lehký sed

Jana Štěpánová

Vloženo 25.5.2012 - 19:49
Výtáhnu staré téma. Jsem úplný začátečník, loni jsem na koňském táboře odjezdila 15 hodin převážně v kroku s tím, že nás bylo na jízdárně 10. To mi bylo tak akorát k tomu, abych si zvykla, že se TO podemnou hýbe. Od března chodím jednou týdně jezdit do stáje, kde mám individuální hodiny. Tam sem odjezdila zatím 10 hodin z toho 9 na lonži, takže s ježděním opravdu začínám. Učím se lehký klus, ale jako nic moc. Během jedné a té samé hodiny sem schopná koni na zádech neuvěřitelně drncat a pak mít i chvilky, kdy cítím, že je to fakt ono. Poslední hodinu sem byla vypuštěna na jízdárně na volno a klusali jsme a klusali. Od pasu nebo od kolen nahoru prý dobrý, koni necukám otěžema v tlamě, ruce se mi daří držet dole a nezvedat je ani se za ně nedržím, dokonce jsme s koníkem zvládli i změnit směr a malý kruh. Ale pořád se mi stane, že při změně tempa mě to rozhodí. Ale co je hlavní věc. Od kolen dolů to je katastrofa. Kolena mi občas vylítnou nahoru, i když už ne tolik jako na začátku, kdy jsem fakt přepadávala koni na krk, holeně mi lítaj dopředu, i když to se už taky podstatně zlepšilo, patu udržím tak nějak prošlápnutou akorát na pravé noze, ta levá je stěží vodorovně. A nemám holeň, po tom, co mi to slečna řekla, tak jsem se na to soustředila při vykrokování na konci hodiny a fakt, ať se snažím sebevíc, tak prostě levou holeň skoro nepřiložim a když, tak mi stuhne zbytek sedu. Pravá noha je na tom líp, když prošlápnu patu, tak se mi holeň tak nějak sam přiloží, ale ta levá... A pak když mám s tímhle pobízet a ještě vysedat a k tomu mi úlítávaj nohy dopředu... Jsem antitalent a nebo to mají podobně na začátku všichni? Ještě mě napadla jedna věc, měla jsem zlomenou pravou nohu (pád z koně na táboře) a vlastně 7 měsíců jsem používala převážně jenom levou nohu, takže levá noha je mnohem víc vypracovaná než pravá, která je mnohem uvolněnější, tak jestli to třeba není tím, že mám vazy v levém koleni míň povolené, a proto nemůžu holeň přiložit? Jsou nějaké cviky, jak bych si mohla vazy vytahat v tom správném směru i doma?

Štěpánka Bartoňová

Vloženo 26.5.2012 - 15:19
Reakce na 1449475: Ahoj, z toho si vůbec nic nedělej, já jezdím asi 7 let a podobné problémy mám pořád :D Dej tomu čas, některé svaly a šlachy se prostě musí správně natáhnout, posílit a přizpůsobit. Když jsem začínala jezdit, tak už jsem nějakou dobu jezdila ve skupince i do terénu a při změně tempa nebo členitějším terénu to se mnou v sedle pořád dost házelov- sed, nohy... i když jsem jinak měla pocit, že už je to celkem v pohodě. Když jezdíš pod trenérkou, měla by Tě navádět správně a zlepšení časem přijde samo. Držím palce. :)

fran

Vloženo 26.5.2012 - 18:10
Pokud mohu poradit, pokus se nejprve naučit se pořádně sedět v plném sedu ve všech chodech a pak se teprve pokoušej o sed lehký. Pokud se to naučíš naopak, s trochou nadsázky už nikdy nebudeš sedět pořádně a při každém rychlejším pohybu koně budeš mít tendence se zvedat, nikoliv sedět. To není z mé hlavy, i když jsem si dlouho myslela, že ano. Byla jsem poměrně zklamaná, když jsem podobnou myšlenku našla v učebnici pro samouky MUDr. Hollého, protože jsem původně myslela, že jsem objevila Ameriku :-)). Při nácviku lehkého sedu by měl, dle mého, rozhodně pobízet instruktor, nikoliv žák. Stejně tak nepatří zpočátku do ruky žáka otěže.