Udidlo twister

Jana Dolečková

Vloženo 14.1.2007 - 19:18
chtěla jsem se jen zepat lidí co ho používají nebo mají zkušenosti. jezdím na běžném jednou lomeném westernovém kroužkovém stihle a páč nemám závodní ambice ani nemusím mít koně šampiona, tak mi to bohatě stačí i na přiježďování. často se poslední dobou stýkám se stihly i pákovými udidly typu twister (jak drátek tak od pohledu stejná věc jako vývrtka na víno). no nevím jak to popsat, ale nedokážu si představit být koněm a mít tohle v hubě. jedná se o korekční udidlo? vídám ho i v terénu... nejde to i jinak?

mismon

Vloženo 16.1.2007 - 18:02
"a jak jinak než za hubu, že?" To asi nebyl problém toho, že by jezdila anglii. A ruce dobytka se najdou ve všech odvětvích jezdeckého sportu. Akorát s westernovými udidly mají šanci koni rychleji ublížit... to je zas názor můj. Nebavíme se samozřejmě o profících, i když i tam člověk má tu čest často spatřit koně, který jasně dává najevo bolest, ale standard, že to nejjemnější westernové udidlo už je žiletka, je podle mého názoru v rukou amatérů velmi nebezpečný.

Jana Dolečková

Vloženo 16.1.2007 - 18:15
díky za odpovědi. ano, i základní westernové udidlo je žiletkou...ale jak bylo psáno výše, záleží na rukou které drží otěže. škoda že ve westernovém sedle se udrží každý, s prominutím, blb a v hubě napáchá víc škody s west. stihlem než s tlustou olivou. dotaz jsem nepsala z důvodu že bych chtěla udidlo používat, ale protože mě zajímá jeho význam. myslím si, že kůň by byl přeci jen spokojenější s hladkým stihlem než s "vývrtkou" v tlamě. to jak vyhovuje jezdci, respektive jak moc bolesti dokáže koni způsobit aby byl ovladatelnější je věc druhá. pořád mi uniká smysl.... western jezdím delší dobu, byť jen rekreačně a pod trenerkou reiningu a nikdy jsem se s tímhle udidlem nesetkala ani nepřemýšlela ho pořídit. ovladatelnost koně by se měla lepšit cviky a opravou a ne ostřejším udidlem (když stejně po koni pořaduji věci sedem, nohou, otěží...a udidlem jen málokdy-např. uvolňování)

Zuzana Kasíková

Vloženo 17.1.2007 - 10:32
"...Setkala jsem se s tím,že kůň měl koutky do krve a stejně zdrhal-byla to pro něj bolest na kterou si zvyknul a už mu to bylo fuk..." Dovolila bych si nesouhlasit s tím, že si kůň na bolest zvykne. Co takhle že utíká právě před tou bolestí?"... jiní koně na něm jezdí normálně a jezdec ho vlastně nemusí ani použít..."Tak proč ho mají? Podotýkám, že jezdím hobby western, většinou s tenkými stihly, které nepovažuju nutně za žiletky (shodneme se asi všichni, že záleží na ruce), navíc v malé "tlamičce" mého APH by asi tlusté udidlo příliš pohodlí nenavozovalo...

Markéta Peterková

Vloženo 18.1.2007 - 11:52
A proč rovnou nedat koni do tlamy ostnatý drát?Viděla jsem spokojené, dobře přijdežděné koně do westernu na obyčejném stihle ... a fungovali ... i v 15-16 letech. máte ještě někdo odkaz na stránky toho Rusa, co jezdí bez udidla a čehokoliv na koňské hlavě a na jeho kampaň proti týrání koní?

Markéta Peterková

Vloženo 18.1.2007 - 12:11
No, já si neustále posunuju hranice z "nemožné" na "možné" a z "možné" na "běžné".

Zuzana Kasíková

Vloženo 18.1.2007 - 12:34
Mám stejný názor, pokud koník chodí opravdu spokojeně a uvolněně, stačí mu hladké udidlo. Twistr (pardon, twisted snaffle bit) mi připadá jen jako připomínka koni "nech tu hlavu tam, kde má být, když ne, tak už víš , co se bude dít". I páku beru jako další výcvikový stupeň, nikoliv jako zprávu pro koně "zpomalíš nebo tě posadím na pr..l".

Zuzana Kasíková

Vloženo 18.1.2007 - 12:56
Nikoho neosuzuju za to, že jezdí na páce, notabene přes i-net, když jsem danou dvojici nikdy neviděla. Svému paintovi ji taky hodlám "nadělit", ale až s ním budu opravdu spokojená na stihle. Myslím si, že vedení jednou rukou je i pro koně příjemnější na páce (pevné, neboť jak stihlo, tak lomená páka se mohou v hubě při napnutí otěží sevřít - a ideálně prověšená otěž se stále udržet nedá, nebo ano?). Můj druhý kůň, bývalý klusák, ji už pravděpodobně neuvidí, tahání za hubu už si užil dost a závodní ambice s ním nemám. Ale třeba přece - zvládneme přiježdění na stihle. Jo, přiznávám, zkusila jsem mu jí. Šel proti, i když ho to muselo bolet. Kdybych vydržela patřičně dlouho, podvolil by se. Já jsem ji ale vyměnila zpět za stihlo. Tímto se mu omlouvám, chtěla jsem cosi urychlit a přeskočila jsem písmenka v abecedě. Promiň, Perry, a budiž ti útěchou, že dříve jsem to koním dělala častěji.D partrade twisted - jsem ráda, že nejsem westernový guru (i když nevím, koho konkrétně tím myslíš). A ještě radši jsem, že nejsem koněm westernového gurua... O western se asi zajímáš dost do hloubky, můžeš mi tedy říct, proč se těmto udidlům říká "korekční"? Co mají opravovat? Koně?

Jana Mičolová

Vloženo 18.1.2007 - 13:47
nemyslím si, že zrovna twisted udidlo by bylo vyrobeno pro každodenní používání a pro pohodlí koně. Jednak vycházím z pocitu a jednak z toho, že jeho použítí na závodech, je podle pravidel wrc zakázané. Je to udidlo, které patří do ruky jezdcům zkušeným, a ti pokud jsou opravdu zkušení, tak ho nepotřebují, takže bych řekla, že pro toto udidlo není rozumné využití.mmch by mne zajímalo, kdo je westernový guru? lox

Zuzana Kasíková

Vloženo 18.1.2007 - 15:29
Jen na okraj, nepsala jsem, že bych svého koně s pákou (ani se stihlem) nemohla zastavit. Zastavím ho i na ohlávce (tedy netvrdím, že i při nějaké vypjaté situaci typu útěk před kamionem). Jako bývalý dostihový klusák je zvyklý "utíkat" a do udidla se umí i opřít. S pákou se pral, ovladatelný byl, ale přitom nešťastný, prostě "nepřiměřená" reakce na udidlo, místo aby se podvolil, přestal se opírat do otěže a zvolnil, bojoval s ním. Ale kdybych vydržela, zjistil by, že ho ta držka nebolí jen když jde pomalu a "zaklapne" a udělal by to, aby si ulevil od bolesti. Nebo by zešílel... Byla to zkouška (uznávám, že ke koni ne moc ohleduplná), jak na tom s tou hubou vlastně je. Podotýkám, že jsem ho kupovala s tím, že ho mám ZE ZEMĚ vodit na udidle, aby se mnou někam neodešel...Koně, co berou kramle, je neberou kvůli tomu, co mají na hlavě, ale v hlavě. Nějaký roller pomůže jen pokud tomu zvířeti zbyl ještě pud sebezáchovy. Takových je ale většina, proto úspěch těchhle uzdění. A profík je umí použít tak, aby byl efekt viditelný - navenek.Jinak můj PH je ročník 2001, pod sedlem je druhý rok. Je to teď už valach, breeding stock po Skips Diablo Bar (nemám ráda fleky:-)

Dominika Švehlová

Vloženo 19.1.2007 - 14:26
Jen taková poznámka ohledně registrace: Do povinných údajů se zapisují správné údaje, opravdu nepředpokládám, že by se Tanita Tikaram přestěhovala do Kladna... Buď tak laskava a přepiš to, není to fér vůči ostatním diskutujícím a hlavně to porušuje pravidla Equichannelu. Děkuji.

Dominika Švehlová

Vloženo 20.1.2007 - 11:23
Tak fajn, my jedeme podle pravidel Equichannelu, který ti tu dovolí diskutovat, takže by bylo fajn ta pravidla dodržovat taky, drahoušku ;-)

mismon

Vloženo 20.1.2007 - 20:45
Taky jsi to vzala za jiný konec, než já, jak tak koukám. Já jen vyjádřila názor, že i nejjemnější westernové udidlo je z mého pohledu žiletka a že v rukou amatérů (kterých je i ve westernu požehnaně) napáchá mnohem větší spoušť než obyčejné silné stihlo, nejčastěji používané v anglii. A udidla twisted mi přijdou už jen jako příklad naprostého diskomfortu pro koně, bez ohledu na sportovní odvětví, v kterém budou použita. Dát příkladem případ koně ježděného na olivě je poněkud nešťastné, oliva se ani náhodou nedá nazvat jemným udidlem, je to udidlo tupé a typický zdroj dotazů zde na diskuzi "můj koník se mi věší do ruky a nepřežvykuje udidlo, čím to může být?" . Takový kůň se, alespoň ze začátku, zkusí opřít do všeho, bolest nebolest. Nejsem proti používání ostřejšího udidla jako korekce, sama to dělám (i když mé korekční udidlo je pořád slabota proti tomu, na čem se leckdy westerňáci obsedají). A to je jedno, mně se to prostě nelíbí, jak ostrá udidla jsou používaná ve westernu, někomu se zas nemusí líbit to, co dělám já, a i od toho je tahle diskuze.

ingrid malá

Vloženo 22.1.2007 - 11:11
Aha,tak tady je zakopanej pes!Já šlápla na ego někomu,,výše,, postavenému.Tak abychom si tedy ujasnily situaci,,pravidla Equichannelu= TY.No že mě to hned nenapadlo...to mám z toho že se nezajímám o to kdo je tady kdo-CHYBA,ale nijak mě to nemrzí.Údaje jsou povinné,to znamená,že se tam musí napsat,to že by měly být i pravdivé-no tak to tam tedy jaksi není(a ani dost dobře nemůže)...nic takového jsem nepodepsala,zrovna jako ty mi nezaručíš,že pravé údaje ochráníš a nezneužiješ.Nicméně když mě někdo bude chtít zkontaktovat,dokážeme se domluvit-k tomu moje jméno na nějakém infu nepotřebuju.To že mi vymažeš nick,abych ti nemohla hned odpovědět-no to je teda taky moooc statečné.To jako čekáš,že se zaregistruji pod svým jménem abych nepřišla o tu ČEST tady s tvým dovolením přispívat do diskuze a lézt ti do toho,na čem si sedíš?Ne,díky přešla mě totiž chuť na debaty zrovna tady.Všimla jsem si,že se tady měří každému jiným metrem,co je jinému dovoleno,za to jiný dostane lidově řečeno přes držku.Tak hodně štěstí....

Dominika Švehlová

Vloženo 22.1.2007 - 11:14
Bacha, umím i mazat příspěvky!!! :-))) Dalším pravidlem diskuse Eqch je vyjádřovat se k tématu a nenapadat se tu navzájem ;-)

Markéta Peterková

Vloženo 22.1.2007 - 11:25
OMG - všechno tohle vychází ze zákona o ochraně osobních údajů. Je to jednoduché - buď poskytneš správné údaje a můžeš diskutovat (je tam souhlas), nebo je nechceš poskytnout, a pak můžeš jen číst a nemáš přístup k ostatním uživatelům (registrovaným účastníkům). Z tohoto zákona vychází povinnosti i pro Equichannel.