Velikost posedlí

Anna Pěnkavová

Vloženo 21.8.2015 - 10:23
Dobrý den, prosím o radu, budu pořizovat nové sedlo Kentaur nejspíš volba padne na Apollona nebo se mi ještě líbí Hermeso. Nyní mám Apollona 17,5, komoru 2 a po návštěvě pana Vítka vím, že sedlo koníkovi sedí. Mě je ovšem velké, proto budu pořizovat jiné a nevím jestli koupit 17, 16,5 nebo dokonce 16. Mám konfekční velikost 34,36 a kamarádka co mi jezdí 38, sedlo budeme využívat obě. Jakou velikost byste doporučili, moc děkuji

Nella Gottweisová

Vloženo 21.8.2015 - 10:52
Velmi záleží na tom, jak jste vysoká a jak máte dlouhé nohy. Hodně lidí se mylně domnívá, že velikost posedlí je o "konfekční velikosti" nebo laicky řečeno, velikosti zadku, ale tak tomu není - důležitá je opravdu zejména výška a délka nohou člověka, jelikož s velikostí posedlí zásadně souvisí velikost a délka bočnic ... .

Anna Pěnkavová

Vloženo 21.8.2015 - 11:33
Výšku máme s kamarádkou cca stejnou, lišíme se o dva cm, já 163 a ona 165, když sedím na židli tak naměřím délku od kyčle ke koleni 52cm

Nella Gottweisová

Vloženo 21.8.2015 - 12:45
Při vaší výšce bych velikost posedlí 16,5" viděla jako adekvátní. Pozor ještě na značku Vámi vybraného sedla, jelikož "velikosti" posedlí se liší výrobce od výrobce. Jinými slovy, 16,5" např. u Prestige je někde trochu jinde, než 16,5" např. u Stübben :o)). Kentaur odpovídá velikostně spíše tomu Stübben ... .

Anna Pěnkavová

Vloženo 21.8.2015 - 15:55
Chtěla bych kupovat nové, tudíž pro mě cenově je nejdostupnější Kentaur, přijde mi, že to jsou kvalitní sedla

Monika Brucknerová

Vloženo 24.8.2015 - 9:28
Kentaur je dostatečně kvalitní sedlo za adekvátní cenu, tedy i pro mne. Moje zkušenosti s velikostí posedlí jsou následující - mám konfekční velikost 36-38, posedlí mi sedí i 17". Ale musím mít 17,5" z důvodu dalšího napasování nohou a kolen do bočnic. U mne se tedy jednalo o skokový kontakt Naxos. Tedy posedlí 17,5" je mi o fous větší,ale pořád je to lepší, než varianta 17", kdy posedlí super, ale nohy se mi do bočnic už prostě nevešly :-( Takhle vím, že si můžu na zimu pořídit i větší zadek a bude to v pohodě :-D Je třeba si ty posedlí vyzkoušet...Doporučuji ohledně Kentauru ještě Martina Čapka z f. Equisun - má i hodně lehce jetých Kentaurů za príma ceny, vše doveze a klidně i vymění.. Nebo objedná nové a pomůže s výběrem a napasováním.

Lucie Jabloňská

Vloženo 1.9.2015 - 16:04
Reakce na 1557626: Accail, to tak již dnes není a co se posedlí týče, opravdu záleží jen na velikosti zadku :-) bočnice se dělají standartně (čili za stejné peníze) různě prodloužené i zkrácené - konkrétně u Kentaura se dělá klasika a +- 2,5 cm a 5 cm.

Nella Gottweisová

Vloženo 2.9.2015 - 11:08
Reakce na 1557881: Dovolím si nesouhlasit. Z logiky věci vyplývá (a pohled v sedlovně na háky jednoznačně potvrzuje), že čím menší posedlí, tím menší bočnice (bavíme se o standardu) a z toho také logicky vyplývá, že při konfekční velikosti např. 36 (dejme tomu, že velikost posedlí by byla 16,5"/17" - dle zn. sedla) a při výšce např. 180cm, se do takovéhoto sedla neposkládáte ani při prodloužených bočnicích. Další věcí je úhel bočnice/opěrek, jelikož i toto může markantně ovlivnit, zda se do sedla člověk "poskládá", či nikoliv ... . Z osobní zkušenosti můžu říct, že potřebuji velikost posedlí 17,5"/18" - dle zn. sedla, ale v rámci toho, že mám 188cm a hoooodně dlouhé nohy, obvykle do sedla nohy neposkládám ani při prodloužených bočnicích. Prostě ani omylem. Jsem drezurák a tento problém pravidelně řeším u 95% drezurních sedel; o skočkách a VSSkách, ve kterých pracuji s mladými koňmi nebo chodím do terénu, se ani nebavím. Kdybych nejezdila na opravdu extra dlouhých třmenech (rozdíl 2 dírky mezi délkou "drezurních" a "skokových třmenů"), tak se do těch skokových sedel prostě neposkládám ani za zlaté ... a koleno budu mít 10-15cm před bočnicicí (úplně nejsrandovnější jsou v mém případě skokové close contacty) ... . Ano, ještě je další možné řešení - nechat si udělat sedlo přesně na míru sobě i koni, což jsem nakonec opravdu u všech koní udělala, má to však 2 velké háčky: 1. pořizovací cena sedla; 2. pokud koně prodáte, zůstane Vám sedlo k ničemu ... . Prostě opravdu záleží na každém člověku, co mu vyhovuje a s čím je případně se ochoten smířit, či dělat kompromisy.

ludmila slavíková

Vloženo 2.9.2015 - 12:53
Reakce na 1557881: Taky si dovolím nesouhlasit, protože moje zkušenost je podobná jako Accail. Při svojí výšce 180 cm potřebuju posedlí 18". Do menšího se neposkládám, ani při vší dobrý vůli, ani násilím :-) Nedokážu popsat, proč to není jen o délce bočnice (i když ta na to má samozřejmě taky svůj vliv), jestli je to o úhlu, který svírají bočnice s opěrkou, nebo o celkovém umístění opěrky...

Anna Pěnkavová

Vloženo 4.9.2015 - 17:55
Reakce na 1557664: S panem Čapkem jsem už mluvila, je to k nám daleko a jen za cestu bych dala skoro 2500, ještě mi napadl pan Hakr, nikdo jiný asi kolem Plzně sedla nepasuje a koupit nové sedlo jen tak bez vyzkoušení opravdu nechci. Trošku mi u některých modelu vadí opěrky na suchý zip, nemáte zkušenost jestli se časem neodlepují, nešoupají?

Lucie Jabloňská

Vloženo 17.9.2015 - 14:20
Reakce na 1557899: Accail, přečti si prosím co jsem napsala... standartně se (u Kentaura) dělá 5 délek bočnic. To, že obchodníci objednávají pouze jeden, aby si nemuseli komplikovat život je druhá věc. Když se domluví např. delší bočnice, tak se také automaticky poupraví úhel bočnice a třeba směr. Takže posedlí je opravdu jen o posedlí. Věř mi, řešila jsem dlouho sama sebe, často a i profesně ;-). Rozhodně to není tak, že si vybereš posedlí a bočnice se jen ušije o 2 cm delší - automaticky se šije sedlo jiným způsobem tak, aby bylo místo na kolena, protože je jasné, že když si někdo nechává šít delší bočnici, má také automaticky delší stehenní kost a tím pádem bude mít koleno jinde než ti krátkonozí... vím o čem mluvím

Nella Gottweisová

Vloženo 17.9.2015 - 18:01
Reakce na 1558280: Já ale nepolemizuji o tom, že se dá navolit a objednat určitá kombinace velikosti posedlí x délka/velikost bočnic. Pokud ses někdy na sedla opavdu pořádně dívala, tak bočnice se vždy dělají adekvátně k velikosti (délce) posedlí ... . Z čehož logicky vyplývá, že např. prodloužená bočnice k sedlu velikosti 17" má jinou celkovou "velikost" (délku a šířku) a také úhel, než má prodloužená bočnice k sedlu např. vel. 18". Problém je v tom, že kdo je hodně štíhlý (pasovala by mu velikost posedlí klidně např. 17") a hodně vysoký, tak se prostě do sedla velikosti 17" nenapasuje, protože ani při prodloužených bočnicích tam ty nohy prostě "nenarve". Dalším problémem je také nejenom délka stehenní kosti, ale také délka lýtkové/holenní kosti, která taktéž ovlivní potřebnou a jezdcem preferovanou délku třmenu a potřebu určité velikosti/délky bočnice, s tímto ovšem už bohužel výrobce často nepočítá vůbec ... . O umístění a úhlu opěrek, kde zrovna délka stehenní a lýtkové/holenní kosti může udělat solidní neplechu, se už radši ani nezmiňuji :o). Protože oni i ty různé velikosti/délky bočnic jsou dělány podle nějakých standardů (vždy +/- určité cm), kam se prostě člověk nemusí napasovat. A takových, co se do těchto standardů nenapasují je víc, než dost. Jinými slovy, stejně nebohý jezdec musí vyzkoušet hromadu sedel, než mu nějaké opravdu sedne, jelikož lidé bohužel z valné většiny nejsou "standardní" velikosti ... .