Měsíční slepota

Drahomíra Voslářová

Vloženo 1.3.2006 - 13:33
Nikdy jsem se s tím nesetkala naživo. Pročetla jsem příspěvky, ale chybí mi informace o tom jak to oko po prodělaném zánětu vypadá. Stav oka se horší zánět od zánětu , že ? Dá se tedy zhruba říci podle stavu oka jak dlouho už tím koník trpí ? A ještě : Měsíční slepota je důvod k navrácení koně, ale pokud není písemná smlouva ? Děkuji M.

Monika Škvárová

Vloženo 6.3.2006 - 1:49
Pokud se už o tomto problému ví, majitel rozezná projevy a zachytí nástup včas, dá se asi do jisté míry tlumit bolestivost a změnou managementu koně urychlit odeznění tohoto nepříjemného jevu. Znala jsem jen 5 koní s tímto problémem - u dvou z nich oko vypadalo na první pohled normálně, u dalších bylo od mírně zakalené čočky až k bělavým skvrnám v ní. Důvodem ke vrácení koně vysoce pravdepodobně je, ale pokud není smlouva, kde je uvedeno, že kupující byl obeznámen se zdravotním stavem zvířete, event. s vyjmenovanými problémy ( podobně zásadní bych do smlouvy dala ), tak bude záležet jen na dobré vůli původního majitele... I tady je ovšem "prašť jako bouchni" : Pokud má kůň oko už např. zakalené, je na jednu stranu jasné, že to není nově objevený zdravotní problém tudíž, že původní majitel zamlčel. Na druhou stranu - jak to, že si tohoto poměrně výrazného jevu kupující sám nepovšiml... těžko soudit, když neznáme situaci. V každém případě Vám ji ale nezádivím - jak tak znám české handláctvo + pokud už tohle prodávající při prodeji zamlčel, tak šanci na rozumnou dohodu a vrácení koně moc růžově nevidím..., bohužel. :-(

Drahomíra Voslářová

Vloženo 6.3.2006 - 12:08
Děkuji za odpověď. Ono se to má tak, koník není můj, ale známých, koupili ho tak trochu jako zajíce v pytli (je to 3letá plňaska,hodná,jemná), to že existuje něco jako měsíční slepota nemaj vůbec tušení. Ach jo. Já jsem si toho všimla, když jsem ji vzala na procházku na ruce, venku na sluníčku bylo vidět, že jedno oko je mírně zakalené a je v něm šedozelená skvrna. V šeru stáje to není vidět vůbec. Řekla jsem jim o tom, záleží na nich jak s tím naloží. Chci si taky koupit koníka, ale bez smlouvy bych do toho nešla , ani tak člověk nemá jistotu. Ještě jednou dík. D.

Helena Smutná

Vloženo 7.3.2006 - 0:42
No možná by nebylo od věci, aby na to kouknul šikovný vet. Aby známí věděli, co to je. Podle toho co píšeš, ať je to co je to vypadá to, že je to v klidu. Takhle na popis ti to tu nikdo asi nepoví - navíc každé oko může v určitém úhlu světla vypadat zakaleně, a přitom není. Kobylka asi akutní zánět nemá, to by byla jinačí mela, a taky všecko v oku není hned měsíční slepota... no, fakt těžko říct. Vidí na to oko? A pokud ano, jak dobře? Zkoušeli jste to? A jak dlouho ji známí mají?

Drahomíra Voslářová

Vloženo 7.3.2006 - 10:49
Veta by to chtělo určitě, ale jak jsem psala, já o tom nerozhoduju. Taky je fakt, že to měsíční slepota být nemusí, já nejsem žádnej zkušenej koňák, možná zbytečně plaším. Na to oko vidí, teda si to alespoň myslím, protože na příblížení ruky reaguje, oko přivírá a uhýbá hlavou. Jak dobře to si vůbec netroufám říct, jak to vyzkoušet ? To zakalení a ten flek tam bude určitě, porovnávala jsem to s druhým okem, které je jasné, čiré, hlavu jsem jí natáčela a dívala se z různých úhlů. Akutní to taky není, protože jí oko evidentně nebolí, ani to neslzí, kobyla je v pohodě. Kobylku mají asi 3 měsíce, ona ta koupě byla prapodivná, když tak napíšu na mail. Dík D.

Monika Škvárová

Vloženo 7.3.2006 - 13:56
Skvrny mohou být i po úrazu nebo zhojeném zranění oka. Ani velice schopný a zkušený vet Ti na 100 % neřekne "na první prohlídku", že jde o měsíční slepotu. Měsíční slepota se projevuje záchvatovitě. Iniciovat může stres, cestování, změna prostředí, námaha, u klisen horší porod atd. atd. V době záchvatu je oko silně bolestivé, musí se pravidelně ošetřovat dle instrukcí veta, mělo by se zatemnit ( různé roušky navazované na ohlávky nebo uzdečky ) nebo pohybovat koně třeba až potmě. Nejspolehlivější ANO/NE zjištění měsíční slepoty je odebrat krev a nechat si udělat titr na leptospiru.

Eva Marková

Vloženo 7.3.2006 - 14:34
Pri teste na leptospiru sa zistí jedine leptospira - nie je to potvrdzujúci ani vylučujúci výsledok pre mesačnú slepotu. Mesačnú slepotu totiž môže spôsobiť mnoho vecí, nielen leptospiróza. Na druhej strane ak aj kôň leptospirózu má/mal, nemusí trpieť zároveň mesačnou slepotou.

Monika Škvárová

Vloženo 7.3.2006 - 18:12
To jistě, ale jistě je to přesnější metoda, nežli "odhad od oka". Zejména podle cifry v titru, ke které - předpokládám - by dostala patřičné odborné vysvětlení laboratoře nebo veta. Nám bylo kdysi řečeno, že pokud je titr 1 : 50 a "méně" ( teď myslím číslovku jako takovou ), je podezření téměř potvrzeno. Píšu jen ze zkušenosti s vlastním koněm. :-)

Roman Gronský

Vloženo 15.5.2006 - 21:05
čus, podle mých zkušeností zaléčení akutní fáze trvá cca deset dní, takže pokud provádíte konzervativní léčbu tak žádnej důvod k zakrývání oka není - dokavad je zornice rozkapaná, tak chodí ven jenom brzo ráno, večer a přes noc, přes den je ve stáji....

simona Pivoňková

Vloženo 15.5.2006 - 21:17
zajeď si k Hauzrovi, ten by měl mít vybavení i pro dostihové koně... jinak nejmenovaná firma v Komořanech má síťovaný kryt na koňskou hlavu s vyboulenýma očima... už se to tu jednou řešilo :-)

Kristýna Luxová

Vloženo 16.5.2006 - 0:05
Hauzr.....a "nejmenovaná firma v Komořanech", no...Nějak nechápu.Jinak, jestli sháníš brýle pro koně s měsíční slepotou, písni mi na mail. Možná je ještě kamarádka má a chce je prodat.

Markéta Vernerová

Vloženo 16.5.2006 - 0:08
To je dobrý nápad - závodí v tom klusácia u Hauzra v Chuchli to budou mít určitě. ( Pravda kůň v tom vypadá jako masařka).Blinkersy bych nedoporučovala - teď se dělají většinou elastické a to by bylo přímo na oku.

simona Pivoňková

Vloženo 16.5.2006 - 12:42
Copak nechápeš Krikri :-)))) ? Možná jsem za to měla napsat hooooodně smajlíků, abys pochopila, protože "žlutí" již vědí :-)

Kristýna Luxová

Vloženo 16.5.2006 - 12:47
:-)))))))))

simona Pivoňková

Vloženo 16.5.2006 - 15:32
je to zánět a jako takový si zaslouží být chráněn před vlivy, které by dráždily, tedy i před sluníčkem....

Helena Smutná

Vloženo 17.5.2006 - 0:05
To není tak jednoduchý, Simčo. Já jsem přes oči vyhlášený plašan, ale když měla moje kobyla dráplé oko a atropin (byl z toho drápance tuším vznikající rohovkový vřed, už se nepamatuju přesně - jen ten atropin, protože ten znamená potřebu tmy), chodila jsem s ní taky nad ránem nebo večer a šlo to, když si člověk vymyslel trasu s nízkým sluncem na zdravé straně hlavy. Měla ještě vozácké klapky (maska co mám jí byla malá). Bylo to v pohodě a vyléčila se dobře a rychle. Potíž je v tom, že krom toho oka tomu koni většinou nic jiného není; můžeš sebrat jádra kolik chceš (všechno třeba), dávat koni seno jen tak na futro, a stejně bude bujnej až běda, protože po té první fázi ho prostě nic nebolí, neví, že by měl být klidnej, nevylítá se s ostatníma na pastvině přes den a v noci je to o strach, když máš pastvinu velkou a nevidíš přes ni, kdo tam třeba jede s náklaďákem... Takže v téhle době to znamená pod sedlo na delší procházky, ráno za svítání nebo večer tak v osm... a oko chránit. Zas ale nemůžeš to oko zakrýt úplně, protože kůň není navyklý; snaží se vidět a potřebuje vidět aspoň trochu. Ono to prostě není černobílý, je třeba vycházet z roční doby a všeho možnýho k tomu; nejde vyndat a léčit oko a koně nechat zvlášť :-))

simona Pivoňková

Vloženo 17.5.2006 - 8:26
HeloS hele víš co, když to jde u šlachy, svalů, šlachového pouzdra a tak, tak proč by to nešlo u oko ???? :-) prostě si poléčíš kousek koně a je to. Ne vážně, jasně, že vždy je třeba řešit individuýlně, ale já co mám koně nonstop venku, tak jsem si jistá, že slepej nebo vidící a jádrem nebo bez jádra nelítaj jak prdlý, jsou naprosto v pohodě a naštěstí silnice je od výběhů tak daleko, že jediné neční světlo je měsíček a hvězdičky a sem tam nějakej šrot na orbitu :-)))) Těm, co mají koně v boxu, výběh u silnice a a podobně to v tu chvíli komplikuje léčbu. Ale zase jim třeba staví bus před stájí a mají tam super spojení. Všechno má své. Myslím, že ty síťovaný masky proti hmyzu na nemocném oku ještě přistíněné nějakým černým šifonkem by měly být dobré :-)