Stíhání

martina urbankova

Vloženo 3.1.2007 - 18:35
jezdím ted asi 4 měsíce na koníkovi, který byl zvyklý chodit zatuhlý, zaháčkovaný a jak prkno. ted s ním jezdím pod dohledem trenéra uvolnovacky, ohýbání, nejsem žádný super jezdec, takže to jde pomalu, ale už chodí o poznání lip. ted se mi ale asi poslední tři týdny začíná v klusu stíhat, ne pořád, ale stačím když trochu zvýším tempo, než je opracovní, nebo i venku jsem zvyklá s ním klusat na zahozené otěži at si jde svým tempem (samozrějmně rozumným, nenechám ho ani valit ani se courat), ale jakmile ted naklusu tak venku se zacne hned stíhat, kdyz začnu pomalinku vysedat a posbírám si ho do kratšího tepma tak přestane, na jízdárně to dělá čas od času že nezvládnem dodržet dokonale stejný rytmus a nebo při přechodu ze cvalu do klusu. nebaví me furt i venku hlídat každý jeho krok a tak přemýšlím nad příčinou, koupila bych zvonky,ale ty ji nevyřeší...napadá mě že jak se začíná uvolňovat tak se i víc nese ale zase to ještě nezvládá moc koordinovat, tak proto si ty předky zašlapuje, je to možný,nebo je to úplný nesmysl?

Dominika Švehlová

Vloženo 3.1.2007 - 18:42
Stíhají se koně, kteří v prodlouženějším chodu padnou na předek, tj. předné noha ještě je na zemi, ale zadní už je příliš vepředu. Nemusí to být tvůj případ, ale může. Zatím dávej zvony a pracuj na zlepšení rovnováhy koně a zatím ho do prodlouženějšího klusu nenuť, čekej, až bude vyvážený v pracovním tempu. Je totiž dost možná, že se kůň neunese na zádi, 4 měsíce je příliš krátká doba na to, aby si změnil koordinaci pohybu a posílil patřičné svaly. Kor když byl předtím ježděný špatně.

martina urbankova

Vloženo 3.1.2007 - 19:19
Ne, já ho k prodlouženýmu klusu nenutím, jsem ráda že klušem tak jak klušem=), to prodloužení je v podstatě náhodný a nechtěný-nejsem stoprocentně schopná ho udržet pořád ve stejným rytmu, čas do času mi uteče (an diagonale, po tom cvalu). To padání na předek by mohl být náš případ, protože to delá, když ho nechám jít si tak jak chce, což je dost možný že chodí po předku a po tom cvalu tam může spadnout taky.....zatím ho lonžuju na gogue (na tom chodí pěkně,ale naplocho-neohnutej), tak přemýšlím že bych pozvolna přešla na pessoa postroj, mohlo by to s tou rovnováhou pomoct?

Dominika Švehlová

Vloženo 3.1.2007 - 19:30
Pessoa nemám ráda ani nic podobného, na můj vkus to příliš šahá koni do huby - přenáší se do huby každý pohyb zadních nohou. To už bych šla do normálních nebo dvojitých vyvazovacích otěží. Na ohýbání zadku a rovnováhu jsou super kavalety, dej koni delší gogue (aby ho nenutil mít hlavu moc dole) a dělejte na kavaletách v klusu i cvalu, vyšších, nižších....postupně klusové dávat od sebe, aby prodlužoval. Jinak ta rovnováha přijde dobrým ježděním časem sama, záleží na kvalitě trenéra, jezdce i koně :-)

Petra H

Vloženo 4.1.2007 - 11:13
"ted se mi ale asi poslední tři týdny začíná v klusu stíhat"krom nove rovnovahy pod jezdcem muze byt stihani zpusobene i velkymi, prerostlymi kopyty. neni konik pred kovanim-strouhanim?

Hanka Houštecká

Vloženo 4.1.2007 - 18:42
Jo, tohle mě přesně napadlo Petro, jestli nemá přerostlý kopyta, nebo stačí změna kováře, trochu jinak úhly, nechaný delší kopyta, nebo trochu přesahy a stíhání je na světě. U nás je jedna kobyla, která se začala hodně stíhat po změně kováře.

martina urbankova

Vloženo 4.1.2007 - 19:06
Jo to s tím kovářem mě taky napadlo,změnili jsme,ale už je to dvoje kování což znamená ted už je necelý tři měsíce......jinak poznatek z dnesní vyjíždky:stíhá se mi jenom na poli kde je blato a trochu se bori nebo to klouze, v lese nebo na louce jsem s nim mohla klusat i větším tempem a nic...