Krmení

Margita Křivská

Vloženo 24.7.2005 - 15:56
Ahoj,zajímá mě kdo čím krmíte v jaké zátěži a jak jste spokojeni. Je to taková malá anketka. Tak například já si míchám krmivo doma z vlasního jádra-oves,ječmen +kupuju otruby,vitamíny,melasu,lněný semínko a tak. Momentálně mám jednu březí,jednu kojící. Spokojený vypadaj všichni-celodenní pastva.

Margita Machová

Vloženo 26.7.2005 - 18:48
Kobyly s hříbatama dostávaj fitmin,ostatní trochu jádra.Děláme jen trochu rekreaci a dobrý.

thesun

Vloženo 26.7.2005 - 21:29
Ječný šrot + otruby - spařené + 3x do roka dvou měsíční kůra na klouby a šlachy Alavis MSM, objemová seno (hodně :-)) a v létě tráva se senem.. Koník je už v důchodu, takže má velmi lehkou zátěž (spíš žádnou), když pracoval tak jsme dávali Nutrihorse Standart (+ výživu na klouby a šlachy, a biotin od stejné firmy)

Kristýna Kovandová

Vloženo 26.7.2005 - 22:16
ahoj, ja mám 8 letou kobylu ČT, letos začínáme parkurovou sezonu takže zatež tak středni a papa oves, granule energy's standart, spařené otruby, vitamíny gelapony, pečivo, mrkev a nekdy i jablka, slunečnicový olej s česnekem,při přelínání lněné semínko a samozřejmě seno.

Pavlína Vlčková

Vloženo 27.7.2005 - 13:11
ahoj,koupila jsem tříletýho hřebce,takže energie za dva.dávám jen hrst ovsa,litr mačkaného ječmene,mrkev,jablka,vitamíny od hoveleru,pšeničné otruby,granulky od energys a slunečnicoví olej,třikrát denně(otruby, olej a vitamíny večer,taková směska lehce navlhčená)

simona Pivoňková

Vloženo 27.7.2005 - 16:06
Belladona to zas není tak málo, energie jak pro dva .-))) U nás krmíme teď dva hobíky litr ovsa, litr granulí a litr otrub 2x denně, k tomu vitamíny, mrkev a seno co hrdlo ráčí, přes den pastva, v zimě přidáváme olej, lněný semínko a máčený ječmen... Mrkvičky tak 3-5 kilo denně

Jana Němcová

Vloženo 27.7.2005 - 16:16
Mě přijde že to vůbec není o jadrné stravě, že všechno závisí se vším. Dobře nažraný kůň musí tu energii hlavně ze sebe nějakým způsobem dostat, aby se v něm nehromadila, ne?? jaký je váš názor, když napíši, že svého rekreačního bobana, dobře krmitelného vůbec nekrmím jádrem, ani žádným müsli. Je jen na objemovém krmení, dostatek vody a trávy přes dobu pastvy kolik chce. A vypadá moc dobře. Jana

simona Pivoňková

Vloženo 27.7.2005 - 16:21
jádro není nezbytné, ale závisí na tom, co od koně chci, jaké je rasy, jak je krmitelný a jak s tou svou energii zachází :-)

Jana Němcová

Vloženo 27.7.2005 - 16:23
s megerou. Záleží jak se s koníkem pracuje, kolik energie vydává a na tom závisí i přísun energie. Když budu sedět jen v kanclu u počítače, tka nepotřebuji energickou stravu ,to se mnou akorát pak budou šít všechny čerti, ale když budu sportovec z povolání, nebo budu mít v zálibě sport, musím jíst tak, abych na to měla energii. Tak nějak megero??

Karla Kosíková

Vloženo 27.7.2005 - 16:34
Jádro není jen energie, ono je to trošku složitější. Vedle píšeš, že koník chodí denně 2-3hod. do terénu na vyjížďku a nedostává jádro? A to se divíš, že jaší? Nemá energii, z které by pracoval, tak to musí tzv. táhnout hlavou, tedy přes nervy. Osobně bych si typla, že bude mít značný deficit hořčíku, dost možná i dalších prvků. Kdeže, tudy cesta ke zklidnění koně nevede.

Jana Němcová

Vloženo 27.7.2005 - 16:40
Hele mufo nerejpej, já moc dobře vím, jak krmit svého koně. Nevíš co vše jsem si s ním zažila a proč ho tak krmím, po prokonzu. s vetem koňařem jsme mu prostě takto jídelníček sestavili, koník vypadá moc dobře, osvaleně, bříško má pěkně vykasané, nic na něm nikde nevysí, energie má až až a neboj, občas dostane i i granule energi - pro koně v klidu. Naco ho futrovat ovsem!!! Neber mě za slovo, ano?? Já to také nedělá, i když s tvými názory nesouhlasím!

Karla Kosíková

Vloženo 27.7.2005 - 23:22
Nerejpu, ale moc dobře vím, co si zažívá ten kůň. Jen tak, mezi námi děvčaty, se musím přiznat, že jsem se kdysi na jednom ze svých koní podepsala úplně stejně. Teprve když se takřka psychicky i fyzicky zhroutil, jsem začala uvažovat, že něco dělám špatně. Dnes ke mně chodí lidé pro rady, aj si mě zvou, abych popřípadě "to jejich šílený zvíře" nějak porovnala, a musím říct, že je tato chyba relativně rozšířená. Proto ta ostřejší předchozí reakce. Jinak není potřeba, abys souhlasila s něčími názory, ale abys chápala, jak to skutečně funguje. Tady jde o princip. Pokud ten kůň vydává energii při zátěži a po té zátěži se musí taky jeho organismus zregenerovat, musí také odněkud tu energii plus vitamíny, minerály, stopové prvky a esenciální aminokyseliny brát. Vypouštíš na jedné straně vodu z rybníčku, ale na druhé máš menší přítok. Velmi brzy v tom organismu začne něco chybět. A to, co vypadá, jako že má spoustu energie, to jsou jen nervy v kýblu. Ani popisovat mi ho nemusíš. Tyhle koně vypadají všichni stejně-velmi výrazně vyrýsované svaly jako špagáty, vykasaní, ani gram tuku, v klidu výraz v očích, jako by se ten kůň díval do sebe dovnitř a při rozrušení naopak oči vytřeštěné, ale nevnímající realitu kolem sebe. Zkus popřemýšlet. Pokud toho koně máš opravdu ráda, tak mu třeba můžeš nechat udělat metabolický test. Stojí to pár stovek, ale přesně se dozvíš, jak na tom ten kůň je. Třeba kecám, třeba ne :-)

Jana Němcová

Vloženo 28.7.2005 - 6:54
Tak že metabolický test má za sebou. Nechávám si ho jednou ročně dělat od pana doktora Kareše a vše má koník v normě. Vitamíny a mineráli mu přidávám do pití a lizy. To jak si popisovala "tyhle koně" - to není můj případ. Určité rysy tam jsou, ale není to totéž. Na e-mail ti pošlu fotku koníka, aby jsi vyděla že tedy bez tuku není. Naopak je to futýrka. A uvidíš na něm, že je opravud spokojený. To že je nerváček pod sedlem, to samozřejmě je druhá věc. Někdy je to láska, někdy k zabití.Zleží na jeho náladě, počasí a ovádech, které ho hrozně nasrávají. Pokračovat budu v příspěvku pere se s udidlem Jana

Aneta Kratochvílová

Vloženo 28.7.2005 - 9:26
Dávám svému koni 2 kg celého ovsa a 2 kg musli pro koně v odpočinku...Pracuje jen v kroku a klusu, tak 2x týdně lonž, pod sedlo tak 3 x týdně na hodinu, jinak je pořád venku, seno a pastva...přidávám 2 dcl slunečnicového oleje, občas uvařím lněné nebo rýži, přidávám suché pečivo, mrkev, jablka...Zdá se mi ochrápaný, ale to bych připisovala tomu, že byl zvyklý na box a teď je pořád venku...když potřebuje, je hned prokrvený...Spíš se mi ale zdá, že nepřibírá, nechci mu ale přidávat, protože ta zátěž je opravdu minimální a nechci si tím zadělat na zdrav. problémy...Je klidný, takže nervy se na tom taky nijak zvlášť nepodepisují, když vynechám občasné vztekání se...POmůže nahradit postupně oves ječmenem? Nebo z čeho může více nakynout???Na tomto krmení je teprve tak 3 měsíce a fakt je ten, že se už poměrně dost popravil, ale pořád nepřibírá tak, jak bych potřebovala???

Jitka Kutmanová

Vloženo 28.7.2005 - 10:40
Přibere z ječmene, tak mi přijde, že všichni chtějí mít tlusté koně-není to zdravé a dokonce to spadá do kategorie týrání, ideální je když je kůň vzhledem ke svému využití akorát, to jen pro upozornění jinak k Janinému koni pokud kůň chodí 2 - 3 hodiny denně do terénu tak bych rekreačnímu koni dala 3 kg ovsa na den zhruba, ono na tom co píše mufa něco bude i když s tím co uvádí vlastní zkušenost nemám a ještě bych dodala, že na nervy koně má obrovský vliv jezdec a ani to nemusí být na první pohled patrné a člověk by ani netušil jaký i když dotyčný vypadá v pohodě.

Aneta Kratochvílová

Vloženo 28.7.2005 - 10:47
Já z něho nechci kouli, jen má pořád žebra a malé břicho, krk jak žiletku, vystouplou páteř, opadlý kohoutek...Potřebuju, aby na něm něco bylo, z čeho bude při práci (i když lehké až střední) brát...Kvůli jeho zranění s ním toho zatím moc nenaposilu, aby si vytvořil svalstvo a tím se popravil...Asi to chce víc času, ale pořád přemýšlím, jak by se dala krmná dávka ještě upravit...???

Dominika Švehlová

Vloženo 28.7.2005 - 10:51
Jojo :-) Pověry o ovsu, kvůli kterému jsou koně nezvladatelní. Proboha, kdo to vymyslel? Nebo spíš, kdo překroutil informace o ovsu? Z vlastní zkušenosti znám případy, kdy majitel hubeného nervního koně nechtěl dávat oves, aby to nebylo jen horší.... Tak se dal oves napůl s ječmenem, trochu melasovaného krmiva a HLAVNĚ se s koněm v klidu začalo denně pracovat, denně výběh, systematický trénink. Po pár měsících kůň při stejné dávce a zvyšující se práci začal přibírat, časem se vynechala melasa, po nějaké době se i zbytek ječmene nahradil ovsem a světe div se, kůň je nyní naprosto normální jezditelné a vyrovnané zvíře!!! A že podobných situací už bylo více.

Karla Kosíková

Vloženo 28.7.2005 - 11:52
Tereza.Mufa@seznam.cz, ale nejsem odborník jako takový, pouze mírně poučený praktik :-)

Karla Kosíková

Vloženo 28.7.2005 - 11:53
Ó díky internetová božstva, že jste sem seslali rozumného člověka :-))

Aneta Kratochvílová

Vloženo 28.7.2005 - 11:55
A když jsi tak přes to krmení, nechceš mi poradit???Nechat, ubrat, přidat...???

Karla Kosíková

Vloženo 28.7.2005 - 12:18
Však to píšu nahoře, že nejsem odborník. Aby člověk došel logické návaznosti, že kde je výdej, musí být také příjem, na to není třeba ukrutné geniality. Jinak zkus třeba http://www.web-zaehler.de/intag/zoo/visit_zeleny.htm

Jitka Kutmanová

Vloženo 28.7.2005 - 12:54
Jestli může chodit aspoň v kroku, tak krok ve středně obtížném terénu také udělá své, osvalí se ti, ale chce to čas, všeobecně mám dojem , že lidé práci v kroku dost podceňují, je-li k dospozici členitý terén tak se dá v kroku udělat dobrá kondice a při tom se šetří nohy, a naopak v kroku jsou ty kopce pro koně namáhavější takže dobře posiluje hřbet a plíce a srdce.

Aneta Kratochvílová

Vloženo 28.7.2005 - 13:18
Krokujem už takhle asi 3 měsíce, kopečky, les...terén je dost členitý...teď začínám přidávat trochu klusu, celkem tak 200-300 m a to mám v plánu dodržet ještě celou zimu...

Zuzana Puskajlerová

Vloženo 28.7.2005 - 16:21
Mám březí kobču, pod sebou má čtyřměsíční kobylku. Denně aspoň hodinku pod sedlem, jízdárna, cca 3x týdně terén, sem-tam nějaké kavaletky, kobču to moc baví, je hodně chodivá. Krmím cca 5 kg ovsa, 1,5 kg otrub, melasu, horsal exclusiv jako minerálku s vitamíny, to vše na den pro kobču i hříbě.Dělím to na tři dávky, večer největší. Obě jsou moc pěkné, dokonce jsem musela trochu snížit krmnou dávku, kobyla začala zakládat na sádlo.... Jinak sena dle chuti, pastva.

Jarmila Bartošová

Vloženo 29.7.2005 - 8:19
Tak já si tu připadám asi jako absolutní tyran, ale koně ke kterým chodím, krmíme malým plecháčkem (hrnečkem)granulí, hrst ovsa k tomu hromadu sena a celodenní a někdy i celonoční pastva. Koníci chodí pod sedlo skoro každý den alespoň na hoďku. Jen přiježďovačka, někdy skákání. Občas jdou do terénu tak na dvě hodiny, kde se pořádně vylítají. Energie mají dost (teď přes vedra to neplatí). Jsou v kondici, jen valášek má trochu břísko. Ale jdu do kolen z toho jak tu všichni píšou o kilech ovsa dvakrát denně. Já myslím, že ty koně nejsou krmeni špatně. Majitel jednou dostal takový dobrý nápad (moc koním nerozumí) a zkusil dát kobči kybel ovsa. divím se že nedostala koliku, ale celý den lítala ve výběhu jak splašená. Myslíte si, že je krmíme špatně? Ještě dodatek:kobči je 12 a valachovi 8 let.a prosím nekamenujte mě za můj názor

Jarmila Bartošová

Vloženo 29.7.2005 - 8:25
jo a ještě jsem zapoměla na suchary, které dostávají asi půl kybla a pár jablek nebo jiného ovoce či zeleniny. Krmení dostávají 2x denně

Nessy

Vloženo 29.7.2005 - 8:43
Pokud dáváš nějakou kompletní vitaminominerálku a koníci mají správné tvary,pěknou srst a kopyto a jsou v pohodě nevidím důvod cpát koni kýble ovsa.V přírodě by ho nikdy neměli,takže ho asi nepotřebovali.Jasně že se ozvou názory,že se na nich ale nejezdilo,ale já si myslím,že se naběhali stokrát víc,každé šustnutí hnalo stádo hlava nehlava,bez vykrokování,pak zase stát a pást,u toho nachodili mraky kylometrů,koně totiž nepasou v stoje trávu kolem sebe,ale jsou vybíraví a pořát jdou po lepší trávě.Takže dvouhodinová vyjížďka,či hodina (rozumné)práce na place snad ani koni nenahradí potřebu pohybu. Měla jsem kobylku,která když dostala víc než 1,5kg ovsa,otíkali jí zadní nohy a byla to zdravá mladá sportovní kobyla,otíkali ji na oves odjakživa. Jiný příklad-hřebec,traken líné povahy,majitel si myslel,že oves bude to čeho je málo,tak se mu postupně přidávalo na strašných 5kg na den.Nohy měl jako báně a neudělal o chlup živější krok ani omylem.Dodám,že volný pohyb ve výběhu měl celý den,ne že by toho využíval,seno a slámu co hrdlo ráčí. Pak se mu ubralo na 1kg na den a krom nohou žádná změla chování,kondice ani výživného stavu,byl z něj spolehlivý školní koník pro děcka,práce jako sporťák,vozil je v přípravě na ZZVJ.

Jarmila Bartošová

Vloženo 29.7.2005 - 8:59
Valášek je úplně v pohodě, jen kobylka má problémy s nožkama. Když není okutá, tak jí praskájí kopýtka a odpadávají malé kousíčky. Kdysi nám kovář řekl, že má slabou stěnu. Dá se to stravou nějak posílit ať se to hned neštěpí?díky za názory

Petra Švarcrová

Vloženo 29.7.2005 - 9:02
Jojo Nessy, a to toho majitele taky mohlo napadnout nechat koně celý den zavřeného doma, aby "tu energie co ti může dát pod sedlem nevyplýtval ve výběhu":-(((((((

Nessy

Vloženo 29.7.2005 - 9:35
Petro tohle jsem už taky viděla a kobyla nyní hodinaří a pod sedlem je takovej nerv,že bych jí nechtěla ani zadarmo.
1 2 3 4 ... 6