koupit muchaře??

Dora Bohuslavová

Vloženo 29.9.2005 - 10:52
Ahoj, obracím se na vás s dotazem. Byla jsem se podívat na rok a pul starého hřebečka, kterého jsem chtěla koupit. Byla jsem z něho nadšená až do té doby než jsem zjistila, že má letní vyrážku. Měl rozdrbana prsa a pod břichem pruh strupů.Majitel říkal, že se mu to objevilo až teď v září. Do roka byl pod kobylou. Prosím o radu, koupili by jste muchaře?? Díky!!!!

marketa dostalkova

Vloženo 29.9.2005 - 11:05
Já koupila koníka v zimě, o letní vyrážce mi bohužel majitel neřekl, a když se mu to rozjelo, tak už jsem ho vrátit nechtěla. Už bych si koně v zimně nekoupila a druhého mušáka bych také v žádném případě nechtěla. Jde i o to, jak moc je alegický, na nějakém koni se to projevuje více na jiném méňě, když si ho koupíš, tak kde stál / jestli je v okolí voda řeka, rybník = muchničky, více hmyzu . . ./ a kam ho pak převezeš . . . určitě je to na zvážení. Mě to vždycky rve srdce, když ho vidím, jak se trápí, drbe vykusuje si kůži je naštvanej . . . ale je můj. Jen letos se mi to na něm skoro neobjevilo - myslela jsem si, že je to změnou léčby a preventivních opatření, ale i ostatní co mají mušáky mi potvrdili, že je to letos, kvůli chladnému létu mírnější. Tak pokud je koník i letos hodně dodřený, bála bych se co s ním udělá takové to pořádné léto / jestli ještě nějaké bude/. Už s tím válčím přes 3 roky, vyzkoušla jsem mraky věcí, ale nic nezabere 100%. Přeji dobrou volbu

Jitka Kutmanová

Vloženo 29.9.2005 - 12:04
Takže zase další kůň odsouzený na jatka.

Lucie Korejsová

Vloženo 29.9.2005 - 12:04
Myslím, že pruh strupů na břiše neni projevem muchaření, tento problém jsme měli také a to i u koní, kteří nejsou muchaři. Zapříčinilo to velké množství muchniček, které koníky doslova rozežírali. Pokud budeš mít hřebečka na pastvině je dobré i tak činit nějaká preventivní opatření aby na něj mouchy a hlavně bodavý a kousavý hmyz tolik nešel, bez ohledu jestli to je muchař nebo ne. I na prsou to může byt způsobeno stejným problémem jako na břiše. Ale je pravda, že pokud si hřebeček ty prsa drbe může to být prvním ukazatelem. Toť můj názor.

Majka Dornerova

Vloženo 29.9.2005 - 12:59
Zavisi to od toho, kde by bol ustajneny - ak niekde v nizine blizko vody, tak to nie je najlepsi napad uz len kvoli nemu - len by sa trapil. Ak by to bolo v chladnejsom, suchom prostredi, tak by sa to dalo zvladnut, ale treba ratat s vacsimi financiami 9 mesiacov v roku... Videla som jedneho takeho uboziaka - stajna hned vedla stojatej vody - bolo mi do placu. Ale majitelom sa podarilo najst mu noveho pana - v Tatrach. A pokial viem, konikovi je tam super a problemy takmer nema... Tu je jeden celkom fajn clanok o letnej vyrazke: http://www.jamamkone.cz/index.php?page=arch&clanek=1505/2

Denisa Čalová

Vloženo 29.9.2005 - 13:02
Na doporučení kamarádky jsem vyzkoušela TOP SPOT ON (více na www.bioveta.cz). Byla jsem překvapená jak to fuguje, nakape se to podél páteře a nechá vsáknout. Koníkovi se přestaly dělat boule, přestal se škrábat, venku je daleko klidnější. Kamarádka tím téměř potlačila letní vyrážku. No a jinak zvažovala bych koupi, pokud se ho ten člověk chce zbavit, klidně ti ho může darovat. Na ty strupy bych vzala veterináře, vůbec to nemusí být letní vyrážka, ale nějaký parazit, nebo virus, nebo nějaké jiné svinstvo a zamoříš si ostatní koně. Bojovali jsme takhle se strupama na spěnkách, rozlézalo se to po stáji jako mor, předloni jsme řešili nějaké strupy na tělech koní a taky to musel někdo dovlíct. Takže nechat prohlídnout a jednat o darovací smlouvě.

Marie Gruntová

Vloženo 29.9.2005 - 13:07
Ale to snad ne :-), tak já teda přidám optimističtější názor. Mám muchařku čtvrtý rok a jde to, rozhodně není nešťastná a poučený laik by na ní nepoznal, že má alergii, možná by váhal. Myslím si, že jsou horší věci než muchařina. Fakt ale je, že to stojí dost peněz, trochu víc času na ošetřování, trochu empatie směrem ke koni a smíření se s horší jezditelností v sezonu. Majo, zadej si do vyhledávače alergie na mouchy, hmyz atd., přečti a sama zvaž, na co máš (osobnostně i finančně), na co koníka chceš a jak k němu chceš přistupovat. Taky přeju správné rozhodnutí a koníkovi vhodného pána :-).

Dominika Švehlová

Vloženo 30.9.2005 - 8:55
Nekupovala bych.

Gabriela Šimková

Vloženo 30.9.2005 - 10:31
ani já a to nemám zkušenost. Jen je mi těch koní líto. Ale děti s ekzémy taky neutratíme, že. Tady každá rada drahá, ale zdravých koní v tomto věku je, si myslím, všude dost. Vybírej zavčas dokud ještě nějaký hmyz poletuje a než se zahojí letní rány.