Pocení?

heidi Kyllarová

Vloženo 4.1.2007 - 12:17
Ahoj všichni! Půl roku mám 7-letého haflíka, valáška. Mezi 3-4 rokem byl obsednutý a pak vlastně nic, až na občasné špacíry, nedělal. Je moc šikovný - hlavně v terénu a skvěle skáče, jízdárna mu nevoní, ale snaží se. Je dost plašan. Proč píšu je starost, kterou mi dělá jeho nadměrné pocení. Zpočátku jsem to přisuzovala změně prostředí a horku v létě, pak práci, na kterou nebyl evidentně zvyklý (hodně zhubl měsíc po převozu). Teď se ale režim ustálil (chodí cca 2-3x týdně ven, 1x týdně má jízdárnu, jinak 5/7 výběh se sehranou partičkou, venkovní box), seno, musli, trochu ovsa... a nic se nezměnilo. Je úplně jedno jestli jde sám nebo s koněma, na dlouho nebo na chvilku, procházka po známé trase, půldenní výlet neznámým prostředím, skokové nebo jízdárenské cvičení - nejpozději do 10 minut začne potit a do půl hodiny je jak (hodně) mokrej hadr, hlavně plece, krk a hřbet. Paradoxně špatně vypocuje sedlo (2x docpávané, výměna deček - a nic). Někdo říká, že je prostě takovej, vet tvrdí počkat, prý se to spraví... Co byste radili vy? Mně to na tento typ koníka nesedí. Ale možná se mýlím, jsem postarší amatér :-) a nechci mu škodit. Díky!

Markéta Polenová

Vloženo 4.1.2007 - 17:52
Ahoj, znám jednu kobču, ČT/shagya, je už starší dáma, ale jak se jde ven, do 5 minut je mokrá, v létě nebo v zimě, pořád, i když se třeba nenervuje, nějak prostě začne víc potit. A to má dost dobrou kondici...A teď v zimě bych řekla, že se není čemu divit, když se huňatý koník-hlavně hafl (a navíc když sama píšeš, že je trochu plašan) nadměrně potí. Může to být i tím, že není moc trénovaný, prostě se zpotí rychleji než kdyby hodně makal...

andrea trefilova

Vloženo 5.1.2007 - 0:48
Neviděla bych v tom problém.Je to jako s lidmi,nekteří se potí míň,někteří víc.Máme valacha,který se potí ať je teplo nebo zima a žádný nervák to není.Souvisí to taky s jeho celkovou životosprávou-hodně solí,hodně pije,hodne potí.

Dominika Švehlová

Vloženo 5.1.2007 - 9:09
Máš dvě možnosti - nechta to tak a vyčkat nebo ho oholit. Volila bych tu první možnost. S tím že musíš myslet na důkladné vypocení po práci a vyschnutí koně, vytření, to bych udělala raději než jen hoditna něj odpocovačku. Pak je nutné mu dávat minerální doplněk do žrádla, vypotí minerály, které mu budou chybět. Zajistit dostatek kvalitní vody.

Michaela Spoustová

Vloženo 5.1.2007 - 20:42
asi to nebude ten případ, mě u ČT valáška který hodně potil pomohly minerály - vždycky měl nějaké a nikdy jsem to neřešila, pak se ve stáji kde byl ustájený začal dávat Schaumann a koník potil jen při fakt velké práci (to dostával navíc elekale určitě je to hodně individuální a jeden z našeho momentálního stáda taky hodně potí - ale jen v zimní srsti, v letní tak nějak normálně

andrea trefilova

Vloženo 5.1.2007 - 21:12
Můžu se zeptat konkrétně na toho Schaumanna?

blanka tesnerova

Vloženo 5.1.2007 - 21:19
Jajo, ale nadměrné pocení (nemyslím to, že se teď prostě koníci zapotí, protože čekají -20 a ono je +10) může být i zdravotní problém, o tom můžete nejlépe informovat vy. Pokud je to až tak nápadné, možná by stálo za úvahu nechat koníka prohlédnout. Jinak se v této době asi potí všichni neoholení koníci, ne?

Dominika Švehlová

Vloženo 5.1.2007 - 21:35
No, já bych skutečně taky vyčkala, nebo jinak, koně vyšetřila, zda není něco nápadného patologického. Příčiny nadměrného pocení jsou různé, od špatné kondice, nadváhy, přes psychickou nepohodu (a ta se nemusí projevovat navenek), bolest kdekoli na těl až po skutečné nemoci (Cushingova nemoc, různé nervové problémy, svalové problémy - ale z těch "nejběžnějších" se mi nic na popsaného koně nezdá - věk,. plemeno). Taky by to chtělo zhodnotit jeho ustájení a práci, opravdu nezaujatě, velmi často se právě v této oblasti najdou příčiny pocení u koní.

heidi Kyllarová

Vloženo 6.1.2007 - 20:32
Moc vám všem děkuji za postřehy! Myslím, že u toho mého koníka to bude kobinace všeho, co jste zmiňovali. K jeho obrázku jsem zapoměla dodat, že jsem ho ještě nikdy nezažila unaveného, pořád ochotně valí kupředu, nefuní a neheká ať je kde chce. Jen je prostě mokrej. Tím, že je trochu nerváček to bude psychický problém (ale nevelký), nepracoval a teď něco dělá, možná ho bolí občas tělo jak se přesvaluje a zvyká si (ale taky to není tak vážné) , venkovní box a pravidelný výběh mu dal kožich jak medvědovi... Přidám mu ty elektrolyty, ať má zpátky co vypotí a počkáme na jaro. Fakt se mi zdá zdravý a obecně spokojený. Když na něco přijdu, dám vědět! Díky

Michaela Zimná

Vloženo 7.1.2007 - 11:11
Ahoj,když jsem si četla tento dotaz, tak jsem si vzpomněla na slova jednoho trenéra:'když se kůň do 10minut po započetí práce nezpotí, tak nic nedělá'.Nevím jak Vám, ale mě se kůň do 10minut teda nezpotí...takže asi nic nedělá:-)

Petronelka Sklenárová

Vloženo 18.5.2011 - 10:47
Mám dotaz ohladom pocení....s koňmi pracujeme cca každý druhý-tretí deň, niesú to športové ani rekreačné kone, skôr hobby, ktoré pripravujeme na sezónu a máme v pláne začať chodiť parkúry... pracujeme buď ráno, alebo večer keď nieje vedro momentálne aktívne robíme s 2 koňmi keďže ostatné kobyly máme žrebné na pastvinách .. oba kone sú A1/1 valach 6rokov a kobyla 11rokov cez deň pasienky, na noc boxy, záťaž viac menej rovnaká a rovnaká aj strava..ale pri rovnakej práci sa mi valach spotí skôr ako kobyla..pracovať začíname ohýbaním, následne klus, cválanie, práca na dvoch stopách a v druhej polovici tréningu skokové rady, gymnastika, prípadne parkur s najviac 5timi prekážkamy výškovo do 80cm a s toho sú min. 2 prekážky malé krížiky... keď takto prejdeme v kluse 2x prekážky, kobyla v pohode a s valacha tečie...kobyla je ťažko živiteľný kôň chudučká ale veľmi živá..zato naopak valach je na plňasa dosť ,,nabalený,, a pribraný... chcem sa poradiť myslíte, že by som valacha mala ostrihať? ... pretože pri ňom mi naozaj stačí skočiť 3 skoky a už má všade bielu penu ..nenervuje sa skákanie ho baví a všetko si začína riešiť sám...keď sa spotí tak schne docela rýchlo..akú máte s týmto skúsenosť? ... hovorí sa, že keď sa kôň začne potiť, je to sygnál prestať s tréningom a dat mu kľud..ale je blbosť prestať s tým tréningom viac-menej na začiatku tréningu...

Petronelka Sklenárová

Vloženo 18.5.2011 - 11:11
pridavam foto koni... jedna sa o ,,zrzave,, kone

Gabriela Sedláčková

Vloženo 18.5.2011 - 12:07
Nadměrné pocení se mi spojuje s nějakým zdravotním problémem. Teď si rychle nevybavuji o co se jedná - vzpomene si někdo?

Gabriela Šimková

Vloženo 18.5.2011 - 14:07
Abych pravdu řekla,nikdy jsem takto nějak nepřemýšlela o pocení koně při tréninku, poněvadž mi to přišlo normální, že když je teplo a pracujeme, tak se oba více či méně zapotíme. A někdy bych teda musela přestat už po deseti minutách, protože třeba v létě bychom toho moc neudělali, že. Neříkám, že ho "honím" v tom největším vedru, ale i v šest v sedm večer z něj ještě při normální práci "teče" a ze mne ani nemluvím. Koně bych teď už nestříhala, už jim mají letní srst, i když někteří pořád ještě hodně línají. Pokud nemá nějaký jiný zdravotní problém, který může posoudit jen vet, tak bych to přisuzovala větší nervozitě, ve smyslu, že to sice na vnějším chování není tak znát, ale uvnitř to pracuje. A taky možná menší fyzickou kondicí valacha (bez ohledu na žrádlo).Já mám kobylu ČT a skokovku mívám ještě s jedním A1/1 a moje kobyla je po skákání "zplavená" kdežto A1/1 tak normálně na obvyklých místech. Někdo se potí víc někdo míň. Některý kůň dopocuje ještě ve stáji, jiný už začíná usychat. Je to myslím individuální jako u lidí. Ale třeba se mýlím, jak říkám, takto jsem nad tím nikdy nepřemýšlela. Nadměrnému pocení věnuji pzornost, když se potí bez námahy, což vždy souvisí se zdravotním problémem.

Lucie Šmídová

Vloženo 18.5.2011 - 14:22
Stojí za přečtení: http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1204498

Jitka Kutmanová

Vloženo 18.5.2011 - 15:21
Když kůň potí pěnou není na danou zátěž ještě dostatečně připraven, každý kůň je jiný, možná je pro něj vhodnější pomalejší postup. Kůň by měl být po práci mokrý pod sedlem. Po náročné soutěži bude mokrý celý. Pokud je takové horko, že je po jinak standartní práci mokrý celý, bude vhodné přizpůsobit práci počasí, koňovi také může selhat srdce zrovna tak jako člověku.

Jitka Kutmanová

Vloženo 18.5.2011 - 15:24
Pokud připravujueš koně na parkury je vhodnější s nimi pracovat každý den, různorodou práci, ob dva až tři dny je vhodnější pro koně, který chodí na lážo plážo vyjížďky.

Petronelka Sklenárová

Vloženo 31.5.2011 - 9:55
to je jasne ze je treba pracovat kazdy den, ale pracovna doba to niekedy nedovoli rovnako ako pocasie....

Aneta Kratochvílová

Vloženo 31.5.2011 - 10:36
Potit víc může i od nervů, prostě ho ta práce vnitřně víc "bere" než kobylu...tak jak to píše triglav...ze zkušeností od dostiháků jdou do pěny většinou od nervů, při slabší fyzičce jsou většinou slití, ale pěnu mají maximálně mezi půlkama...

Renata Štieberová

Vloženo 31.10.2014 - 11:03
Tak jsem vylovila 10 let starou diskuzi, kde jsem také přispívala a musím říct, že v současné době je koni 17 let a už pozoruji určité nepohodlí s tím pocením. Dala jsem mu už od ježdění zimní klid, právě kvůli tomu nadměrnému pocení, ale on se potí i když nic nedělá. Tlustý je, to jo, vždycky byl. Vloni byla velice teplá zima, taky se potil a jak byl stále mokrý dostal zánět močáku. Jestli bylo příčinou právě to že byl mokrý se jen domnívám. Řeším, jestli neostříhat a nezadekovat, ale přes zimu neplánuji nějaké intenzivní ježdění, maximálně občas lehké vyjížďky (u těch se ale také zpotí úplně skrz naskrz). Máte někdo chlupáče ostříhaného i když nepracuje a je ustájen ve venkovním boxe s neustálým přístupem ven?

Katarina Szabova

Vloženo 31.10.2014 - 13:31
Reakce na 1546498: Chlpáča nemám, moja kobyla sa skoro vôbec nepotí, ale každý kôň je iný, na tvojom mieste by som to jednu zimu riskla s ostrihala ho pretože mu to evidentne nie je príjemné, že je taký chlpatý. Na začiatok by som skúsila dať "dole" iba krk a hrudník možno mu to bude aj stačiť a nebude nutné ani stále dekovať.

Marie Navrátilová

Vloženo 31.10.2014 - 14:10
Reakce na 1546498: Osobně bych udělala, to co radí Katkaa, pouze vyholit pruh na krku a uvidíš, to jsou místa, kde koně "chladí", takže by to mělo pomoct. Já jinak k této diskuzi staré, po ježdění koni dávám odpocku, ani hodinové krokování nepomáhá, bohužel a v zimě na to není čas, je brzo tma... jakmile je kůň suchý, tak ji sundám a naposled jsem dokonce i zadekovala, protože na kopci foukalo, ale mě se koně samovolně nepotí, jen mladý po ovsu, když se vyhecuje v ohradě, ale jinak nee...

Katarina Szabova

Vloženo 31.10.2014 - 14:56
Reakce na 1546498: A ešte mi napadlo.. čím je kŕmený? Raz som jazdila jednu huculku a tú prepchávali jačmeňom a neskutočne sa potila. Keď sme kŕmnu dávku vhodne upravili - na jačmeň nula iba seno :)) tak sa potenie oveľa zmiernilo.

Renata Štieberová

Vloženo 31.10.2014 - 16:13
Reakce na 1546511: V současné době jen tráva a seno, když chodil pod sedlo, dostával asi 300g směsi - vojtěška, oves a to hlavně kvůli minerálce. Začnu zase krmit, až zmizí úplně tráva. Je opravdu velmi chlupatý. Na fotce je dnešní, ale je to po tom, co ve výběhu trochu běhal, normálně běžně je opocený jen lehce, spíše zvlhlý. Jednou už jsem ho částečně ostříhaného měla, ale to až na jaře, když se docela naráz výrazně oteplilo, to byl opravdu zoufalý, ale to už jsem ho nedekovala.