Iva Baďurová
Vloženo 22.2.2012 - 12:47
Zdravím všechny, snažila jsem se projet staré diskuze, ale nikde jsem nenašla nic, co by odpovídalo mé situaci.
Chtěla bych na jaře zpevnit povrch před stájemi a udělat zpevněné cesty do výběhů. Nabízejí se jako výborné řešené plastové (gumové) rohože, ale ráda bych znala váš názor na lomový prach. Pomůže při zpevnění plochy? Je to vážně prach, takže když ztvrdne, tak je relativně hladký jako beton nebo má hrubší povrch? Je možné tím zpevnit i kousek cesty ze svahu nebo v tomto případě by to bylo spíše kontraproduktivní a hodně by to klouzalo?
Použití lomového prachu by mě vyšlo snad levněji než kupovat rohože a platit cestu, jen s tím vůbec nemám zkušennosti.
Předem děkuji za odpovědi, popř. i další návrhy ...
Přeji hezký den
ludmila slavíková
Vloženo 22.2.2012 - 12:50
Reakce na 1437657:
Neumím si moc přesně představit, co je lomový prach, podlě mě to bude normální kamenná prosívka, akorát jemnější frakce. Nešla bych do toho... v období sraček vám to udělá "kejdu", která nebude držet tvar, pokud pod tím nebudete mít udělanou opravdu kvalitní a neodfušovanou drenáž...v období sucha to bude prášit.
Iva Baďurová
Vloženo 22.2.2012 - 13:11
Já žiju v představě, že jakmile zmokne, zvrdne a je z něho kompaktní povrch. Jak jsem ale psala, nemám s tím vůbec žádné zkušennosti a možná je to upně jinak.
veronika sixtova
Vloženo 22.2.2012 - 13:34
Reakce na 1437662: jsou z toho nechutné sračky, navíc to má snahu ujíždět s vodou (zaváželi jsme s tím cestu a míchali to do pískového kolbiště).
Když to je suché, práší to docela hodně.
ludmila slavíková
Vloženo 22.2.2012 - 13:36
Reakce na 1437662:
jediné co vodou ztvrdne a udělá kompaktní povrch je cement :D
Eva Knollová
Vloženo 22.2.2012 - 13:56
Reakce na 1437662: a nemluvíš náhodou o vápencové drti? Jako odpad popř. zásypový písek frakce 0/5? Ve výběhu to mám, opravdu se to hodně uhutní a udělá to poměrně kompaktní povrch.
Na svahu to nefunguje, na rovině naopak výborně - v deštích a vlhku se to sice rozbředne ale do max. hloubky cca 3cm (spíš míň a hlavně v místech kde stojí kaluže), za sucha se to dá zametat a nevymetá se (nijak drasticky). S prášením nevím, nikdy mi to nepřišlo, ale nemáme to ve velké ploše - jenom v malém "obětním" výběhu - plocha tak cca 100m2.
Po letošní zimě jsem právě došla k prozatímnímu řešení zpevnění nezbytného okolí - na rovinu tuhle drť, na svahy a krmiště (kde koně rozsypou seno) rohože tosiplast. Když se ta drť pravidelně uklízí - já opravdu i normálně zametám, nebo aspoň pravidelně shrabuju lopatou, tak se nedělá marast a narozdíl od štěrku se to dá poměrně v pohodě uklízet.
ludmila slavíková
Vloženo 22.2.2012 - 14:06
Jinak my teda zpevněné koridory do výběhu máme dělané klasicky, tak jak se dělají jízdárny - odbagrováno cca 30 cm, na tom vrstva hrubého štěrku, vstva jemnějšího štěrku, štěrková prosívka a na tom písek. Někde ale soudruzi udělali chybu, protože prosívka s pískem se nám místy smíchala a místy vylejzají i kamínky, což mě teda drásá, zatím poctivě vysbírávám každý kamínek na kterém ulpí moje paranoidní oko, zahrabávám hrabičkama a nadávám u toho jako dlaždič :-(
Jaroslav Koreň
Vloženo 22.2.2012 - 14:22
lavera: ... Někde ale soudruzi udělali chybu ... zatím poctivě vysbírávám každý kamínek na kterém ulpí moje paranoidní oko :-( ...
Na vrstvu štrku sa mala rozprestrieť geotextília (prepúšťa vodu do podkladu, ale nepustí štrk hore). Ale geotextíliu zakryť takou hrúbkou piesku, ktorú kopytá neodhrabnú ani pri sliding stope.
Iva Baďurová
Vloženo 22.2.2012 - 14:25
Reakce na 1437667: Ano, to bude ono. Nějak jsem to nejspíš popletla. Mohu se zeptat, kde a za kolik jste to sehnala? Mám v okolí dvě vápenky, takže se poptám tam. Jen by mě zajímala přibližná cena. Děkuji.
jari
Vloženo 22.2.2012 - 14:43
Lomový prach, nebo hrubší prosejvka (krajově také šotolina) je k mání všude kde se těží kamen (nikoli vápenec ale žuly a živce). Lomový prach nebo šotolina je výhodná jako lože pro dlažby a použitím geotextilie jako podložky (tak aby nekoukala, zpravidla se seškrabuje drn - tzv skrývka) zajistíte, že neproroste travou. Porotost travou není však na překážku, plocha zůstává pevná a nebahní. Z hlediska cest a povrchů jízdáren je výhodnější hrubší forma lomového odpadu - prosívka. Pro kruhové jízdárny a venkovní jízdárny je prosívka smísená s gumovou drtí ne textilní drtí zdaleka nejvýhodnější. Jemný prach totiž ulpívá ve spěnkách.
Cesty a okolí napajedel je vhodné nejprve podsypat makadamem (kvůli odvodu vody). Geotextilie není nutná a je drahá, navíc se na zatížených cestách protrhá. V případě cest ze svahu je dobře udělat zábranu kvůli odplavení, postačí kmen stromu s úrovní povrchu cesty a po vrstevnici. Kmen zajistíte dvěma či čtyřmi kůly, které nebudou čnět nad úroveň cesty, potažmo kmene (postačí starý trám, nebo klacek o průměru alespoň 10cm.) Prkno není vhodné, štípe se a může se převrátit - zranění.
Pokut jde o makadam je to lepší, ale ne nezbytné. Voda si cestu najde.
jari
Vloženo 22.2.2012 - 15:04
K produktům z lomového kamene. Haldy, kde se tento materiál skladuje mohou být kontaminovány flórou nacházející útočiště v sutích a písčitých půdách. Z nich jeden druh a sice pryskyřník, je na pastvinách nevítaným hostem. Vyskytne-li se je třeba ho vyrejpnout.
Eva Knollová
Vloženo 22.2.2012 - 16:30
Reakce na 1437673: brali jsme to odtud (Berounsko) - http://www.dopravachalupecky.cz/materialy.htm ale ani za živý svět si nevzpomenu jestli to byl ten zásypový písek (úplně dole za 60 Kč/t) nebo štěrkodrť 0/5 (145 Kč/t). Spíš bych se klonila k tomu zásypovému písku, tady se to hodně používá třeba na zasypávání výkopu kanalizace a tak.
Jinak nevýhodu to má - když je to mokré, má sklony se to lepit na boty a tahat do domu, ale jinak jsem s tím víc než spokojená. I v mrazech se z toho dobře sbíraly zmrzlé bobky - pěkně se uvolnily, v podstatě jsem většinou shrnovala jednotlivé koblížky.
Jana Mičolová
Vloženo 22.2.2012 - 19:16
My jsme z kraje, kde se právě používá název šotolina a za mě, můžu říct ano. Máme šotolinou zpevněný pás kam dáváme seno a vysypaný plac před přístřešky. Jednu část máme vybagrovanou, do toho makadam a na tom šotolina. Další část je čistě na hlíně. Chce to jediné, a to nepustit do toho koně než šotolina řádně proprší, jinak se smíchá s bahnem. Pokud se nechá usadit a propršet vznikne z toho něco podobného betonu, ale pružnější a dobře udržovatelné.
ludmila slavíková
Vloženo 22.2.2012 - 19:41
Šotolina bude něco trošku jiného než lomový prach... pokud si myslím (jako že si myslím), že vím co to je lomový prach, tak to "hrubostí zrna" připomíná cement (při jakémkoli delším období sucha práší jako sviňa, v případě kontaktu s vodou se z toho dělá sračkoidní kaše), zatímco šotolina je v podstatě jemnější kamennej písek, ale oproti lomovému prachu pořád o dost hrubší.
Jana Mičolová
Vloženo 22.2.2012 - 19:55
U nás je šotolina něco jako velmi jemný makadam, šedé malé kamínky. Zkusila jsem to hledat na fotce, snad to bude trošku poznat, co to vlastně je :)
ludmila slavíková
Vloženo 22.2.2012 - 19:59
Reakce na 1437718:
:-) no, to je ještě hrubý :-)
myslím že ten lomový prach bude hrubostí hodně podobný jak bývá antuka na tenisových hřištích http://mm.denik.cz/1/c1/2714pd3x_berdych_boty_b_denik_clanek_solo.jpg
Jana Mičolová
Vloženo 22.2.2012 - 20:05
Reakce na 1437723:
v tom případě nikdy, už naše šotolina je na hraně :)
fran
Vloženo 22.2.2012 - 20:23
My máme věc, které se říká lomový (kamenný) prach, v kruhovce. Je to šedý jakoby velmi hrubý písek, zrnka jsou ostrá, když se nalepí na lano, tak dovedou pořezat prsty. Špiní. Jinak, po slehnutí je to docela příjemný pružný povrch. V létě nepráší, za deště hodně vody pojme, takže se na tom dá dělat a hlavně neklouže. Problém nastává v zimě, kdy nerozbitně zmrzne. Na zpevnění cest by se dal použít, ale muselo by se to udělat pořádně. Víc vrstev štěrku různé hrubosti a utužit žábou. Pak to vytvoří docela dobrý povrch.
Jana Tenopírová
Vloženo 23.2.2012 - 9:16
Já tímto lomovým prachem zpevňovala nejzatěžovanější cestu do výběhů v listopadu a musím říct že nebyl jediný problém a i teď po všemožném počasí je cesta super. Jen po sednutí povrchu je potřeba prpadlejší místa dosypat, k tomu máme vedle rezerví fůru. Prach jsme vysypali přímo na bahno a louže, ale nechali tak 10 cm výš nad terénem, cesta je krásně pevná v zatím každém počasí. Foto je hned po provedení, můžu vyfotit i teď po 3 měsících. Jana
Jana Tenopírová
Vloženo 23.2.2012 - 9:21
Větší fotku ještě, tato byla malá a neumím jí smazat, asi to nejde.
Jana Tenopírová
Vloženo 23.2.2012 - 9:21
Větší fotku ještě, tato byla malá a neumím jí smazat, asi to nejde. Jinak tento prach mám i přimýchaný do písku v kruhovce, protože byl povrch moc měkký a taky funguje dobře, zároveň drží geotextilii na místě a brání prošlapání.
ludmila slavíková
Vloženo 23.2.2012 - 11:05
My to máme takhle - vlevo koridor pro období sucha, vpravo ten pískovo-prosívkový koridor pro období "sračky" :-) Na té drenáži se něco podělalo, protože když prší, normálně na tom stojí voda. Ale zase se nedělá bahno, prošlap tak max. to co vidíte na fotce.
Bordelu si nevšímejte, vpravo mi upadlo seno :D
Iva Baďurová
Vloženo 23.2.2012 - 11:56
Reakce na 1437810:
Vypadá to skvěle. Máš to dané pouze na rovině nebo někde i třeba trošku z kopce? Když je to suché, prošlápne se to nebo je to vážně něco jako beton? Pořád totiž nevím, jaká je rozdíl mezi lomových prachem a vápencovou drtí.
Jana Tenopírová
Vloženo 23.2.2012 - 12:20
Máme cesty jen po rovině a rozbazněnou jsme měli jen tuhle přímo ze stáje, takže víc jsem toho zatím nědělala, jinak ale co jsme trošku zvrhnuli kolem přístřešku, tak se zašlapalo. Toto je lomový prach, lom máme přímo ve vsi. Na tý rovině si na to vůbec nemůžu stěžovat, mírný kopeček by to asi taky zvládlo, ale větší už nevím, to bych se bála, leda vyzkoušet.
Petra Výletová
Vloženo 23.2.2012 - 13:40
Taky letos plánuji udělat novou cestu, bohužel to mám dost z kopce, takže přemýšlím, jak na to. Bude sloužit koním i autům ( vede do stodoly - zásobování senem, slámou). V takovém případě asi ten lomový prach nemá smysl ? Hlavně se bojím, že když zaprší, tak mi sjede do stodoly. Takže odhrabu asi 30 cm hlíny, navezu hrubší štěrk a pak jemný. Nebo co bude pro koně nahoru lepší ? Hrubší navrch ?Aby se koním nezapíchaval do kopyt. Máme lom na živec a kousek dál na žulu, takže poměrně dost tvrdý kámen. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda máte někdo zkušenost s rašelinou, třeba na jízdárně. Myslím si, že to musí být krásně pružný materiál.
jari
Vloženo 23.2.2012 - 14:33
Reakce na 1437853: Ano hrubší pak jemný. Součástí mohou být i proti splavové zábrany nebo odvodnění. Vhodné bude povrch cesty zhutnit - vibračním zhutňovačem nebo válcem. http://www.kohut.cz/vibracni-desky-ammann , lze zapůjčit v půjčovně nářadí pro stavby.
Odvodnění může být navíc i podél cesty (škarpa) musí však být osazeno na stejné úrovni jako zhutněný povrch cesty. a navazovat na příčné odvodňovací kanálky. Záleží jak moc vody předpokládáš že poteče - podle toho četnost odvodnění. Pod cestou pod hrubým základem lze vést i další odvodňovací prvky, případně drenovat v úrovni základu - to však nezamezí spalvování, ale loužím ano. Záleží na podloží a jeho schopnosti absorbce vody. Na jílu s velkým předpokladem malého vsakování lze uplatnit i toto dodrenování. Jinak se to zpravidla vsákne:-) Pokud je cesta pod svahem může být i vsakovací jímka zaplněná makadamem a do ní přivedené tyto svody vody, ať odpadní nebo dešťové i jiné povrchové vody a podobně.
jari
Vloženo 23.2.2012 - 14:51
..dodávám že v případě nutnosti dodrenování tzv. trativodem (perforovanou trubkou) je nutné zabránit zanesení částečkami písku. Zamezit tomu lze tak, že že budou umístněny na dno pod makadam a makadam na makadam dáš geotextilii na to pak ten zbytek a zhutníš. Tedy cena se může i dramaticky navyšovat do nekonečna. V podstatě stačí na vychozenou cestu navezt ten jemnější štěrk a zhutnit. Cestu pak udržovat provozem a občasným zasypáním vyšlapaných děr a louží. V případě uplatnění zjednodušeného postupu, použij lopatu kolečko,lopatu kolečko, lopatu kolečko a lopatu na zaplácání materiálu:-)) Nebo stluč dvě tři fošny a vyflákni se na to......
jari
Vloženo 23.2.2012 - 15:30
K rašelině. V cestách a na površích ploch jízdáren s ní zkušenost nemám. Spíše s dřevo odpadem, jako je štěpka a kůry atp.Štěpka je výborná i na stlaní. Na cestách se zdá být dobrý, co na jízdárně opravdu netušim. Ale vzhledem k tomu že dřevo tleje se do uzavřených prostor, nebo na venkovní jízdárny(?) moc nehodí.
Adéla Otte
Vloženo 23.2.2012 - 16:03
My jsme si na podzim zpevnili padoky prosívkou. Není to úplně prach, ale zase to není úplně štěrk. A zatím je to celou zimu úplně úžasně perfektní. Na podzim nebylo bahno, v holomrazech nebyl tankodrom, a teď, když u nás roztál sníh, jsme zase bez bahna. Koně nejsou pořád jako prasata a já můžu pohodlně kydat :-).
Vloni jsme tam měli jen hílnu, a bylo to bylo příšerné. Nejprve se to rozbahnilo, pak to zmrzlo... Koním se tam snad celou zimu nechodilo pohodlně, uklízet se to pořádně nedalo.
Teď si to moc pochvaluju. Koně v padocích bývají celou noc. Když není bahno, otevřu jim do hliněného výběhu, když je bahno, jsou zavření jen v padocích. Jinak přes den jsou na pastvině.
Jestli to práší, nevím, ale myslím, že ne, je to hrubší než písek. Od jara do podzimu máme koně stejně nonstop na pastvině, tak je mi to asi jedno, i kdyby to prášilo. V zimě to slouží skvěle.
Gumové rohože by možná byly lepší, ale vyskládat jimi celé padoky, to bych se zdaleka nedoplatila. Prosívka nás vyšla na cca 1500 i s dopravou, vrstva je asi 15-20cm. Ani jsme to neudusávali, ale vyšlo počasí a pěkně to propršelo a slehlo.
Jinak padoky jsou mírně z kopce, sice hodně mírně, ale voda částečně steče. Pod prosívkou byla dobře udusaná hlína.
První foto je vloni. To bylo nejhorší, jinde už to vyschlo, ale v padocích se ještě dlouho drželo bláto, když tam koně pořád šlapali.
Druhé foto prosívka asi měsíc po dovezení, to už tam byli koně, ale ještě bylo celkem sucho.
Třetí foto prosívka po několikadenních deštích. Víc rozbahněné to zatím ještě nebylo. Výběh vzadu je rovný, protože tam koně nesměli, byl úplně podáčený.
Jana Tenopírová
Vloženo 24.2.2012 - 9:10
Tak jsem včera vyfotila aktuální stav, na první fotce je vidět louže a bahno v místech kde štěrk není. Jinak v těch nějhorších místech prý dali dospodu hrubší štěrk a na to teprve tento jemný. Tedy suchou čistou nohou až na výběh, tam je to ale pak horší :-)