Kateřina Strádalová
Vloženo 2.9.2013 - 7:39
Prosím o váš názor viz. foto. Valach 3 roky do sportu (parkur). Foto koně na lonži bez jedce. Děkuji moc
Jitka Nováková
Vloženo 2.9.2013 - 9:45
Ptáš se jestli jsou měkké? podle mě ano, viz fotka v klusu. Dlouhé a měkké, i přední i zadní.
Ale zas soudit podle jedné fotky je dost ošemetné, bylo by dobré vidět i foto v zootechnickém postoji na tvrdém povrchu.
Pokud se ptáš jestli to je problém - nevím. Rozhodně to není ideální, přesto ale znám několik koní co mají delší a měkkčí spěnky a normálně fungují ( z místních třeba kobyla Lady od mišmoňky). Vanda Bělinová má takovou menší zrzavou kobylu, jezdí s ní drezury na stupni S a ta má dlouhé spěnky všechny čtyři.
Na druhou stranu při skákání je zrovna tahle oblast hodně namáhaná (odrazy, dopady). takže pokud uvažuješ o koupi koně do parkurů a tohle je kandidát - ještě bych to asi promyslela...
Jana Stixová
Vloženo 2.9.2013 - 11:50
Říká se že koně s delšíma spěnkama mají takový pružnější elastičtější pohyb, tak možná pokud to není vyloženě problém je to možná v drezuře trochu plus.
Jak píše vrtule, spíš než v pohybu je podstatnější vidět jak to vypadá a co to dělá v klidu, v zootechnickém postoji na tvrdém.
K nám se kdysi s Albertovským stádem tříletků na obsedání dostali dva, kteří měli spěnky měkké. Jeden vet tvrdil že to může být dědičná dispozice (v případě původů zrovna těchto dvou koní ale nemyslím, ostatní potomstvo je korektní), druhý že jde o výživový problém (což dle těch kostitřasů co přivezli možná odpovídá spíš) - je to dycky otázka i původová, myslím že u rodičů k tomu můžou být genetické předpoklady, určitě bych si je jako potenciální kupující proklepla + ostatní potomstvo...
Nám tehdy vet toho jednoho extréma ani nedoporučil obsedat, že by si rozmlátil pod váhou jezdce spěnkové klouby. Daroval se nakonec někam na dětský ranč, kde ho asi po roce obsedli pomocí pytle a vozil malé děti.
Ten druhý nebyl takový extrém ale nebyla doporučena zátěž, skákat zatím vůbec - spíš hlavně terény pod lehčím jezdcem na pevném podkladu, že prý ta spěnka může ještě zpevnit. Tehdá sem ho na couračky nafasovala já. Po roce se prodával, koupili ho do sportovní stáje. Začali s ním přípravu, jako 5 letý vyjel na první parkurové závody a pak sportoval vlastně pernaměntně až do stupně S. Když jsem se po letech spojila se současnou jezdkyní a vyprávěla jí jak to teda od mládí měl, říkala že nevědět to o těch spěnkách, nevěřila by, že tak jak ho znají teď není vůbec nic poznat a kůň ohledně toho nikdy problém neměl...
Vzhledem k věku zvířete bych určitě proklepla původově, poradila se s vetem co o tom soudí on a jestli je to v mezích slušnosti, tak pro jistotu ale zatěžovat pomaleji, hlídat povrch a přizpůsobit styl práce....
Kateřina Strádalová
Vloženo 3.9.2013 - 11:46
Děkuji za odpovědi. Je to těžké rozhodování, je to u koníka jediné mínus, ale pokud ho chceme na parkůr, tak asi podstatné. Ano má opravdu moc pěkné, elastické chody, navíc je na svůj věk moc dobře vyvážený, chtít ho na drezuru, tak asi není co řešit.
Nella Gottweisová
Vloženo 3.9.2013 - 12:28
Osobně bych ti poradila, ať si vezmeš zkušeného (pokud možno vlastního) veta (samozřejmě specialistu na koně) a ať ti to posoudí on/ona.
Ať už se jedná o koníka, kterého chceš koupit nebo o nějakého mlaďocha, kterého máš, tak bych to vyřešila takto - investice se ti rozhodně vyplatí.
Ptát se takto po netu, prakticky cizích lidí, mi připadá poněkud k ničemu. Nemyslím to nijak ve zlém, ale rozhodnout se na základě rad lidí, které neznáš, neznáš jejich zkušenosti a chtít po těch lidech, aby to posoudili podle ne zcela kvalitních a korektních fotek, postrádá jaksi význam. Alespoň pro mne.
Jana Hlaváčová
Vloženo 3.9.2013 - 12:51
Podle mě se z těchto fotek nedá zjistit nic. Nezdá se mi, že by měl koník nějak měkké spěnky. Ono co by se dalo taky v pohybu čekat, všechno musí pracovat, zachytit náraz, tlumit a kdyby to zvíře mělo furt spěnky stejně, tak by ten efekt v utlumení dorazu nebyl.
Ta
Kateřina Strádalová
Vloženo 3.9.2013 - 12:52
Nechci se rozhodovat pouze podle odpovědí na netu, i když si myslím, což jsem tak stihla vypozorovat, že zde přispívá spousta lidí co koním opravdu rozumí, ale samozřejmě podle fotky se to nedá jistě říct. Teď se rozhoduji, jestli tam toho veta vůbec tahat, je to bohužel dost daleko.
Nella Gottweisová
Vloženo 3.9.2013 - 13:04
Proto jsem psala, že to nemyslím nijak ve zlém. Nic to ovšem nemění na tom, že ty lidi osobně neznáš, ani jejich zkušenosti, že ty fotky nejsou dobré a už vůbec na to, aby z nich někdo něco korektně posoudil, ani na tom, že každý bude mít/má na věc jiný názor (pro někoho to podle těch fotek můžou být měkké spěnky, pro jiného ne).
Pokud máš o koníka opravdu zájem (líbí se ti, vyhovuje ti, atd.), tak by ti mělo stát za to, abys tam toho veta poslala. A popravdě, stejně by sis měla nechat každého koně před koupí komplet (včetně RTG) vyšetřit vlastním vetem. Jestli to takto nevidíš, tak to možná není TEN pravý kůň ... .
veronika sixtova
Vloženo 3.9.2013 - 13:54
Reakce na 1517881: z těhle dvou fotek bych si netroufla říct vůbec nic. Dokázala bych nafotit obdobné i u mých koní s korektním postojem a úhlením končetin :-)
Jitka Nováková
Vloženo 3.9.2013 - 14:21
tak já dost možná maluju čerta na zeď rovnou, protože moje kobyla dlouhé, měkké a už i dost prošláplé spěnky má. A upřímně, kdybych si někdy pořizovala mladého koně do sportu, tak zrovna tohle bych si hlídala hodně hodně moc. Rozhodně souhlas s Accail, že nejlepší řešení je důkladné vyšetření vetem, což by beztak mělo být při koupi samozřejmostí. Ušetříš si spoustu potenciálních problémů a starostí do budoucna.
Jana Stixová
Vloženo 3.9.2013 - 15:44
Navíc dneska při technice která je k dispozici nevidím důvod proč veta hned někam štvát - tak si koně natočte v klidu v zootechnickém postoji na pevném rovném podkladu a pak v pohybu na různých površích a nejprve s vetem pouze konzultujte jestli to v takovém stavu může být problém nebo ne. Problematiky znalý doktor si myslím takovou věc aspoň základně z dobrého videa posoudit může už z postoje a celkového exteriéru koně.
Pokud řekne, že ano a že by to chtělo přímo jeho osobní intervenci aby si na to i šáhnul nebo tak, tak je pak otázka k zamyšlení jestli ho tam vůbec honit nebo se poohlédnout zrovna jinde.
Tím ale stále není vyřešeno to, že pokud chci koně do sportu a ne na čučení na zahrádku nebo jako společníka, kde mi třeba bude jedno v jakém stavu bude a jezdit na tom stejně nebudu, tak primární veterinární vyšetření by mělo být základem. A není nutné honit přes půl republiky svého, ale zkusit se s nějakým nezávislým domluvit v těch místech.
Že si na rekreaci lidi imrvére kupujou koně bez odborné nebo veterinární konzultace a pak spláčou nad výdělkem, to mě vcelku ani nepřekvapuje, ale že se toho stále děje i u nákupu sportovních koní.... V době kdy se dávno ví, že kolikrát ani většina neobsednutých 3 letků ztažených z pastvin není zdravotně úplně korektních (viz nějaké Machovy pokusy)....nad tím mi věru zůstává rozum stát.
Úplně nejzákladnější veterinární vyšetření i s nějakými RTG se dá dneska sehnat do pětky. Kolik si myslíte že vás bude stát až si koně s velkou pompou přivezete domů a za čtvrt roku zjistíte že je sportovně dočista na houby protože se u něj projeví nějaký moribundus a že už ho třeba neudáte ani za polovinu původní ceny......a to se děje dnes a denně už kolik let....a stejně se lidi nepoučí a škudlí, škudlí dál....
Jana Matoušová
Vloženo 4.9.2013 - 8:05
V dnešní době není problém si na internetu najít několik slušných veterinářů z každého kraje a domluvit si s ním předkupní prohlídku. Já jsem takto také postupovala při koupi koně. Než vláčet svého veta přes půlku republiky,… Pokud člověk má i přesto pochybnosti a nedůvěřuje vyšetření cizím veterinářem, pak je možnost prohlídky po koupi u sebe ve stáji. Přeci je tu ještě nějaká „záruční doma“. Ale již se to prodražuje o transport koně v případě, že se něco objeví. I „drahá“ předkupní vet. prohlídka, jsou do budoucna ušetřené peníze a je jedno jak dopadne. Vždy peníze ušetří.
Jana Sonstigová
Vloženo 4.9.2013 - 10:11
Z toho nejde poznat nic. Není to na rovném, není to na pevném, nejsou tu odborníci. Pokud máš o koně zájem a pokud kůň ve všech ostatních ohledech splňuje to, co se od něho žádá (exteriér, výška, pohyb, styl, potenciál, jezditelnost), je potřeba zainvestovat do předkupní prohlídky. Koně občas kupujeme a aktuální cena kolem 6.000,-- za celkové vyšetření včetně ohybovek a všech potřebných rentgenů (u 3letého koně nemá smysl dělat úplně všechny snímky) je cena, kterou se určitě vyplatí investovat. Jelikož je to částka, která nepokryje ani celkové měsíční náklady na držení sportovního koně, těžko si lze představit, že si prohlídku potenciálního sportovního koně kupující nenechá udělat. Někdy se lze i dohodnout s prodávajícím, třeba bude ochoten se na nákladech podílet, přece jen i kdybys koně nevzala, kůň je vyšetřen a snímky si může ponechat.
Kateřina Strádalová
Vloženo 6.9.2013 - 9:35
S koníkem už je to vyřešené, děkuji všem:-)
Lucie Dvořáková
Vloženo 9.9.2013 - 8:39
Reakce na 1518459: Můžu vědět, jak to dopadlo?
Kateřina Strádalová
Vloženo 9.9.2013 - 8:52
Reakce na 1518732: Spěnky jsme zkonzultovali s naší vetkou a rozhodli jsme se, že valáška vezmeme. Už bylo s prodávajícími domluvené, že si pro něj o víkendu přijedeme. No ale pak nám zavolali, že tam je zájemce, který za něj nabízí víc než my, tak jestli dáme také víc. Bohužel ústní dohoda asi nic neznamená, takže jsme ho nakonec nevzali a manžel je z toho tak otrávený, že letos už asi ani nic shánět nebudeme.
Michaela Pavlíková
Vloženo 9.9.2013 - 10:47
Reakce na 1518733:
Tak to je masaker, takéto jednanie...
Berte to tak, že to tak malo byť a Vám je súdený nejaký lepší koník.
Držím palce pri ďalšom hľadaní.