provazová ohlávka

tomáš turek

Vloženo 15.12.2009 - 21:13
Co si myslíte o ježdění na provazovce.

Jana Koubová

Vloženo 15.12.2009 - 21:36
Nemám nic proti ježdění na provazovce, ovšem na hlavě koně mi nepřijde zvlášť stabilní, má tendenci se přetáčet a uzly trochu povolují. Osobně jí používám na koně, který má strach z udidla (mám ji pod uzdečkou a jezdím s dvěma otěžemi - stihlové a od ohlávky) a do terénu mi to dočasně vyhovující, ale mám v plánu ji nahradit spíše BB. Provazovka u tohoto koně funguje jako pojistka, když je jakýkoliv problém, zahazuju stihlové otěže a koně lépe zvládnu právě na ohlávce. Mám zkušenost i s pohodovým koněm, kterého jsem občas brala ven jen na provazovce. Na jízdárně si korektní práci na ohlávce představit nedokážu, ale možná proto, že jsem nikdy nepotřebovala koně jezdit bez stihla.

Aneta Landsmannová

Vloženo 15.12.2009 - 21:52
Reakce na 1340460: To je pravda. Přetáčí se a pak je nakřivo. Jinak se mi ježdění na provazovce moc líbí ačkoli já na ní nikdy nejezdila :-)

Jana Koubová

Vloženo 15.12.2009 - 21:57
Reakce na 1340463: Ještě dodám, že používám provazovku s bočními kroužky na nánosníku - ta je stabilnější než když jsou otěže zapnuty ve smyčce pod bradou, ale stejně má tendenci se na hlavě koně pohybovat v mezích (dle mého) více než přijatelných :-)

Romana Matušinská

Vloženo 15.12.2009 - 22:03
Klasická parellka není, podle mého názoru, vůbec vhodná na ježdění. Existuje spoustu způsobů a možnostní bezudidlového uždění. Také jezdím na "ohlávce na ježdění" - u nánosníku boční kroužky a od nich otěže. Pokud je zvolená správná velikost ohlávky a je správně uvázaná na hlavě koně, tak by s tím neměl být zas tak velký problém - samozřejmě nesedí bez hnutí jak přilepená, ale její pohyb na hlavě koně přímo souvisí s ovladatelností koně. Pokud kůň reaguje na sed a holeně => nemusím ruce téměř vůbec používat => odpadají problémy s posunující se jezdeckou ohlávkou :)

Anna Lálová

Vloženo 15.12.2009 - 22:35
Zdravím, vidím to jako hodně individuální věc. Moje kobyla na ohlávce funguje nejlépe, tj. lépe než na stihle i páce. Vysvětlení - dřív se jí za trest škubalo v hubě a na udidlech je tedy nervóznější. Na ohlávce umí mít hlavu na kolmici i podsazenou záď (lépe než na udidle), reaguje na neck reining a na váhu jezdce, taky na hlasové pomůcky. Zastavení má na ohlávce lepší, než na stihle. Nosí k ohlávce těžké tlusté provazové otěže. Používám nyní buď lomené stihlo, nebo ohlávku, závody a trénink před nimi probíhal na páce (hobby west). Vyzkoušeli jsme i hackamore a bylo stejně dobré, jako ohlávka. Rozhodně neodsuzuju někoho, kdo na ohlávce nejezdí a pracuje na udidle, vždyť i já jsem si prostě jen vybrala pomůcku, na které mi kobyla nejlépe funguje a vzhledem k tomu, že nesportujeme ofiko, můžeme si to dovolit :-) http://omega.rajce.idnes.cz/Kone_Zatec_v_prosinci_09/#PC150237.JPG http://omega.rajce.idnes.cz/Konicky/#a31.jpg

Helena Smutná

Vloženo 15.12.2009 - 23:24
Reakce na 1340455: Podotek laika s velmi omezenou zkušeností: Nedávno jsem si zaexperimetovala s bezudidlovkami na svých kobylkách. Pro mě to nebyla věc až tak nová, pro ně ale ano. Z nasbíraných zkušeností zkusím shrnout: - cokoliv je nad nosní kostí (nebo pod ní) je zhovadilost - přitom člověk by měl mít (jak mi poradil jeden velmi moudrý učitel) i záchrannou brzdu. Vychází mi z toho tohle: Nezáleží jen na tom, co má kůň na hlavě, ale taky jak se s tím zachází. Nemyslím teď to klasické "jaká ruka, taková tvrdost", ale to, že na bezudidlovky se musí kůn naučit, protože většina se jich používá jen pouhou vahou otěže, nikoli jejím tahem rukou (vylučuju z téhle teze hackamore). Rukou lze, ale je to bolestivé... velmi. Nezáleží na tom, jak se to jmenuje, ale jak to funguje. Mám jemné kobyly - na side pull s provazem na nose reagovaly špatně (bolel je), s placatým řemínkem tamtéž výborně. Ale musím jezdit s opravdu volnou otěží, vést je sedem. Zajímavé je, že obě to pochopily velmi rychle (řádově minuty). Šla bych taky do BB, kdybych mohla (anatomická zvláštnost jedné z kobylek mi to znemožňuje). Parelka - tedy yakima - je podle mého názoru velice ostrá a jako taková musí být používána . A kůň podle toho ježděn a připraven. Připraven! Čili než na něj člověk s tímhle naleze, měl by kůň vědět, co to dělá a umí. Takže ze země. Ano, taky mě bezudidlovky oslovily, ale vydala jsem se cestou volby side pullu. Podle mě má víc výhod a méně rizik než yakima, a navíc umožňuje vícero typů využití. Taky se méně přetáčí, má boční kroužky... Dva koně nejsou žádný pořádný vzorek, já vím. Ony taky existují všelijaké mezistupně a udělátory. Ty smysluplné ale myslím vážně vycházejí z funkce, ne názvu. Ten, kdo neví jistě, tak to či ono opravdu funguje a co to koni doopravdy dělá a co mu to sděluje, by to myslím radši neměl zkoušet...

Zuzana Prokopová

Vloženo 16.12.2009 - 12:14
Reakce na 1340455: Že je to bezvadná věc a musí se to umět. Tím nechci říct, že s uzdečkou se to umět nemusí, ale obecně tato diskuse vyplývá tak, že s udidlem si můžete dovolit víc protože máte "lepší ovládání". Já si to nemyslím. PS:správně nasazená ohlávka, která koni sedí se nepřetáčí, ta "jezdecká" s kroužky na bocích je horší. Ale to je na delší vyprávění. Vyzkoušeno na desítkách koní :-) Z.

Lucie Rottrová

Vloženo 16.12.2009 - 13:40
Reakce na 1340455: Jezdime na uvazanem cosi - foto zde: http://www.daky.unas.cz/ohlavka.html Konik je klusak a udidlo se mu nijak extra nezamlouvalo, takze jsem pouzila vlastni tvorivost. Na tomto pokusu jezdi naprosto v pohode (pokud se zrovna nevydesi, ale pak by nepomohlo ani udidlo, navic majitelce jeste neutekl, takze to bude spis zkusenostmi jezdce nez ohlavkou:-)). Zvlada i lehci cviky (obraty, dve stopy, pristaveni, uci se dal...). Trochu se to posunuje dokud vedeme na ruce (pouze pri tahu - prevazne kvuli zradlu), ze sedla uz ne. Klasicka ohlavka nam neprisla dobra z duvodu male moznosti odlisit strany a i tim, ze se spodni uzel protahoval a pri vetsim zatazeni se pak dotykal krku a ty "komercni provazove uzdecky" se nam zase nezamlouvali pripevnenim otezi - prislo nam to vysoko.

tomáš turek

Vloženo 16.12.2009 - 19:08
Děkuji za příspěvky.Sám osobně si myslím,že provazovka je trochu nebezpečná pro koně,i když na ni dobře reaguje.Pro Zuzanku,která nevím co jezdí za disciplínu,neviděl jsem ji u nikoho na vyšších parkurech,dostizích atd. tak nevím.

Yvona Formanova

Vloženo 16.12.2009 - 19:22
Reakce na 1340455: Já na ní jezdím s kobylou do terénu.Přiježďovat jsme zkoušeli jednou a nebylo to ono.Ale v terénu je na ní klidnější a nedělá takový binec,mám to tak vypozorované.

Aneta Landsmannová

Vloženo 16.12.2009 - 19:33
Reakce na 1340581: Moje kamarádka jezdila s jejím haflingem jen s provazem kolem krku, kterým ho korigovala když bylo třeba. Jinak jen hlas, váha, nohy. Nemělo to chybu, ačkoli si ho takhle jednou vzala ven po 14ti denní přestávce a kůň se vrátil domů bez ní :-)

Zuzana Prokopová

Vloženo 17.12.2009 - 8:52
Reakce na 1340579: Mysli si co chceš - já odpovídala na tebou založené téma :-) dohadovat se o tom nebudu, to nemám zapotřebí. Na závodech mě vidět nemůžeš a ani neuvidíš protože tam nejezdím ad 1 mě to nebaví ad 2 se tam na provazovkách jezdit nesmí. Je to zřejmě z tebou zmíněného důvodu že lidé raději kladou důraz na výkon než na výchovu koně. Kůň na hranici ovladatelnosti s uzdečkou, těžko může být ježděn na ohlávce, protože tam kde ho nutí jezdec, nechce být. A to není o tom, že se kůň poleká(na oprácku i na kolbišti by se ti kůň leknout neměl). Když budeš chtít nějakou fotku na koni můžeš kouknout do článku o přednášce na ČZU. Nicméně tipuji, že tato diskuse je reakcí právě na něj. Zuzka

tomáš turek

Vloženo 17.12.2009 - 12:40
Reakce na 1340614: No netipuješ dobře ,tvé aktivity mě moc nezajímají,vyjma tvého seriálu , na tomto servru, na nějž se rád dívám,myslím, že je to supr cesta,sám nějak podobně přistupuji ke svým koňským parnerům a dalo by se říci, k celé živočišné říši.Přeji mnoho úspěchů,s úctou tvůj ctitel Tomáš starý.

Zuzana Prokopová

Vloženo 17.12.2009 - 15:26
Tak ti díky ctiteli. Snad tě nezklamu :-) i tobě přeji úspěšný boj s konvencemi.

Petra Šantrůčková

Vloženo 17.12.2009 - 15:49
Reakce na 1340455: já na ní jezdím nějakých 10, možná 12 let. Nepřetáčí se, drží na jednom místě, výborné jemňounké reakce koní.

Dominika Bočková

Vloženo 17.12.2009 - 18:34
jednu dobu jsem jezdila na provazovce, ale přetáčela se, tak jsem si nedávno objednala provazovku na ježdění, upúravenou, a mám ji tak 14 dní....a je super! má vyztužený nánosník, kroužky postranách na otěže a má takovou gumku s uzlíkem, který se dá stáhnout, aby se provazovka neprotáčela.... Přikládám fotku, kdyby o ni měl někdo zájem tak doporučuju na www.toricon.cz pán je přímo výrobce, dala jsem za ní 295,- a jinde byla kolem 400,- a navíc ještě s poětovným...tady bere pan výrobce poštovné na své náklady, takže doporučuju! a má velkou škáru barev, druhů....dělůá přímo výrobky z provazu- provazovou výstroj.... www.toricon.cz PS: přikládám foto provazovky...

Varča

Vloženo 10.5.2013 - 18:51
Ahojky, vím, že to k této diskuzy moc nepatří, ale moc bych si chtěla na svojí kobylku udělat provazovku a nevím jak, prosím poraďte mi někdo :))

Katka Malinová

Vloženo 10.5.2013 - 20:11
Varča: Ahojky, vím, že to k této diskuzy moc nepatří, ale moc bych si chtěla na svojí kobylku udělat provazovku a nevím jak, prosím poraďte mi někdo :))
http://www.koniny.ic.cz/zajimavosti/index_Page380.htm Tady,doufám že pomůže.Mě se to dosud nepovedlo tak držím palce a pak dejte vědět ja se povedla.

ponka

Vloženo 1.2.2014 - 19:05
Tak jsem našla tuhle diskuzi a vyzkoušela odkaz a hle ....zdařilo se :-)

Martina Brousková

Vloženo 1.2.2014 - 20:22
Reakce na 1533124: Moc krásný, sluší jim to. Až budu v důchodu, budu taky vázat provazofky :-)

žofré

Vloženo 2.2.2014 - 7:48
Reakce na 1533124: Moc krásný, koně, okolí i provazofky. Já je tedy v důchodu vázat určitě nebudu, jsem motorický debyl, zkoušela jsem to kdysi podle návodu v Já mám koně, já je budu raději vyměňovat za..no, za něco:-) od ponky a nitky.

Jana N.

Vloženo 2.2.2014 - 8:14
ponka: Tak jsem našla tuhle diskuzi a vyzkoušela odkaz a hle ....zdařilo se :-)
Moc hezké ohlávky :-). Jen bych ten zkracovací uzel na nátylníku nevázala takhle, ale přes smyčku. Takhle pokud vám kůň někde zatáhne, tak se uzel utáhne a třeba ho už nerozvážete. Uděláteli ho přes očko, v pohodě vždy rozvážete :-)

ponka

Vloženo 2.2.2014 - 9:41
Reakce na 1533137: V poho,takhle to vážu už 16 let,koně jsou s těmihle ohlávkami srostlí,normálně je používám jako vazačky,i při vandrech na pasení.Prostě nám ty první začali dosluhovat ,konkrétně bavlněné vydržely 14 !!! let .Takový materiál už neseženu. ;-) tak jsem se rozhodla udělat náhradu .... Taky jsem už vymyslela protipanikovou upravu,pro senzitivní koně / já takové nemám /,kdy při větším tahu / zamotání / se ohlávka uvolní ;-)

Péťa Neřeknu i kdyby mi guláškem podstrojovali :-)

Vloženo 2.2.2014 - 15:09
ponka: Reakce na 1533137: V poho,takhle to vážu už 16 let...
Hele moje řeč, já už taky dvacet let chodím u Muzea na červenou a zatím všichni dobrzdili :-D Joooo a ta protipaniková úprava by se mi hodila, jako že bych to vázal kobyle pod uždění, protože ta mrcha je extra sensitivní :-D

ponka

Vloženo 3.2.2014 - 15:17
Reakce na 1533151: tvl :-D pipine, kdybych tě neznala :-))) Tak ze prvé,já mám pořádnou ,,pojistku " ve formě dobrého uzlu na druhém konci lana ;-) kdežto u tebe o tom pochybuji , leda že by jsi za pojistku považoval to,že tam všichni prdíte 6 km / h a to se dá v poho ubrzdit :-)) Teď vážně, oni taky existují ,a tomu věřte , koně ,kteří ,,přemýšlí " o laně na kterém se pasou.Jsou tací ,kteří se nezamotají,pokud tam hodí nějakou nohu tak bravurně nohy vypletou.Měla jsem klisnu,která lano použila jako drbátko břicha,normálně nakráčela oběma nohama aby měla lano uprostřed těla,napla perelku a lano a už se hoblovala.Pak toho nechala, vykráčela z lana a pásla se dál. Teď mám 8mi letého mlaďocha,který jak se zamotá, klidně i ošklivě noha hlava prdel , tak zustane klidně stát, s výrazem ,,paničko pomož " počká s nohou v luftě až já odložím chleba s řízkem,zvednu své bolavé kosti a klidným krokem dojdu kolem koně zatáhnout za volný konec onoho důležitého uzlu.Tohle vše jde naučit ;-) .

Péťa Neřeknu i kdyby mi guláškem podstrojovali :-)

Vloženo 3.2.2014 - 16:15
Reakce na 1533218: Já jsem prostě bojovník za logickou čistotu vyjadřování :-). V tomhle 1533139 si děsně protiřečíš a to se tedy trpět nebude. Protože kdyby jsi ten uzel udělala jak píše Holly tak nemusíš vymejšlet blbosti pro sensitivní koně, protože by jsi ten špagát měla uvázanej správně :-D

ponka

Vloženo 3.2.2014 - 17:56
Reakce na 1533225: Pořád stejně natvrdlej ;-) vymíšlím pro jiné kamarády co mají zjednodušeně koně makovce :-)) a za druhé vždyť mám ten špagát dobře uvázanej ,ono to jde i jinak? :-)))) Ale on to většinou stejně každej váže jako já ;-) https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3246716536820&set=t.100000374869603&type=3&theater

Jana N.

Vloženo 3.2.2014 - 19:01
Ponka: Ale on to většinou stejně každej váže jako já ;-) https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3246716536820&set=t.100000374869603&type=3&theater [/quote] No, právě že uzel na tvé fotce (tvého koně) a tady na té poslední fotce je udělaný na ohlávce jinde. A o to jde. Pokud je uzel zavázán jako na fotce v posledním příspěvku, pak při zatažení (pokud se kůń poleká a zabere) lze uzel normálně v pohodě rozvázat. Pokud bude uvázán jako na tvém koni, tak semůže zatáhnout tak, že už ho nerozvážeš a budeš muset provaz fiknout. Ten správný uzel je totiž zavázán přes smyčku, nikoli přes "nátylník" ;-)

ponka

Vloženo 3.2.2014 - 19:09
Reakce na 1533238: Já fíííím ;-) Ale prostě to vážeme takhle,žádný problém nikdy nebyl,bude to asi tím,že máme koně vychované a nemají se proč trhat.Nikdy se jim to nepodařilo,nesmíš jim dát v zárodku šanci,tak nemají proč se z toho dostávat násilím ;-).Prostě to je to co se snažím vysvětlit,ale většina koňáů to prostě nechápe.No nic...... /A neboj nebyli to koníci jen tihle dva ,bylo jich asi 16 kousku :-) / prostě to pro mne není vůbec podstatné ;-)
1 2