Zateplováky

mirka pěchová

Vloženo 29.5.2005 - 21:46
Ahojky! Mám jedenáctiletou kobylku, tři sezony startovala ve vysokých soutěžích (S,ST parkury). Letos chodí se mnou Z, ZL. Je to můj miláček a samozřejmě pro ni dělám první poslední. Od doby kdy začala vrcholově skákat používám na noc zateplovací kamaše. Tak mě napadlo, jestli plní svou funkci i teď v těch pařákách. Nikdy jí to nic neudělalo s nohama. Je už celkem opotřebovaná, takže jí chci dopřát. Máte někdo špatné zkušenosti nebo je v létě nepoužíváte? PS: koníka mi nekoupil bohatej tatínek. Jen ji jezdil profík a vytáhl ji do těchto výšek. Díky

wes wes

Vloženo 30.5.2005 - 12:11
ja bych je teda v lete nedavala (natoz v soucasych tropickych vedrech - u nas bylo pres den 44 a v noci kolem 20...)... jinak je nedavam ani v zime, proste vubec, ale driv jsme je taky jedny skokance ("opotrebovany") davali... myslim si ze pokud nema nejakej akutni problem, tak bych ji je nedavala :)

Vendulka Veselá

Vloženo 30.5.2005 - 12:49
Pokud nemá akutní problémy, vynechala bych je. V tom horku to pro ní není asi nic příjemného, zkus jít spát v kozačkách :o) Jestli jí natékají nohy, na to pomůže nejlépe pohyb ve výběhu s pastvou, to pomalé popocházení je úplně ideální. A delší krokování před prací i po práci, možná teď v těch vedrech bych to ještě podpořila tím, že bych po práci šla na cca 5-10min. brodit do potoka či si stoupnout do rybníka. Opotřebovaná může být mnoha způsoby - artroza, šlachy, nějaké jiné kloubní problémy...záleží na tom, co jí je.

Denisa Čalová

Vloženo 30.5.2005 - 12:49
V tomhle horku bych jí je rozhodně nedávala. Spíš bych šla chladit, ideální je 10ti minutový pobyt v proudící vodě, nebo alespoň ostříkat. Můžeš zkusit i zabandážovat, ale na suché a nedávala bych to na dlouho. My jsme teď dokonce ledovali, to bys viděla jak koník ožil.

simona Pivoňková

Vloženo 30.5.2005 - 13:34
otázka je, proč je dáváš, co tím kobylce dopřáváš ??? teplo na nohy po práci má ten efekt, že zpomalí chladnutí a umožní lepší vstřebání třeba kyseliny mléčné, která se vysrýží při nadměrné námaze... to je to, co tě bolí třetí den na horách... pravidlo akutní stavy chladit, chronické zahřívat platí tehdy, když člověk ví, co léčí. Koni nebývá zima na nohy, má velmi vypracovaný pzůsob šlachového aparátu, který si poradí i s celodenním stáním ve sněhu až po kolena... takže jestli na něčem pracuješ, tak podle mne na zchoulostivění toho, co zatím choulostivé není, na tom, aby jí bylo vedro a nepohodlno, protože kůň daleko hůř snáší vedro než zimu a má darebnější termoregulaci, a taky na tom, že se jí v tom vedru nožky zapaří, takže možná přijde možná nejen o odolnost, ale taky o chlupy na nohách. Pokud nemá potíže, tak kamaše ukliď so skříně a vyndej jen jako přepravní :-) dopřej kobylce pohyb a čerstvý povětří, brodění potokem či řekou a celodenní uždibování trávy. 11 let není žádnej věk....

Aneta Kratochvílová

Vloženo 30.5.2005 - 13:50
Když už jsme u těch kamaší, tak na mého koně používám kamaše na způsob profichoic, ale bez těch zvonů a místo z Ameriky, tak od Kentauru. Nejsou to přímo zateplovací, ale jako fixační jsou dost tlusté. Bez nich ale pracovat nemůže, obyčejné elastické dostatečně nefixují. Nohy má vždy pod kamaší zapocené, nevím jestli je to z horka anebo ještě vypocuje nějaké zbytky po operaci. V takovém horku se mi zdá docela hloupé mu nohy tak zapocovat i když jsou možná lépe prokrvené. Takže, jak by se dala vyřešit tahle situace? Máte nějaký nápad?Nebo má můj kůň holt smůlu a musí vydržet tu půlhodinku tepla i v tak nelidských podmínkách, jaké jsou teď?

simona Pivoňková

Vloženo 30.5.2005 - 20:50
no pokud chodíš jezdit přes poledne tak je mi ho líto, já bych chodila tak kolem 19,30 to už je snesitelněji, jinak jsou kamaše, které mají vevnitř hmotu stejnou, jaká se používá na předložky do koupelny - sympatex, pod tím se kůň nezapaří, ale otázkou je co fixuješ a proč a zda vůbec nějaká kamaše, která skutečně fixuje umožňuje i pracovat nebo ne... respektive jestli ty, co se používají skutečně něco fixují... pokud je na tom kůň tak, že potřebuje nohu fixovat, neměl by pracovat v zátěži, tak aby se zpotil... jenže těžko soudit, když člověk neví. Ani co je koníkovi, ani co je v tvém podání "pracovat" ani jaký je účinek kamaší ve skutečnosti...

Svatava Punčochářová

Vloženo 30.5.2005 - 21:51
Dříve jsem měla kobylu ve stáji, kde chodila na dvě hodiny denně do výběhu a natékaly jí přes noc nohy. Zateplováky jsem dávala a nemohla jsem si je vynachválit. Teď je ve stáji, kde chodí ven na celý den. Nohy jí už dva, tři roky nenatekly. Na zateplováky tak nanejvýš se**u myši(a to doslova:o)

Gabriela Šimková

Vloženo 28.11.2005 - 12:31
Ahoj, tak vedeme s kámoškou neustýlý boj zda teď v zimě zateplovat nohy koně či nikoli. Je fakt, že ona má desetiletého valacha s nálevkama na zadních(drezúrák) a já 4,5 letou kobču, kterou si připravuji do sportu, ale nálevky zatím žádné nemá. Pořád se přeme jestli té kobylce dávat zateplováky aspoň na noc jakoby preventivně. Já tvrdím, že pokud nemá ony nálevky, ani jiné problémy, netřeba zateplovat. Kámoška tvrdí, že zateplovat právě kvůli prevenci nálevek. Teď se u nás ve stáji to zateplování nohou(teda hlavně kvůli "hlásání" mé kamarádky) strašně rozmohlo a hromadně se nakupují zateplovací kamaše. Dotaz tedy zní: Je dobré zateplovat nohy kobyly preventivně nebo se může stát, že jí nožky nějak zchoulostiví? Nebo to pro ni nebude mít žádný efekt? Nejde o peníze za kamaše, jde o význam těchto prostředků na zdravých nohou. Díky

Livie Petříková

Vloženo 28.11.2005 - 12:39
vyznam techto prostredku jak pises na zdravych nohach postrada smysl a nez pozitiva v tom vidim negativa. Davat preventivne zdrave 4,5 lete kobyle zateplovaky! At se kamaradka probudi. Pobavilo me jak pises, ze nalevky zatim nema! proc by jako mela mit v pozdejsim veku nalevky? asi jsi to tak nemyslela, ale vyznelo to tak, ze kazdy starsi kun ma mit nalevky:-)

Gabriela Šimková

Vloženo 28.11.2005 - 12:58
No, byla bych ráda, aby je neměla ani v pozdějším věku, ale chci s ní skákat parkury, ale přes veškeré snahy neznám parkůráka (o drezúrácích nemluvě), který aktivně závodí, který by je neměl:-( Snažím se tomu tudíž i tak předcházet jak se dá, neskáču ani nepřiježďuji na tvrdém povrchu, nenamáhám ji malými obraty, přílišným couváním atd., zkrátka se na ni snažím nespěchat i když už letos mohla klidně závodit, fyzicky by na ZM, Z i ZL bez problémů měla. Tušila jsem, že se chytíte na to "zatím":-))

Livie Petříková

Vloženo 28.11.2005 - 13:14
tak to ja teda kone, co aktivne zavodi a nechodi zrovna nizke parkury znam a ne jednoho. Bohuzel je mnoho lidi, co kone povazuji za stroj a ne za zvire.. neni to o zateplovacich ale je to uplne o necem jinem..

Gabriela Šimková

Vloženo 28.11.2005 - 14:09
To je dobrá zpráva. Budu se snažit, aby kobucha patřila mezi ně.

Simona Fialová

Vloženo 28.11.2005 - 16:08
Tak přijed do Brna, já ti jednu takovou ukážu :o), chodí drezury i parkury, je jí 11,5 a nálevky nemá :o)

simona Pivoňková

Vloženo 28.11.2005 - 16:09
nezateplovat.... co kámoška - bere si preventivně fáč, co kdyby si zvrtla kotník, nebo si zalepuje čelo flastrem - mohla by se škrábnout... jo a preventivně bych jí dala klystýr a paralen... to nemůže ublížit :-)))))

Gabriela Šimková

Vloženo 29.11.2005 - 8:46
:-))))))))))))) Jo, fakt jsem se hned po ránu zasmála, díky. Ale má to logiku a tak jí to přednesu :-)))))))). Budu s ní (s tou kámoškou)teda bojovat dál a kobylku nezateplovat.

Gabriela Šimková

Vloženo 29.11.2005 - 8:49
Brno je trochu z ruky, ale blahopřeji. Jak toho docílila? :o))

Simona Fialová

Vloženo 29.11.2005 - 8:54
Celodenní výběh, správné krmení (nepřecpávat jádrem) a rozumnou prací v tréninku - nepřepínat, pracovat na tom, na co kůň má a postupně zvyšovat dávky...trénovaný organismus vydrží...vždycky se mi to vyplatilo. Jediný kůň, kterému dávám po práci (pouze po práci, ne paušálně) zatepl. bandáže (nejen kvůli teplu, ale kvůli kompresi) je 17ti letá klisna :o)...a taky nenatékají :o)