smlouva o ustájeni

Lucie Janatová

Vloženo 9.3.2008 - 8:50
Ahoj,chtěla bych se zeptat, kde by se dal sehnat nějaký vzor na smlouvu. Děkuji, Lucie

bianka

Vloženo 9.3.2008 - 8:56
písni mi mail, pošlu Ti náš základní, uprav si to podle svých představ, ju.

simona Pivoňková

Vloženo 9.3.2008 - 10:14
podívej se vpravo nahoru na této stránce, je tam políčko pro vyhledávání - zadej téma a odklikni si prohledat vše. Smlouva se tu řešila mnohokrát, základem je kdo s kým kde co za co od kdy do kdy s jakými sankcemi pokud to strany nedodrží. Ideální je nejdřív si rozmyslet, na čem se vlastně CHCI dohodnout, co CHCI požadovat - ať už jako ustajovatel nebo zákazník, a JAK to chci vyžadovat, pokud to nefunguje.... Spousta smluv je snůška blábolů nevymahatelných zbožných přání a podobně. HOdně štěstí...

Lucie Janatová

Vloženo 9.3.2008 - 14:05
LUDIS@CENTRUM.CZ, předem děkuji.Lucie

Tereza Marešová

Vloženo 9.3.2008 - 17:35
Jenže kolikrát jde i o to, že lidé nevědí co se do té smlouvy napsat vlastně smí a na co mají právo. Třeba propadnutí koně majiteli stáje při neplacení ustájného dejme tomu půl roku. Má na to ustajovatel právo? Může to tam napsat a trvat na tom?

bianka

Vloženo 9.3.2008 - 18:01
Neměl by to psát a je hloupost podepisujícího, pokud to podepíše.................

bianka

Vloženo 9.3.2008 - 18:19
posláno, ju.

simona Pivoňková

Vloženo 9.3.2008 - 19:33
klidně to tam může napsat a pak si s tím může vytapetovat i když je to podepsané, protože to nemá právní váhu. Stejně jako nelze cizí věc prodat, nelze jí ani bez souhlasu majitele "vyhodit" takže pokud majitel zmizí a vám zústane jeho kůň na krku, nelze ho prodat, darovat, odvést na jatka ani vypustit do přírody.... Ustajovatel je oproti majiteli koně v nevýhodě. Při podepsání smlouvy je možné soudně dlužbno částku vymáhat, je to nadlouho a hlavně musí být komu doručit předvolání. Samozřejmě pak rozhodnutím soudu lze asi konfiskovat majetek, tedy koně, ale to už ubohý kůň v cizí maštali obvykle prožral mnohonásovek své ceny :-) JInak majitel "kulíšek" vám pod nejrůznějšími záminkami bude podpis smlouvy připomínkovat, oddalovat a nakonec zmizí s nedoplatkem dřív, než budete mít kýžený papír v ruce :-) Kde není slušnost na obou stranách je papír málo platný... Co si kdo může a nemůže napsat do smlouvy by měl připomínkovat právník a ne tlupa neználků práva na internetové diskuzi.... (tedy pokud se ten, kdo smlouvu dává dokopy nechce dostat do potíží a rozporu se zákonem)

bianka

Vloženo 9.3.2008 - 20:20
by měl připomínkovat právník a ne tlupa neználků práva na internetové diskuzi...megero, právník je mezi námi, je to možné a při podepsání smlouvy i platné.................

Tereza Marešová

Vloženo 9.3.2008 - 20:54
Vím právě o případu, kdy majiteli stáje kůň v maštali zůstal. Je pak docela problém vymyslet co s ním. Tenkrát se nějak s majitelem koně dohodli, že majitel nemá na doplacení ustájení a koně tedy přenechá, takže to byl defakto prodej, protože majiteli stáje nic jiného nezbylo. Ale pokud by se nedohodli tak je to asi docela velký problém. Prostě jste povinni živit nějaké úplně cizí zvíře, o které nestojíte, za které nikdo neplatí, a na kterém nic nevyděláte (sotva vám tam někdo nechá kvalitního chovného či sportovního koně nebo koně dobrého pod turisty, spíš nějakou chudinku...).

simona Pivoňková

Vloženo 9.3.2008 - 22:14
paní VIšňáková, mě je to jedno, já to neřeším, ale bůh ochraňuj toho, kdo vám bude věřit na slovo.... tak jo, hoďte sem jméno toho právníka mezi Vámi a kontakt na něj, aby bylo na koho se obrátit, až se někdo podle toho zařídí a bude mít problém a paragraf na kterém své tvrzení stavíte - vaše slovo pro mne není dost pádné a přesvědčivé, já bych si netroula přivlastnit si cizího koně bez kupní či darovací smlouvy jen na základě smlouvy ustajovací a neplnění povinnosti včasné platby.

Helena Smutná

Vloženo 9.3.2008 - 23:53
Vznik zástavního právaNo já tedy právník nejsem, i když se o tyhle věci pracovně tak trochu otloukám. Obávám se, že Váš právník čet Občanský zákoník tak trochu z rychlíku - nebo si vybíral jen, to, co se hodí?Myslím si, že schůdnější cesta by mohla vést přes řádné vystavní faktury za ustájení, její potvrzení dlužníkem coby jeho závazku, a pak její prosté vymáhání. Existující dluh vlastníka koně nemění, a žádný zákon neumožňuje nechat si jakoukoli věc protihodnotou jen tak. Ať se to komu líbí nebo ne, vlastnické právo je jedno z nejdůležitějších práv; zákony nemůžou být jiné než obecné a proto je to takto. Když to člověk domyslí, musí to tak být.Ono skutečně je možné zadržet věc k uspokojení pohledávky, ale člověk to prostě nemůže udělat jen tak, ze svého rozhodnutí. Dá to trochu hledání... a je to na více místech Občana, tak snad jen jedno z nich:§ 156 - § 161 Vznik zástavního práva(1) Zástavní právo vzniká na základě písemné smlouvy (§ 552) nebo rozhodnutí soudu o schválení dohody o vypořádání dědictví. Za podmínek stanovených zákonem může zástavní právo vzniknout na základě rozhodnutí soudu nebo správního úřadu. Zástavní právo může vzniknout také ze zákona.(2) Zástavní smlouva musí obsahovat označení zástavy a pohledávky, kterou zástava zajišťuje.(3) Jsou-li zástavou nemovité věci, které se neevidují v katastru nemovitostí, věci hromadné, soubory věcí nebo movité věci, k nimž má zástavní právo vzniknout, aniž by byly odevzdány zástavnímu věřiteli nebo třetí osobě (§ 157 odst. 2 a 3), musí být zástavní smlouva sepsána ve formě notářského zápisu.

bianka

Vloženo 10.3.2008 - 6:51
Je to zcela jasná citace, při neplnění práva, dluhu nad 10000,- a výše, jde v platnost dar koně (samozřejmě je darovací smlouva přílohou)a majitel svým podpisem souhlasí s přepisem koně č.atd. Druhá možnost je zástava, ovšem s tím je plno problémů...........je mi jedno v co věříte, bo ne, napsala jsem své a to se smí, nemám potřebu Vám nic dokazovat, ostatní od nás s těmito diskuzemi nechtějí mít nic společného, to jen, že padl dotaz. Diskuze jako taková je o smlouvě o ustájení, takže p.Pivoňková se jí držme. :-)) A hlavně klid a pohodu, t je to nejdůležitější.

simona Pivoňková

Vloženo 10.3.2008 - 11:06
ano diskuze je o smlouvě a vy v rámci své rady radíte tak, že by to dotyčnému, který by podle vašich rad vyhotovil smlouvu a zařídil se podle ní mohlo přinést problémy, takže to souvisí, Neřešíme čemu věřím, upozorňuji na to, že se na Vaše rady nelze bezvýhradně spoléhat. A není to poprvé, kdy jste napsala něco, co je velmi diskutabilní. Já jsem v klidu. Kdo chce nebo nechce mít co společného s touto diskuzí neřešme, kdo nechce, nemusí sem chodit a číst. Kdo nechce nemusí přispívat. Piště si co chcete, já si taky píšu co chci. A nedokazovala byste mě, pomohla byste tím zadavatelce, až bude mít problém - kontakt na vašeho právníka jako autora názoru, že takto to lze zařídit by jí pak pomohl ten postoj obhájit. Musíte číst to, co je napsáno a ne mít červené kruhy před očima ze všeho, co je podepsáno megera :-) Možná se tu nějaký právník vysloví - třeba Markéta.

bianka

Vloženo 10.3.2008 - 12:10
Mě neděsí a nestíní Vaše jméno, od okamžité reakce na cokoliv, co napíši, jste zde Vy. Nemám potřebu se hádat, ani chuti. Jde o diskuzi, jak sama píšete, tudíž vyhodnocení je na zadavateli a v původním dotazu o tto úbec nešlo. Spolehnout se bezvýhradně na mé rady -to opravdu ani nechci, případ od případu je jiný. Jde o to, zda zadavatel chce ustájit, ustajuje atd............

Jaroslav Koreň

Vloženo 10.3.2008 - 12:49
Existující dluh vlastníka koně nemění, a žádný zákon neumožňuje nechat si jakoukoli věc protihodnotou jen tak. Ať se to komu líbí nebo ne, vlastnické právo je jedno z nejdůležitějších práv; zákony nemůžou být jiné než obecné a proto je to takto. Když to člověk domyslí, musí to tak být.To je pravda nedá sa to urobiť svojvoľne, iba rozhodnutím súdu a následnou exekúciou. Problém ale je v zdĺhavosti súdnych procesov. Toto vidím ako hlavný dôvod, pre rozmáhanie sa nezákonnosti, podvodov a všeobecne zločinnosti. Ľudia potom berú spravodlivosť do vlastných rúk, na čo rozhodne doplatí najviac kôň - napr. majiteľ stajne sa môže rozhodnúť nepustiť neplatiča do stajne, nájomného koňa môže využívať pre komerčné účely, pričom mu dáva min. množstvo (čo najnekvalitnejšieho) krmiva, kým kôň neuhynie a má po starosti. Toto sa môže diať aj v útulkoch alebo DDK.

Maria Míková

Vloženo 31.8.2011 - 20:13
I když je toto téma starší, najde se, prosím, někdo, kdo by mi také vzor smlouvy o ustájení poslal? A byla bych ráda, kdyby někdo připojil i vzor darovací smlouvy. Předem děkuji

Katka Lipinská

Vloženo 1.9.2011 - 7:15
Reakce na 1415728: Stačí se podívat na články na titulku. Visí tam článek o paragrafech při koupi a součástí je i vzor kupní smlouvy, zkontrolovaný právničkou. Darovací smlouvu jsem já osobně použila stejnou, jen jsem vyhodila zkušební lhůtu, dopsala něco o dožití koně a tom, že pokud se o něj nebude moci nabyvatelka starat, přechází zpět na mě a kupní cena byla 1 Kč.

Péťa Neřeknu i kdyby mi guláškem podstrojovali :-)

Vloženo 1.9.2011 - 8:05
Reakce na 1239085: No já si myslím že se to smlouvy klíďo napsat může, a pokud to není v rozporu s vyšší právní normou tak to platí (základní pravidlo smluvního vztahu). Samozřejmě záleží na formulaci, aby bylo jasné, jak doručená faktura se považuje za doručenou, jaká je splatnost, za jakých podmínek vzniká pohledávka a jak se pohledávka zajišťuje. Je to normálka obchodní vztah. Drobátko, ale jen malinko to komplikuje že kůň se musí minimálně živit. Taky tam jde napsat třeba že při neuhrazení pohledávky ustajovatel předmět ustájení převeze někam, no a koně do stáje nepustí pokud nemá podepsanou smlouvu. A tak.

Maria Míková

Vloženo 1.9.2011 - 11:05
O kupní smlouvě jako příloze ve článku jsem věděla, děkuji za tipy jak ji předělat na darovací. To je ale bohužel jen polovina problému. Poslal by mi, prosím, někdo ještě vzor smlouvy o ustájení?

petr hejlek

Vloženo 1.9.2011 - 13:21
Různé smlouvy kde si můžete vybrat,popř.podle svých potřeb doupravit http://ustajenikoni.sweb.cz

Maria Míková

Vloženo 1.9.2011 - 16:57
Mockrát děkuji!

Lenka Lenka

Vloženo 14.3.2018 - 14:07
Dobrý den, vy co máte podepsanou smlouvu o ustájení. Máte ve smlouvě tyto body? - povinnost uhradit škodu způsobenou na majetku majitele stáje či jiných osob (tedy i ustájených koní) jím nebo jeho zvířetem - v případě majitelem stáje nezaviněného odcizení, zranění či onemocnění koně nenese tento zodpovědnost na odcizení, úraz či úhyn koně Jak se pak tyto věci dokazují? Nebo když přijde z ohrady můj kůň pomlácený, kdo je odpovědný? Já? Díky za názory.

Lucie Dvořáková

Vloženo 15.3.2018 - 14:28
Reakce na 1584716: ad1) Ve větě "povinnost uhradit škodu způsobenou na majetku majitele stáje či jiných osob (tedy i ustájených koní) jím nebo jeho zvířetem" chybí slovíčko PROKAZATELNĚ, resp. uhradit prokazatelnou škodu. Tedy pokud kůň ve svém boxe urve hák na sůl, rozkope box a vyplaví ucpanou napáječkou půlku maštale, tak za toto zodpovídá majitel koně. Na toto se vztahuje pojištění koně, které by měl mít každý majitel, tedy blbostní pojistku s rozsahem na zvíře. ad2) Druhý bod je vcelku běžný - pokud se kůň zrakví ve výběhu, nenese za to majitel stáje vinu. Leda, že byste mu dokázali, že už 2 měsíce upozorňujete na nějaký bordel, který tam nechal ležet, on ho neodklidil a kůň se pomlátil. Za toto by odpovědnost nesl. Ovšem muselo by se to dát k soudu, pokud by se cukal. Pokud ale kůň přijde z výběhu, ze stáda, je pokopaný od jiného koně, tak máte většinou smůlu - kůň je stádové zvíře, tedy lze předpokládat, že může dojít k potyčce. Ovšem mělo by být v dobrém zájmu majitele stáje, pokud ví, že má ve stádě "despotu", aby situaci nějak řešil. Pokud neřeší, váš kůň je pernamentně dobitý, majitel koně-viníka se taktéž k ničemu nemá, je nejlépe změnit ustájení.

Tomáš Pavlík

Vloženo 27.3.2018 - 10:42
Tyto úpravy smlouvy znamenají hlavně to, že ustajovatel chce brát peníze a nechce za nic odpovídat. Snažil bych se je ze smlouvy dostat, ale chápu, že ne vždy to jde. Pokud by nastal po uzavření smlouvy problém (někdo bude chtít škodu jen po Vás, apod.), zajděte si za advokátem pro radu. Ujednání, které popisujete, mohou být totiž za jistých situací neplatné, a to zvlášť v okamžiku, kdy ustajovatel je podnikatel a majitel koně je spotřebitel.