Útulky...

simona Pivoňková

Vloženo 10.2.2008 - 18:19

simona Pivoňková

Vloženo 10.2.2008 - 18:23
kolik je v ČR "útulků", které splňují alespoň základní danosti - prostorové, právní, odborné, ideologocké - kladené na útulky jako takové. Pro koně neexistují zážné specifické předpisy, ale jistě by se daly odvodit z těch, které existují - jako je karanténa, vybavení pro určité situace zdravotních potíží, lékárna, základní minimum na koně v útulku... Zná někdo alespoň teoreticky rozpočet na jednoho koně a měsíc pro pobyt v útulku - například počet pracovních hodin ošetřovatele, cena za průměrné ošetření, cena krmného dne. Dokáže někdo bez emocí a reklamy sebe sama vyjmenovat plně funkční zařízení takového typu, které nosí ten název oprávněně a nemate veřejnost svým zbožným přáním být za takový považován?

veronika strabergerová

Vloženo 10.2.2008 - 19:18
Ono nemusí jít jen o útulky, ne každý kdo si pořídí jaké koliv zvíře-ač domácí nazlíček či hospodářské, se vyzná v předpisech a právních ustanoveních podle EU, kterými je chov usměrňován.Ne každý chovatel, nebo soukromě hospodařící rolník,zemědělec si vede administrativní agendu, má pořádek na dvorku, a úhledné hnojiště. :-)

simona Pivoňková

Vloženo 10.2.2008 - 20:06
Veroniko mě jde o ÚTULKY, o ty existující a plně funkční - znáš ? neznáš ? nejde mi o polemiku co by jak by kdyby třeba možná když případně ten či onen... Jen o jména, strohý popis, odkaz, fakta a nic než fakta, díky :-)

Jana Nováková

Vloženo 10.2.2008 - 20:12
Já bych to doplnila, kolik těch útulků je pro tento účel kolaudováno stavebním úřadem,včetně požadavků na ukládání hnoje, revize elektriky, veterinárních požadavků, požadavků odboru životního prostředí, ochrany vodníh pásem atd.

tina kostrizova

Vloženo 10.2.2008 - 20:15
myslím že jich moc nebude, jestli vubec nakej bude co toto splnuje...

Martina Paráčková

Vloženo 10.2.2008 - 20:15
A můžu se optat: Jak by jste definovala(li) pojem útulek?

Jana Nováková

Vloženo 10.2.2008 - 20:42
Jako zařízení, které dočasně pečuje o koně týrané a odebrané na základě rozhodnutí st.orgánů, koně bez majitele, koně nalezené. Zařízení, které je schopné jim poskytovat potřebnou individuální zdravotní a rehabilitační péči a životní rytmus, co nejbližší tomu, na který byli zvyklí a který dovoluje jejich zdravotní stav.Toť pouze obecná definice. Podrobně by to bylo velmi rozsáhlé.

Pavel Cox

Vloženo 10.2.2008 - 20:56
Dotaz. A proč bych já, nebo kdokoliv, měl definovat pojem útulek? Vždyť dotyčná zařízení mají toto již ve svém názvu, či uvádějí ve své prezentaci. Já, ani nikdo jiný obecně, si asi těžko můžeme ověřit, že se skutečně jedná o útulek.Položím protiotázku. Jak si ověříte, že se jedá skutečně o útulek a ne koňský "domov důchodců"? :o))

Martina Paráčková

Vloženo 10.2.2008 - 21:22
No dle mého, potřeba právně ošeřit pojem útulek pro koně by byl pouze v případě, že by se do něj umisťovali koně odebrané státem. Pak stát má zájem jak je o zvířat postaráno.Ale jestliže já, jako majitel koně, si chci odložit tohoto koně k někomu! (schválě neoznačuji do útulku), pak to přeci provedu jen na základě svého uvážení, jestli je schopný se o toho koně postarat. Proč by mi měl stát dávat v něčem takovém právní jistotu. Ten útulek přece je ode mně ochotný odkoupit neprodejného koně a ještě za něho utrácet peníze. Je to chovatel jako každý jiný. Případný zájem státu přichází v úvahu, jestliže proběhne veřejná sbírka, a to v tom jak je s penězy nakládáno.

Martina Paráčková

Vloženo 10.2.2008 - 21:24
A kolik obyčejných chovatelů má stavbu kolaudovánu pro chov koní??

Jana Nováková

Vloženo 10.2.2008 - 21:42
My třeba ano. A dalo to dost práce. Proto o tom mluvím.

Martina Paráčková

Vloženo 10.2.2008 - 21:46
No ano, my třeba taky. Ale mnoho z nás to nemá, a mnohy s tím nikdo nic nedělá, tak proč zrovna teď poukazovat na "útulky"?

Jana Nováková

Vloženo 10.2.2008 - 21:51
Jen upřesnění, stát má zájem jak je o zvíře postaráno.On stát, spíše každá obec, má povinnost se o zvíře nalezené (nebo zabavené) na jejím katastru postarat. Z toho také plyne nezájem se o případy týraných zvířat starat. A je jen na lidech, zda je toho svou nedůsledností zbaví.V Pardubicích to je součástí vet.kliniky a jsou tam i boxy pro velká zvířata. Zatím jsem tedy neslyšela, že by se našel kůň.

Jana Nováková

Vloženo 10.2.2008 - 21:57
Protože je rozdíl, jestli má někdo koně pro sebe doma a někdo je právnická osoba např. občanské sdružení s právy a povinnostmi (pobírat dotace, přijímat dary, vyhlašovat sbírky, mít platící členy atd.), tak by měl ve svém zájmu zákony dodržovat. Mě to připadá normální.

Martina Paráčková

Vloženo 10.2.2008 - 22:00
Já jsem napsala: ...Ale jestliže já, jako majitel koně, si chci odložit tohoto koně k někomu! (schválě neoznačuji do útulku), pak to přeci provedu jen na základě svého uvážení, jestli je schopný se o toho koně postarat. Proč by mi měl stát dávat v něčem takovém právní jistotu...Ale nenapsala jsem, že stát nemá zájem se o zvíře postarat. To je ošetřené jako normální chovatel koní a na něho platí zákony chovatele koní!! Dá se něco takového označit jako útulek? Proč to znova upravovat zákony? Na tom jak ja s koněm zacházeno mám zájem já. Já bych jednoznačně viděla útulek v té instituci, do kterého se umisťují koně státem zabavené, pak podmíky diktuje stát a to zákonem!Jinak by to bylo tak, že před zákonem je někdo rovnější, že? Bude s takovým zákonem pak možné takové koně KAM umisťovat?

Martina Paráčková

Vloženo 10.2.2008 - 22:06
Mě to také připadá normální. A mělo by to tak každopádně být!!Ale já pořád nevidím rozdíl mezi námi chovateli a mezi chovatelem, který si od někoho bez prostředků (nebo morálky) koupí nemocného koně a léčího. Dotace: opravdu může někdo žádat dotace na provoz "útulku". Zná tento pojem právo?Věřejné sbírky: ty může vyhlašovat každý občan ČR na cokoliv, když na to lidi přispějí. Problém je v dokladování na co byly prostředky vynaloženy a zda nebyly zpronevěřeny.

simona Pivoňková

Vloženo 10.2.2008 - 22:11
Já taky vše podle regulí, ale tohle fakt není polemika o ničem jiném než dotaz na konkrétní útulky odpovídající pravidlům. Takže ostatní do jiných témat, kde se polemizuje, ď

Helena Görnerová

Vloženo 10.2.2008 - 22:12
"Dotace: opravdu může někdo žádat dotace na provoz "útulku". Zná tento pojem právo?"Samozřejmě. Zákony a vyhlášky týkající se problematiky útulků:http://www.utulek.org/predpisy/predpisy.php?ctiid=http://www.psiutulek-fm.net/texty/zakony.htmlPotřebovala bych dva životy na studium... :-(

Jana Nováková

Vloženo 10.2.2008 - 22:17
To my všichni, kór,když nám jich stále přidávají. Já osobně bych už vůbec nemusela pracovat, jen bych stihla jezdit po školeních, které se přímo týkají mé práce.

simona Pivoňková

Vloženo 10.2.2008 - 22:18
Martino běž polemizovat jinam, chci fakta ne tvé doměnky. Nezajímají mě pseudochovatelé, kteří z nějaké pohnutky shromažďují koně a mnohdy se o ně nemohou či ani nechtějí adekvátně postarat. CHci vědět, zda je tu někdo v republice v koňácké veřejnosti navštěvující Equi, který by věděl o nějakém fungujícím skutečném útulku spslňujícím vše náležité a potřebné, neřeším ani hobbysty ani množitele ani zoufalce ani nadšence.... ani komerční stáje, jen a jen ÚTULKY jež jsou toho jména důstojny.

Jana Nováková

Vloženo 10.2.2008 - 22:21
Asi si pouze nerozumíme. My mluvíme o útulku, jako instituci, která má nějakou garanci.Jinak koně si můžeš dát kamkoliv a ke komukoliv komu věříš. To je jen tvá věc. A když se ti o něj, dle tvého úsudku, bezplatně dobře postará, tak není co řešit.

Martina Paráčková

Vloženo 10.2.2008 - 22:46
No jo, už jdu furt.Vždyť já ti přece nepřikazuji to číst No jinak třeba Naděje pro koněnebo se poptat na Svobodě zvířat, tam by mohli být seznalejší

Marie Gruntová

Vloženo 10.2.2008 - 23:16
Ty jsi dneska ostrá jako břitva, megero :-). Takže to asi chytnu taky, neb nevím o žádném fungujícím, skutečném útulku a tedy budu asi psát mimo téma (statečně). Článek Regalia v lednu 2008Příloha - rega_vet2.jpgV této příloze je zaškrtnuto předtištěné políčko, že je kontrolován CHOV, nikoliv políčko ÚTULEK ČI ZÁCHRANNÁ STANICE(velkým písmem nekřičím) a vyplněno, že je kontrolován CZECH HORSE KLUB REGALIA, žádná zmínka v názvu o útulku.Příloha - rega_vet3.jpgTady je věta, že " Chovatelka byla upozorněna, že jí nepřísluší používat název útulek."Dedukuji, že skutečný útulek by měli znát (mít identifikovaný)státní veterináři, pokud vůbec takový v ČR existuje. Pro Martinu - je tu patrný rozdíl mezi CHOVEM a ÚTULKEM, určitě z hlediska kontroly welfare dle zákona na OZ.A pro zajímavost, dodatečně k článku doplněné vyjádření paní S. - nadpis : KORAN č.1/2008 Zpravodaj C.H.C. a příznivců Regália - I. útulku pro koně v ČR.Takže je to pořád " útulek " ?

simona Pivoňková

Vloženo 11.2.2008 - 1:23
ano jsem zloun nejzlejší... stále čekám na kontakt na ten fungující útulek. Rolinka nemá právo používat název útulek, není útulkem ani vzdáleně, je shromaždištěm dobytčích jednotek, Regálie nemá právo používat název útulek a má velmi sporné představy o právu - řekněme občanském minimálně - prodej koně jež není v jejím vlastnictví. Takže kdo MÁ právo používat v názvu či popisu své činnosti slovo útulek. Dřív, než se začnu pídit po oficiálních místech, zajímá mne reakce lidí, kteří sem chodí, reakce je špatně, spíš faktická znalost a zkušenost. Protože tvářit se "jako" útulek je taky fabulace. Vzhledem k osobním zkušenostem se zoufalou neodborností několika "jakoútulků" v republice bych chtěla zjistit, jestli tu vůbec nějaký v obecné známosti funkční a poprávu s takovým statusem je. Když mi majitelka útulku, která prodá nekoňákům za cenu převyšující cenu jateční - ovšem nikoli na smlouvu kupní, ale darem výměnou za sponzorský dar - koně s ataxií, který když si lehne tak už nevstane, která je neupozorní ani na rizika s takovým postižením spojená jako je nebezpečí i úhynu koně, pokud bude ležet bez možnosti změnit polohu, když je nevybaví informaci o omezené využitelnosti takového koně, který je navíc v ne zrovna dobré kondici s vylézajícími kostmi, bez svalů, a po dvojí epizodě, kdy kůň lehne a je třeba ho zvedat těžkou technikou - zdokumentováno - že koně si lehají tam, kde se jim nelíbí, že u nich si kobyla nelehala a když už si lehla, stačilo "houknout na ní" a ona při soustavném houkání po půlhodině vstala, tak se osýpán vyrážkou velikosti rumových pralinek... Jako polehčující okolnost beru fakt, že nastal zpětný pohyb, kdy útulek obdržel darem zpět koně a majitelé zpět svůj "sponzorský dar". Takhle by útulek taky fungovat neměl, že.... Vláčet chromé, staré koně v nekondici po výstavách a hrát tam lidem na city s tím, že jen transport takového koně - koní - považuji za nepřípadný, odhlédnouc od nevyhovujích podmínek na výstavách - reklama je holt reklama.... Ale já si na ten tip na PRAVÝ útulek počkám, on se nějaký najde....

Marie Gruntová

Vloženo 11.2.2008 - 12:23
OT - nemyslím si, že jsi zloun. Rozumím.

k lysá

Vloženo 11.2.2008 - 14:27
co třeba "rolinka" :-))))))))). Myslím že takový útulek který by splnoval všechny tyto požadavky co zde víše jmenujete neexietuje, ale kdo ví třeba to v budoucnu bude třeba zrovna rolinka...

Helena Görnerová

Vloženo 11.2.2008 - 15:24
Vaše jméno a příjmení je "k lysá"? Buďte tak hodná, doplňte si medailonek podle skutečnosti.Děkujeme.

Milan Krejsa

Vloženo 11.2.2008 - 22:30
Treblinka není útulek.Navíc po uvolnění kapacity nabízí místa pro koně na odchov. To útulek skutečně není a nebude.