Vojtěška

Andrea Vaňková

Vloženo 16.5.2006 - 13:51
Chci se zeptat, zda je tu někdo, kdo krmí vojtěškou a co si o tom myslíte? Už mi došlo seno a nikdo už žádný nemá a v JZD mají jen vojtěšku, takže mi nezbyde, než ji asi koupit, ale bojim se, přece jenom to má hodně bílkovin, aby si nechsvátila kopyta nebo neměla moc energie. Dík za radu.

Jitka Kutmanová

Vloženo 16.5.2006 - 14:06
Míchala bych cca půl na půl se slámou.

Simona Slunská

Vloženo 14.11.2006 - 21:04
Kde sehnat a za kolik Praha Východ a okolí.

Bohumil Kočovský

Vloženo 15.11.2006 - 7:49
Dolní Břežany, cenu nevím. Ale pro koně je to vyloženě nevhodné krmení !!

Majka Dornerova

Vloženo 15.11.2006 - 9:17
A ten môj na ňom vyložene prospieva :o)

Livie Petříková

Vloženo 15.11.2006 - 9:42
Jestli mluvis o vojteskovych granulich, tak mi pro ne jezdime do krmiva Smid u Rican. Cena je myslim 425 za 50kg (ale ted si nejsem 100% jista, kupuje se toho vzdy vice). V Dolnich Brezanech jsem na ne nikdy nenarazila..

Klára Procházková

Vloženo 20.11.2006 - 18:37
Troll můžu se zeptat jakto? Už jsem slyšela různých názorů na krmení, ale o tom, že tohle je špatné nikdy nic!Dík *K*

simona Pivoňková

Vloženo 20.11.2006 - 18:42
mluvíš o vojtěšce jako takové ? připojuji se k dotazu, protože právě nyní mi veterinář doporučil jí zařadit do krmné dávky pro zvýšení přísunu bílkovin, kterým mělo seno, které jsme krmili jaksi pod míru potřebnou. Čím bys doplnil bílkoviny ty ? znám koně, kteří jsou jen na vojtěšce, znám takové, co jí nikdy neměli v hubě, většina koní se s krmením vojtěšky v nějaké podobě setkala. V čem shledáváš její nevhodnost nebo nedejbože nebezpečnost při krmení koní ? A jaký je tedy rozdíl mezi zkrmováním vojtěšky sušené a vojtěškových granulí ?

Lucka Jedličková

Vloženo 22.11.2006 - 9:01
vojtěška opravdu není vhodná, obsahuje strááášně velké množství bílkovin!!! To je pro koně nebezpečné a hlavně nevhodné! Já taky kobyle dávám přes zimu vojtěškové granule, ale jen v malém množství a z důvodu nevyhnutelnosti, jelikož z jistých důvodů nežere seno a aspoň trochu se ji snažím nahradit vlákninu. Ale s vojtěškou velice opatrně a pokud není třeba ta moc nekrmit.

Dominika Švehlová

Vloženo 22.11.2006 - 9:08
Ono záleží na tom, jak a s čím tu vojtěšku dáváš ;-) Ale to platí o jakémkoli krmivu, to bys klidně mohl říct, že obecně není jádro pro koně vhodné, protože obsahuje hodně bílkovin, hodně lehce stravitelných cukrů a velký nepoměr důležitých minerálů ;-) Dokonce je dle toho nevhodnější než vojtěška.

Karol Holly

Vloženo 22.11.2006 - 9:14
To je zaujímavé, že mám 30 ročné kone, ktoré žrali iné iba výnimočne, prevážnu časť svojho života žili na lucerke. K.

veronika tylková

Vloženo 22.11.2006 - 9:29
Pripájam sa ku Karolovi, naše koníky taktiež kŕmime "sezónnou "trávou do ktorej je zahrnutá aj lucerka a tak isto ju pridávame aj do kŕmnej dávky sena počas zimy /režeme sečku/ a kone sú vo výbornej kondícii, zdravé ,odolné,ak voláme veta, tak len pri nejakej neočkávanej situácii, ktoré sa nám vďaka Bohu zatiaľ tiež vyhýbajú..

Karol Holly

Vloženo 22.11.2006 - 15:51
Mohous - v bežnom sene z jarnej kosby je cca 74g stráviteľných bielkovín v 1kg. V lucerke ich je samozrejme viacej. cca 98g/1kg. NIe je to však strááášne veľa bielkovín. Ovos má cca 85g/1kg. Takže keď kôň cez deň dostane do tela 920g stráviteľných bielkovín pri žraní 10kg sena a 2kg ovsa, alebo 1150 g pri žraní 10kg lucerky a 2kg ovsa, to až taký obrooovský rozdiel nie je. Nujž a keď kŕmim čistou lucerkou, tak kôň nedostane svojich 10 kg, ale ib 7 a zvyšok krmnej slamy. Takže je to vlastne narovnako. K.

Simona Kralova

Vloženo 22.11.2006 - 17:16
Zmého pohledu velmi nevhodné krmivo ,příliš bílkovin ,pokud ko ník nebude pracovně vytížen a to platí i u jádra adekvátně k tomuto krmivu hrozí onemocnění schvácení kopyt ,sváteční nemoc ,mohou otékat i nohy znám koníky co po krmení granulemi vojtěškovými dostali těžké koliky

Dominika Švehlová

Vloženo 22.11.2006 - 17:24
Samozřejmě, pokud se nebude dávkovat správně, nebezpečí hrozí :-) U čeho však ne? Vše je o rovnováze - krmení, léčení, práce... Proto z obecného pohledu nelze vojtěšku považovat za nevhodné krmivo, je třeba dodat, kdy, jak a v jakých podmínkách nevhodná je. Jsou situace, kdy se vojtěška vřele doporučuje. Je to jako s jádrem. "Příliš bílkovin" je velmi nespecifický pojem - 10 kg vojtěšky už bude pro určitého koně příliš bílkovin, ale 5 kg bude akorát, 1 kg bude málo :-)Neustále se tady opakují hlášky, že krmnou dávku je třeba mít vyváženou, že musí plnit určitá pravidla ohledně potřeby koně a ohledně vzájemného působení různých živin a látek, a pak je vlastně (skoro) jedno, co do koně nacpeš, pokud to vše suma sumárum bude odpovídat jeho potřebám a nebude obsahovat nevhodné látky v nepřípustném množství.

simona Pivoňková

Vloženo 22.11.2006 - 18:21
když už jsme u těch obsahů toho či onoho, byla jsem velmi přečkvapena, když při rozboru krve, který byl iniciovaný z mé strany proto, že koně byli kuckaví a usoplení a já na nastuzení moc nevěřím, vyšlo najevo, že mají nízký obsah bílkovin a fosoru - ejhle, to krásné, voňavé seno, zeleňoučké a tak chutné pro koně nemělo to, co mít mělo.... takže doporučení veta - večerní krmení vojtěška, přidat otruby, doplnit vhodnou minerálkou se zaměřením na chybějící... podotýkám, že sice nešlo o smrtelně nízké hodnoty, ale nedostatek obého může způsobit třeba snížení imunity... Málokdo z nás - malých stájí - dělá rozbory krmiv, doporučuji tedy dělat alespoň rozbory krve.... Snažím se krmit vyváženě a přiměřeně práci koní, ale tabulkové hodnoty zdaleka nemusí odpovídat hodnotám skutečným. Další z toho vyplývající doporučení je nebrat celoročně krmivo - ať už seno nebo jádro od jednoho dodavatele, ale mít zdroje alespoň 3 r zozdílných míst - tedy půd - aby se nedostatek v jednom vyvážil třeba druhou a třetí várkou. Mne osobně to velmi překvapilo, protože seno bylo opravdu krásné. No už krmíme jiné, ale doháníme nabrané deficity jak se dá. Jinak i já znám koně, kteří jsou skoro celoživotně na vojtěšce a slámě, protože cvojtěška je pro malého zemědělce velmi dobrá - roste na jednom místě až 7 let a seče se až 5x do roka... to žádné seno nedokáže... takže relativně malá výměra a sklizeň jako hrom.