Botičky?

Martina S

Vloženo 21.9.2012 - 9:05
Zaujal mě článek na hlavní stránce EQCH, že v Tevis Cupu startuje 30% koní s botičkami a jsou úspěšní. Přitom když si prohlížím galerie MS a podobných velkých evropských závodů, tak sem tam snad neviděla ani jednoho koně obutého. Čím to je? Je to tak rozdílný závod? Nebo jsou snad kopyta amerických koní jiná? Nebo se špatně dívám a s botičkama se jezdí i jinde?

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 21.9.2012 - 9:31
Reakce na 1466604: Také jsem se po přečtení hrnula zakládat téma... :-))) Jen se týkalo trochu něčeho jiného, viz.níž. K tvému dotazu: Myslím, že hodně objasnil posled.odstavec: "...EasyBoots byly testovány v historii Tevis Cupu mnohokrát, ale v posledních letech se počet koní s touto ochranou kopyt významně zvýšil. Možná je to i tím, že firma EasyCare financuje startovné všem jezdcům, jejichž koně se zúčastní závodu s EasyBoots na všech čtyřech kopytech." Jinak mne zaujal závod jako takový, nebo spíš konkrétní úsek - viz.video, které jsem si k němu našla: http://www.youtube.com/watch?v=hjsvjAI-Wcg&feature=related Má k tomu komentář někdo znalý? /Chápu dobře, že inkriminovaná část trasy z videa není povinná, dá se objet spodem - jinou, zřejmě delší, cestou?/

Martina S

Vloženo 21.9.2012 - 9:42
Ivet, díky za reakci:) trochu to objasňuje, že jim platí startovný, ale kdyby to bylo špatný, tak by s tím asi nedojeli. A na druhou stranu, kdyby to bylo tak dobrý, tak by s tim jezdili i jinde.. V tom videu nechápu, že ti jezdci nesesednou a koně nepřevedou..

Veronika Fazekašová

Vloženo 23.9.2012 - 14:22
Já patřím mezi ty, kteří to s botičkami urputně zkoušeli. Mám od mala kobylku s krásnými pevnými kopýtky, dokonce i když jsem jednou chtěla, kovář přijel a odmítl mi ji okovat :) Terény doma zvládala krásně, kameny pro ni nebyly sebemenší problém. Pak se nám zalíbila vytrvalost, kobylka je pro ni jako stvořená, běhavá, vytrvalá, rychlá... Ze tří soutěží nás vyloučili, z jedné málem. Trasa 40, 60 km naboso, v takových terénech, ve kterých se u nás závody konají prostě kobylka nedala, i když doma neměla problémy. A to ani při veterině, kde nás vyloučili, nekulhala na nějakou nohu znatelně (dokonce se veterináři neshodli ani na tom, zda je to předek či zadek :), ale prostě chody se jim nezdály úplně čisté. Začala jsem tedy zkoušet botičky, kopytář mi doporučil Easyboot Edge s pevným připnutím klíčkem na kopyto. Zpočátku trvalo, než jsme našli vhodnou velikost. Doma na tréninky botičky perfektní, jen se muselo kopýtko tak 2x týdně strouhat - upravovat okraje, aby botička stále pasovala. Držela dobře, i jílovitý terén zvládala, jen stabilita mi přišla horší. A necítila jsem se tak úplně ve cvalu na mokré trávě. Na závodech ovšem katastrofa, kobylka byla vždy velmi vzrušená a stíhala se, hodně. Oddělila mi obě botičky - ten takzvaný gaiter od podrážky. Takže jsem to po půl roce vzdala a nakovala jsem. Jinak botička má nesporné výhody - ochrání chodidlo před kameny mnohem lépe, než podkova, takže věřím, že do Tevis cupu je to velká výhoda. Ale jednu nevýhodu jsem pozorovala doma - patka a střelka jsou po sundání botiček po delší trase takové měkké a rozmokvalé, jak se v botičce drží voda a nemůže se odpařit. Myslím, že u nás se nepoužívají botičky i proto, že závody jsou hodně rychlé a s převažujícím cvalem a ošemetným terénem (lesní cestičky s kořeny, mokrá tráva).

Jana Lohrová

Vloženo 28.9.2012 - 20:32
VerunkaVranov: Myslím, že u nás se nepoužívají botičky i proto, že závody jsou hodně rychlé a s převažujícím cvalem a ošemetným terénem (lesní cestičky s kořeny, mokrá tráva).
A taky proto, že dost koní neumí chodit. Běžně se v závodech ztrácejí podkovy. Koně neumějí chodit, ale nějak to běží dopředu, hurá závod. U botiček považuji za nutné, aby ten kůň věděl kam šlape a chodil korektně. Zkušenost ze závodu nemám, boty jsem sebou měla, ale nakonec jsem je nenasadila, nebyly potřeba. (80km). Myslím, že pro většinu lidí jsou podkovy prostě komfortnější - když ji kůň ztratí, prostě se tam frkne jiná. O kopyta se není potřeba těch 6 týdnů nijak starat. A ad stabilita koně - v botách mám málo zkušeností, ale mám pocit, že podkova s nějakým přídržným udělátkem bude stabilnější.

Michaela Burdová

Vloženo 1.10.2012 - 13:29
Do tak těžkého závodu jako je TC jezdci používají typ Easy Boot Glue-On, tedy nalepovací. Jsou velmi lehké a přitom odolné maximální zátěži. Koním "instalovali" tyto botičky přímo pracovníci firmy Easy Care. Glue-On jsou ale max. na dvě použití a důležitá je ta instalace - viz. http://www.easycareinc.com/App_System/lib/Image/main_pages/boots/brochures/GlueOn_brochure_web.pdf Jinak tedy ztráta podkovy na vytrvalosti nás nikdy nepostihla, ale vždy se termín kování řídil podle kalendáře a ani v hlubokém bahně nebo kořenech podkova nespadla (to by se náš kovář asi hanbou propadl:)))

Vladimíra Šebková

Vloženo 1.10.2012 - 15:22
Reakce na 1467678: Botičky jsem nikdy nezkoušela, nevěřila jsem upínání. Co se týká ztráty podkov - Míšo také se snažím maximálně přizpůsobit kování a kalendář, ale občas to nevyjde. Přesto, že svému kováři věřím a mám s ním 12ti letou zkušenost, tak občas podkovy spadnou. A k mému podivu padají jakoby v "houfu", tzn. třeba oběma koním najednou. Tak nevím, jestli to připsat tomu, že ji kůň má už třeba 3tí-4tý týden, opravdu ošklivé trati/podkladu nebo nekvalitě materiálu. Práce je vždy stejná, pravidelně se o tom osobně přesvědčujeme, koveme v rozsahu 6-7mi týdnů, podle růstu kopyt. Na zimu jsme na boso:-). V

Michaela Burdová

Vloženo 1.10.2012 - 15:44
Taky bych nedala zapínací botičky, ale tyhle nalepovací vypadají dobře - , když jsem se dívala na ten návod na obutí, dalo by se mluvit o typu nalepovací podkovy:)) Jinak co se týče podkov, máš pravdu a "nikdy neříkej nikdy", může se mi stát, že to příště spadne ani nemrknu. OT: Jak něco u koní vynesu do nebes, že to funguje, hned mi to dají "sežrat".

Vladimíra Šebková

Vloženo 1.10.2012 - 15:58
Reakce na 1467708: k tomu OT: velmi dobře znám:-). Jinak otázka možná - dá se srovnat nalepovací Easy Walker podkova nebo ty nalepovací botičky? Easy Walkery tady pár lidí používá jako alternativu kování. Pokud se něco nezměnilo, tak Haydée s nimi běhala - předpokládám, že s nimi šla i 160 km. Vlaďka

Hana Kárníková

Vloženo 11.9.2013 - 22:38
Ahoj, možná Vám udělám radost domluvila jsem spolupráci s firmou Lander industries, což je Americká společnost vyrábějící boty pro koně specializované hlavně na vytrvalostní ježdění. Takže nově prodávám tyto boty na Českém a Slovenském trhu. http://www.equiboots.cz/ V případě jakýchkoli dotazů mě můžete kontaktovat i na FC https://www.facebook.com/equiboots Boty jsou lehké a se snadnou obsluhou. Zapínací na sucháče nebo je nalepovací varianta ;). Mám je už 2,5 roku a jsem hrozně spokojená i skákat v nich jde :D

Hana Kárníková

Vloženo 11.9.2013 - 22:40
Mimochodem v těhle botech stratovali jezdci i na tevis cupu :D

Oto Drabek

Vloženo 11.12.2013 - 12:55
SKLADEM V ČR tady http://www.renegadehoofboots.cz/