nejjemnější udidlo??

Hana Marková

Vloženo 7.10.2014 - 16:00
Zdravíčko, sháním velice jemné udidlo s chutným kovem pro koby. Nechci plastové, protože by to rozžvýkala a pak ani měděné. Známá měla měděné, duté a kobyla jí z udítka udělala skoro placku :) Začinali jsme na ostrém roubíku. Nyní jsme přešli na jemné stíhlo a chci zkusit ještě zjemnit jestli nebude kobyla ještě spokojenější :)

Kamila Surovcová

Vloženo 7.10.2014 - 22:01
Zkusila bych 2x lomené stíhlo s peckou v adekvátní tloušťce k hubě koníka. Materiál moc neporadím, ochucená udidla ve stáji nemáme. Ale můžeš zkusit mosaz, aurigan, argentan nebo obyčejné železo. Co vím, tak jsou i udidla, která při kontaktu se slinami začínají reznout a právě ona rez koním chutná. Zakončení vyber podle koně. Kroužkové stíhlo je komunikativnější a živější, oliva je zase taková tupá. K.

equiworld.cz

Vloženo 8.10.2014 - 11:09
Zdravím vás, přispěji svou trochou do mlýna.. říká se, že udidlo je jemné tak jak dokáže být jemná ruka jezdce. Přesto i u udidel se setkáváme a to dost pravidelně s názorem, že širší dutá udidla jsou nejjemnější. Za velmi jemné a příjemné udidlo považuji udidlo, které nezabírá v hubě koně příliš prostoru (tenké) a je pohodlné v koutcích koně (neskřípne) a je nejlépe dvakrát lomené (ramena udidla jsou pohyblivá zvláště bez toho, aby se pohnulo rameno na druhé straně). Osobně mám nejraději udidla aurigenová či kaugenová. Výrobce říká, že koním chutnají (nevím, nemůžu posoudit. Když ho olíznu, tak mi zatrne až za ušima) Udidla mosazná jsou také fajn (pokud je kůň kouše, uvažovala bych o změně či vyšetření zubů či o přílišném působení ruky). Osobně máme velmi dobré zkušenosti s patentovaným udidlem, které dovážíme od výrobce z Itálie. Udidla jsou nerezová, těžší, nejsou tlustá ale mají jednu výhodu. Jsou nastavitelná na délku koňských úst (pokud máte něco mezi tak ideál) a nezamykají se jedné poloze. Udidlo je ,,živé" a dle reakcí koní jim to vůbec nevadí, právě naopak. Hezky sliní (rtěnka) a vypadají velmi spokojeně (nevykazují známky diskomfortu). Tak asi za mě:-) Pěkný den. PS: odkaz http://www.equiworld.cz/stihla-oliva-udidla/stihlo-patentovane-sartore-2/

Marie Navrátilová

Vloženo 8.10.2014 - 20:16
No, taky jsem toto řešila asi před rokem a došli jsme k jednou lomenému tenkému stihlu, které je právě "naočkované" rzí a s tím je koník nejvíc spokojený... nedá se nic než zkoušet a zkoušet každému pasuje něco jiného...

Hana Marková

Vloženo 9.10.2014 - 5:49
Reakce na 1545574: Jakou mám ruku, nemohu posoudit spíš je to otázka pro mého koně :). Ze zásady se snažím mít ruku co nejvíce klidnou. Při zastavování nejvíce ovládat sedem. Při obratech vyvíjet tlak co nejmenší. Doufám, že to zní trochu logicky. Nebonjinak snažím se mít ruku co nejjemnější :). Doufám, že to tak opravdu je. Co se kousání týče, měla jsem namysli, že jakmile by dostala udidlo s příchutí tak mám dojem, že by právě začala přílišným prezvykovanim. To víte, takové jablicko :) Každopádně jak píšete o těch koutkach, zní to logicky. Když je udidlo velké tak může tlačit i na čelist ne ? Krom toho, že tlačí i koutky. A kobylka má hubičku drobnou, takže nyní vim, že i na to si dát bacha. Mě spíš šlo o to jí ještě zkusit zjemnit. Celou dobu u bývalé majitelky chodila na ostré olive dvakrát lomené s plochým prostředkem. Já jí mela na ziletkovem roubiku. Ted jsme přešli na nejobyčejnější stihlo, tak chci zkusit ještě něco jemnejsiho. A právě z chutneho kovu i když teď přemýšlím zda to není zbytečnost, protože po ježdění máme jemnou rtěnku. Moc vám všem děkuji za příspěvky. Zase je člověk trochu chytřejší a tesim se az budu jednou ohledně koní nejchytřejší :) ( ale to nebudu asi nikdy :)) )