Voda

Aneta Kratochvílová

Vloženo 21.11.2005 - 11:28
Jak studenou vodu může kůň přes zimu pít? V malé stáji pro dva koně náme automatické napaječky a teplota tam klesně i na nulu (možná i -), takže pokud nám napaječky nezamrznou :-( nemám si s tím lámat hlavu a nechat je normálně pít i tu ledovou???

Jitka Kutmanová

Vloženo 21.11.2005 - 12:15
Hlavu si s tím nelam když jsou ve výběhu tak pijou vodu dírou v ledě spíš bych se bála toho zamrznutí napáječek, protože ti pak prasknou a budeš mít v maštali povodeň.

Jana Němcová

Vloženo 21.11.2005 - 12:24
nemusejí prasknout vždy, záleží na matetriálu, můžeš přívod omotat třeba nějakou plstí, nebo něco Jana

Aneta Kratochvílová

Vloženo 21.11.2005 - 13:04
Já doufám, že koníci budou hooodně dýchat a budou tam mít vlastní teploučko, takže snad nezamrznou :-). I teď jim nechávám na noc stáj pootevřenou a ráno tam mají teplo, takže když zavřu, tak to bude snad OK. Spíš mi šlo o tu teplotu, ale nechám to teda tak...

Vladimíra Šebková

Vloženo 21.11.2005 - 13:06
VAP u nás se koním, kteří jsou celodenně na výběhu musel rozbíjet led na nádržích s vodou. Ledovou vodu ale pak koně pili bez problémů. Vlaďka

Dominika Švehlová

Vloženo 21.11.2005 - 14:02
Uvádí se teplota 10°C, pod ní by voda neměla jít, raději trošinku nad. Pokud je voda studenější, samozřejmě ji koně pijou, nejsou hloupí, aby umřeli žízní, ale pijou jí mnohem méně a nejsou vzácné "zimní" koliky způsobené chronickou dehydratací.

Jitka Kutmanová

Vloženo 21.11.2005 - 14:45
Vím že toto se uvádí,ale kobylu mám cca 8 let a valacha 3 roky ustájené ve venkovních boxech,čili stále na mrazu, v zimě píjí podstatně více než v létě, nyní vypijou cca 60 - 70 litrů za den ( oba)ledové vody ( v létě nevypijí někdy skoro nic, když dostávají trávu) , pokud mrzne hodně tak žerou sníh a napájím je vlastně až večer když přijdu ( pokud se jim nepodaří prorazit led),nikdy nebyl žádný problém, myslím, že je to také o tom na co si koně postupně zvyknou

šárka křelinová

Vloženo 24.11.2005 - 11:25
My máme pro koňouse velkou nádrž a do ní házíme plastové lahve z poloviny naplněné pískem.Zabráníme tím při zamrzání prasknutí nádrže, kobči do nich ryjí čumákem a tím si uvolní přístup k vodě

šárka křelinová

Vloženo 24.11.2005 - 11:54
no nějaké lahve vyhodí taky,ale jinak je to pro ně úžasná zábava tahat za flašky a zase je pouštět zpět.Nádherně to šplouchne a pak tu mokrou tlamu si jdou otřít do mé bundy :-))

simona Pivoňková

Vloženo 24.11.2005 - 13:00
dobrej nápad, dík za radu, zrovna jsem dnes ráno dumala, jak to zařídit, aby voda nezamrzala silnou vesrvou... :-)

Livie Petříková

Vloženo 24.11.2005 - 13:36
Ted jsem valachum do gumovych van, kde maji vodu dala mice, tak zatim voda take nezmrzla, ale pri velkych mrazech asi urcite zamrzne i s micema.

Monika Kolaříková

Vloženo 3.11.2006 - 20:34
Ahoj všem, často tady čtu příspěvky o ustájení venku po 24 hodin s tím, že přístřešek má mít 2 stěny, tři stěny, tři a půl stěny..že tam má být seno, sláma...paradoxně se nikde nezmińujete oVODÉ a to bych řekla , že je největší nedostatek ve srovnání se všemi výhodami, které volné ustájení má. Jak zajistit v době , kdy i v maštalích občas zamrzají rozvody aby měl kůň dost kvalitní vody - protože ani protékající potok - přes opravdovou zimu pravděpodobně zamrzá a tohle neřeší - v nádobách vodu v mrazech nechat voda nejde, jak tedy koně napájíte ???Kůň má mít přístup k vodě zajištěn nepřetržitě, jinak to bývá jeden z hlavních důvodů proč míň žere a přes zimu chudne.

simona Pivoňková

Vloženo 3.11.2006 - 20:44
mončo, kůň nepotřebuje pít nonstop, velmi snadno a rychle se naučí že vodu dostává v určitou dobu, tedy třeba ráno a večer 20 litrový kýbl vlažné vody. Taková voda dodinku či dvě vydrží a pak další bude prostě za 12 hodin. POkud je sníh, kůň zvládá část potřeby vody pokrýt sněhem. Voda je samozřejmě nezbytnost, ale v přírodě chodí koně k napajedlu třeba jen jednou denně. Tedy takto to řeším v třeskutých mrazech s vodou a koňmi venku já. V létě mají nonstop napuštění obrsud a denně se voda doplňuje, jednou týdně se vymyje komplet. Část potřeby vody se v zimě snažím pokrýt mezi dnem několika kg mrkve, kterou rozhážu po výběhu. Další část vody je obsažena v krmné dávce - v zimě zalévám vlažnou vodu směs jádra a minerálek. Ani mě nikdo nenapájí co půl hodinky a taky se s tím srovnám :-) ani můj pes nemá v autě nalitou vodu stále.... Příštřešek má mít tolik stěn, aby zajistil závětří, to je dost individuální podle místa, kde stojí, seno nonstop je velmi důležité bez ohledu na přístřešek.

blanka tesnerova

Vloženo 3.11.2006 - 21:12
Ahoj! Já to řeším tak, že jsme si na smeťáku sehnali starou lednici, kterou jsme kompletně odstrojili, do ní namontovali dvě vyhřívací sondy (s termostatem) a v ní mají koníci stále vodu, která nám ani při největších mrazech mezamrzne. Na noc, kdy jsou koníci ve stáječkách (mají tam taky vodu) nádobu přikrýváme dvířky. Nenapadá tam tolik nečistoty. Vodu pravidelně vyměňujeme a nádobu dezinfikujeme (asi po třech dnech). Lednici z toho důvodu, že má izolované všechny strany. Sondy se dají koupit např. v Kamíru (cca 2500,-- za jednu + termostat a trafo). Slouží nám to takto již 5 let bez problémů.

Renata Koseková

Vloženo 4.11.2006 - 13:29
tak takhle vyřešené jsem to ještě neviděla...i když já toho ještě neviděla...:-D každopádně je to zajímavý řešení. Co už je méně zajímavý, je pro mě ta cena za tu sondu:-D.Nic méně, jako snad vždy, souhlasím s Meguškou. Taky to tak máme řešený a vždycky jsem to tak s koňma řešila. Ve výběhu mám přes léto obr sud, kam sem každý den dolívala čerstvou vodu, někdy i obden, když byla tráva, vůbec mi nepila. A za čas sem ho vyčistila a šlo to znova. Teď tam mám menší sud, kam každý ráno a večer donesu kýbl vody z rybníčka, smíchám ho z kýblem horký vody z domova a vodička je krásně odražená. V rybníčku nám samozřejmě voda v mrazech taky zamrzá, ale máme tam rybičky, takže stejně kopeme díru pro vzduch a světlo, takže i ve velké zimě vodu můžu nabrat z rybníka. V potoce taky není problém udělat díru a holt jí každý den obnovovat, ale nemyslím si, že by to byl až takový problém, nevím no..Když jsem měla koně v bývalém domově, nebyla do stáje zavedená voda a já každý ráno a večer nosila jeden až dva kýble vody, podle jejich potřeby a taky to normálně snášely...a v zimě mi určitě nechudly:-D

simona Pivoňková

Vloženo 4.11.2006 - 18:12
pokud je výběh u zdroje elektřiny, pak lze použít vyhřívanou napaječku a přívod k ní omotat vyhřívacím drátkem :-) je to řešení trochu finančně náročnější než kýbl s vodou, ale lze to.

Renata Koseková

Vloženo 4.11.2006 - 18:16
hlavně aby to někdo nepochopil tak, že dá drátek spojený k elektřině do vody:-DDD to by asi nebylo to nejlepší řešení:-D trochu krutý vtip, omlouvám se..

Gabriela Sedláčková

Vloženo 4.11.2006 - 23:44
My to tak máme, vyhřívanou napaječku v přístřešku (3 a půl stěny, v zimě i ta půlka je zakryta volně spuštěnou geotextilií, ale na jedné stěně je trvale otevřené okénko, protilehlá končí 15cm pod stropem, takže je to vzdušné.) a je to investice, které nelitujeme. Chodí tam pít i naše kočky.

Blanka herynková

Vloženo 4.12.2009 - 19:11
U baráku máme již několik let nepoužívanou studnu z které se dřív normálně brala voda pitná. Jaké rozbory bych měla nechat udělat, než ji eventuelně začnu dávat pít koním. Musí splňovat požadavky vody pitné, nebo mi v laborce udělají i rozbor "na vodu pro zvířata"??

Michaela Karamanová

Vloženo 4.12.2009 - 19:24
Reakce na 1338690: Zvieratá by sa mali napájať zdravotne nezávadnou pitnou vodou . V labáku ti urobia chemické , mikrobioloické a prípadne aj fyzikálne vyšetrenie . Šárka- aké červy ohrozia kone pri pití vody z rybníka ?

simona Pivoňková

Vloženo 4.12.2009 - 20:15
Nemyslím, že by koni nějak zásadně ublížila rybniční voda, pokud je rybník čistý - řídila bych se dalším živočišstvem... spíš nebude asi vítáno, že tví koně znečišťuji přírodní vodu - zvířenu se nedovoluje napájet z rybníků a potoků kvůli jejich znečištění - matně tuším, nediskutuji o tom, nakolik je to pravda, ale upozorňuji na to, že by bylo dobré nejdřív zjistit, zda koně mohou mít volně přístup do rybníka, zejména pokud není tvůj vlastní.

veronika sixtova

Vloženo 5.12.2009 - 10:45
Jalovice i koně na pastvě napájíme léta vodou z našeho rybníka nebo z potoka, co u nás ve vsi pramení. Pokud se zvířata pasou na pastvině, kde onen inkriminovaný rybník je, napájí se z něj sami a my máme o starost méně. Oficiálně na mapách rybník neexistuje - je to podle map bažina, hráz tu vystavěl kdysi státní statek a my ho po něm podědili.