klkání

Kamila Pilnáčková

Vloženo 22.11.2005 - 12:55
Ahoj o klkání bylo řečeno už hodně, najdi si příspěvek 81908 a všechny s tím související. Podle mého názoru je to zlozvyk, který se naučí koně z nudy. Setkala jsem se s tím u koní, kteří byli převážnou část dní zavřených v boxe.

Majka Dornerova

Vloženo 22.11.2005 - 13:15
U nás to robil koník, ktorý bol (a je) vyčšinu času vo výbehu. Majiteľka ho už s týmto zlozvykom kúpila. U predchádzajúceho majiteľa bol síce vo veľkom výbehu, ale nebola tam tráva a ani seno, takže sa nudil a naučil sa klkať. Od kedy prišiel k nám (už je to vyše roka), mal remeň, výbeh so stádom, trávu aj seno a nič nepomohla, klkal stále. Až teraz prišiel zrazu zlom - majiteľka sa s ním začala robiť hry zo zeme, pravidelne spolu cvičia a koník prestal klkať... Prečo naozaj nechápem, či viac premýšla po tom výcviku alebo čo, ale proste už neklká.. Takže aj dlhodobo zaužívané klkanie sa dá odučiť, len treba nájsť ten správny "trik".

Kamila Pilnáčková

Vloženo 22.11.2005 - 13:21
Možná to špatně vyznělo, jak jsem to napsala - koně klkají z nudy a já jsem znala 2 klkací (oba byli převážně v boxu, výběh neznali). Klkací řemen je podle mě hnus (nesnáším tyhle mučidla), chce to koně zaměstnat a vytrhnout z letargie, ne ho přidusit.

Majka Dornerova

Vloženo 22.11.2005 - 13:37
Tak tak, remeň je nanič, kôň sa naučí klkať aj s ním. Ale z tohto už bola majiteľka tak zúfalá, že už skúsila aj túto možnosť. Na tú mršku totiž nič nezaberalo - ani výbeh s koňmi, ani dosť sena, ani namazať brvná niečím pálivým (nabral si do papule vodu alebo žrádlo a brvno si umyl - keby som to nevidela na vlastné oči, tak neuverím...), pernamentne nám takto ničil box aj oplotenie výbehu. A keď sme už všetky pokusy vzdali a nechali to tak, tak s tým prestal :o)

Kristina Edelmannova

Vloženo 22.11.2005 - 16:29
Já vlastním klkavou kobylu. A už jsem ji s tím koupila. Ona v podsatě neklká jen sem tam když dostane něco dobrého(hlavně cukr) tak při olizování mříže někdy klkne. A k těm řemenům. Ona ho dostává na noc do boxu a má ho povolený. Chápe že jak má tohle na krku klkat nemůže tak to víc nezkouší, takže ani nepřijde na to že je řemen povolený. Navíc to není žádný mučící nástroj. Pokud je anatomicky tvarovaný na jícen, tak koně neškrtí ale nedovolí,aby jícen "vylezl" a vyklenul se do polohy která je při polknutí vzduchu potřebná. Nebrání ani při polykání potravy a vody,protože koně jsou krmeni převážně ze země a napáječku také nemají vysoko a při polože krku důležité při žraní nebo prostě pokud je hlava více či méně skloněná,řemen je absolutně volný....strčím pod něj celou pěst. A pro ty kteří si myslí že by v takové poloze(se skloněnou) hlavou mohl kůň klkat,tak nemohl. Nebo alespoň nikde o ničem takovém není ani zmínak ani nic. A moje zkušenost s klkáním je asi taková, že o tom ani nevím řemen jí nevadí a ona neklká. Vůbec to není nic tak strašného. Ale je to i podle individuality koně....Hodně štěstí a neklkavého koníka

misa cervinkova

Vloženo 24.11.2005 - 19:35
Mně se stalo úplně to samé. Byli sme na soustředění a valach začal hned druhý den klkat... byl v boxe ze kterého nebylo vidět na ostatní koně a navíc šlo o malou stáj, kde byli pouze koně našich známých, kteří nás přesvědčili, že žádný z jejich koní neklká. Nejdřív nás vůbec nenapadlo, že jde o klkání. Stál uprostřed boxu a občas vydal zvuk podobný škytnutí. Musím se přiznat, že klkání už sem viděla, ale netušila sem, že ho koně dokáží provozovat i bez opory. Radši sme si na to pozvali veta (pořád sme "doufali", ze mu jen něco uvízlo v krku), ale ten nám sdělil, že to je určitě klkání. Pouštěli sme ho hodně do výběhu a dostal i "klkací" řemen. Řekla bych že je to jako u lidí, když máte vyrážku a svědí -neměla by se škrábat riskujete infekci atd., ale stejně to děláte... je prostě potřeba tomu zabránit i když to není dvakrát příjemné. Musím to zaklepat na všechno co tu mám, ale náš koník se to asi za měsíc "odnaučil" a tak sme mu mohli sundat (nejdříve jen na zkoušku) i ten klkák... snad budeš mít stejné štěstí--- prostě ho hlavně nenech nudit a řekla bych, že i ten řemen je dost dobrá věc

Jana Klimešová

Vloženo 29.8.2006 - 23:36

Jana Klimešová

Vloženo 29.8.2006 - 23:44
Ahoj,omlouvám se,odklikla jsem to brzo.......Potřebovala bych jen radu od někoho,kdo má s klkáním zkušenosti.Mám 11-tiletého valáška teprve 2 měsíce,při koupi mi bohužel majitel o jeho zlozvyku nic neřekl:((( Klká bez podpěry,např.když dostane pamlsek.... Má možnost chodit si do výběhu a do stáje kdykoli chce,je ustájen úplně na volno,tzn.ještě nemáme úplně hotový box,tak si v maštali může pochodovat,jak chce... K sobě má ještě ročního hříboška.Je možné ho pomocí klkacího řemenu úplně odnaučit klkat,nebo už to v jeho věku nemá cenu?? Problémy(koliky,nadýmání)nemá.. Poraďte,prosím.Předem moc děkuju.

Helena Smutná

Vloženo 29.8.2006 - 23:53
Klkání je, mám ten dojem, skrytá vada, lhůty tady někde jsou. Jinak... kašli na to, bude mu líp když s tím nebudeš nic dělat.

Andrea Vaňková

Vloženo 30.8.2006 - 10:00
Tak tak, mám doma 12 - ti letou kobču, už jsem ji s tím koupila a věděla jsem to a nosila řemen, ale měla od toho odřenou hřívu a i krk, takže sice jsem se bála kolik apod., ale postupně jsem jeho nošení snižovala, až jsem jí ho přestala dávat a jsou to 2 měsíce, co ho něměla a je všechno v pohodě, musim zaklepat, takže jí ho nedávám, v jejím věku se to už stejně neodnaučí, má také venkovní ustájení, do stáje si jde kdy chce a přestala trochu, ale stejně jí to někdy chytne, ale hlavně ona klká i když žere seno, cokoliv, takže na to kašlu.

Jana Klimešová

Vloženo 30.8.2006 - 23:42
Ahojky,děkuju moc za rady,aspoň jsem trochu klidnější:)Klkací řemen se mi zdál pro něj hrozně nepříjemný,tak jsem se raději zeptala,jestli je opravdu nutné pořizovat to "železo" na krk. a koníka kvůli tomu rozhodně vracet nechci-kromě toho zlozvyku je naprosto úžasnej a velkej mazel:))))))

Jarmila Březinová

Vloženo 31.8.2006 - 6:58
My jsme měli taky "klkacího" valáška, klkal s oporou, zkusili jsme mu dávat řemen ale byl s ním hrozně smutný, jen stál a koukal. Tak jsme mu ho přestali dávat a on si občas klknul a podíval se co my na to, neřešili jsme to a teď pokud vím tak už to nedělá (už ho nemáme doma). Mě to nepřipadá jako nějaká vážná vada, ale asi pokud je to v nějaké normě.

Kamila Šmídová

Vloženo 31.8.2006 - 21:59
Ja mam 3 letou,klka od 4 mesicu.Remen nosi,ale pouze na noc do boxu.Ja bych ji ho take radsi nedavala,ale dokud neni moznost vlastniho ustajeni,musim se s tim smirit.Bohuzel porad jsou lide,kteri veri,ze by se to jejich milackove mohli naucit.Ale jinak se kobyla zda v pohode.Klkat prestane napr. jen v dobe,kdy zmeni prostredi,ale trva to presne jen do 2 dne,nez se rozkouka.Myslim,ze uz to nezapomene.

Hana Růžičková

Vloženo 1.9.2006 - 7:25
Mám doma klkavce již několik let, naše kobča se to naučila už pod mámou (sama, žádný jiný kůň v té stáji neklkal, ale její příbuzná, se kterou se ovšem nikdy nesetkala, taky klká, že by geny?). Naštěstí klká o oporu. Nějaký čas nosila řemen, ale teď už se mi na něj léta práší. Řádí hlavně když se nudí nebo když vyzobe dobroty ve žlabu a chce ještě. No, rozčiluje mě to, takže se snažím odstraňovat cokoliv, o co si zrovna vymyslí klkat, nebo jí znepříjemňovat neodstranitelná místa, ale stejně to nemá efekt :-) takže na ni houknu, když to dělá přede mnou, ale to je tak všechno. Člověku nezbyde, než se s tím smířit. Mimochodem, koně se to často naučí i s řemenem.

lucienna

Vloženo 1.9.2006 - 19:28
Trochu bych se bála, aby to hříbě od něj neokoukalo. Mlaďoši jsou na tohle hákliví. Znám stáj, kam přišel do stáda jeden klkavec (klká s oporou, i v kolektivu na pastvině, prostě si najde strom, případně sloup, postaví se a třeba hodinu v kuse klká, bez ohledu na to, kde jsou a co dělají ostatní koně). Nejspíš je to extrém, ale dvouročáci se to naučili všichni čtyři, i když si zaklkají jen občas a hlavně po příchodu do stáje :-(

Jana Klimešová

Vloženo 3.9.2006 - 23:38
Z toho mám taky strach,ale hříbě je zatím v pohodě,vypadá,že ji(je to klisna)vůbec jeho aktivity nezajímají a ani jsem neviděla nikdy snahu o napodobování,tak snad to bude ok.Jinak on si klkne vždycky jen pár minut,když přijde z výběhu do stáje,kde celej den žere trávu a zrovna nemá ve žlabu seno anebo po tom pamlsku.....

misazap

Vloženo 4.9.2006 - 10:11
Jestli můžeš, nech jim volný pohyb na pastvině s trávou. s čumákem zabořeným do trávy ho klkat nenapadne (sama píšeš že to dělá jen ve stáji). problém bude až ho budeš chtít zavírat aby se to znovu nenaučil. jakmile se bude chvíli nudit, nebude moct zobat tak si na to rychle vzpomene. Naštěstí je mladý a při troše štěstí by na to mohl i zapomenout.

milena hausnerova

Vloženo 24.6.2008 - 22:08
Dobrý den, mám doma týden čtrnáctiletého A 1/1, a zdá se, že klká, jenže nevím, jestli ho nějak moc nepozoruji(měl zánět spojivek, a nějaké adaptační problémy takže jsem u něj pořád). Jsem odchovanec JK při dostihové stáji, kam jsem chodila jako dítě, a pamatuji, že tam koně co klkali měli řemeny a pak je vždycky odvezli do Brna na operaci, kde jim vyjmuli svaly, které to způsobují, nicméně si vůbec nepamatuji, v čem to může být nebezpečné a jaká frekvence klkání je už špatný zvyk..v minulém prostředí kůn neklkal, než jsem ho koupila, několikrát jsem ho ve stáji a na pastve viděla,lidé kteří mi ho prodali byli velmi seriozní a nemyslím, že by to zatloukali...může to třeba mít psychický původ-koník nikdy nežil sám, a já jiného koně zatím nemám? Jaké jsou Vaše zkušenosti, případně vědomosti o tomto problému? děkuji

simona Pivoňková

Vloženo 24.6.2008 - 22:27
důvod klkání i dalších zlozvyků je většinou pocitový nekomfort - může to být stres, nuda, přetížení. Kůň je stádové zvíře, takže už fakt, že je sám je stres převeliký, kůň je zvíře konzervativní, miluje své zvyky a rituály, takže stěhování je trest jako hrom, zdravotní problém je nekonfort sám o sobě, zánět spojivek s sebou nese jistá omezení - další nekomfort pro koně, pravděpodobně k tomu i změna denního řádu, nejen místa pobytu, krmiva, boxu, umístění žlabu, napaječky, chuti sena... Klkání se fenomén o němž už bylo napsáno mnohé - podle mne není zdravotně tak nebezpečný, jak se mnohdy říká, je to náhradní chování. Kůň se může "nalokat vzduchu, jehož nadbytek v zažívání může dělat trochu potíže, ale může neznamená, že to se to týká každého druhého koně... klkající kůň může mít od klkání nevhodně obroušené části zubů, klkající kůň může mít nadměrně vyvinuté některé méně vhodné svalové skupiny, zase podle toho jak a o co klká. Někteří koně klkají tak, že znervozňují své okolí, jiní jsou klkající pohodáři, někteří klkají ve chvílích stresu, jiní při žrádle, další v podstatě vyjímečně, málokterý kůň stále. Jedna z mých rad je nenechávat koně bez koňských kamarádů - tedy pořídit mu druhého koně - lhostejno zda starého, chromého, mladého, cizího na ustájení, prostě koňského kamaráda. POskytnout mu nonstop seno a vodu, poskytnout mu dostatek stimulů - nechat ho alespoň 12 hodin venku - se zánětem spojivek asi spíš v noci než ve dne. Pokud to není zažitý zlozvyk, pak bych udělala všechno pro to, aby se neustálil právě v nové stáji. Řemen, který mechanicky zabraňuje napnutí svalů vhodných ke klknutí se mě osobně nejeví jako řešení, to je jako dát plačícímu děcku přes oči pásku, aby to, že pláče nebylo vidět... klkání má svůj důvod v nepohodě, není potřeba omezovat klkání, je třeba odstranit ten nekomfort....

daša grabowská

Vloženo 24.6.2008 - 23:35
koně kteří mají klkání už zažité to jen tak snadno neodnaučíš a i zmiňovaná operace má kladný výsledek jen u malého procenta.Sama jsem se pro ní rozhodla u 4letého valacha kterého jsem s tím koupila a bez úspěchu začal znova,nehledě na riziko spojené s operací a finanční položku.Obecně se rozšířilo že kůň který klká je hůře krmitelný a má větší sklon ke kolikám ale u toho mého jsem nic podobného neregistrovala.

milena hausnerova

Vloženo 24.6.2008 - 23:41
Děkuji za fundovanou odpověd, utvrdila mne v tom, o čem jsem přemýšlela ještě předtím, než jsem koně koupila, totiž, že mu pořídím kamaráda, asi poníka..současně však vaše odpověd budí ve mně nové otázky, jelikož kůn je boxově 14let chovaný a pastviny má zdá se dost tak po hodině pobytu- ---čili problém je ten, zda lámat jeho zvyky a nechávat ho na pastvině, nebo nelámat zvyky a zavřít ho do maštale, kde má nesporně méně podnětů atd., jak se o tom pořád píše(pastvina že je lepší pro dýchání, pohybový aparát atd...). Včera jsem poprvé ho zkusila nechat venku, chodila jsem za ním až do dvou v noci a ráno v osm odvedla do stáje. Reakce byla jako od uražené manželky, postavil se zadkem ke vchodu, když jsem přišla ani se nehnul, ačkoli běžně přijde a loudí něco z kapsy...nežral ani seno a oves, po kterém je běžně jako divý chroustal jako anglická dáma nedělní oběd...Na oslovení zvedal zprudka hlavu nahoru a opětovně se stavěl zádí, no hrůza...dneska je ještě venku a řeším tady dilema, jestli ho zavést domů nebo ne...

Petra Schewa

Vloženo 25.6.2008 - 12:55
Souhlasím s tím, že kůň začne klkat ze stresu nebo z nudy. Určitě bych to neřešila tím, že bych koně nechávala celý den venku, obzvlášť, jestli jsou vedra. Operací bych to taky neřešila, protože to není stoprocentní, jak se tady píše, spíš bych koupila klkací řemen, aby neklkall ve stáji. Znám dvě klkavé kobylky a žádné problémy jim to nezpůsobuje.

milena hausnerova

Vloženo 26.6.2008 - 19:37
"bych koupila klkací řemen, aby neklkall ve stáji" proč by neměl klkat ve stáji a na pastvě ano?

Johana Hammová

Vloženo 27.6.2008 - 11:40
Ahojda, musím se také řpipojit do debaty... můj koník klká také, a hlavně ve stáji, je to v našem případě proto, že on klká způsobem, že se musí o něco opřít, jinak neklkne... Proto i já dávám klkák jen ve stáji, když už vůbec, protože vohradě, jelikož máme ohradníkovou, nemá o co klkat... A o problémech zdravotních, také nepozoruji nějaké vyjmečné případy kolik atd u svého klkajícího koně...Jde spíš o to, že když klká o železo, ničí si zuby.

Veronika Homolková

Vloženo 19.10.2009 - 14:04
Dobrý den, v naší stáji máme jednoho koníka, který klká.... Je to miloučký hodnoučký anglický plnokrevník. Ve stáji ho máme asi 4měsíce předtím stál rok v boxu, kde se naučil klkat. Od té doby hubne a hubne...dneska už vypadá hrozně.....Dali jsme ho do výběhu, kde prakticky nemá možnost klkat. Klkací řemen nepomohl, nebo od něj má spíše odřený krk....nepomohli ani beránky. Má neustálí přístup k senu, dostává granule pro špatně živitelné koně, oves a otruby tříkrát denně. A stejně pořát nic moc. Chtěla jsem poprosti o nějakou radu, kdo už se s tím setkal a co pomáhá. Majitelé chtějí zkusit všechno. Předen děkuji za rady

Aneta Landsmannová

Vloženo 26.10.2009 - 18:00
Ve stáji máme 17-ti letou krásnou kobylku ČT, která klká dá se říct celý život. Nejprve klkala o žlab, ale později se naučila klkat i bez pomoci čehokoli, takže stojí, skloní hlavu a klkne si sama. Jinak je uplně zdravá. Slyšela jsem o horseballu- je to takový gumový míč s úchytem a dává se koním do boxu, aby se nenudili. A právě nuda v boxe je podle mého názoru častou příčínou, že se koník zabaví klkáním.

Jana Grguričová

Vloženo 26.10.2009 - 18:06
Reakce na 1331845: Klkání není automaticky spojeno s hubnutím, jak zde již bylo mnokrát napsáno..... Koník je ve stressu, možná jen ze změny prostředí, možná příliš velká změna režimu od předešlého způsobu ustájení. Klkat ho neodnaučíte, ale začne přibírat, až bude celkově spokojenější. Asi to chce víc pozornosti, častěji se mu věnovat, vytušit, co se mu nelíbí v novém domově.....

Veronika Homolková

Vloženo 26.10.2009 - 19:21
Podle nás je koník spokojený, má pozornost dětí jeho majitelů pořát ho někdo něčím krmí, chodí s ním na procházky. Možná je smutný z toho, že je sám. Jenže když ho dáme do výběhu s ostatními tak o ně klká a ničí jim tim záda. Jinak na způsobu ustájením nevím co bych změnila je ve výběhu štastný. Je to pro něj určitě změna, ale přešel na to celkem pomalu. Takže si myslím že v tom to nebude.A přece jen už je tu půl roku.Jinak děkuji za rady a za názory.