Pšenice

Míša Vodičková

Vloženo 23.10.2008 - 21:30
Slyšela jsem,že pšenice je pro koně skoro jako jed,protože má v sobě hodně lepku. ALe ted jsem dostala od soukromnika pytel bezlepkovy psenice smichana s ovsem. Myslie,ze ji mohu krmit?preci jen uz neobsahuje lepek.kolik krmit 10 ti lety kobylkce pony,140 cm v kohoutku a 2,5 letymu valaskovi pony,v kohoutku 150 cm?Diky

mismon

Vloženo 23.10.2008 - 22:32
Až ti někdo složí na dvůr štěrk zadarmo, taky ho budeš krmit koním? Myslím si, že v pšenici bude tak či tak příliš škrobu na to, aby se krmila koním. Pokud máš slepice, dej to jim, pokud ne, tak tento "dar" předej někomu, kdo tím neohrozí zdraví svých zvířat.

ludmila slavíková

Vloženo 24.10.2008 - 10:58
jen OT - pšenice bez lepku neexistuje, kdyby existovala, už dávno by se z ní vyráběla mouka pro lidi kteří trpí alergií na lepek, a nikdo by ti pytel takovéhle pšenice nepohodil na dvorek zadarmo, ale urvali by ti za něho ruce...

Milena Spalova

Vloženo 25.10.2008 - 1:01
Krmna psenice ma sice nizsi obsah lepku nez potravinarska, ale stejne do kone nepatri. Doporucuji dat pipinkam:)))

Michaela Spoustová

Vloženo 25.10.2008 - 10:20
máme výběhy u haly. kde zemědělec skladuje mj. pšenici. skrz děravé stěny se pšenice vysypala do výběhu - z cca 6 koní jí sežrali jen dva poníci - a schvátili se. Většině koní ani nechutná, nicméně pokud by to byl oves a sem tam zrníčko pšenice, asi bych se nebála (nicméně poníkům bych obecně jádra moc necpala tj. do 1 litru na den), pokud je pšenice více, nekrmila bych tím.

simona Pivoňková

Vloženo 25.10.2008 - 10:43
aschvátili se proto, že sežrali pšenici nebo proto, že se přežrali zrní? JInak pšenice se koním jako zrno nekrmí, ale všichni kdo krmí granule - jakékoli, krmí tím zároveň pšenici, protože pšeničné otruby prostě z ničeho jiného než z pšenice nepocházení. Je li v rozemletých odlomcích zrna méně nepříznivých komponent než v kvalitním zrnu celém nevím, vím, že pšenice ve forně otrub má slkony k zaplísnění. tož asi tak... jinak si myslím, že jedovatá opravdu není, zcela jistě ale bude potřeba upravit krmnou dávku tak, aby byla vyvážená. Což asi kvůli jednomu pytli nestojí za to. Kdyby ti jí dal soused vagon, stálo by to zřejmě za úvahu

Jana Koubová

Vloženo 25.10.2008 - 13:05
Pšeničné otruby jsou pouze slupky za zrna, nikoliv rozemleté zrno. Nanejvýš můžou obsahovat pouze zbytkové úlomky vlastních zrn. Rozhodně bych se neodvažovala tvrdit, že když můžeme krmit otruby, proč nekrmit vlastní pšenici. Já osobně pokud bych dostala pytel, někomu ho daruju, pokud dostanu vagon, pořídím si slepice :-)

simona Pivoňková

Vloženo 25.10.2008 - 13:18
jojo, rozemletému zrnu se říká mouka - hladká dvounulka, polohrubá, hrubá a nebo dokonce krupička... nicméně otruby ač mají vysoký podíl obalu zrna, obsahují i odlomky vnitřní části zrna. Netvrdím, že se máte přeorientovat na krmení pšenice, ale na druhou stranu drama bych v pšenici neviděla, není vhodná, oves je nejvhodnější vzhledem ke svému složení a stravitelnosti... Dnes když si půjdeš koupit do mlýna otruby, tak je v nich namleta jak pleva, tak obal zrna tak ty odlomky, to vše je ne nevýznamnou součástí granulí - kde je zaplísněnost potlačena technologickou úpravou.

Jana Koubová

Vloženo 25.10.2008 - 13:48
Pravdou je, že já osobně otruby zkrmuju, ale do pšenice bych nešla. Pšenice obsahuje malé množství vlákniny a vysoký podíl škrobu a lepku, což je problém při krmení zrn, nebo zadiny (druhotná "zadní" mouka - když už jsme v tom mlýně:-)). U otrub, díky tomu, že se jedná převážně o slupky a vnější části zrna, je obsah vlákniny vyšší...údajně je to 10 - 15 %. Ovšem v porovnání s ovsem který má 20 - 30% vlákniny, je to pořád málo. Pokud jde o otruby, tak já kupuji ty hrubší ze Zátkových mlýnu a nemám pocit, že by tam zrno tvořilo nějakou zvlášť podstatnou část. Ovšem otázkou je, kolik se zrna dostane třeba do granulí.Podle chytrých knížek může vést "jednostranné zkmování pšenice" k zánětům až ruptuře žaludku a ke schvácení. Otázkou je, co je ono jednostranné zkrmování, o tom jak pšenici a s čím a v jakém množství kombinovat jsem se nikde nedočetla. Upřímně řečeno, nerada experimentuju, co se týče krmení jádra, protože za schvácení, nebo koliku mi to nestojí.

Michaela Spoustová

Vloženo 25.10.2008 - 13:56
proč se schvátili určit nelze ale předpokládám, že stejné množství ovsa by s nimi takhle nazatočilo. Jinak proto právě bych se nebála, pokud by pšenice bylo málo, byť my v otrubách závratné množství zrna neměli (ale taky jsem s nimi zas tak často nekrmila).

simona Pivoňková

Vloženo 25.10.2008 - 18:19
zrna tam závratně moc nebylo - byla bys schopna ho tam najít ? samozřejmě že nebude v podobě zrna, bude v podobě kousků, řekněme podoba blížící se šrotu... a k tomu ty rozemleté slupky a ty rozemleté obaly - plevy

mismon

Vloženo 25.10.2008 - 22:23
Taky si myslím, že je důvod pšenici nekrmit, že prostěpro koně vhodná není. Můj bývalý kůň si taky jednou na kýbli pšenice pro slepice pošmáknul, bylo mu hrozně zle, veterinářka nařídila okamžité prolití koně olejem a postavit do vody. On protože je trubka, tak se tím olejem skutečně prolít nechal, strávil několik hodin v potoce... a neschvátil se. Nejsem si jistá, že by veterinářka nařídila tak tvrdá opatření, kdyby to bylo stejné jako jakékoliv jiné jádro. Nemyslím si zkrátka, že krmení otrub se dá srovnávat s krmením pšenicíc, i když nekrmím ani jedno.

Michaela Holubová

Vloženo 27.10.2008 - 15:45
Někteří výrobci granulí krmení (nejen) pšenicí doporučují - http://www.thas.cz/hribata_cz.htm

Darina Huřťáková

Vloženo 28.10.2008 - 9:09
Já bych pšenici raději nekrmila. Jak už bylo řečeno obsahuje hodně škrobu. Bezlepková pšenice sice existuje a mouka se z ní dělá, ale je 10x dražší než pšenice obyč. a tak pochybuji, že by jí někdo daroval. Navíc je u nás dost vzácná. u pšenice je ještě jeden problém, spůsobuje svědění kůže. v malém množství se může přidávat laktujícím kobylám, protože dobře působí na tvorbu mléka. Ale opravdu omezeně (max. 0.5 litru na den).Nezaměňujte prosím otruby s pšenicí. Otruby jsou odpad při výrobě mouky. Z 90 % pšenice se udělá mouka, 10% jsou otruby. Je v nich obsaženo velmi málo z pšenice. Je to jen ta vrchní šlupka. Je to asi jako rozdíl mezi ovesnými vločkami a šlupky z ovesných zrn.

Ivana Bůčková

Vloženo 23.6.2011 - 11:52
Chtěla bych původní dotaz opět posunout nahoru. Je mi jasné, že pšenice jako jádro, je pro koně naprosto nevhodná, ale zajímalo by mě, jak je to s tím zeleným? Jak velké je riziko schvácení nebo kolik? Děkuji za případné odpovědi.

thesun

Vloženo 23.6.2011 - 12:10
stejné jako u trávy... už to tu ale padlo

Ivana Bůčková

Vloženo 23.6.2011 - 12:45
Děkuji za rychlou odpověď :)

thesun

Vloženo 23.6.2011 - 15:41
:)

kateřina valentová

Vloženo 7.7.2011 - 13:17
Dobrý den, ráda bych vás poprosila o pomoc: Jedná se o Britská krmiva pro koně Uvítali byste u nás širší nabídku krmiv pro koně? Jedná se o produkty především britských výrobců. ( Spillers, Rowen Barbary, Blue Grass, Dodson & Horrell, BHF, Purina Mills a jiné ) Existují desítky krmných směsí pro koně se specifickými požadavky, které u nás neseženete. Potřebuji zjistit, jestli by byl zájem... Prosím všechny koňáky aby vyplnili tento dotazník, nezabere víc než 2 minuty a dost mi to pomůže ;-) A kdyby jste ho rozšiřovali ještě dál, bylo by to úplně dokonalý!!! DĚKUJI MOCKRÁT !!! http://britska-krmiva-pro-kone​.vyplnto.cz/

Dominika Švehlová

Vloženo 7.7.2011 - 13:32
Reakce na 1410893: Ten dotazník je podle mě k ničemu. Proč sem tahat nějaká britská krmiva a konkurovat cenami českým výrobcům, které bychom měli naopak podporovat? Je to neekologické, neekonomické... A navíc dotazník je dle mě špatně sestavený. V dotazníku nikde nevidím, JAKÁ krmiva jsou v ČR poptávaná! Co chybí českým lidem na trhu apod. (kvalita - jak ji definovat?, složení, specifické složení pro různé specifické potřeby, krmné diety atd.). Koukla jsem na dotazník a ani nevyplňovala.

Eliška Horáčková

Vloženo 7.7.2011 - 13:40
"kde jsou admini, když je lidi potřebují?"

kateřina valentová

Vloženo 7.7.2011 - 14:05
Reakce na 1410915: Děkuji za názor. Naskytla se mi možnost tato krmiva dovážet a chci nějakým způsobem zjistit, jestli to má smysl. Ve svém okolí jsem narazila na pozitivní ohlasy, ale musím zjistit i názory ostatních. O kvalitě, složení pro specifické potřeby se bohužel v dotazníku rozepisovat nelze, zvlášť, když se jedná o krmiva různých firem. ( od toho existují webové stránky výrobců... ) A jelikož jsem dotazník nechtěla udělat "dlouhý a otravný" vybrala jsem pouze určité otázky. Máte pravdu, že jsem měla zařadit ještě další, ohledně poptávky atd. Jinak deště jednou díky za názor a myslím, že "admini nebudou potřeba" Hezký den

Eliška Horáčková

Vloženo 7.7.2011 - 14:08
Reakce na 1410929: Myslíte, že nejlepší způsob, jak to zjistit, je zahltit diskuzní fórum?

kateřina valentová

Vloženo 7.7.2011 - 14:20
Reakce na 1410930: Samozřejmě zjišťuji všemi možnými a dostupnými prostředky, tedy i přes diskuzní fóra. Pokud jsem vám tedy diskuzní fórum zahltila, omlouvám se.

Eliška Horáčková

Vloženo 7.7.2011 - 14:31
Reakce na 1410934: Ono se stačí podívat na výpis témat v diskuzi o koních, kde jste celou stránku zahltila tím, že jste dala tentýž příspěvek do každého tématu, který se trochu týká výživy. Ale adminům to asi neva...

Petra Mondscheinová

Vloženo 7.7.2011 - 14:38
no ja bych napriklad uvitala urcita krmiva, ktera u nas nejsou bezne k sehnani (a Britove je zrovna nabizeji). Tim myslim, co se tyce zastoupeni zivin a technologickych uprav. Mimochodem Jaja taky krmi britskym :). Ale pote, co tady Kata na foru predvedla, me ani nenapadne nejaky dotaznik vyplnovat.

kateřina valentová

Vloženo 7.7.2011 - 14:46
Kdyz ted koukam na vsechny prispevky, ktere jsem vlozila, musim uznat, ze jsem to prepiskla. Vkladala jsem je jak na bezicim pasu a ucinek se tedy opravdu minul. Pisu adminum, aby vsechny prispevky stahly. Tak se nezlobte, nemyslela jsem to spatne ;-)

Dominika Švehlová

Vloženo 7.7.2011 - 17:10
gef: Mimochodem Jaja taky krmi britskym :).
Kterým? teď jsem mimo :-) Krom statkových krmiv granule Fitmin a řepné řízky Speedi Beet (to asi máš na mysli, že?). Důvod je jediný: dávala jsem kdysi řepné řízky od Běstovické, ale byly kyselé, nechutné, takže jsem od nich odstoupila a holt o jiných slušných, než Speedi Beet nevím (ne že bych nějak velmi aktivně hledala).

Petra Mondscheinová

Vloženo 7.7.2011 - 17:37
jj, speedi beet myslim. Vsak ja bych do nich sla z podobneho duvodu (+ mikro, ktera by se v techhle vedrech fakt hodila, a nevim o tom, ze by se u nas prodavaly mikronizovane rizky od jineho vyrobce)