připuštění

Michaela Roubalová

Vloženo 4.4.2005 - 10:38
Ahoj. Mam kobylku A 1/1 mensiho vzrustu. Chtela bych ji pripustit. Premyslim o Amarillo, Rock!n!Roll,... Ale asi budou pro ni moc mohutni, bylo by to prvni hribe. Jaky mate na to nazor, popr. poradte co na ni pustit, aby hribe pekne skakalo?

Margita Křivská

Vloženo 7.4.2005 - 19:46
Jak už jsem několikrát psala. Máme kobylku A 1/1 a chceme ji letos připustit. Ještě nejsme zcela rozhodnuti co na ni pustit. Padl i názor že poníka. V okolí jich je dost, většinou WPB od 120-145cm. Bylo by pak hříbě s původem? Nebo co mám udělat,aby bylo? Je uchovněná pro ČT. Pokud máte i jiný nápad co pustit,ráda si ho přečtu. Dík M

Petra Švarcrová

Vloženo 8.4.2005 - 8:16
Hříbě by bylo zase WPB, pokud se dodrží procentní zastoupení krve, nerada bych mlžila, ale mám takový dojem, že 25%.

mismon

Vloženo 8.4.2005 - 9:35
Jak ti psala Petra, kůň s více jak 25% je WPB, ale musí být v typu welshe

Martin Blazek

Vloženo 9.4.2005 - 8:25
Ano, je to presne tak. Pokud procentualni zastoupeni welske krve bude min 25% a konik bude odpovidat typu welsh pony, pak bude uchovnen jako WPB. Spojeni, ktere chcete udelat je velmi dobre, jen si je potreba vybrat dobre hrebce. Bohuzel do WPB spada temer vsechno a kdyby byl nekde v predchozi generaci hrebce treba hucul, hafflinger nebo shetlandsky pony, pak by to zrovna stastne nebylo a s hribetem byste nebyla moc spokojena. Ale pozor, hrebci WPB standardne NESMI pripoustet klisny A1/1 ani CT. Na takove pripousteni si musi vyzadat vyjimku u ASCHK. Vyridit vyjimku neni vetsinou problem. Poradce pro chov posoudi oba koniky zda si alespon trosku typove odpovidaji. Bez teto pisemne vyjimky by hribe nedostalo papiry po otci a majiteli hrebce hrozi vysoka pokuta. Sam mam doma hrebce WPB 142cm (po Welsh pony typu B a z klisny 50% Ar 1/1, 25% A 1/1 a 25% Slov. teplokrevník). Konik ma hodne jemny arabsky raz. Klisny CT jsem jiz pripoustel, vyridit vyjimku nebylo tak slozite. Spis mi velmi prekvapilo, jak je slozite dostat vyjimku od svazu chovatelu Arabskych koni, aby arabsky hrebec mohl pripustit kobylku welsh pony. Pritom toto spojeni povazuji za naprosto idealni.

Marta Nevřivá

Vloženo 9.4.2005 - 18:16
Předchozí příspěvek je poněkud zavádějící. Každý plemenný hřebec má oprávnění působit v určité plemenné knize, které získává na akci nazývané licentace hřebců (pouze některé zahraniční PK vyřizují administrativně). Rozšíření licence pro další plemennou knihu může získat na další licentaci, kterou posuzuje opět příslušná komise, jmenovaná Radou plemenné knihy, pro kterou majitel hřebce oprávnění žádá. Žádné výjimky Řád plemenné knihy velšů ani plemene český sportovní pony nepřipouští - řády jsou k dispozici na stránkách ASCHK ČR jako závazné dokumenty. Volba hřebce je zcela na majiteli klisny, nikdo není oprávněn majiteli klisny výběr hřebce schvalovat (jako je tomu třeba u psů). Hřebci welsh part-bred jsou jako kříženci (z hlediska mateřské plemenné knihy) v poněkud jiné situaci, protože jejich potomci s klisnou zapsanou v kterékoliv plemenné knize jsou v ČR zapsáni také jako WPBR, pokud splní podmínku 25% velšské krve a velšský typ. Může to být dokonce i klisna bez původu, pokud je v některé plemenné knize zapsána. V některých případech si chovatel může zvolit, zda chce hříbě zapsat jako WPBR nebo jako příslušníka nově tvořeného plemene český sportovní pony. Stejně tak licentovaný hřebec může připustit klisnu zapsanou ve velšské plemenné knize, po splnění podmínek %krve a typu je hříbě bez problému zapsáno. Většina velšských hřebců má oprávnění působit i v PK český sportovní pony, které získala souběžně na jedné licentaci. Klisny ostatních vhodných plemen (plnokrevné, teplokrevné, arabské klisny)sem mohou být zapsány na svodu klisen nebo je administrativně zápis rozšířen u vhodných klisen již v jiné PK zapsaných. U původního dotazu je situace jasná, hříbě z A1/1 klisny po velšském hřebci bude bez dalších opatření zapsáno do PK velšů (jde o zápis do PK hříbat, ne o "uchovnění"). Druhá možnost je požádat o zápis klisny do PK český sportovní pony a tím získat možnost zapsat její hříbě (po hřebci s oprávněním působit v PK ČSP) do této PK - případně možnost vybrat si mezi těmito dvěma PK.

Vendula Ambrožová

Vloženo 7.8.2006 - 11:47
Asi mám možná trošku chlupatý dotaz, ale pro jistotu, může půlroční hřebeček připustit kobylu (svou matku - v této chvíli nepodstatné)? Může už mít aktivní spermie, aby se připuštění podařilo? Volali mi ze stáje, že se po kobči skáče a dokonce se do ní i trefí... No je to trošku téma na 22 hodinu. Vím že pohlavně by měl být vyspělý nejdřív v roce, ovšem nemám doma nějakou vyjímku? Mám je raději po dobu říje na noc oddělit? Díky!

Gabriela Šimková

Vloženo 7.8.2006 - 11:54
Promiň :-)))), to jestli v půl roce může oplodnit kobylu nevím, ale musela jsem se zasmát tomu, že je chceš oddělit jen na noc. Oni to dělají i a hlavně ve dne. V noci většinou spí :-))))) Ještě jednou promiň. :o)

Vendula Ambrožová

Vloženo 7.8.2006 - 12:01
No oni před den jsou ve výběhu a tam je asi neoddělím.Jenže prší, tak jsou doma a kobyla je na antibiotikách... Teď když to čtu, taky mi to příjde k smíchu... No ale dost mě to zaskočilo, to přiznám. Kobyla se od porodu neříjela, má nemocné vaječníky a toto hříbě je takový malý "zázrak". Jen aby mi neudělali další :-).

Markéta Peterková

Vloženo 7.8.2006 - 15:15
Nechceš hřebečka odstavit? Přeci jen příroda je příroda ... když v Brazílii otěhotní 7miletá holčička ... Nechej potom zkontrolovat kobylu, jestli není březí, plod jde v ranném stádiu velmi snadno z dělohy "vytýhnout".

Vendula Ambrožová

Vloženo 7.8.2006 - 15:28
Nestraš mě! Ta kobyla je neplodná!!! Byla několikrát legálně připouštěná, pak 2 veterináři nezávisle nas obě řekli, že nemá cenu ji připouštět. Hříbě mám z jejího pobytu v ohradě s 1 a 3/4 starým hřebcem, příroda je hold mocná. Prcka jsem zatím odstavit nechtěla, přeci jen tomu chci nechat "volný" průběh a odstavit ho, až by ho kobyla začala odhánět. Ale s takovou budu muset. Jenže kobyla je nervačka a závislačka, je na malém strašně závislá. I když vzdálenosti trénujem :-). Takže myslíš, že může mít "funkční" spermíky???

Markéta Peterková

Vloženo 7.8.2006 - 15:46
Strč to pod mikroskop :o))))

Hana Chrtková

Vloženo 7.8.2006 - 18:11
Ahojky,teda když jsem to četla musela jsem se zasmát, myslím to oddělování na noc. My máme doma 5 měsíců starého hřebečka a taky skáče po kobyle.Ne po mámě ta už je připuštěná, ale po klisně co s nimi chodí do ohrady. Plánujeme ho v nejbližší době odstavit, protože mámu dost rychtuje. Radila jsem se o tom s několika lidmi znalými v oboru a ti říkali, že hřebec by měl jít od maminy klidně už v 5-ti měsících. Vím taky o klisně u které taky prosazovali"přirozený" odstav a jí se pak rozpadaly kosti, protože to hříbě jí úplně vysálo.

Vendula Ambrožová

Vloženo 8.8.2006 - 6:45
Ahoj, no zní to divně, jenže přes den v ohradě mu uteče a má větší šanci ho odehnat. Má tu zadní bolavou a tak ho nemůže "setřást". Takže už včera odpoledne šel do samostatného boxu, k večeru byli spolu v ohradě a na noc zase odděleně (už to zase píšu :-)). Dneska tu leje, tak jsou zase zvlášť v boxech, ale ráno se byl prcek hodně napít. Chci ho poslat na hříbárnu, takže můžu začít hledat a domlouvat. Ju a moje kobyla je taky dost zrychtovaná, hodně pohubla, ale je to i tou stále se vracející sloní nohou... Pa

Hana Chrtková

Vloženo 9.8.2006 - 23:22
Co děláte s tou sloní nohou? A čímpak krmíš kobylku?

Martin Blazek

Vloženo 9.8.2006 - 23:50
Opravdu odpovedne muzu rict, ze pulrocni hrebecek muze pripustit kobylu!!!!!! Po mem hrebci je prvni hribe presne z doby, kdy mu bylo 7 mesicu. Byli jsme na navsteve u kamarada a mileho hrebecka jsme pustili do stada, kde byla rijici ponicka. Koukali jsme z okna a on na ni hupnul, ona stala a drzela.. Nez jsme vybehli ven, bylo hotovo.. Narodila se po nem krasna kobylka.. Dnes je hrebci 13 let a je to plemenik, ale prvni zkusennost ma jeste sam jako miminko.. Proto pozor, pulrocni hrebec je schopen pripustit klisnu!!!!

Vendula Ambrožová

Vloženo 10.8.2006 - 7:14
Měla teď asi 3 krát za sebou v rozmezi 2 měsíců akutní zánět, takže dostala antibiotika, Equipalazon, nohu mažu Veyaxem, bandážuju na noc do tepla. Jinak chodí na celý den na pastvu. Noha vždy po týdnu odtekla, po noci v boxe byla mírně oteklá, přes den na pastvě odtekla. A krmení? Ona je taková malá koulička, teda byla. Při prvním zánětu dost zhubla, spočítám ji obratle na zádech a žebra taky... Ale zase to ulevilo nožkám. Dostává tak 1 hliníkový obědník celého ovsa, půl ráno a půl večer, semtam trošku ječného šrotu a minimum melasy na "chuť". Standardní vitamíny, a ještě nějaké vitamíny od Nutri, Biotin H50, nemůžu si vzpomenou přesně, je to hlavně na kůži a srst, kvůli těm podlomům...Seno večer a ráno a po celý den pastva. Já teda tyto problémy, které se opět objevily po dlouhé době, připisuju momentální atmosféře v nájemní stáji, kdy nám přibylo dost koní a taky plno lidí, kteří ve stáji jsou ještě v 10 večer. Ta nájemní stáj nemá žádný režim, staráme se o všechno sami, máme jen střechu nad hlavou... Kirby, napadá Tě něco? Díky...

Vendula Ambrožová

Vloženo 10.8.2006 - 7:14
Bedřichu, Ty mě ale děsíš!!!

Gabriela Šimková

Vloženo 10.8.2006 - 9:48
Joóó příroda je mocná a neporučíme jí. I nemožné je možné.

Vendula Ambrožová

Vloženo 10.8.2006 - 10:46
Je mocná, ten prcek co už chce být otcem je hříbě, které se nepodařilo člověku ale příroda ho zplodila...Přesný příklad Tvého názoru, Triglav...

Martin Blazek

Vloženo 10.8.2006 - 11:44
Ja te desit nechci, ja pouze predavam svou osobni zkusennost.

Gabriela Šimková

Vloženo 10.8.2006 - 12:05
... a zázraky se dějí :-))

Vendula Ambrožová

Vloženo 10.8.2006 - 13:15
Jo, prcek se měl jmenovat Zázrak, ale zvítězil Zahir - udajně v arabštině OSUD. To jde, ne?

Gabriela Šimková

Vloženo 10.8.2006 - 13:23
Super! :-)) No, koneckonců Zázrak se může ještě narodit, pokud to vyšlo... :-). Ale jestli už nechcete zázraky v této podobě, tak rychle kobylu vyšetřit a pak případně oddělit, není-li již pozdě.

Vendula Ambrožová

Vloženo 10.8.2006 - 13:38
Prcka jsme oddělili, ale už je u ní zpátky. Ovšem kobyla druhý den byla u legálního :-) plemeníka... Ale Zahirka všichni ve stáji sledovali a jenom skákal ale nic nebylo. Pak ho radši hned dali do vedlejšího boxu. Kobyla se říjí pořád, ale malého už to nezajímá. Já si spíš myslím, že nějaké pudy tam jsou, ale ještě neví na co :-). A ještě jednoho Zázračka bych chtěla, teda spíš Zázračku...a s PP!

Dominika Švehlová

Vloženo 10.8.2006 - 13:39
Pokud ti kobyla zabřezne, pak by s jejím synkem neměl být problém :-)

Vendula Ambrožová

Vloženo 10.8.2006 - 13:43
Kéž by! Když já bych tak chtěla, ale ona se říjela od porodu v únoru teprve poprvé. Mohla to být "utajená" říje, ale na ni je to pokaždé vidět. A taky, osobně jsem viděla kobyliny vaječníky na sonu, pravý nebyl k nalezení, velikost fazole. A levý se zase nevešel na obrazovku, údajně nádor (dle jiného veta cysta). Takže spíš počítám že nezabřezne a prckovi budu i tak hledat hříbárnu...

Vlad Hac

Vloženo 10.8.2006 - 21:45
No u nás ve stáji 6-ti měsíční pony hřebeček připustil svojí matku a sestru, ve výběhu, takže to možné je;o) Ale jsou po něm hříbtka moc krásné, opravdu...

Hana Chrtková

Vloženo 11.8.2006 - 15:09
My jsme taky bojovali se sloní nohou,to bandážování je fajn.Ale doktor mě tenkrát upozornil, že není dobré bandáž sundat hned na celý den, noha si musí postupně zvyknout.Takže zkus intervaly bez bandáží postupně prodlužovat a nohu masíruj mas.krémem, taky jsem s kobylou chodila do rybníka chladit.Chod s ní naprocházky pohyb je důležitý.Sloní noha to je vlastně ucpání mízovodů a chozením a masáží jim moc prospěješ. Jestli máš možnost tak si ke krmení sežeň kukuřičný šrot a otruby a míchej to tak 1:2 s teplou vodou(ne moc řídký), taky můžeš přidat olej nebo lněné semínko. Taky můžeš krmit víckrát denně.Já dávám sena ad libitum(co se do ní vejde)a jádro ráno, v poledne a večer, někdo krmí i pětkrát na den.