Může být koník sám?????????

katerina kákonová

Vloženo 21.9.2008 - 22:10
Mám koníka a ten je již od malinka ve stádě, ale nyní se musím odstěhovat a jeho budu brát sebou k baráčku.Nezmění se nějak výrazně jeho chování nebo tak podobně?prosím o radu někoho kdo stímto má vlastní zkušenosti

Helena Smutná

Vloženo 21.9.2008 - 23:05
Tak dneska třeba já. Jsem asi na řadě :-))Moc lidí, kteří s tímhle mají pozitivní zkušenost, asi nenajdeš. V každém případě ne s koňmi, kteří jsou psychicky normální.Kůň je stádový tvor a potřebuje tak žít. Musí. Člověk je tvor společenský, jak se říká... Zavři se na pár dní někam, kde nejsou lidi, s nikým nemluv, nikomu nevolej... a podle toho, jak ti za těch pár dní bude, usuzuj, co bys provedla svému koni.A že lidi vydrží víc než koně. Koně jsou daleko bezmocnější při výběru toho, kde žijí. Nedělej to - opravdu.

Vanda Drdlová

Vloženo 22.9.2008 - 7:15
Tak já vám poradám,protože tahle rada tu stejně padne: Pořiďte alespon malého poníčka... Náklady na pořázení nejsou vysoké...a na ,,provoz" taky ne...hned bude vašim koním veseleji! jinak držím palce ať stěhování zvládnete;-)

simona Pivoňková

Vloženo 22.9.2008 - 7:44
mám s tím vlastní zkušenosti. Srovnala bych to se samovazbou, vězením, které jako nejvyšší trest používá samotu. Takový stres, jaký prožívá dlouhodobě zvíře, které je samo se někdy zvrtne v rezigraci - z vnějšího pohledu - takže to může vypadat, jak je koník spokojený a v pohodě, ale není. Není nic přirozenějšího a potřebnějšího, než kolektiv, tam, kde není, je problém, minimálně na duši a to není málo. Člověk si jen namlouvá, že je koni partnerem - není a není jim ani koza, ovce, kkočka či jiná boží hovídka, tím může být zase jen kůň a ještě maličkost - lepší jeden kůň než žádný, ale dva koně nejsou stádo, to začíná na zhruba 5 koních. Pokud je tedy možnost najít svému koni kolektiv - i za cenu toho, že než u baráku sám, tak raději budu dojíždět do blízké stáje několik kilometrů a můj kůň bude mezi ostatními ve stádečku, volila bych tohle...

bianka

Vloženo 22.9.2008 - 7:57
No, nebude to ono, ale pokud chybí penízky na poníka, ovci -ozkoušeno- a podobně, seč je kůn stádový tvor, je štasten ve stádě, jsou tuny koní po jednom. Neutrápí se, bude se nudit, možná přijde i nějaký zlozvyk, ovšem rozhodně, pokud tam budete co nejčastěji a bude mít výběh, se neutrápí. Máme jednoho, ten mezi ostatní nechodí úbec, nemusí společnost, to je o povaze.

Jitka Černá

Vloženo 22.9.2008 - 8:20
Myslíš neutrápí jako že neumře? No tak to potom jo.Jak tady psali výše, kůň jen rezignuje, co s tím má taky jiného dělat, ještě by tak mohl zdrhnout do nejbližšího stáda koní nebo zařvat majiteli do obličeje, že by fakt chtěl kamaráda...ale to kůň holt nemůže.Zavřít se dlouhodobě jen mezi koně, tak se asi brzy zvencnu, pokud je kůň dlouhodobě jen s lidmi, je na tom myslím úplně stejně, jen se mu to blbě říká. A i kdyby, kolik hodin denně s ním člověk bude? Ani třem hodinám x 365 dní v roce věřit nebudu a den má 24 hodin.A že ten tvůj nemusí společnost? Ale musí, vidí ty ostatní a i kdyby je neviděl, "ví" že tam s ním jsou, komunikuje s nimi třebas z druhé ohrady a třebas jen pohledem, ale jeho koňská dušička to stádečko má.Když se dá pořídit jeden kůň, určitě se dají i dva, nebo tedy nechte svého koně s kamarády někde jinde a dojíždějte...všechno je to na úkor pohodlí lidí, ale vy jste si vybrali koně, ne on vás, tak se pro něj snad dá udělat aspoň tohle.

Renata Štieberová

Vloženo 22.9.2008 - 8:28
úúúúú!!!! To nemyslíš vážně!! Neutrápí se, to jestli máš na mysli, že by se utrápil k smrti, to máš asi pravdu, asi na to neumře, takže vlastně není co řešit, vždyť když nebudou penízky, tak můžu koně nechat třeba jen o 3kg sena denně, to taky vydrží a neumře, bez výběhu taky neumře, vlastně k chovu koně stačí kus řetězu, stání 1,5 x 2,5m a trošku sena. nepodestýla, aby nebylo moc hnoje - odvoz taky stojí peníze...Teda omlouvám se za tu ironii, ale takhle stupidní odpověď mě prostě málem utopila v čaji.Pro zadavatelku dotazu: Popřemýšlej, jak to zařídit, aby koník nebyl sám, opravdu potřebuje kontakt s koňmi a to ne jen, že za nimi půjde jednou týdně někam na návštěvu. Samotný a hlavně ten, co vyrostl ve stádě může tíhnout k různým zlozvykům nebo i bude hodný, ale vnitřně se bude pořád vypořádávat s tím, že si nemá s kým "popovídat", ale i "pohádat se". Jsou lidi, co si samotného koně doma pochvalují, jak k nim krásně přilne, jak za nimi běhá jako pejsek, ale to mi od těch lidí vůči tomu koni přijde velmi sobecké.Můžou být i koňské vyjímky, jsou koně, kteří jsou sami raději, ale ty obvykle nejsou úplně psychycky normální, nevyrůstali s koňmi od malička nebo i z jiných důvodů, ale těch je fakt minimum.

simona Pivoňková

Vloženo 22.9.2008 - 8:56
neuvěřitelné, leč pravděpodobné... seč se bráním, musím se smát, bo vy jste pro koně požehnání.... ale od dob Rolinky už vím, že i u lidí je to o povaze a úbec se tomu nedivím...KOně na tuny - skoro jako takový jateční pohled :-)))) přijde nějaký zlozvyk - a kdepak se nám taam asi vezme, když ne z toho pocitu zoufalství a beznaděje ? ovšem pokud budete koníka dost často hladit a mudlat a budete se na něj řehtat, tak mávne kopytem a pošle své koňské vzpomínky do hnoje a bude šťasten alespoň tak, že neuhyne hned.... a i kdyby, kdo vám dokáže, že to bylo tak a ne jinak.....

bianka

Vloženo 22.9.2008 - 9:13
Opět špatné chytnutí za slova, ale již jsem zvyklá, Zlozvyk-ano, koník je stádové zvíře, sám se nudí, ale to tam píši a bylo to přehlédnuto. Jasně, každý koník uvítá společnost, ovšem ne každý má tu možnost, peníze, jako my. A těch koní po jednom jsou stovky. Co vesnice, to aspon jedna stáj o jednom koni. Ten náš samotář je živý, neřehtá na ně, nečichá k nim, nevšímá si jich a když jdou oni k němu, útočí a odchází. Souhlasí ovšem to, že je zkažen lidma, je zdráv, jen psychika je tu na delší léčení. Závody, box a tak pořád dokola, takže u něho máme práci s tím ho "pokonštit". Nemusíte se hned pouštět do příjmení Višňáková. Pro zadavatelku-jeden koník bude vděčný za společnost, ovšem pokud není možnost, finance, přežije to. I ovečka kupříkladu umí být kamarád.

Katka Lipinská

Vloženo 22.9.2008 - 9:21
Ano, prezije. Co vesnice, to alespon jeden pes celozivotne uvazany u boudy na reteze. Takze pokud se me nekdo zepta, zda muze byt pes cely zivot na reteze u boudy, mam to odsouhlasit s tim, ze to prezije? Je to uplne totez jako kun bez spolecnosti. A ano, jsou konsti sociopati, kteri at uz vrozene nebo vlivem odchovu kone nemusi a stado nesnesou. Neni ale dobry napad davat je za priklad, zejmena kdyz se tazatelka pta na kone ze stada.

Alena Kučerová (Mohylová)

Vloženo 22.9.2008 - 10:06
Přežije to, ale nikoli bez následků. Kůň je stádové zvíře a k zachování psychického zdraví potřebuje nutně společnost. Dlouhodobou samotku považuji za týrání srovnatelné s fyzickou bolestí. Argument, že - kůň je prakticky samotář a společnost tolik nepotřebuje - pokládám za alibismus jako prase. Jsou koně, kteří jsou takovou "domestikací" již psychicky narušeni a na ostatní koně útočí, ale toto bych zde uváděla jen jako výstražný případ, jak skončí váš kůň na samotce! Přežije... asi jako člověk na pustém ostrově. Někteří koně mají také sklony k sebedestrukci... Pokud jde o nedostatek financí, pořiďte mu poníka, ten skoro nic nesežere a pořídíte ho za pár korun.

Lucie Punčochářová

Vloženo 22.9.2008 - 14:37
Ahoj, tohle je zajímavá debata, myslim si že u samotného konika záleží na spoustě maličkostech, je sice nehezké říkat že koník k člověku více přilne, protože ho to trápí a jinde než ve stádě nebude spokojený. ale taky bych řekla že koně v přírodě a vestádě rozhodně neskáčou parkury, netahají povozy ani nenosi zadny lidi...takze proc je vlastne vsechny nepustime zase do luk a lesu??dyt kone cestovali, ve stajich a na ohradach cestovat nemuzou, nejsou nestastni?ja mam kobylu s peti kozama, dyz ji dam z pastviny domu tak tam ma kraliky a kozy, a pod nama maj sousedi jen tri kone..to taky este nestaci aby to pripominalo stado..na ktere vidi slisi a obcas nakym zvukem uda svou polohu ze ona tam je... nevypada ze by nejak zvlast trpela, kozy ma rada, nerada od nich odchazi a rada se k nim vraci, ja tam travim vetsinou nekolik hodin denne protoze je tam centrum vseho meho deni.strasne je mi ji lito dyz pridu a ona ke me bezi a rehta a zlobi se ze du krmit o par minut driv, pac dyby byla ve volne prirode tak by zrala furt...doufam tedy ze casem dospeju jako vy zkusenejsi a kobylu prodam protoze u me je utrapena a nestastna...jen podotykam ze dyby nebylo tech co zacinaj od jednoho kone tak by tech konaku asi bylo mnohem min ze, drtive.. a furt asi bude lepsi prodat kone do dobrach i dyz samotnych rukou nez tam kde clovek vubec nevi a opravdu krmi 3kg sena denne a nestele aby nemusel vyvazet:-))

katerina kákonová

Vloženo 22.9.2008 - 14:50
on je zvyklí na mojí fenku vlčáka mají se rádi a dokonce spolu i pracují takže sem myslela že budou spolu a že to zvládne lépe

Alena Kučerová (Mohylová)

Vloženo 22.9.2008 - 14:56
"...koně v přírodě a vestádě rozhodně neskáčou parkury, netahají povozy ani nenosi zadny lidi..."To je taky příšerný alibismus... navíc ta argumentace je absurdní! Kozy nebo ovce mohou částečně koni zaplnit sociální potřeby. Částečně. Kůň, jako stádové zvíře, má sociální potřeby, a kdo to nechce akceptovat, nemá dostatek empatie a koně by, dle mého, opravdu chovat neměl. Žádná škoda.Kůň ze samotky k člověku opravdu více přilne. Dokonce jsem slyšela, že tuto metodu užívají někteří "horsmani" při "komunikaci". Nechejte koně pár dní v odcloněném tmavém boxe... Kůň se potom napojuje jedna radost!

Alena Kučerová (Mohylová)

Vloženo 22.9.2008 - 15:00
Pes nestačí. Mají jiné "komunikační vlny". Poníka... v nejhorším ovci nebo kozu...

katerina kákonová

Vloženo 22.9.2008 - 15:03
já mám s tímhle právě problém bud ho budu muset prodat což nechci mám ho moc ráda a je to můj první koní a nebo bude muset bejt sám z mojí fenkou vlčáka ze kterou si rozumí musím se totiž odstěhovat pryč z města ve kterém bydlím a chci ho brát sebou a v okolí nejsou žádní koně.ale on jako moc problémi nemá stím být sám kdyš třeba jedem ke kamarádce na zahradu tak je taky přez noc sám.

Alena Kučerová (Mohylová)

Vloženo 22.9.2008 - 15:07
Přes noc nebo pár dní, je něco jiného než dlouhodobě. Nesouhlasím a nedoporučuji.

katerina kákonová

Vloženo 22.9.2008 - 15:09
problém je v tom že se stěhuji 50km od místa ninejšího bydliště a ve stáji kde ted koník je tak kdyš za ním dojíždím už ted ale jen kousek takže tam sem pouze ob den a zjistila sem že mi koníka(jelikož je dominantní a jen tak si něco nenechá od cizích lidí a koní líbit)mlátí bíčem.takže bych si ho vlastně vzala domů ale problém je že tam v okolí nejsou žádní koně byl by jen smím psem vlčákem.denně se mu musím věnovat nejméně 4 hodiny jelikož jezdíme parkur takže musíma přinejmenším hodinu trénovat

katerina kákonová

Vloženo 22.9.2008 - 15:11
to právě je problém on malé koně masakruje když byl ve výběhu z malím poníkem tak ho hrozně šikanovat ale velkého koně také ale ne tolik ale na velkého koně nemám peníze.je zvyklí na mého psa sou to kamarádi tak jsem doufala že by to zvládl alespon sním

Blanka Richtar

Vloženo 22.9.2008 - 15:13
To jsou všechno tvoje problémy, tvého koně to až tak nezajímá. Ptala ses, jestli je OK mít koně samotného. Ne, není to OK. Sama bych k tomu přistoupila jen ve vyjímečných případech. Takže teď je to na tobě, jak to vyřešíš.

... ...

Vloženo 22.9.2008 - 15:13
Je problém koupit za pár tisíc poníka? Pořizovací ani provozní náklady nejsou vysoké.Bude mít u Tebe kůň možnost výběhu?

katerina kákonová

Vloženo 22.9.2008 - 15:18
ano možnost výběhu bude mít ale nemůžu k němu koupit malého poníka protože byl ve výběhu z malím poníkem a byl to hřebec a masakroval ho a velkého koně taky ale ne tolik a na velkého koně bych neměla finance(můj koník je velmi dominantví ve stádě)

... ...

Vloženo 22.9.2008 - 15:20
Aha, pokud je to sociopat, tak bych volila tu kozu... Těžko říct... Lepší než pes.

Alena Kučerová (Mohylová)

Vloženo 22.9.2008 - 15:22
I velmi dominantní valaši se chovají dobře ke kobylám a často pak šéfují "stádečku" ony. Já bych zkusila poníka - kobylu.

Blanka Richtar

Vloženo 22.9.2008 - 15:31
sociopat, který je odmalička ve stádě? Nějak mi to nejde dohromady..Myslím, že slečna jen hledá argumenty, aby si sama před sebou obhájila, že je to tak pro jejího koně nejlepší. Buď klidná, není to sice nejlepší, ale nás přesvědčovat nemusíš. Bude to všechno spočívat ve tvém svědomí:)

Anna Besserova

Vloženo 22.9.2008 - 15:40
jen mě napadlo,když píšeš,že jezdíš parkur-kde jako budeš trénovat-doma na zahradě?nebylo by lepší i kvůli tomu dát ho do nějaký stáje,kde budou nejen konští parťáci,ale taky podmínky pro tvé ježdění????

Anna Besserova

Vloženo 22.9.2008 - 15:46
copak jste nikdo nepochopil,že šmoulinka chce slyšet-ano tvoje fenka mu bude bóóóhatě stačit-jinak by to neomílala pořád dokola a snažila se pochopit,co jí tu valná většina radí...

Anna Besserova

Vloženo 22.9.2008 - 15:51
tak to před vámi teda smekám,že na vašem koni poznáte,že není utrápený a nešťastný...leda,že by snad mluvil a řekl vám to....navíc je jasné,že většina lidí začíná s jedním koněm,ale (aspoň teda doufám )je mají ustájené ve společnosti dalších koní....vaše argumenty mi přijdou směšné

lucie šolcová

Vloženo 22.9.2008 - 16:19
Mě by jenom zajímalo, jak by to chtěla Šmoulinka s tím psem praktikovat. Prostě si to nějak neumím představit....

Anna Besserova

Vloženo 22.9.2008 - 16:32
jednoduše z mopu udělá hřívu,vápnem hvězdičku a bude mu dávat oves,třeba to końokamarádovi nedoklapne...
1 2 3 4