Převoz koní

Daniela Chalupová

Vloženo 12.2.2006 - 14:57
dobry den potrebuji poradit s prepravou koni.kdyz si pujcim privez potrbuji nejaky specialni ridicsky prukaz(skupina)?anebo kdyz si zaplatim ze mi odvezou kone tak platim jen od mista kde jedou(ke me domu) a pak do mista kde jedu (za kamaradkou)????

Radka Vosa

Vloženo 12.2.2006 - 15:19
Co jsem se koukala na prevozy koni, tak nekde maji napsane, ze km se uctuji od jejich bydliste k tobe, nesledne prevoz a cesta zpatky. Prevazela mi pani, cesta ze staje do staje byla cca 25 km + jeji cesta k prevozu a zpatky, pujcovala nam chranice na nohy, dve hodiny cekala, nez jsme nalozili a talo to cca 1300,-.

Karla Kosíková

Vloženo 12.2.2006 - 16:20
Férovosti? To jako že férový dopravce jede až k zákazníkovi na vzduch, a tam teprve přepne na tu potvoru drahou naftu?

Bohumil Kočovský

Vloženo 12.2.2006 - 16:34
Účtuje se výjezd z firmy-místo nakládání-místo vykládání-návrat do firmy. Osobní vozidlo + přívěs = skupina B+E (osobní vozidla za něž je připojen bržděný přívěs, jehož celková hmotnost přesahuje 700kg), skupina C - opravňuje k řízení vozidel NEBO SOUPRAV, jejichž celková hmotnost přesahuje 3,5 tuny. Vozidlo musí mít na tažném zařízení povolenou hmotnost která je rovna nebo vyšší než celková hmotnost přívěsu. Je možno si půjčit přívěs na jednoho koně, který se dá připojit třeba za Oktávku, celková hmotnost soupravy nepřesáhne 3,5 tuny, stačí malá dálniční známka+B+E.

Roman Gronský

Vloženo 12.2.2006 - 17:19
odborný výklad DI o hmotnostech byl o něco mírnější - tedy za autem lze tahat přívěs jehož okamžitá (nikoliv celková) hmotnost nepřesahuje povolenou hmotnost tažného zařízení. A pak tu furt zůstává skutečná perla - na osobák s vozíkem jejichž celková hmotnost přsahuje 3,5 tuny musíš mít dálniční známku pro soupravy nad 3,5 tuny, ta je ovšem pro samotný auto neplatná - prý to vychází z dikce vyhlášky...

Bohumil Kočovský

Vloženo 12.2.2006 - 22:26
Na auto je platná, bylo jenom řešeno, že si lidi kupují známku pro vozidla nad 12 tun na jeden den, která je levnější, než týdení nad 3,5 tuny. Cena známky nesmí být pouze nižší, než by byla cena známky nad 3,5 tuny, myslím, že článek o tom tady vyšel, koukni se na hlavní stránku ECH. Jinak dopravní inspektorát se k tomu nemá co vyjadřovat platí zákon 361/2000 Sb. DI pouze kontroluje jeho provádění, výklad zákona podává ministerstvo. V zákoně je jasně napsáno celková hmotnost. Je to právě proto, aby se nemusel každý přívěs na silnici vážit a zjišťovat jeho hmotnost s nákladem.

Roman Gronský

Vloženo 13.2.2006 - 17:02
to sem si taky myslel, že výklad zákona DI nepřísluší. Já se ale s policajtama hádat nebudu a oni kontrolují to, co je místní zvyklostí kontrolovat. Což mimo jiné znamená, že s prázdným vozíkem mi tady potíže dělat nebudou a že do Brna si vezmu auto, který má platnou dálniční známku ....

Jan Bruthans

Vloženo 13.2.2006 - 21:14
Já bych to s dovolením ještě trochu znepřehlednil: ad tažné auto: musíš mít takové, které je schopné zvládnout okamžitou hmotnost přívěsu. Takže v případě prázdného dvojnápravového přívěsu o řekněme 750kg Ti stačí obyčejná Fabie (ta bude mít dovoleno něco mezi 800-1000 na háku), s jedním koníkem Octavie (1300) nebo Superb ci VW Passat (1500), s dvema koníky nějaký SUV (od 1800) či třeba dodávka (1800, ale taky 2000). V případě drobných přesahů pochopitelně málokde narazíš na silniční váhu, kterou by hlídka snaživých příslušníků mohla použít. Ale vzít Fabii, za to velkej vlek a dva koně, to nikdo nesežere, a navíc jde o zdraví - všech... ad řidičák: při přívěs s celkovou hmotností nad 750kg (a to je každej koňovlek)potřebuješ řidičák doplňkové "E". Bude-li auto do 3,5t, stačí Ti na jeho řízení "B", takže doplňkové "B+E". Celková hmotnost soupravy může přesáhnout 3,5t (většinou tomu tak bude, jistě to nebude přes 7t). Tohle moc příslušníci neznaj, ale já mohu zaslat vyjádření z ministerstva dopravy, když jsem se zajímal. Pokud to budeš tahat Avii či třeba tou velkou dodávkou Iveco, které má celkovku >3,5t, tak je třeba "C" a doplňkový řidičák "C+E". B+E už v tomto případě nestačí. ad dálniční známka: hodnotí se celková hmotnost soupravy, takže i taková Fabie (cca 1800kg) plus (arciť třeba prázdný) koňovlek na dva koně (2000kg) už musí mít dálniční známku >3,5t. Nepomohly by ani 2 obyčejné na auto... Tolik k tématu ;-)