Řepa

Klára Dlesková

Vloženo 18.10.2006 - 9:16
Chci se zeptat k čemu je dobrá pro koníky řepa a v jakém množství by se měla podávat?Dostala jsem nabídnutu možnost odběru řepy.Tak zvažuji jestli to koníkům něco dá či ne.Dík

Pavla Šmídová

Vloženo 18.10.2006 - 10:04
Podívej se na veterinární diskuzi na téma č.45761. Já jsem koupila vloni pytel krmné řepy a dávala jsem koníkovi tak 3x týdně jednu. Jinak jsem slyšela, že řepa dá koníkům energii, takže by se měla krmit koním v těžší práci, jinak po ní tloustnou.

Jitka Kutmanová

Vloženo 18.10.2006 - 10:32
5epa patří mezi objemná krmiva, dodá energii ali i minerály a vitamíny, svým koním dávám v zimě dvě velké bulvy na koně a den místo večerního jádra, koně v zatížení se po ní více potí. Také záleží na tom zda ti nabídli krmnou řepu či cukrovku, cukrovka obsahuje více cukru a myslím , že méně těch minerálů a vitamínů.

Bohumil Kočovský

Vloženo 18.10.2006 - 12:03
A nebo se zajeď podívat na Veterinární kliniku Brno, oddělení velkých zvířat a ať ti ukážou endoskopická videa, kolik koní se za zimu zadusí řepou, nebo jim uvízne v jícnu a následně vznikne nekroza.

Veronika Stanková (Vyoralová)

Vloženo 18.10.2006 - 12:07
my jsme řepu vždycky strouhali a sypali s mačkaným ovsem:-) můžu se sice pochlubit krásnou jizvouale koně si mlaskali

Jitka Kutmanová

Vloženo 18.10.2006 - 12:17
Proto se nesmí krmit krájená na kousky, krmí se strouhaná se šrotem, nebo vcelku, nabo rozkrájená pouze podélně.

jiri holub

Vloženo 30.10.2007 - 17:19
Lze koni dávat cukrovou a krmnou řepu? Mám možnost sehnat, ale slyšel jsem, že krmná je močopudná a cukrovou prý nežerou.Krmíte toto, jaké množství? V jaké formě (strouhaná, krájená, celé) ?Jirka

Martina Paráčková

Vloženo 30.10.2007 - 18:27
Krmná řepa má nízký obsah cukrů a taky velmi nízký obsah vlákniny.Řepa cukrová má vyšší obsah cukrů. A koně ji žerou docela v pohodě, protože je sladká. Navíc v zimním období je dobrým zdrojem vitamínů a údajně zvyšuje i využitelnost krmiv.Na množství a formu by byl nejlepší nějaký dietolog. Ale myslím, že krájet na kostky je blbost kvůli vdechnutí. To spíš na čtvrtky v celé délce. Nebo strouhat, ale jestli to není už dost jemný.

simona Pivoňková

Vloženo 30.10.2007 - 19:03
podle mne krmná od slova krmit, takže myslím, že s tou by problém být neměl a gukrovka ? jeden až dva kousky na den - odbahnit, klidně celé, oni mají zuby ukoušou to. o rařazení do krmné dávky bych se radila s krmivářem podle složení toho, cos krmil doposud.

jiri holub

Vloženo 30.10.2007 - 19:46
Zatim jsem planoval pridavat jen pro zpestreni par kusu tydne. Takze rozctvtit nebo cele, OK. Kun bude novy, dosud krmeny senem a ovsem. Se zmenou krmiva budeme samozrejme prechazet postupne. Nakonec chceme skoncit na seno, granule, mrkev ci repa, pastva na louce. Kde se sezene takovy "krmivar" ?

Michaela Karamanová

Vloženo 30.10.2007 - 20:31
Len malé upozornenie,takmer na pár dní presne to bude rok,čo mala moja kobyla obturáciu pažeráka,spôsobenú práve nevinným kúskom repy,ktorý mal vraj veľkosť štvrťky jablka.Takže ja osobne by som odporúčala repu strúhať,každopádne už nikdy ju kobyle nedám,som proste paranoik :/Dostáva mrkvu,strúhanú,alebo pozdlžne rezanú a kým ju nedožerie v poriadku,zo stajne neodchádzam..

jiri holub

Vloženo 30.10.2007 - 20:56
No jo, ale to snad nemohlo souviset s tou řepou, stejne mohl uviznout asi i jiny kus potravy podobne velky(maly)... Ale beru si z toho poučení (i jak už napsala MartinaP ; kvůli vdechnutí), že krájet na menši kousky je nevhodné. Diky.

simona Pivoňková

Vloženo 31.10.2007 - 8:13
strouhat je zoufalství a navíc zbytečné, kůň má zuby a umí si ukousnout a rozkousat. jakékoli krájení na menší kousky je kontraproduktivní - odbahnit a celé....

simona Pivoňková

Vloženo 31.10.2007 - 8:18
proč se chystáte měnin oves za granule ? jak to souvisí s podáváním řepy a mrkve ? Nějaký krmivář je většinou součástí firmy, který vyrábí potravu pro koně - takže od Fitminu přes Univit až po Biofaktory a Běstovice a další a další najdeš krmiváře. Buď vol takového, který má největší zkušenosti s produktem, který chceš využívat - nebo takového, který ti podá informaci o vhodném složení krmné dávky aniž by tě nutil vykoupit sklad své firmy. Případně takového, kterému věříš. Vzhledem k tomu, že koním i ostatní havěti dávám do žlabu a misek část produktů Univitu, radím se s jejich krmivářkou, která se navíc ke mě chová hezky a věřím jí jako malé slepé štěně :-) BUdeš-li krmit granule, možná se informuj u nich, jsi li rozhodnut které.

jiri holub

Vloženo 31.10.2007 - 9:01
"Proč se chystáme změnit oves za granule?": No protoze po koni se nebudou pozadovat velke vykony, s ovsem je pro mne tezsi odhadnout spravne davkovani, je to moc energeticke. Granulove krmivo bude vyvazene obsahovat vse potrebne atd atd.. Myslim, ze kdyz mame s krmenim male zkusenosti, tak neni dobre laborovat s ovsem. Treba myslite ze bychom mohli ponechat puvodni davku, ale kun bude mit zase i jiny rezim pohybu ... Ale chapu, ze co clovek, to nazor. "jak to souvisí s podáváním řepy a mrkve ?" V podstane nijak, vzdyt repa a mrkev je jen zpestrujici doplnek. To o ovsu a granulich jsem psal jako odpoved na Vas dotaz "cos krmil doposud."Diky za info o krmivarich.Ahoj Jirka

jiri holub

Vloženo 31.10.2007 - 9:08
Ok, takze urcite celou. Diky Jirka

Veronika Staňková

Vloženo 31.10.2007 - 10:05
Jde krmná řepa na objem??Přibývá koník po ní?? Kolik jí krmit v optimálním množství, není příliš energetická??Díky

Michaela Karamanová

Vloženo 31.10.2007 - 10:30
Mno,v našom prípade z tých zubov pani dôchodkyni už veľa neostalo,tak preto strúhanie..

Jitka Kutmanová

Vloženo 1.11.2007 - 8:11
Krmná řepa je řazena mezi objemová krmiva, krmím s ní leta, v zimě s ní nahrazuji celou dávku večerního jádra, vhodné je krmit celou, nebo krouhanou se šrotem, nedoporučuje se krájit na kousky, právě z důvodu nebezpečí zaskočení kousku. Nějaká ta energie tam bude (méně než u cukrovky), určitě minerály a vitaminy obsah nevím určitě se dá někde dohledat.

Michaela Karamanová

Vloženo 1.11.2007 - 9:21
V učebnici som našla toto :Krmna repa obsahuje 86-90 % vody . Obsah hrubej vlákniny je cca 1 %,takže je veľmi ľahko stráviteľná.Z vitamínov obsahuje hlavne vit.C a veľmi málo karoténu /0,3-2mg v kg / i ostatných vitamínov.Cukrová repa má viac sušiny,je tvrdšia ako krmna a mladým a starým zvieratám s narušeným chrupom ju nepodávame.

Lída Merklová

Vloženo 1.11.2007 - 9:53
kde se krmná řepa sežene???????

Jitka Kutmanová

Vloženo 1.11.2007 - 10:01
No nejlépe na své zahrádce, pohnojit chlévskou mrvou, zrýt(zorat), na jaře uhrabat či povláčet a zasít jednoklíčkové osivo vhodné odrůdy, okopávat, jednotit, plýt a na podzim vytahat(pozor abychom nedopadli jako ten dědeček z pohádky, což letos opravdu nehrozilo). No jinak zkusit zemědělce ve svém okolí , kteří se zabývají chovem skotu.

Veronika Včelařová

Vloženo 5.11.2007 - 14:10
Taky jsem koníkovi nakoupila na zimu, aby měl nějaké zpestření a on mi ji nechce žrát, tak nevím, co s tím :-/

Jitka Kutmanová

Vloženo 5.11.2007 - 14:42
Valach ji také nechtěl žrát, časem začal.

Vanda Malá

Vloženo 4.10.2008 - 20:53
Mám stejnou otázku, nevíte někdo, kde se dá sehnat krmná řepa v severních čechách případně někde kolem Prahy? Sháním všude se ptám a hledám, leč marně :(.

simona Pivoňková

Vloženo 5.10.2008 - 0:17
sice reaguješ na rok starou diskuzi, ale nakonec proč jí neoživit :-) krmnou řepu a krmnou mrkečv už prakticky nikdo nepěstuje, protože se to nevyplatí, řepa se snadno nahradí sušenými řepnými řízky z řepy cukrové a krmná mrkev karotkou. Pokud si to někdo pěstuje, tak snad velké firmy zabývající se živočišnou i rostlinkou , které si dělají vlastní krmiva... nicméně zabývat se maloprodejem takového produktu je naprosto nezajímavé a nevýnosné. Tož asi proto není k sehnání :-)

Pavlína Vandová

Vloženo 17.10.2008 - 21:18
Krmná sice od slova krmit ale slyšela jsem že čerstvá krmná řepa se moc nedoporučuje.. nevím kde jsme na to přišli ale vždy jsme ji nechavali přes noc namočenou v sudu s vodou a pak až zkrmovali..

Pavlína Vandová

Vloženo 17.10.2008 - 21:28
Nevite nekdo prosim jak to s tou repou je? O tom namaceni jsem se dozvedela od lidi o kterych nejsem presvedcena ze by byli nejaci velci konici, spis takovy statek..jinde jsem to nevidela, vazne by me zajimalo jestli to byl uplny nesmysl nebo to melo nejakou pointu, nedokazu si to nijak vysvetlit, jelikoz mam dojem ze repa se jinak krmi bezne tak jak je.. Mate nekdo vysvetleni?

Jarmila Březinová

Vloženo 17.10.2008 - 21:51
Proč ne krmnou mrkev? Pěstujeme ji s úspěchem už kolikátý rok po sobě, když je rok dobrý (letos je sucho) naroste do velikosti téměř řepy a koně ji milujou, jak první chroupne, ostaní se mohou zbláznit.

Renata Štieberová

Vloženo 18.10.2008 - 9:12
My jsme donedávna pěstovali krmnou řepu, hlavně pro ovce a králíky, koně ji moc nechtěli. Vzali kousek jako pamlsek, ale když jsem jim rozkrájela celou tak to po ní zase tak moc nešli. Byla přitom chutná, ochutnám všechno:-)) Ale dost jsem ji využívala nastrouhanou a do ní vitamíny, pěkně se na to nabalily a nezůstaly v kbelíku.
1 2