porod

Alberta Valdštajnová

Vloženo 19.3.2006 - 21:42
Ahojky, měla bych takovej dotaz. Co všechno se musí udělat po porodu. S kobylkou i s hříbětem. Je potřeba zavolat veterináře hned nebo stačí až ráno(v případě že porod probíhá v noci a žádný problém se nevyskytne). Plodové obaly se mají vyhodit nebo co se s nimi dělá nebo se musí nechat pokaždé vyšetřit. Jestli se vám zdají mé otázky stupidní tak mě prosím nekamenujte=). S kamarádkou jsme se teď o některých otázkách přeli a mám v tom nějakej zmatek. A ještě poslední otázečka hlídali jste kobylky před porodem a jestli ano tak jak často. Ve svém okolí jsem se na toto téma setkala s velmi protichůdnými názory tak se snažím zjistit názory dalších lidí. Děkuji moc moc

Roman Gronský

Vloženo 20.3.2006 - 0:04
čus, jestli vycházíš ze svým veterinářem dobře, domluvte se spolu aspon čtrnáct dní předem a pak mu volej hned (nebo hned ráno) - ne vždycky hned přijede (pokud je všechno ok tak to ani není třeba), ale pro klid duše je to lepší. Plodové obaly nechat veterináři na skontrolování, většinou vycházejí z kobyly dýl, tak je dobrý je podvázat k ocasu tak aby si je nemohla přišlápnout. Hříběti podvázat a odstřihnout pupeční šnůru, pokud je to třeba (desinfekce je samozřejmost). S tím stříháním je lepší nespěchat - čím dýl zůstane kobyla i hříbě ležet, tím je to lepší. Veterinář by měl kobylu a hříbě co nejdřív prohlídnout, skontrolovat plodový obaly a my ještě necháváme píchnout protilátky. Původně jsme kobyly hlídali osobně (většinou je kobyla nervní a brzo vstává, protože jí to ruší), pak jsme používali kameru s infrapodsvětlením a ke kobyle jsme šli až když se postavila a ted tak kontrolujem jenom kobyly co nechtěj rodit venku na pastvě - v boxu je riziko úrazu přeci jenom větší. Pokud rodí venku, občas se stane, že klisna plodový obaly sežere (nám to dělá teda jenom jedna a zatím se jí nic nestalo). Většinou ještě sledujem první trus, první vyčůrání a první napití u hříběte, všechno by mělo proběhnout tak do 10-15hodin po porodu. jo pokud potřebuješ něco dělat v boxu, je dobrý vždycky mít mezi kobylou a sebou to hříbě...

patricia Augustinova

Vloženo 20.3.2006 - 10:11
Tiez sme mali kobylu,ktora po porode utocila,inak este odporucam,ak je to citlivejsia kobyla a ide rodit po prvykrat aby si jej pred porodom trosku premasirovala vemienko,mali sme kobyly,ktore boli vystrasene zo zriebata tak,ze mu nechcela dat napit,pretoze hladalo mlieko pre nu na neznamom mieste a hrozne jej to vadilo

Berta Krátká

Vloženo 20.3.2006 - 20:10
Děkuju moc za rady.Něco jsem měla načtený něco pozjišťovaný od zkušenějších no ale přeci jenom víc hlav víc ví a na míň zapomene. Kobylka má do porodu ještě nějakou chvilu čas. Je to její několikáté hříbě, ale co se týče mě tak moje první. Ještě mám takový dotaz za kolik se dají ty kamery sehnat nebo kde je vypůjčit potřebovala bych ji jen na jeden porod. A ještě jednou díky PS JAký provázek se má použít na to podvázání a jak daleko od břicha se to má podvázat - těsně?

Margita Křivská

Vloženo 20.3.2006 - 22:16
Moc hříbat jsem neodchovala,ale málem jsem dostala psotník ze tchána. Strašně se divil jak je možný,že jsem u kobylky nespala (rodila o týden dřív). Dřív nejen,že spali s kobylama,ale spali i s hříbatama,aby se nepraštili hlavou o zeď,měli hříběcí hlavu mezi kolenama-dost šílený. Takový to že jen jedno z 20 bylo ,,vejlupek" a podobný moudra... No zkrátka ještě že je příroda je mocná a většinou si poradí i bez nás.

Judita Kabzanová

Vloženo 21.3.2006 - 0:18
Podvazat 10 a 15 cm od bricha a mezi tim pretrihnout. Podvazat ovsem az dopulzuje pupecni snura, coz je za chvili. Pote mezi dvema misty prestrihnout, namocit do Betadiny a vytlasit zbykou krev prstem. Pahyl dal je dobre hlidat, zda zasycha a postupne odpadava. Pokud je pahyl vlhky a neco z nej tece (hnis, krev), volat veta. Nekdy se u hrebecku objevi odkapavani moci tim pahylkem, vet opet rozhodne jak dal. Provazek by mel byt nejaky bavlneny tlustsi a pevny, protoze za nej budes tahat... take je dobre si na nem udelat nejaka ocka, nebo splest z vice provazku copanek. Pred porodem by se mely desinfikovat napr vyvarenim a pote ulozit ve sterilnim roztoku.

Dominika Švehlová

Vloženo 21.3.2006 - 8:41
Jen bych chtěla upozornit, že toto je jeden z mála případů, kdy je lepší použít k dezinfekci klasickou jodovou tinkturu a ne Betadyne. Jodovka pahýl navíc vysuší a podpoří jeho mumifikaci.

Judita Kabzanová

Vloženo 21.3.2006 - 15:15
Omlouvam se za preklepy, psala jsem to unavena vecer :] jinak jak rika Jaja, jodovka bude teda asi lepsi, neb podpori zasychani pahylku. My jsme ho nicmene vykoupali v betadine a zasychal take :)

Jana Rosická

Vloženo 21.3.2006 - 15:18
a nebo si v lékárně nechat namíchat přímo roztok na pupíky:)) už přesně nevím složení, je to líh s něčím, ale čím? už nevím.

Monika Škvárová

Vloženo 21.3.2006 - 17:12
S formaldehydem. :-) A hádej od koho to vím ? ;-)))

Katerina Abtová

Vloženo 21.3.2006 - 19:29
Tak my máme zážitek z dnešního rána... Akorát důkaz, jak se můžeš chystat na co chceš a kobyla tě nakonec převeze. Ve tři ráno ještě stála a žvýkala seno a ve čtyři už zase stála a žvýkala seno. Hřebeček byl čistý, s odděleným a olízaným pupíkem, lůžko zahrabané... Kobyla se tvářila, jako by jí ho tam jen tak mimochodem někdo položil. Kluk do hodiny stál, pumprdlíkoval po boxe a vesele mlaskal při pití...

Jana Rosická

Vloženo 22.3.2006 - 7:29
ha! já si to myslela, ale nebyla jsem si tím už jistá:) pupík zasychá naprosto skvěle:)) není nad staré sedlácké rady:))) ale od koho jen tohle MoBo můžeš mít??? :)))))

Petra H

Vloženo 22.3.2006 - 11:15
snura ma par cm od bricha slabsi misto, kde se ve vetsine pripadu sama pretrhne. matka priroda si to umi zaridit i bez dvojiho podvazani a nuzek:-)

Simona Fialová

Vloženo 22.3.2006 - 11:39
Jasně...taky jsem stihla akorát zašplíchat vzorně oddělený pahýlek :o)

Dominika Švehlová

Vloženo 22.3.2006 - 11:45
Podvázání má sloužit jako prevence krvácení, vniknutí infekce, popřípadě "močení z pupku". Pokud se pupeční šňůra přetrhne člověkem, pak se má podvázat. Pokud se přetrhne samovolně na správném místě a nevypadá to na příliš velkou "díru", stačí zdezinfikovat a zasušit.

Lenka Mitregová

Vloženo 22.3.2006 - 12:41
Mrkni tady: http://www.stajmelissa.estranky.cz/clanky/Uzitecne-clanky---KONe/Jak-zvladnout-porod Z mojí hlavy to není, ale je to skvěle napsané!!! :-)

eliška smrckova

Vloženo 2.4.2007 - 16:30
Ahojky,předem se omlouvám,pokud tady toto téma už 10 krát bylo:-)!Na začátku srpna mi má rodit kobylka na pastvinách,první hříbátko porodila v boxe a zemřelo na sepsi z pupíku,tak mám ted trochu strach.Jaké máte s porody zkušenosti(Venku i v boxe)?Byly komplikace,jaké a jak jste je řešily?Popřípadě uvítám i rady a typy.Literaturu a teorii mám už snad všude přečtenou,tak hledám nějaké praktické rady:-)!Kobylu jsem očkovala na herpes.Dostávala minerály gela-pony baby,ted nám došly,máte nějaké zkušenosti s jinou značkou!Předem moc díky Eliška

Katerina Jankovcová

Vloženo 2.4.2007 - 16:37
Ahoj Elisko. Vzhledem k tomu, ze znam Jess i Robika asi by me silene desilo to, ze jsou docela dispozice k tomu, ze male bude velike. Osobne bych trvala na tom, aby se male narodilo v boxe (mam jen utrzky informaci a nevim, zda planujete porod na pastvine.)

Radka Krtilová

Vloženo 2.4.2007 - 17:40
Taky by mě toto zajímalo. Kobylka u nás bude rodit počtvrté. Vždy rodila v boxe a potom byly i s hříbátkem celodenně na pastvě. Moc si nedovedu představit, kdyby rodila třeba v noci a nastali nějaké komplikace. Vždyť na té pastvině si nemůžete ani posvítit. Máte někdo zkušenost s porodem venku?

eliška smrckova

Vloženo 2.4.2007 - 19:26
Minule jsme to na ní v den porodu poznali,tak doufám,že to poznáme i ted.A budeme hlídkovat.Je velká pravděpodobnost,že nám to uteče,ale to se stává i v boxe.Kobylka si počká,až když jsou všichni pryč.Jinak z té velikosti strach nemám,zatím má malé bříško...a hříbě by se přizpůsobit kobyle.Není to rozdíl velikostí poník/čt(a i z toho se narodila normální hříbátka).Ale díky:-)

Bohumil Kočovský

Vloženo 3.4.2007 - 6:46
Bože tak co sháníš za info ??? U porodu stejně nebudeš, klisna bude někde venku, o velikosti hříběte víš vše, protože to jako jediná na světě poznáš podle velikosti břicha. Jaké teda chceš informace ?

Katerina Jankovcová

Vloženo 3.4.2007 - 7:27
Nechci prehanet, ale znam nekolik koni po Robikovi. I z drobnych kobyl dava celkem robustni hribata. Mozna, ze se Ti ozve jeste nekdo, kdo Ti toto potvrdi (mozna vyvrati). A velikost bricha. Ja bych netvrdila, ze male bricho znamena male hribe. Podivej na lidi. Jedna zena v tehotenstvi pribere 20kg, druha 8kg a deti mohou byt stejne velike. Taky bych na to nesazela a treba Ti i nekdo bude schopen napsat vse okolo daleko podrobneji a odborneji nez ja. Ale uprimne. Prave u Jess, jako ze je vazne drobounka, bych se bala hlavne velikosti hribete. (mluvim sama za sebe) Jedine plus pro ni je, ze neni prvorodicka...

Vendulka Veselá

Vloženo 3.4.2007 - 9:41
Po Robikovi jsou skutecne velka hribata. Myslim ze pustit hrebce jeho ramce na klusacku nebyla nejlepsi volba, ale je to Vase vec. Kobylu bych venku rodit nechala (pastva) pokud by byla bezproblemova a nikoli prvorodicka. S porody mam zkusenosti bohuzel ne moc pekne, 2x jsem byla u porodu ktery stal klisnu malem zivot (obracena poloha, vyvolavany porod po nekolika tydnech prenaseni kdy se hribeti utrhla pupecni snura uplne u briska), dalsi ti tu rikat nebudu, bohuzel toho negativniho jsem videla vic nez zdravo...Myslim ze proti sepsi z pupecniho pahylu se muzes branit dukladnym vydesinfikovanim ihned po porodu, myslim ze Betadine na toto udajne neni dostatecna desinfekce (cerpano ze zahr. materialu), porad se s vetem!Doporucene ockovani pro klisny je proti EHV v 5, 7, 9mes., rozhodne 2x rocne chripku. Mineraly pro brezi bych davala dokud nebude kvalitni pastva, urcite je vyborny Reformin+ a vychazi i velice dobre cenove, nebo vitaminy od Mikrop Cebin.Literatury a teorie neni NIKDY dost. Zkus nastudovat zahranicni materialy, najdes tam spoustu veci. Zamer se treba i na odbornejsi publikace, to co je normalne v knihach jsou stale ty same veci a zadne komplikace krom tech beznych tam nenajdes. Google a equine pregnancy a mas hned na pristi mesic co cist.

Jana Bruthans

Vloženo 3.4.2007 - 11:09
Kamarádky kobyla skončila v Brně. Hříbě bylo moc velké, přišly o něj. O kobylu naštěstí ne (tedy snad už to můžu říci, zítra se vrací z Brna domů), ale pravděpodobnost u takových případů je prý pouze 10 % ve prospěch kobyly. Nebyla jsem u toho, takže nevím podrobnosti, mám to z druhé ruky. Dva měs před porodem jsem jí neviděla, ale když jsem jí viděla naposled, břicho se mi zdálo už velké. Ale jestli hraje velikost břicha roli? Já bych řekla, že maximálně pouze orientační. Ros

eliška smrckova

Vloženo 3.4.2007 - 14:53
To Troll:U porodu se pokusím být,ale jak jistě víš,né vždy se to povede.Až se ukážou nějaké známky porodu,zavřu ji do menší ohrady uprostřed pastviny,kde je i venkovní přístřešek.Už se tam narodilo několk hříbat a byla v pohodě.Nechápu proč hned útočíš?!Chtěla jsem se dozvědět nějaké osobní zkušenosti..atd.Tak se omlouvám,pokud to vyznělo jinak...

eliška smrckova

Vloženo 3.4.2007 - 15:03
Teda,vy mě strašíte:-(!Kobylka má 158 cm Vk,hřebec 171,tak nevím.Poprvé rodila v pohodě,sama.Měla málé břicho-malé hříbě.Ale vůbec netvrdím,že to je nějaké pravidlo.Jen si myslím,že když má kobylka malé bříško,hříbě moc velké nebývá,ale jistě to není jistota.Naočkovali jsme,dáváme minerály..atd.Minulý hříbek dostal sepsi i přez desinfekci pupku.Tentokrát se pokusím udělat věci líp.Ale mám strach...Nemá někdo nějaké pozitivní zkušenosti?

Petra Brodská

Vloženo 4.4.2007 - 9:14
Ahojky! Tak my máme za sebou taky už nějaký ten porod, mám jak dobré tak špatné zkušenosti....Ale co si budeme povídat, je to jako u lidí, nikdy se nemůže dopředu říct, jak to bude probíhat....Velikost břicha moc neodpovídá velikosti hříběte, břicho může být velké a pak se narodí prcek stejnej jako od kobči, která ho měla poloviční, záleží na tom, zda už kobylka měla hříbě ( povolení vazů= větší bříško než poprvé, ale ani to není pravidlo), dále na množství plodové vody, žádná nemá stejné množství, atd..... Prostě je to dost individualní....K těm porodům, hodně lidí nechává kobči rodit na pastvě, já osobně mezi ně nepatřím, když se něco děje, je lepší, když jsi po ruce, můžeš si rozsvítit a taky je důležitý teplo aby mrně neprochladlo, protože si myslím, že nyní, je ještě přeci jen dost zima, zem je studená atd., ale nikomu nebudu rozmlouvat to, když nechávají rodit kobči venku. Je to každýho věc. Říkám jen svůj názor. Kamarád taky vezl kobču do brna- v termínu měla klas. příznaky porodu- kobča byla dost neklidná, začalo ji až stříkat mlezivo z vemínka, hrozné pocení, lehání, vstávání, lehání...., prasknutí plod vody a nic..... Po 10 hod. jeli akutně do Brna na císaře- kobču zachránili ( za ne malý peníz) ale hříbátko nemělo kopýtka, snad němělo ani krk, hlava nasedala přímo na trup, navíc bylo jakoby v kozelci..kdyby nejeli bylo by i po kobče- už se rozkládalo, to jde velmi rychle....Tak teď k těm pozitivním zkušenostem- měla jsem poprvé u své kobči úplně stejný strach jako ty- spala jsem téměř denně ve stáji, hlídala ji...No a pak porodila bez problémů během 15 min hřebečka celkem dost velkýho- ona je A1/1(163) a tatínek holštýn ( 172)takže to taky není pravidlo, pak jednou sme museli kobče pomáhat- stejné spojení - kobče bylo 13 a byla to její třetí březost a to by se řeklo, že to už bude v poho, ale hříbek byl velikej- měsíc přenášela a tak se to někde projevilo, hříbátko zůstalo na půl vevnitř a na půl venku, už bylo přidušený když sme tam přišli a kobča dost vyčerpaná...Ale vše se nakonec zvládlo, hříbkům je nyní rok a ta první mamina má letos druhý- kobylku a ta opět zvládla vše v pohodě... Jen jako další problémek venku bych vyděla kontrolu odchodu smolky a prvních pár napití- kor u hřebečků ti jsou obvykle ve všem pomalejší a natrvdlejší- u jednoho nám totiž smolka úplně neodešla a opět problém, ale vše zachránil veta a máslo ( samo i nějaké inj.)Myslím, že je plno dobrých porodů, no a taky nějakých špatných porodů, ale tak to prostě v životě chodí nejen u zvířat...Ještě že věda pokročila a hlavně medicína ve všech směrech...Přeju hodně pevný nervy a krásné zdravé hříbátko a kobču v pohodě!!!!

Vendulka Veselá

Vloženo 4.4.2007 - 9:15
No ano, hrebec ma KVH 171cm ale OH 22.5cm a hmotnost 620kg...je to fakt kus koně. Já osobně bych si ho na klusačku nepustila, Jess je hodně drobná. Je pravda, že rámec dává kobyla, ale zažila jsem teplasku co se hřebila po Ramiro 47 a kvůli dystokii to málem nepřežila (obrovský hříbě), ostatní porody měla jak po másle. Nevím s tou sepsí i přes desinfekci...čím jste desinfikovali? Betadine bych použila asi i já, ale neředěnou, rozhodně né roztok. U telat se desinfikovavalo septonexem. To neproběhla žádná ANTB léčba když jste zjistili, že pupeční pahýl není OK? Pokud si pamatuju dobře na časy strávený s koňomiminama a telatkama, kontrolovali jsme denně zda nemokvá a zasychá.Víš, pozitivní zkušenost je normální porod, popravdě ty normální jsem moc neviděla, ty proběhly v klidu v noci když jsme spali. Jak říkám, byla jsem spíš u těch vyvolávaných, komplikovaných a pod. Podobně u krav. Ale to sem tahat nebudu, kráva má jinou anatomii a rodí se jí podstatně hůř než kobyle.A jen pro zlepseni nalady kamaradka mi dnes rano hlasila ze maj hribe, kobyla to zmakla dnes v brzkych rannich hodinach naprosto sama :-)

Lenka Mitregová

Vloženo 4.4.2007 - 9:52
Nám se před dvěma lety nechtěně proboural do ohrady k naší poničce 120 v kh mohutný hafloš 155 v kh. Samozřejmě zabřezla. Navíc prvorodička a celkem mladá. Celé okolí mě strašilo, že to s kobylkou nedopadne dobře. Poslední měsíc před porodem Melissa skoro neprošla dveřmi, jaký měla pupík. Vlastně celý konec březosti spíš proklimbala ve výběhu, byla hodně ospalá a dávala si na sebe pozor, už tak neblbnula s ostatními. Každý den jsem ji brala na zhruba třičtvrtěhodinovou procházku a od rána do večera byla ve výběhu. V noci jsem ji ale zavírala do stáje ( má ji 5 x 6 metrů jen pro sebe, takže na porod prostoru dost ). Přenášela a břicho stále větší, bylo mi jasné, že to bude hřebec. Chodila jsem si v noci kontrolovat, ale stále nic a jednou ráno příjdu do stáje a tam hříbě :-). Pořádný obřík, když se chtěl napít, musel se sklonit, navíc vůbec nebyl tak nějak vychrtlý, jak to u novorozených hříbat bývá, vypadal jako týdenní prcek a už chodil. Koukám po stáji, nikde žádná krev, jen malé zbytky na ocasu klisny, vnější přirození kobylky jen mírně napuchlé, ale nepoškozené, placenta zahrabaná pod slámou..., akorát pupík ukosla celkem hodně, takže jsme ho desinfikovali betadinou. Pokud má kobylka prostornou stáj, zavírala bych ji na noc pro jistotu tam. Přeji hodně štěstí a držím palce, ať je mimi i máma v pořádku!!!

dáša chomoutová

Vloženo 4.4.2007 - 10:16
zbytečně se nenervuj, ještě rozhodíš kobylku. pokud jste to minule zvládli až na pupík, tak se poptej po lepší dezinfekci, nejlépe veta a radši nepřemýšlej nad hororovými scénáři ;o) mě to taky čeká (u mě i u kobylky) a taky radši neřeším co vše se nám může stát, brr :o(
1 2 3 4 5