Průkaz koně

Renata Štieberová

Vloženo 1.2.2012 - 8:06
Zajímalo by mě, jestli máte vyplněné kolonky v průkazech koně o tom, zda je či není určen pro lidskou spotřebu? U staršího valacha jsem to zapsala už dávno, teď jsme s veterinářem louskali zahraniční průkaz koně, kde je tato kolonka také. Jen je mi to takové trochu divné tam něco vyplňovat, když té angličtině pořádně nerozumím, ale myslím, že jsem to tam pochopila taky správně. Veterinář mi říkal, že pokud tam tento záznam majitel nemá (a že většinou nemá), tak koni nesmí naordinovat například Equipalazone a třeba po Sedalinu je 6 měsíční ochranná lhůta. A ještě konkrétně v tom velšském průkaze je ještě poslední stránka, kde by se snad měl zapisovat držitel koně, rozumím tomu dobře? I když to je asi pro případ koně ustájeného jinde než u majitele. A kolonky na laboratorní testy jsou jen 3, to se pak další zapisují do poznámek na volný list?

Jana Sochorková

Vloženo 5.2.2012 - 19:57
Vyplněné to nemám a z druhé strany když jsem chtěla informace na jatkách, jestli a za jakých podmínek tam můžu dovézt koně, upřímně mě pobavila paní veterinářka, která měla (dle mě naprosto zcestnou představu), že KAŽDÉ léčení a odčervení koně má být zapsáno do průkazu, aby pak vet věděl, zda ho může dát k lidské spotřebě nebo ne... Nevím, jak ostatní, ale kdybych na to myslela, možná si vzpomenu, že tam napíšu odčervení, ale třeba antibiotika, obyčejný Equipalazone? Vůbec! A i kdybych to dělala já sama, co předchozí majitelé? A představa, že koně odčervuji každého čtvrt roku a píšu to tam, no, to abych měla ty průkazy tak 2 - 3. V praxi to dle kamarádky funguje tak, že jí doktorka prostě potvrzení, že pro lidskou spotřebu kobyla vhodná je, toto do průkazu vystavila, ačkoliv do ní cca rok před tím rvaly non - stop nehorázné množství všech možných svinstev... A po zbourání se testy nedělají (viz vetka z jatek), takže opravdu záleží na tom, jaký je člověk kamarád s vetem, od kterého potřebuje, aby mu povolil odvoz koně na jatka... A konzumenti? Dobrou chuť!!!

Renata Štieberová

Vloženo 6.2.2012 - 7:58
Reakce na 1434640: No to právě i mě vet říkal, že všechny tyhle léky (ne úplně všechny, ale právě Equipalazone určitě) by měl do průkazu zapisovat. A tím, že mám u koně napsáno s datumem, že není určen prolidskou spotřebu, tak tyhle léky může dostávat, ale na jatka prostě nesmí. Koukám, že se téma nějak nechytlo, je dost možné, že tu kolonku v průkaze spíš nikdo nevyplňuje, možná o ní ani neví.

Markéta Polenová

Vloženo 6.2.2012 - 16:57
Já to tedy chápu tak, že ta kolonka tam je prostě prázdná, a pouze v tom případě, že nastane situace, kdy chci koně odvézt na jatka, tak teprve v tu chvíli to řeším. Tudíž aktuální info od veta - je vhodný nebo není k lidské spotřebě. Přece je blbost tam něco vyplnit a mít to tam... To by pak ztrácelo trochu smysl, ne? Přece není trvalý stav to, že kůň zrovna v tu chvíli, kdy bych si to tam nechala zapsat, zcela zdravý. Pak vzhledem k úrazu či nemoci bude dostávat sajrajt, který ho pro lidskou konzumaci znehodnotí, tak se to škrtne, nebo jak...? Osobně jsem nikdy v žádném průkaze tohle vyplněné neviděla. Co se týká odčervování atd., tak to tam zapisuju....

Jana Sochorková

Vloženo 9.2.2012 - 13:06
Reakce na 1434804: Myslím, že to chápeš správně, je lépe to nevypsat vůbec, jsi krytá v každém případě. Pokud koně nikdy nechceš dát na jatka, můžeš si to zaškrtnout a dávat koni oficiálně, co chceš, je to jedno - veterinář s tím nebude mít problém, ale slyším poprvé, že by nějaký veterinář problém měl!