, že stejná idea platí pro jezdce? Hromadný start je tuším aplikován až v soutěžích vyšších stupňů, což z mého hlediska znamená, že ho absolvuje až jezdec který už má za sebou nějakou tu základní průpravu z předchozích startů a je už výrazně vyježděnější než začátečník u Zkoušek nebo pokročilejší začátečník na startu KP či Z. takže proč ho trénovat u ZZVJ? Potkávání se v terénu je zběžně podobné potkávání se na oprácku. Nelze to zvládnout jinak, než že s tím koněm umím jezdit, což mimo jiné prokážu právě tou drezurkou u ZZVJ. Info o tom, že by hobby závody nemohly být pořádány ve stejném termínu jako normální jsem nikde nezískala. Pravidla toto nezmiňují, nebo jsem to překoukla? Naivní... no jo no :-) Dokonce tolik naivní, že si myslím, že systém vzdělávání by měl ještě víc než komukoliv posloužit hlavně koním. (ve skutečnosti jsem realista, ale občas nasadím růžové brýle a píšu věci tak, jak bych je chtěla vidět). úspěchy vytrvalců nepopírám a velmi obdivuji. Že endurance nemá takovou podporu federace jakou by zasloužila, se pouze domnívám (reálný podklad k tomu ale nemám). Zajímalo by mne, jak se k celé situaci ohledně zrušení KP a ZZVJ-E vyjadřují nejvyšší zástupci Endurance. Tedy ti, kteří toto dopustili. Jaké byly důvody k tomu, že na toto přistoupili? A čím vlastně tyto opatření ohrozí disciplínu Endurance?

veronika sixtova

Vloženo 12.9.2009 - 12:40
Reakce na 1327451: Pokud se nemýlím, tak už v Z endurance se jezdí hromadné starty.

Vladimíra Šebková

Vloženo 12.9.2009 - 19:39
Reakce na 1327451: No Milko ja nad tim stale premyslim - proc bychom meli pres ZZVj ukazovat dokonceny vycvik. Delala jsem tech sportu trochu vice, i na urovni MCR, jezdectvi je zatim jediny sport, kde neco musim prokazovat drive, nez mne pusti do nejnizsi souteze. Nikde jinde to nebylo - proste klub vyslal a kazdy musel projit urcitym kvalifikacnim postupem, nez se na to MCR dostal. Mohu sama sebe pouzit jako klasickou ukazku toho, ze ZZVj v soucasne podobe neni pro vytrvalostniho jezdce potreba (tedy krome znalosti pravidel). Do vytrvalosti jsem prisla ve velmi pozdnim veku (39 let), po cca 3 letech jezdeni pod trenerem zamerenem prevazne na jizdarenskou praci a teren. Po uspesnem absolvovani 5ti kvalifikacnich predkol (na taznem koni z lesa, s minimalnim prijezdenim) jsem slozila teoreticke zkousky. No a za dalsi 2 roky s timto konem startovala na ST stupni. Pricemz ani ja, ani kun jsme se v klasickem zakladnim vycviku o moc vice nezdokonalili. Pro vytrvalce byla zrusena kvalifikacni predkola moznosti, jak si vse osahat, zjistit, ze ve vytrvalosti se jezdi jinak. Jejich povinne absolvovani jezdce i kone pripravilo na hromadne starty - ty jsou hned od Z. Od chvile, kdy byla podminka povinneho absolvovani KP zrusena, tak se prave deji na startech nizsich soutezi veci, ktere mne znepokojuji. To nejhorsi jsem sledovala na zavodech, kdy v Z startovalo pres 20 koni na siroke louce, ktera se po cca 50ti metrech zuzila do cesty pro jednoho kone. Situace vypadala tak, ze z chuchvalce prachu, ktery vznikl rychlym startem vsech koni, vybihali kone bez jezdcu a ti je pak honili po prilehlych polich. Nastesti se nikomu nic nestalo. Ja v te chvili dekovala souhre nahod, ze jsem na trat vybihala cca 20 minut po teto scene. Jak je nase disciplina federaci podporovana je mozne videt napr. na odmenach na MCR. Proc ma mit mistr v parkuru x-nasobne vyssi odmeny nez mistr ve vytrvalosti? Pres nesporne uspechy junioru neexistuje zadne vycvikove stredisko, juniorky dostanou maximalne zaplacene 1 skoleni nebo soustredeni. Letos byly vsechny penize presunuty na MS junioru v Babolne. Pro zmenu nedostanou nic seniori. No a co komise - ta udelala v dosti vecech poradek, na druhou stranu zrejme plne akceptuje pozadavky CJF - moc o tom nevim, nejsem jeji soucasti. Vladka

veronika sixtova

Vloženo 13.9.2009 - 13:54
Reakce na 1327485: Vlaďko, myslím, že jsi u jiného sportu nedělala před prvním startem zkoušky protože jezdectví se trochu odlišuje tím, že máš sebou parťáka ze zvířecí říše, mnohdy vážícího více než půl tuny:-) Ohledně toho nešťastného závodu, který popisuješ - tuhle informaci jsem obdržela hned po těch závodech a myslím, že je to také vinou nešťastně zvoleného místa startu - připadá mi to jako kdyby na dráze vypustili dvacet plňasů a po padesáti metrech jim postavili skok o šířce dva metry (možná metr a půl) a podmínkou vítězství by bylo jeho překonání - jak myslíš, že by to dopadlo?

Vladimíra Šebková

Vloženo 13.9.2009 - 20:31
Reakce na 1327520: No pravda, tanecni partner pul tuny nema, nicmene moznost zraneni i na parketu existuje - obcas vzpominam, jak manzel jednim "vhodne" zvolenym trojkrokem poslal k zemi tehdejsiho mistra republiky v latinsko-americkych tancich, kdyz se zjevil v nasem klubu (standardnim):-). Na opracovistich se sice kone v parkuru a drezure potkavaji, ale soutezni obdelnik je pak jen pro jednoho - a proto musi byt zkousky? Jeste k tomu zavodu - diky vykonnosti mych koni startuji prevazne v S a vyssich soutezich. To jedno Z a tri L starty v poslednich 2 letech mne presvedcily, ze mnoho jezdcu sve kone opravdu neovlada a nebo nechape, ze se v distancich soutezi v poslednim kole (ci na poslednich 100 m). Pokud se podivas, jak se startuje v S a vyse, tak bez ohledu na pocet soutezicich vetsinou v klidu a pokoji. Vsichni chapou, ze pred sebou maji optimalne 80 a vice km. Jinak souhlasim, ze tenhle start byl velmi podobny draze - o to vic ho odsuzuji. vladka

Milena Tyralová

Vloženo 13.9.2009 - 20:52
Vlaďko, tak já se tedy taky zamyslela proč v jezdectví je ZZVJ a v jiném sportu podobná zkouška netřeba a napadlo mne důvodů několik. První mne napadlo totéž co rumbu07. Následovalo to, že ČJF poskytuje záštitu pro nějakou sportovní akci, která s sebou přináší poměrně velká rizika (všichni jezdci si nejspíš uvědomují o jakých rizicích mluvím) a tak se federace rozhodla, že na takovou akci prostě pustí jen lidi, kteří jsou jistým způsobem připraveni - to se prokáže zkouškami základního výcviku. Skoky do zkoušek zařadila třeba proto, že krom kroku, klusu a cvalu považuje i skokový pohyb koně za natolik základní, že je pro jezdce výhodné a praktické tento pohyb znát a umět se s ním vyrovnat nebo ho dokonce i umět vyvolat. Nejsem si jistá, jak je to v jiných sportech - zda má každý klub nějakého trenéra, který je v tom svém "oboru" nějak vzdělán a tak jistým způsobem ručí za připravenost závodníka, ale v jezdectví to úplně tak nefunguje. Klub si přeci může založit kdekdo a trenér (cvičitel) v něm být nemusí, přesto ten klub může vyslat člověka na závody a jak zaručíte, že ten člověk alespoň trošku umí co umět má? Že svou nevědomostí nebude ohrožovat ostatní účastníky závodu? v jakých dalších sportech by takový závodník mohl ohrozit ostatní závodníky podobným způsobem jako v jezdectví (kde vše umocňují reakce koně)? Ohledně těch problémů při hromadných startech v nižších soutěžích - omlouvám se za svou zmatenost, opravdu jsem si vsugerovala, že se hromadně startuje až od L... Vzhledem ke zrušení KP mám pocit, že pořadatelé by v rámci zvýšení bezpečnosti mohli Z soutěže odstartovat nikoliv hromadně, ale jednotlivě. Myslím, že to pravidla nezakazují. Navíc pořád jsem nenašla ten zákaz hobby startů ve stejný den jako ofiko soutěže... O financování (i jiné podpoře) projektů jednotlivých disciplín ze strany federace by se dalo založit samostatné téma - z mého hlediska "je to hnus velebnosti" O tom "co si myslí komise" - já trošku doufala, že pokud se vícero endurance jezdců toliko rozohňuje nad touto situací, že třeba napíše na komisi nějaký dotaz, vyjádření (nebo tak něco) a z komise mu přijde zpět nějaká odpověď, vysvětlení(nebo tak něco). A že by se s námi třeba ten člověk pak mohl podělit o zjištěné. No ale to je ta má naivita :-).

Milena Tyralová

Vloženo 13.9.2009 - 20:59
[quote=vladka]Reakce na 1327520: Na opracovistich se sice kone v parkuru a drezure potkavaji, ale soutezni obdelnik je pak jen pro jednoho - a proto musi byt zkousky? ale on ten ofiko závod není jen o kolbišti, ale také o oprácku a pohybu mezi opráckem a kolbištěm (obdélníkem), kde velmi často existuje i možnost, že závodník s koněm může sejmout dokonce i nějakého nebohého civilistu a ČJF to zaštiťuje, kvůli těmto nebezpečím se chce alespoň částečně přesvědčit o základním vzdělání svých závodníků...

Sebastian Sehnal

Vloženo 14.9.2009 - 0:24
a proč jinde ve světě nejsou vůbec ZZVJ či něco podobného a přeci jsou před námi...?Mě to už trápit nemusí, u mě je to všechno tady "game over",ale z velké části souhlas s Jiřím Jirsou a Vlaďkou. Přeji jim v "jejich boji" úspěch, nicméně ti co sedí úplně nahoře tam snad budou do jejich skonání :-( a potom teprve začnou změny nebo co? Pro Milku: basebollista taky může zranit diváka svým odpalem,ale licence na odpaly opravdu nedělá, nemluvě o hokejistech, cyklistech (může najet do diváka) atd. atd. Chce to nebát se a trochu změnit myšlení. U vytrvalosti byl svého času, myslím, fajn systém - vyjezdi v KP 150 bodů a máš licenci.Komu se sakra nelíbilo to co bylo funkční? Jezdec získal zkušenosti na trati, otrkal se, naučil se a ve vyšších soutěží netápal. Prostě se to nelíbilo těm soudruhům a soudružkám na ČJF, kteří vytrvalost viděli "z rychlíku" a myslí si, že klasické ZZVJ naučí i vytrvalostního jezdce jak jezdit :D.Oni si prostě myslí, že je to drncání se přírodou, tak proč ho trochu znepříjemnit, že?A de facto zrušením KP se jim to ještě víceméně podařilo.Snad mají radost a kochají se tím jací to jsou "odborníci". V tomto případě komise hraje bohužel druhé housle,když se ani trochu nedokázala vzepřít společně s jezdci a jezdkyněmi, kteří něco ve vytrvalosti znamenají.

Milena Tyralová

Vloženo 14.9.2009 - 10:00
Reakce na 1327612: Johny já se tedy zas nemám až takový rozhled, ale např. v německu či británii se bez zkoušek pomalu ani nehneš. Mají tedy výrazně jinak a detailněji propracovaný celý systém vzdělávání i zkoušek, ale bez nich v jezdectví nedaji ani ránu. Jasně v každém sportu existují rizika a je potřeba je eliminovat - proto jsou v hokeji kolem plochy musí být plexiskla, cyklo dráha je oddělená od diváků páskou (tý jo takové riziko a to se ti kolo ani nemůže splašit :-) ) a federace si proto vymínila, že než někdo přijde na její závody, musí prokázat jistou orientaci v oboru... a stejně to nevylučuje, že zranit civilistu (sebe, koně) může samozřejmě i závodník z nejvyšší úrovně. Riziko se pouze sníží. Nebojím se změnit myšlení, dokonce přiznávám, že minulý systém endurance zkoušek se mi líbil víc. Jen jestli se nebojíte změnit myšlení i vy. Proč se vám pořád zdá, že by ZZVJ měli prokazovat jak umí jezdit jezdec vytrvalosti a nebo ho to měli dokonce naučit? Proč nechcete vidět, že ZZVJ není o ničem jiném než o tom, že bezpečně ovládnete koně v jeho základních pohybech?Proč nevidíte, že základ je přece pro všechny jezdce na koni stejný - jedu tak abych to useděl, mohl koni srozumitelně sdělit své požadavky a zároveň mu přitom neubližoval. Proč nevidíte, že je dobré být obeznámen i s tou alternativou, že kůň může skočit překážku? Jasně teď třeba máte koně, který překážky inteligentně projde (třeba jste na takové měli kliku, takže jste jich zažili mnohem víc), ale třeba se k vám jednou dostane koník, který má v povaze si prostě skočit (kaluž, příkop, stín na zemi,cokoliv...) a vy už na to budete připraveni od toho základního výcviku. tak kde je ta obrovská chyba? V přísném náhledu na to, co je základ? v nepochopení toho, proč je základ zrovna takový? Proč se komise nevzepřela? proč nebojovala když je to tak katastrofální pro budoucnost endurance? Není to proto, že ta katastrofálnost tam ve skutečnosti není?

Sebastian Sehnal

Vloženo 14.9.2009 - 11:36
Reakce na 1327636: díbejme se trochu i mimo náš světadíl;-),ale domnívám se, že jezdce "nevychovává" ČJF,ale jeho JK a ten daný klub by měl mít toliko soudnosti, že nepošle do závodů někoho, kdo to alespoň trochu neumí. Garantem jezdeckého umění by měl být JK a toto by stačilo prokázat na místních soutěžích, které by byly odrazovým můstkem do výšin jako to bylo kdysi u KP. Ohledně skákání - osobně s tím problém nemám se sedlem či bez sedla, za ostatní nejsem mluvčí,ale pokud by měl vytrvalostní kůň skákat i přes stín, tak je něco špatně;-). Než dril na ZZVJ připraví vytrvalce líp jízda KP. Chyba je v tom, že vytrvalost je vytrvalost a parkur a drezura je parkur a drezura. Pro prověření vytrvalostního jezdce by stačilo úspěšně dokončení dejme tomu 3 KP a teoretický test, který by mohl být proveden přímo po úspěšném dokončení třetího KP.Proč komise?To je otázka spíše na ní:-),ale podívej se na její složení, třeba je jim to jedno... Každá disciplína se odlišuje, když už zkoušky, tak takové,aby pasovali k parkuru, drezuře a vytrvalosti zvlášť. Dříve zde fungoval samostatný svaz vytrvalostního ježdění,ale musel chtě nechtě pod ČJF a co z toho vytrvalost získala?

Milena Tyralová

Vloženo 14.9.2009 - 13:18
Johny - víš jak silné mám brýle:-D (nemám šanci dokouknout na jiný světadíl, nemohu porovnat životní styl mimo náš světadíl a právě tomu životnímu stylu jsou svým způsobem přizpůsobena pravidla, zákony atd..., okoukávám tam, kde je nám to jaksi kulturně blíž, podobnější... Omezuje to. a tak jsem ráda za diskuze, kde člověk může zjistit víc :-) ) Jezdce nevychovává ČJF - no často právě ani ten klub, často se jezdec vychovává zcela sám, jezdecké kluby tu vesměs nefungují tak jak mají, často jsou to třeba jen sdružení několika majitelů koní. Pokud by to mělo být jak píšeš ty a "Garantem jezdeckého umění by měl být JK" pak by pravděpodobně klub musel mít jiné podmínky vůči federaci - např. by bylo nutné aby každý klub měl nějakého svého trenéra (uznaného federací), aby se pak jeho vyslanci mohli účastnit soutěží. Jj to bych chápala a tuším, že takhle nějak to funguje v Polsku (ale nejsem si jistá zda nekecám).Ale to by byl možná ještě krutější zásah (nejen pro endurance) než unifikace ZZVJ. Vytrvalce samozřejmě lépe připraví KP. Jezdce zase lépe připraví poctivý základní výcvik (ať už na jeho konci bude nebo nebude ZZVJ). KP samosebou dokazuje nejlépe, zda je jezdec schopen se účastnit vytrvalostních závodů, ale než do něj jezdec nastoupí, nemá nikdo (rozuměj pořadatel, federace, která závod zaštiťuje, ostatní jezdci...) jistotu o tom, co vlastně ten člověk umí. Pokud má za sebou ZZVJ víš alespoň, že musel prokázat nějakou základní znalost ovládání koně než vylezl do terénu :-) . Vytrvalost dopadla stejně jak reining - musela, ale skoro nic z toho nemá. Svět je krutě nespravedlivý :-). Stejně myslim, že se vzájemně chápem - tedy já to vaše hledisko chápu určitě a moc bych vám přála, aby vaše disciplína tyto změny ustála a přes vaše obavy neutrpěla. Aby se Ejezdci nevzdali a zkusili si užít těch pár skoků, jež budou muset kvůli těm zkouškám překonat. Aby se pořadatelé dokázali vyrovnat se zrušením KP a nebáli se přicházet na alternativy, které jim pomohou ztracená KP nahradit. Howgh :-)

Tereza Hrubá

Vloženo 14.9.2009 - 18:03
Pokud vim tak ZZVJ budou dělat drezurní parkurový a teď i vytrvalostní jezdci. V ZZVJ je drezura parkur a předvádění koně. Já zas nechápu proč když si vytrvalostní jezdec bude muset zajet drezuru a parkur proč by si parkuroví a drezurní jezdci nemohli zajet povinně jedno KP(nebo teď už nějaký hoby závod)? A to si dokonce myslim že oni jezdí do přírody častějc než vytrvalostní jezdec na parkur nebo drezurní obdélník.

Vladimíra Šebková

Vloženo 14.9.2009 - 18:29
Reakce na 1327689: omlouvám se, ještě jsem nedomluvila:-). pokud budeme řešit, co kdo může ovlivnit, tak musíme ke stanovám ČJF - odborné komise jsou pouze poradním orgánem ČJF, ČJF jmenuje manažera komise (a na jmenování nejsou žádná pravidla) a manažer si k sobě staví team. Komise může cokoli navrhovat, s čímkoli nesouhlasit, ale vše (včetně zápisu z jejího jednání) musí odsouhlasit VV ČJF. Takže pokud se nezmění složení VV ČJF (a rady ČJF), tak není možné s ničím hnout - změnu může provést jen celostátní konference, kde jsou voliteli zástupci jednotlivých oblastí. Celkovou paranoiou a komunistickým přežitkem celého našeho sportu je požadavek 100% klubové členství v zastřešujících organizacích. V jiných státech, i těch blízkých, je možnost individuálního členství ve sportovních organizacích. Proč u nás ne? Když už bereme požadavky okolních států pro start ve vytrvaleckých soutěžích, tak moje poslední informace z Německa (trochu fousatá, zhruba 2 - 3 roky zpět) je taková, že do stupně S může ke startu národního vytrvalostního závodu nastoupit kdokoli, bez jakéhokoli licenčního omezení. K těm zkouškám - loňská komise navrhovala VV ČJF speciální vytrvalostní zkoušky, které měly obsahovat teorii, drezuru a tzv. test ovládání koně - kombinace "přírodních" překážek s dalšími prvky, které se v přírodě normálně potkávají. Takže ty skoky tam byly navrženy - z chodu, který je závodníkovi příjemný, s max. 40-50 cm výšky, spojené s dalšími netradičními překážkami. To se mi zdálo celkem fér. Co se týká zrušených KP - myslím, že dosah tohoto rozhodnutí ještě pořádně nikdo nepromyslel. Jestliže nyní je na startech nejvíce těchto jezdců - většinou kolem 20 - a startovné je od 400 - 750 Kč, tak je to podstatný zdroj krytí nákladů. I v nynější době, kdy jsou závody po 1 týdnu se stává, že na start všech soutěží dorazí málo jezdců (tak málo, že se výsledky nemohou započítávat do žebříčků) a organizátoři kryjí část nákladů z darů sponzorů. Příští rok jsou cca 2 alternativy - podstatné zvýšení startovného pro zbylé účastníky nebo celková spotřeba sponzorských peněz (tzn. znovu žádné finanční odměny) na organizační účely. Howgh:-) Vlaďka

jana fridrichova

Vloženo 15.9.2009 - 17:13
dotaz neználka: a tou zastřešujíci organizací musí být ČJF? ve westernu tonu tak není, pokud vím, a mezinárodních závodů se zúčastňují. není cesta rozdělení ČJF?

Roman Gronský

Vloženo 6.10.2009 - 0:43
Reakce na 1327818: musí, protože FEI (kam spadá i endurance) až na vyjjímky jedná pouze s jednou organizací z každého státu, zatímco organizace zastřešující westernové ježdění tyhle podmínky nemají. Navrch skoro každá westernová organizace je mezinárodní a protože jezdce nijak neomezuje (například jim nediktuje skokovou průpravu aby mohli jezdit kolem barelů), dokážou slušně obsadit i malý soutěže. Jako sponzor jsem se rozloučil s endurem když zrušili Ztka (pokud naše koně jedou dostihy a licence je závislá na testech a odjetejch kilometrech, můžu klidně sponzorovat jezdce, jinak to nemá smysl), jako táta od rodiny se letos loučím s KPčkama (sice to nebyl dostih,ale byla to alespon zábava). Ze tří až šesti koní, který startovali za naší stáj budem schopni příští rok postavit opět pouze jednoho. Za další rok možná dalšího a pak, jak už je tradice dojde k nějaký úplně nutný změně pravidel, která amatéry zase pěkně odstaví. Takže nic novýho - pravidla pro licence se v enduru mění prakticky každej rok bez nějakýho většího smyslu, teda mimo toho, jak na start závodů dostat co nejmenší počet jezdců...těším se, až na licence endura bude nutné umět ovládat spřežení, to budem aspon jednou ve výhodě :-)

jana fridrichova

Vloženo 6.10.2009 - 6:23
Reakce na 1327818: musí, protože FEI (kam spadá i endurance) až na vyjjímky jedná pouze s jednou organizací z každého státu... a jaké jsou ty výjimky?

Šárka Navrátilová

Vloženo 7.10.2009 - 8:18
Dotaz ještě většího neználka Nic o vytrvalosti nevím, pouze jsem si přečetla knihu Na vytrvalostní trati a autorka píše, že pro vytrvalostního koně a jezdce je důležitý i drezůrní trénink, jednak kvůli přiježděnosti a jednak kvůli protažení a rovnání koně. Myslím, že píše, že i skokový trénink se hodí pro zpestření tréninku a rozvoj koně. Tak pokud ta kniha není nesmyslná, co vám vadí na nutnosti zvládnout základy drezůry a skákání? Záleží přece jen na jednotlivci, jestli mu jde o papír nebo se pokusí najít dobrého trenéra a něco užitečného se naučit. Neptám se na věci jako zrušení PK, ale jen na ten základní drezůrní a skokový výcvik.

Roman Gronský

Vloženo 7.10.2009 - 9:32
Reakce na 1329592: už to tu bylo napsaný nahoře - ZVVJ jsou zkoušky základního výcviku jezdce pouze pro parkur a drezuru navrch v pojetí ČJF (nikoliv pro endurance) a jejich vyžadování pro endurance je z principu špatně. Drezura sama je velmi široký pojetí stylu ovládání koně od Phelipe Karla, přes Hanse Heinricha, Norberta Záliše, po Petera Kreinberga nebo Moryho Fiska. Pokud si můžeš vybrat, je to v pohodě a nakonec drezura tu nikomu nijak zvlášt nevadila. Se skokama je to ovšem jiný - pro enduro nejsou potřeba a pro koně samotný taky ne, jak píšeš, je to zpestření tréninku. Pro člověka kterej skákat neumí a nechce asi stejně účelný jako flitry na kopyta. A nám nevadí se učit nový věci, nám vadí vynucený licence k ničemu, navíc. Taky už bylo psáno výše - bud at do ZZVJ daj povině 30km distanční vsuvku pro všechny (to je přeci stejně fér, jako parkur), nebo at nechaj enduro napokoji. Reakce na 1329474: se přiznám, že netuším. Řešili jsme to někdy před pěti lety tady na equichannelu a vím, že některý státy měli dvě zastupující organizace, ale at se propadnu jestli si pamatuju kdo...
1 2 3 4