Poradte...

Michaela Daňková

Vloženo 1.3.2005 - 12:55
Chtěla bych se zeptat:Mám valacha-5let.Nevypadá tak jak by měl,nedaří se nám ho nasvalit a vykrmit.I když dostává hodně krmení tak prostě nepřibírá.Chtěla bych poradit,čím to může být-zuby,trávení... Pod sedlem je živý,skáču s ním,chodíme po kopcích,na lonži,ale stále nic. Děkuji za rady.

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 12:57
Odčervený je?

Michaela Daňková

Vloženo 1.3.2005 - 13:12
ano odcerveny je

Svatava Punčochářová

Vloženo 1.3.2005 - 13:14
Co je za plemeno? Je dorostlý? Kdy byl obsednutý? Brousili jste mu zuby? Dožírá vše, co má ve žlabu? Jaké krmení dostává, a kolik čeho? Někdy je příčina prostá- kůň má sice hodně jádra, ale málo sena. Z jádra pak samozřejmě nenabere.

Michaela Daňková

Vloženo 1.3.2005 - 13:23
je to cesky teplokrevnik,ma 168cm,byl obsedlý skoro ve 3.Zuby se nebrousily.Někdy nedožírá.Dostává kýbl ráno a večer-je to směs otrub,ječmene,granule a šrotu zalité teplou vodou.Seno dostává třikrát denně.Může to být zuby,že nepřibírá?

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 13:32
Pokud žere,tak ne.Každopádně ty zuby nech udělat.Podle toho co píšeš krmíš asi dost nevhodně a především strašně moc-je to velká zátěž pro org. a tělo si neodpočine ani pokud nepracuje. Prostě překrmuješ a to teda dost. Odčervuješ minimálně 4-5x do roka doufám. Jsou blázni co třeba 1-2xročně a myslí že to stačí. Krmení 2x denně je na nic - 3x pokládám za možné optimum. To že nepřibýrá bude víc důvodů.Ty zuby také.

Dominika Švehlová

Vloženo 1.3.2005 - 13:38
No, ti blázni třeba ví, že když kůň není na pastvině, kde se pohybují i jiní koně, tak se zase tak často odčervovat nemusí :-) Pokud mám kně, který je v boxe s čistou podestýlkou a chodí mi jen pod sedlo či do výběhu, va kterém jsou občasi jiní z této stáje, pokud do této stáje nepřišel žádný nový kůň s neznámým "odčervovacím původem" a pokud se tu koně odčerví tak 1 - 2x ročně, pak nemám moc šancí parazity chytit :-) V první řadě si myslím, že ten kůň by měl dostávat jádro minimálně 3x denně a v menších dávkách. Dávkování "kýbl" mi je na nic, nic neřekne. Granule jsou taky různé. No, a záleží taky na práci - třeba ho honíte a z toho jen hubne a ne že by se nasvaloval....

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 13:45
No teda ty si moc nečteš a nekonzultuješ s vet. viď?Poraď se s odborníkem,ale 2x ročně,to snad asi nemusíš vůbec. Ale to je asi na debatu tak nás dvou,tak to nebudeme řešit tady. S tou zátěží máš pravdu.Pokud je vše v jak má být,tak dělej do kopců.

Alena Koblížkoví

Vloženo 1.3.2005 - 13:54
"No teda ty si moc nečteš a nekonzultuješ s vet. viď" Tak při této větě jsem se pousmála. Jájo ty asi taky....

Jana Rosická

Vloženo 1.3.2005 - 13:59
No teda ty si moc nečteš a nekonzultuješ s vet. viď?Poraď se s odborníkem,ale 2x ročně,to snad asi nemusíš vůbec. tak to je vskutku pěkný výrok:))) možná by sis nejdříve měl zjistit, komu jsi právě adresovat tuto větu... jinak co se četnosti týče, naprosto souhlaísm s jajou. 2x ročně stačí, pakliže nemám koně v rizikové oblati a nemá se kde "nakazit". Máme malou rodinnou stáj, koně chodí do výběhu jen spolu, nic jiného se tam nedostane. Když děláme rozbory, koně jsou naprosto čistí:)) třeba u psů to dělám tak, že neodčervuji třeba vůbec - jen párkrát do roka odnesu "poklady" na rozbor a odčervím až v tu chvíli, kdy je to důvod.

Michaela Daňková

Vloženo 1.3.2005 - 14:07
Co se týká zátěže-právě proto že se ho snažíme vykrmit,tak ho rozhodně neuháníme.Střídá se lonž,kopečky a jízdárna tak aby se nasvalil.Půlku dne stráví na menší pastvině se dvěma stejnými kobylami.Ale do začátku února byl na pastvině sám.

Jana Rosická

Vloženo 1.3.2005 - 14:22
já osobně bych nejdříve nechala vyšetřit trus, podle výsledků cíleně odčervila. nechla prohlédnout zuby a odebrat krve na metabol. testy (stojí kolem 300). Dále bych ubrala jádro a přidala seno, které musí být kvalitní. Seno je dobré krmit tak 0,5-1 hod před krmením jádra, seno ad libitum. Dávku jádra spočíst cíleně, ne dávat kýbl něčeho. To stejně asi pořádně nestráví. Na "spravení se" se mi velmi osvědčila dvouměsíční kůra BT Hefe Press a reformatu od Hoveleru

Svatava Punčochářová

Vloženo 1.3.2005 - 15:15
Pokud někdy nedožírá, v zubech to klidně být může- alespoň částečně. Jinak souhlasím s tím, co níže napsaly jaja a JanaR, méně jádra, více sena ( píšeš, že ho kůň dostává3x denně, ale nepíšeš, v jakém množství- opravdu je nejlepší krmit seno ad libidum), při krmení jádrem mysli na to, že méně je někdy více. Na přibrání je dobrý mj. i kukuřičný šrot, s jeho krmením ale opatrně- začínat postupně a v malých dávkách, mohou po něm natékat nohy. Pro MIKCC2- taky odčervujeme 2x ročně, a není a nebyl s tím nikdy problém. Jo, a jaja se,pokud vím, sama může pochlubit tou pěknou zkratkou před jménem:-)

Svatava Punčochářová

Vloženo 1.3.2005 - 15:17
Tak dvě opravy- co napsaly výše:-) a MIKKC2, nějak jsm se v tom ztratila:-)

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 15:18
Teď mi tedy došlo že jsem se tady asi pustil přímo do vet. Rozhodně nehodlám vést debatu kde bych proti Tobě byl asi na tenkém ledě.Reprodukuju jen poznatky které jsem nastřádal od skušených vet.kteří dělejí pouze koně.Nicméně se nebojím žádné debaty a pokud z ní vyjdu jako blb a něco mi to ale dá,rád se zapojím. Pokud Tvoji koně skutečně žijí v takto herm. uzavřené komunitě,zřejmě to asi stačí-tedy v Tvém konkrétním případě,ale pochybuju že ostatní jsou na tom stejně. já jsem si ověřil že koně jsou vlastně začervení stále,tedy pokud nepočítám zhruba těch 14dní po odčervení. Pro koně v běžném sport. provozu,považuju za opt.1x za 6-9týdnů. Snad jsem se tě nedotkl tou "konzultací" a"čtením". A taky se teď usmívám.

Dominika Švehlová

Vloženo 1.3.2005 - 16:12
Máš pravdu, to nemusíš vůbec :-) To 2x ročně v těchto stájích je skutečně pro čisté svědomí a pro případ, že by to fakt někdo dotáhl zvenčí (a to by musel taky pocházet z pastviny, ne ze závodů). V takových stájích se pak obvykle odčerví na jaře, než se tráva zazelená i v těch malinkých výbězích (je-li tam nějaká) a pak na podzim, kdy už tam není ani ten zbytek travičky :-) A skutečně je to většinou zbytečné, protože takoví koně, pokud se řádně koprologicky vyšetří, bývají až na pár vajíček malých strongylidů u pár jedinců čistí jako slovo boží :-)

Dominika Švehlová

Vloženo 1.3.2005 - 16:19
Nedotkl, v poho :-). Ano, moji koně žijí v uzavřené komunitě a myslím, že mnoho dalších koní také (běžná komerční stáj či stáj soukromého majitele páru kní). Takže konkrétně: je to stáj, asi 20 koní, na kraji města, koně jsou v boxech, kde je denně místováno a dávaná čistá sláma skoro až na zem (tedy ne hluboká podestýlka). Koně nechodí do výběhu nebo chodí do výběhu, který je skoro bez trávy či sem tam travička na jaře, než to udupou. Nový kůň se objeví občas, řekněme jednou či dvakrát za rok přijde nový "zákazník". Koně, co chodí do výběhu, jsou většinou ti stejní a jsou ve stáji už pár let. Jsou to koně, kteří jsou starší než remonty (většinou), od mládí žijí v podobných stájích a nejezdí ani na prázdiny nikam, kde by byli se smíšeným stádem na pastvině bohaté na trávu, kde by se pásli. V tomto případě je odčervování 2x ročně skutečně jen pro čisté svědomí majitelů a já osobně několikrát nechala dělat vyšetření trusu na běžné střevní parazity - pro vlastní informovanost. Krom pár vajíček malých strongylidů u pár koní nic. :-) jiná situace je v hřebčíně, kde jsou i hříbata a mladí koně, jiná ve stáji, kde se koně točí (obchodní stáje) - a i tam by se dalo jednat jinak, než odčervovat co 2 měsíce :-)

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 16:37
Jak se to dá řešit jinak? Chápu že odčervovat po 6týdnech je dost tvrdej zásah do mikrofl.stř.ale myslím že v případě krmení nákladných věcí je to rozumné. Těch 6-8 týdnů je pro dostihovou stáj,nebo hřebčín-třeba téměř každý hř.v GB nebo USA to tak dělá(samozřejmě se to tam točí hodně). Také jsme dělali rozb. a jak jsem psal,koně byli stále zač.vyjma zhruba 14dnů po odč.

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 16:38
Teda když to po sobě čtu-děs a běs ta čeština. Snad nikoho nenaštve můj dotaz na tebe - vlastně sem nepatří.

Zuzana Slavíková

Vloženo 1.3.2005 - 16:58
Jajo, můžu se zeptat mimo původní dotaz? Moji dva koně žijí asi tak, jak jsi popsala, mám je u baráku. Jako začátečník v chovu koní jsem si všemožně vyčetla, že je mám odčervovat 4 x ročně. Nemůžu jim tím teda víc ublížit, než pomoct, pokud je odčervuju v podstatě zbytečně? Nebo mám místo odčervení radši nabrat vzorky a hodit na rozbor? Jo ještě mě vlastně napadá - sdílejí výběh s kozama, ty se neodčervujou. Díky a omlouvám se za odbočení od tématu.

Marta Kvapilová

Vloženo 1.3.2005 - 18:19
V USA mají ještě jinou vychytávku: jmenuje se to DAILY DEWORMER a spočívá v každodenním podávání dávky odčervovacího přípracku, nejčastěji Strongid C, v granulích, společně s krmením. Jednou za čtvrt roku se dává dvojitá dávka - pro klid svědomí. Koně jsou z 90 % čistí.

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 18:25
A kde zjistím podr. prosím?

Marta Kvapilová

Vloženo 1.3.2005 - 18:31
Zkus net, já tím osobně krmila, ale nejsem vet, takže v zásadě nic bližšího, než jsem uvedla nemám. Bohužel už jsem zpět v ČR, takže Ti sem ani nemůžu opsat složení nebo koncentraci účinných látek... Jen to, že přímo tyhle granulky se jmenujou "Strongid C". Dodávala to tuším firma Purina.

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 18:34
Nenašlo mi to nic,ale zkusím tu Pur.V Čechách se moc nechytla,ale slyšel jsem na ní jen chválu.Díky.

Marta Kvapilová

Vloženo 1.3.2005 - 18:36
V USA je považována za lepší průměr. Cenově dostupná kvalita. Mají tam podstatně širší sortiment než u nás. Můžeš ještě zkusit heslo "daily dewormer" - denní "odčervovač"

Milan Krejsa

Vloženo 1.3.2005 - 18:40
Tak nic. Stejně díky.

Alena Koblížkoví

Vloženo 2.3.2005 - 7:07
Já také odčervuji ca 4x do roka,teď jsem na jela na Equest,mám koníka samotného,ale potkáváme se s cizími koníky a chodíme jezdit na stejná místa, nevadí to, stačí tedy 2x? V Equestu píšou,že se má odčervení opakovat po 4 měsících, tak tak čním.

Simona Fialová

Vloženo 2.3.2005 - 8:38
Po 4 měsících není 4x do roka, ale 3x :o)

Dominika Švehlová

Vloženo 2.3.2005 - 8:50
Parazity do sebe kůň dostane, když pozře jejich vajíčka či infekční larvy. Musí se tedy pást tam, kde nedaleko kálel jiný, infikovaný kůň. Klasický příklad je společný pobyt na pastvině. Pokud spolu jen jezdíte, nic se neděje. No, výrobci drahého Equestu rádi doporučí časté dávkování :-) Není dobré používat stále dokola jeden přípravek, ale vhodné je kombinovat ho třeba s Panacurem či Telminem apod. na bázi benzimidazolů. Equest a podobné přípravky na bázi avermektinů jsou dost neekologické, protože vyloučeným trusem zabíjejí i hmyz v prostředí. Já osobně tyto přípravky doporučuji používat a) když koupíte nebo do stáje dojde kůň, o jehož dosavadním odčervování nic nevíte, popř dlouho avermektiny nedostal. Důvod: tyto látky jsou v současné době zatím jediné nejspolehlivější proti malým strongylům. b) cíleně, když byl u koně porokázán parazit, jehož se jinak těžko zbavit (i třeba ektoparaziti)nebo se předpokládá na základě silného zamoření parazity i přítomnost migrujících larev v těle. c) jednou za čas v rámci preventivního odčervení v rámci "točení" tří typů odčervovacích přípravků. To vám dle situace vyjde na možná jednou ročně nebo i jednou za dva roky. Nebezpečí Equestu a jeho podobných je jednak v té ekologické "nevhodnosti" a jednak v tom, že tato látka zase nepůsobí proti tasemnicím. Nemyslím, že tasemnice jsou velký problém koní v našich krajích, ale jednou za čas je dobré použít preventivně jiné přípravky.

Jitka Kutmanová

Vloženo 2.3.2005 - 8:58
No už jsem to psala na vet. ale zopakuji to, podívej se do březnového Jezdectví je tam článek o krmení koní a jsou tam uvedeny základní zásady krmení, aby kůň co nejlépe využik krmivo, i v tom krmení ale i v té práci platí zásada jak se krmí a jak se pracuje, nikoliv kolik. Kýbl jádra na jedno krmení je příliš, tam je třeba zvážit a zřejmě konzultovat manažment koně s někým kdo tomu rozumí. Takovouto přemírou krmení můžeš naopak poškodit trávicí soustavu koně. Nás učili že dávka má být optimální aby kůň využil co největší procento živin, co je to optimální dávka to ti ale nikdo přesně neřekne je to otázka praxe a individuality koně.
1 2 3 4