Skoky ve volnosti

Martin Blazek

Vloženo 26.3.2006 - 19:56
Musim se pochlubit. Vcera a dnes jsme byli s nasim hrebcakem v hale skakat ve volnosti. To, ze konik moc rad a dobre skace vim davno, ale nikdy nevidel parkurove prekazky. Cekal jsem ze bude cumet, ale od prvni chvile ani nezavahal. Skakal zatim jenom cca metr, aby toho na neho napoprve nebylo moc. Kdo se chcete podivat, dal jsem na stranky http://kone.blazek.info video ze vcerejska.

Jana Peloušková

Vloženo 26.3.2006 - 20:17
mas krasneho kone :) a sikovneho, na prvni skoky... fakt pekne. :)

Renata Koseková

Vloženo 26.3.2006 - 20:26
chtěla jsem napsat to samé:-D moc hezké opravdu..je to šikulka. Jak je starý?

Dominika Švehlová

Vloženo 26.3.2006 - 20:29
Nojo, máš to ale šikovného fešáka! Zamouvám si hříbátko, až moje špuntice doroste :-))

Martin Blazek

Vloženo 26.3.2006 - 20:39
Hrebcakovi je 13 let, kdyz kouknes na ty stranky podrobneji, najdes cely rodokmen a spousty fotek mezi nimi (zatim) dve fotecky z cca 15cti potomku. Musim je postupne nejak dohledat, kde jsou a fotecky doplnit.

Renata Koseková

Vloženo 26.3.2006 - 20:48
jj to mě taky mohlo napadnout, abych se podívala na ty stránky:-D

Martin Blazek

Vloženo 27.3.2006 - 13:30
Halu bohuzel nemam vlastni, ale chodime trenovat do Velkyho Chlumce a ted jsem si tam na vikend vzal konika s sebou. Urcite jsem tam s nim nebyl naposled. Konik od malicka rad skace, vyskocit z vybehu, nebo preskocit plot k sousedce (160cm) pro neho neni taky problem. Nastesti kobyly neskacou a on se drzi u nich ;o) Ale v ty hale mi mile prekvapil, ze ani necumel a hrozne ho to bavilo. Z tech prekazek do 80cm si delal vylozene bzundu, teprv az na tom metru se zacal trosku namahat. Moc se tesim, az tam pojedem zase ;o)

Markéta Rychecká

Vloženo 27.3.2006 - 14:06
Koník je fakt krásnej a nádherně skáče, jako starej mazák :-)Překvapilo mě jak skákal hezky v klidu a s chutí. Probrouzdala jsem ty tvoje stránky snad celý a chtěla jsem se ze zvědavosti zeptat na pár věcí. Píšeš, že pouštíš hřebčáka s kobylama pohromadě, tak mě zajímá, jestli máte každý rok hříbátka, nebo používáte nějakou antikoncepci? Taky mě docela překvapilo to zapisování do PK. Jestli jsem to dobře pochopila, tak pokud připustim jakoukoli kobylu tvým hřebcem, tak se to nechá zapsat do PK WPB? Díky za odpovědi, M.

Martin Blazek

Vloženo 27.3.2006 - 14:46
Dekuji vsem za chvalu. Me ta jeho chut taky prekvapila. Ani jednou se nepokusil zastavit, nebo zavahat. Saska delal vetsinou po doskoku ;o) Jak vbehl do ty ulicky a videl to pred sebou, uplne se mu rozzarili oci a bez jakyhokoli pobizeni sel. Udelal mi desnou radost ale to si asi umite predstavit ;o)) Jinak k dotazum: Hrebec a kobyly: Za celou dobu, co koniky mam (tedy poustim je spolu) jsme meli 1x hribatko a letos budeme (doufam) mit druhe. To prvni bylo neplanovane, kdyz si Sara udelala s hrebcem nocni romantickou noc pod hvezdama. To letosni je planovane spoustu let a teprve vloni se povedlo uvest kobylu do jineho stavu ;o)) U nas to funguje tak, ze kobyly na sebe hrebce dobrovolne nepusti ani v te nejvetsi riji (pripousteni=poutani). Navic Serpa zarli na Saru a odhani je od sebe kdyz ji jde Golem obtezovat. Takze rikam, ze mam ve stadu odhaneci antikoncepci. PK: Pochopila jsi to spravne. Hrebec muze pustit jakoukoli klisnu jakehokoli plemene a hribe bude automaticky zapsano do PK WPB (protoze ze strany hrebce splni podminku 12,5% welsske krve). Letos mame na pripousteni i jednu cistou plnokrevnou kobylku, jsem moc zvedavej na hribatko ;o)

Markéta Rychecká

Vloženo 27.3.2006 - 15:28
Tak to je fajn :-) Kdybych se rozhodla chovat koně, tak bych to taky ráda dělala přirozenou formou. Hřebci mi pak přijdou takoví vyrovnanější, když jsou ve stádě s kobylama. A jak si je hlídaj kobuchy :) Na kdy očekáváte narození letošního hříbátka? Doufám, že až bude na světě, tak se zase dočkáme nějakýho odkazu. Jinak držim palce, ať to vyjde a aby hříbátko bylo zdravý a šikovný po tatínkovi.

Martin Blazek

Vloženo 27.3.2006 - 15:45
Hribatko by melo byt nekdy koncem cervna. Doufame, ze bude zdravy a bude se mit k svetu. Odkaz sem urcite hodim, je to jedna z nejocekavanejsich udalosti posledni doby ;o)

Marta Nevřivá

Vloženo 27.3.2006 - 23:25
Dovolím si trochu upřesnit informaci :-) 1. Plemenný hřebec může připustit každou klisnu, i nezapsanou. 2. Hříbě se zapíše do plemenné knihy, pokud oba rodiče mají oprávnění působit ve stejné plemenné knize. 3. Do PK welsh part-bred v ČR se zapíše hříbě po rodičích, kteří oba mají oprávnění v některé (jakékoliv) PK působit, mají nejméně 25% velšské krve (podle v ČR dosud platné verze, ve VB platí 12,5%) a jsou ve velšském typu. V tomto případě po hřebci Golem (který má 43,75% velšské krve) jen ve spojení s klisnou, která má nejméně 6,25% a současně je zapsaná v některé PK. Tedy prakticky s klisnou zapsanou v PK velšů. Zápis tedy není automatický. 4. Za výhodnější variantu pokládám zápis hříběte do PK český sportovní pony, protože místo registrovaného velšského křížence má majitel hříbě uznaného plemene. Z plnokrevné klisny může být zajímavý potomek, pokud není velká a hříbě nepřeroste a pokud otec u hříběte udrží typ pony. Osvědčené spojení je s čistokrevným velšem A i B, zase s návazností na chov českých sportovních pony.

Martin Blazek

Vloženo 28.3.2006 - 6:28
Dovolim si oponovat. Jsem clenem Svazu chovatelu pony, ktery ma opravneni vest PK velskych plemen a prave se dokoncuje schvalovaci proces noveho radu PK pro tato plemena, ktery bude klonem radu PK v materske Velke Britanii s jednou vyjimkou, a tou jsou prave WPB. V Britanii se pro WPB nevede plemena kniha ale pouze registrace. V CR bude PK WPB na stejne urovni jako cesky sportovni pony. CSP totiz neni take nic jineho nez krizenec a me osobne prijde skoda nenechat koniky s velskym puvodem v knize velsu. Prilis nechapu vyznam plemene CSP, jehoz prislusnici ve velke vetsine maji velsky zaklad a patrili by do PK WPB. CSP zde vzniklo predevsim kvuli dlouho se tahnoucim sporum mezi lidmi kolem velskych plemen a absenci radu PK pro velska plemena. Coz nastesti uz brzo nebude platit. Tedy z toho vyplyva ze pro hribata po mem hrebci narozena v roce 2007 bude stacit 12.5% velske krve, aby mohla byt zapsana v PK WPB. Plnokrevna kobylka, kterou budeme letos poustet je mensiho ramce a verim, ze hribatko bude moc pekne. Po hrebcakovi mame potomka i z CT s velkym podilem arabske krve, co je moc krasne zvire. Mam pripravene fotky k nascanovani a brzo se objevi na strankach.

Marta Nevřivá

Vloženo 28.3.2006 - 9:33
V podstatě se shodneme :o) Vycházím ale z toho, že nový řád velšské PK (oprávnění má ASCHK ČR) zatím není schválený a proto pořád ještě platí řád dosavadní, tedy mimo jiné s požadavkem 25% VK pro WPBR. Plemeno český sportovní pony nevzniklo (naštěstí) vlivem rozepří mezi chovateli velšů, ale stejně jako jinde v Evropě jako důsledek poptávky po sportovně použitelném a dostupném poníkovi. Co se týká plemen, je to spíš otázka terminologie (jako i jinde na diskusi) - co je plemeno a co je kříženec z hlediska genetického, zootechnického, chovatelského, legislativního ...každý pohled a každá definice může být jiná a přitom správná. V rámci proklamovaného přibližování české PK velšů k mateřské se mi zdá poněkud paradoxní vedení kříženců s velši jako plemene, i když v našich podmínkách je to určitě zatím nutné, protože bez nich by nebylo v podstatě co zapisovat, čistokrevných je pouhých pár desítek. Jen mi není jasné, jaký význam pro chov velšů má zapisování hříbat s "velšským základem" ve výši 12,5%, přičemž zbytek původu může tvořit nejen žádaný plnokrevník jako třeba v Holandsku, ale hucul, norik, shetland, hafling nebo nemusí být znám vůbec, pokud byla matka bez původu zapsaná v některé poslední pomocné knize... Český sportovní pony splňuje definice plemene nejen z hlediska legislativního (tady jsme země původu, což mnohé usnadňuje), ale i z hlediska četnosti populace, koeficientů příbuznosti atd. A během tří generací se z původních klisen převážně bez původů a s vadami exteriéru přetvoří do populace sportovních poníků s plnými původy a výkonností. Jen kdyby chovatelé využili ty desítky licentovaných hřebců, co jsou k dispozici ;o)

Lenka Dušková

Vloženo 28.3.2006 - 13:13
Mohla bych se zeptat, co presne pro nas znamena, ze PK bude klonem Welsh Stud Book? znamena to snad, ze kone zapsani do nasi PK, budou uznavani jako welshove i ve Walesu? Protoze nyni to tak neni a podle WPCS to tak ani byt nema. Jaky je vlastne skutecny duvod vedeni ceske PK pro velsska plemena, kdyz si tim vytvarime jen jakehosi "ceskomoravskeho velse" ? Nebylo by vhodnejsi pomahat chovatelum s registraci v materske PK (jako je tomu napr. u americkych westernovych plemen)?

Martin Blazek

Vloženo 28.3.2006 - 13:51
Jenom poznamecka, jak jak jsem cetl novy pripravovany rad PK, pak do hlavni PK WPB nebude mozne zapsat kone bez puvodu, takze by kniha WPB mela byt opravdu minimalne na urovni CSP.. Jinak na krizeni welse s huculem ci haflingem nevidim nic spatneho, jednoho welsh-haflinga mam doma a je to uzasne zvire ;o) Jinak souhlasim s tim, ze kvalitnich licentovanych hrebcu at WPB (kteri museli mit plny puvod) ci CSP je dost (a pripousteci poplatky jsou vic nez rozumne) a povazuju za velkou skodu mnozeni nelicentovanymi jedinci. Je to na skodu celeho chovu malych koni. Ale rekl bych ze se v posledni dobe situace trosku vylepsila. Muj hrebec by pristi rok mel byt k dispozici i k inseminaci mrazenym spermatem. Letos se mi ozvalo pomerne hodne majitelu klisen, pro ktere je to k nam daleko, tak chci na pristi sezonu nabidnout i tuto moznost.

Martin Blazek

Vloženo 28.3.2006 - 13:56
Obavam se, ze kone z nasi PK nebudou ve walesu uznavani. Stejne jako nejsou uznavani konici zapsani do narodnich PK v Nemecku ci Holandsku. Vyznam te knihy je prave proto, ze valna vetsina koni, kteri k nam byli v 80-90letech dovezeni byli prave z Nemecka ci Holandska a tudiz nemaji originalni puvody. A protoze je desna skoda, ze by spousta kvalitnich koniku vlastne nemela byt kde zapsana, vznika narodni plemenna kniha predevsim pro koniky, kteri uz nemaji sanci si vyridit puvody v domovine techto koni.

Lenka Dušková

Vloženo 28.3.2006 - 14:33
Aha, tak takhle jsem na to nikdy nenahlizela, nejspis mate pravdu. Ale mozna, ze by nebylo od veci opravdu tomu co je v ceske PK pozmenit jmeno jako je tomu u ceskomoravskeho belgika ci slezskeho norika, aby bylo na prvni pohled jasne, ze se nejedna o welse splnujici podminky WSB. Nemam pocit, ze by tu nejak prevazovali lide, kteri nutne musi vlastnit original a spouste bude stacit cesky velssky pony, u ktereho budou vedet, ze zaklad z walesu ma a s tim i spojene typicke velsske vlastnosti, pro ktere jsou tolik zadani (a ktere zatim od CSP opravdu ocekavat nemuzeme = duvod proc jsem i ja dala prednost zapisu jako WPBR pred CSP). Ale kdyz uz nekdo ten original doma mit chce a je ochoten do toho investovat penize (za registrace v GB, nakup kvalitnich koni a podobne), at je na prvni pohled znat, ze se o original jedna. Jako je tomu napr. u tech noriku, vetsina lidi u nas si porizuje a chova slezske noriky, ale kdyz nekdo bude mit zajem muze mit skutecneho rakouskeho norika.

Marta Nevřivá

Vloženo 28.3.2006 - 14:34
Ona není tak jednoduchá situace ani s velši, kteří sice mají anglické papíry, ale jsou narození mimo GB. Dostanou potom za jméno zkratku (OS) a stávají se jen jakousi "druhou garniturou". Vypadá to dobře, mají originál původy, ale v GB je stejně jako plnoprávné velše neuznají, stejně jako velše s průkazem českým. Ale k tomu by měli říct svoje chovatelé velšů - a stejně jsme od skoku ve volnosti už dost daleko - a můj hřebec skáče 150 ;o)

Lenka Dušková

Vloženo 28.3.2006 - 14:39
No je sice pravda ze kone zapsani ve WSB a narozeni mimo GB jsou v OS nebo IR registru, ale pokud jsou prodani zpet do GB - jsou jejich potomci zase zapsani do plnohodnotneho registru - coz u ceskych velsskych pony, zapsanych pouze u nas nelze.

Martin Blazek

Vloženo 28.3.2006 - 14:42
Jak jsem psal hned v uvodu, to co jsme skakali bylo na uvod, abychom to konikovi neznechutili. Jinak mi konik preskoci plot k sousedce, ktery ma 160cm jen tak na ostruziny a kdyz prijde sousedka tak zase zpatky ;o)) (sousedka mela malem infarkt) ale parkur videl prvne v zivote.. a jak jsem nadsenej, tak rozhodne ne naposled, ted od jara do podzima bude hala nevyuzita, tak si budem lebedit ;o)

Marta Nevřivá

Vloženo 28.3.2006 - 14:45
Český sportovní pony nemá a ani nechceme, aby měl "velšské" vlastnosti. Nemá vysokou akci, ale prostorné chody sportovního koně. Nemá malou jemnou hlavu, ze které padá ohlávka, ale ušlechtilou hlavu v pony typu. Nemá ohnivý temperament, kterým se chlubí velšové na výstavách, ale je ovladatelný, charakterní a pracovitý. Jen je třeba si k tomu uvědomit, že český sportovní pony není desetiletý valach bez původu nebo pony s uváděným původem, ale ve skutečnosti po nezapsaných rodičích, i když uváděných s přívlastky "vítěz parkurů" nebo dokonce "velešampion", jak to neustále vidíme v inzerci. Je to potomek zapsaných rodičů, kterého chceme vidět na výstavách, výkonnostních zkouškách a potom ve sportu, u kterého je charakter samozřejmostí.

Martin Blazek

Vloženo 28.3.2006 - 14:47
Ja se na to divam taky, ze je lepsi mit konika zapsaneho jako WPB, protoze tam je jasne, ze ma velsky zaklad a daji se u neho predpokladat utcite velmi cenne a velmi vyhledavane vlastnosti velskych koni. Podle me je CSP prostou degradaci techto koni nekam k CT, do kterych se taky da zapsat od velmi kvalitnich koni az po lecjaky "odpad" ktery se nevesel jinam. Na druhou stranu nevidim duvod davat tam cokoli "cesky" nebo podobne. Narodni plemenne knihy maji temer ve vsech statech, kde se toto plemeno vyskytuje a nikde tam nenajdeme Deusche Welshpony nebo Netherland Welshpony. Je to zbytecne. Kdo se o toto plemeno zajima, vi moc dobre o cem to je a kdo chche mit original, budou ho predevsim zajimat papiry a puvod.

Lenka Dušková

Vloženo 28.3.2006 - 14:59
Je pravda, ze porovnavani velsu a CSP je podle me jako srovnavat jablka a hrusky. Venuji se chovu velsu, a proto "velsske vlastnosti" jsou presne to, co od svych koni ocekavam. To je duvod proc, kdyz jsem resila zapis kobylky po zapsane CSP klisne a importovanem welsh hrebci, priklonila jsem se k zapisu do "ceske WPBR PK". V soucasne dobe uz zadne CSP ani WPBR kone nemam, takze k hlubsimu studiu rozdilu obou plemen nemam podklady - i kdyz by to mozna bylo hodne zajimave.

Marta Nevřivá

Vloženo 28.3.2006 - 15:06
Český sportovní pony se zušlechťovacím křížením dostává k formě všestranného sportovního poníka. Není pravda, že k němu lze zapsat vše, co se nehodí jinam a nemá výšku na ČT. Neustále však vyřazujeme poníky, kteří byli omylem na svodu nebo při registraci zapsaní, ale podmínky zápisu ve skutečnosti nesplňují. ČSP má (podobně jako v Německu, Francii atd., kde sice chovají velše, ale pro sport mají svoje plemena) všestranné použití ve sportu na různé úrovni obtížnosti, perspektiva je zaměřena na dodržení typu, mechaniky pohybu a sportovní výkonnosti. Nedostatky charakteru vyřazují z posouzení. Největší nedostatky má v propagaci a popularizaci - ale jako všude, nejsou lidi ;o)

Markéta Rychecká

Vloženo 28.3.2006 - 15:36
Jen k tomu zapisování klisen bez původu. Nevím, jak je to u výše uvedených plemen, ale u ČT klisnu bez původu nezapíšou ani do PPK. Před nedávnem jsem to zjišťovala a bylo mi řečeno, že musí být známý původ min. do druhé generace.

Martin Blazek

Vloženo 28.3.2006 - 16:23
Ja nemam nic proti CSP, jak to mozna z predchoziho prispevku vypadalo. Nicmene od cloveka ochovaneho velskymi plemeny nemuzes cekat nic jineho, nez ze bude vyzdvyhovat jejich prednosti a predevsim to, ze ja ohromnou merou zakladem nebo se podili na zuslechteni valne vetsiny vsech narodnich Sportovnich pony. Pises, ze "si chovaji velse ale pro sport".. kdyz se kouknes do vetsiny puvodu tech koni, proudi v nich velska krev ;o)) a me proste prijde skoda to skryt za nazev Sportovni pony. Trosicku mi to z tveho prispevku vyznelo, jako by se konici s welskou krvi do sportu nehodili a byli to pouze konici na vystavy. Ale tak jsi to doufam nemyslela, vid??

Marta Nevřivá

Vloženo 28.3.2006 - 21:38
Já se tak snažím, přímo geniální text vyplodím - a ono mě to vymaže, že prý nemám oprávnění...nezodpovědné plýtvání tvůrčím potenciálem ;o) Tak ještě jednou stručně - určitě nemyslím, že by se velš hodil jen na výstavy, jen tím velšem myslím velše sekce A až D. Vždyť i mistrovské tituly má pár velšů, i malý áčkový Happy Boy, o béčkových ani nemluvě. Podíl velšské krve mají všichni kontinentální pony, šlechtění na výkon - německý, francouzský, u nás původně v počátcích slovenský, teď český. Velšská krev je nenahraditelná, protože i když by podobný efekt mělo použití jiných anglických plemen, je jejich zástupců u nás tak málo, že se při neřízené plemenitbě nemohou prosadit. Nejsou to tedy jejich mimořádné vlastnosti, ale plošné rozšíření v Evropě. Podobné vlastnosti (a mnohdy lepší) má new forest, connemara, fells - aspoň z těch anglických plemen, co se u nás vyskytují. Jejich použití je na úrovni použití anglických a arabských plnokrevníků u sportovních koní, ať malých nebo velkých plemen, nyní nebo o mnoho generací zpět. Všichni je v původu mají, ale mateřská plemena nemají takové sportovní výsledky jako plemena nová. I A1/1 vyhrává parkury a drezuru, ale většinou vítězí teplokrevník. Myslím, že je ale pro chovatele dobrá situace, mají možnost vlastní volby. Klisny velšské nebo s podílem velšské krve je možné zapsat do jedné, druhé nebo obou plemenných knih. I u hříbat je většinou možnost volby zápisu. Chyba je, že chovatelé i noví majitelé málo komunikují s chovatelskými svazy - kdyby byla lepší komunikace, bylo by i méně nedorozumění a názorů, že ČT a ČSP je to, co se nevejde jinam ;o)