Kde je chyba?

Kristyna Blatterbauerova

Vloženo 12.7.2012 - 22:32
Ahoj,pátrám potom,proč můj kůň začal žrát hlínu např.dnes z traktorového kola bahno a v týdnu,když jsme byli na hale tak po práci jsem ho měla na volno a žral(lízal) bílý písek.Něco jim chybí,ale nevím co...Poradíte prosím,dík.

Kristyna Blatterbauerova

Vloženo 12.7.2012 - 22:47
tak už jsem něco málo našla,chýbí jim některé mikroprvky,ale jinak se o tom moc nepíše.

Michaela Karamanová

Vloženo 12.7.2012 - 22:53
No, tak to ako by si o mojom písala... Odpoveď je, že neviem, prečo to naozaj robí. Môj myslím, že zo stresu - teória je taká, že sa mu prekyslí žalúdok a snaží sa to takto zneutralizovať, tiež katastrofálne žral hlinu po podávaní ATB, nedávno opäť, to bol zas na klinike, síce bez ATB, ale bol v inom prostredí a režime. Teraz je doma, nevidela som ho to robiť - zatiaľ. Pridala som mu do KD trošku oleja a trošku mletého ľanu, min.vit. dostáva obyčajný Nutrihorse, s ktorým mám dobré skúsenosti a ktorý neodmieta, od večera do rána na pastve, cez deň v otvorenej stodole s padockom a krásnym senom stále k dispozícii, 2 x denne liter ovsa. Keď žral rezky a lucerku - žiadne zlepšenie, celý čas, skoro tri mesiace súčasne s hlinou žral aj trus iných koní. Probiotiká, ani nič podobné nezožerie.

Kateřina Zelenková

Vloženo 12.7.2012 - 23:38
Tak tohle mne také zajímá, naše kobča letos taky žere nebo spíš líže hlínu. Chodíme máčet kopýtka do potoka a celou dobu, co tam stojíme, tak vydrží oblizovat břeh. Nikdy předtím to nedělala (a vloni měla i ATB), žádná změna v krmení, vše stejné, letos žádné zdravotní problémy. Tak také pátrám, čím by to mohlo být, co jí chybí a čím to vyřešit.

Eva Dittrichova

Vloženo 13.7.2012 - 10:54
U nás se děje také tak :). Kobyla olizuje hlínu, co jsem tak vypozorovala, tak mokrou. Nechala jsem dělat testy krve (i když z jiného důvodu), nic se nezjistilo, tak netuším ...

ponka

Vloženo 13.7.2012 - 11:17
Holky buďte v klidu,mně to občas taky dělal valch našel na břehu rybníčka takovou smradlavou fujtajbl,a moc mu to chutnalo.Pak přišel mladej a jé co to máš a dal si taky.Teď si toho ani nevšimnou.Prostě příroda,něco mu chybí nebo chutná tak si dá.A neznamená,že mu něco je.Já si spíš myslím ,že v dobré víře plno koňáku své miláčky bombarduje vitamínovými a minerálnímy přípravky a ani to nepotřebují.Moje koně už dlouho nic takového nedostali a jsou zdravý jak řípa dlouhá léta....:)

Kristyna Blatterbauerova

Vloženo 15.7.2012 - 23:02
Reakce na 1455909: já v klidu ještě jsem,ale bez tak mě znepokojuje,když ho vydím jak na hale líze písek s geotextíliíí a z kola od traktoru si smlsne bahno. No nejspíš koupíme něco od Schaumanna nějakou minerálku a sůl do výběhu.

veronika sixtova

Vloženo 16.7.2012 - 7:21
Otázka - mají zmiňovaní koně, kteří lížou zem a jiné věci, k dispozici neustále minerální sůl? Myslím opravdu tu minerální, ne bílou. Nám to přestali koně dělat od doby, co jsem jim dala k dispozici minerální sůl do výběhů (celoročně visí na větvích stromů). Mívali Lisal Plus od Jamenské a.s., teď už druhý rok mám kostky od německého Blattinu (= fa Höveler).

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 16.7.2012 - 7:39
Reakce na 1456262: Já třeba mám pro koně k dispo obě - bílou i minerální. Přesto je ve výběhu místo (u paty železné konstrukce přístřechu), kde mají koně vyhrabaný "dolík" a lížou z něj občas hlínu. Myslím, že jim prostě chutná... Pokud zasypu (např.čerstvými kobyláky), je chvíli pokoj - ale brzy je místo opět odhrabané a "pochoutka" žádaná :-) Nijak to neřeším, nedělají to ve velkém. Ale je fakt, že žraní geotextilie by mne chladnou nenechalo :-)

Monika Brucknerová

Vloženo 16.7.2012 - 8:21
Dělám to také tak - mám k dispozici obyč. kamen. sůl a k tomu doplňuji kvalitní práškový minerální doplněk do krmení... Pokud krmím rozumně, žádný kůň mi zem nelíže. Pokud by mi kůň zem lízal, tak je to pro mne signál, že je třeba dávat minerálku - což mi dělali někteří mladí, co přišli do tréninku. Po dodání minerálky s tím dali pokoj..

Kristyna Blatterbauerova

Vloženo 17.7.2012 - 19:39
Reakce na 1456271: co myslíš koupit do výběhu tu klasickou bílou sůl-válec a nebo Sůl závěsná Himalaya 3kg Tu minerálku od Schaumanna zvažuji,aby to mělo nějaký smysl.

ponka

Vloženo 17.7.2012 - 20:07
Já mám ten bílý 10 kg mají to v suchém rohu v přístřešku na zemi,a tu minerální mi žádný kuň asi ze 12 koní nechtěl......

Monika Brucknerová

Vloženo 17.7.2012 - 22:50
Já kupovala ty kostky lizu (10kg) a ty červené (s dalšími minerály) mi bral jen valach, pokud sportoval a potil se, jinak koně ne. Tak od těch dob to dělám opravdu tak, že všichni koně mají jako základ kamennou sůl a k tomu dávám práškové - podle toho, jak který kůň ne/dělá a potí se. Chce to zkoušet a ladit. S dovětkem, že dávám raději méně, než více. Nechci mít přemineralizované koně ;-)) A asi nejvíc kdysi mým koním chutnala nějaká minerálka, která byla v drobných granulích. Měla jsem od někoho pár kg vzorku, po tom se koně mohli utlouct. Nevím, co to bylo. Ale mám pocit, že to bylo sakra drahé...

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 17.7.2012 - 23:09
Někdo doporučuje koním nabízet minerálku (sypkou) normálně "kolik chtějí" - nezamíchávat do krmení, postavit v kyblíku na dosah (tak, aby se nerozsypala) a sledovat. Někteří koně čichnou - a nic. Jiní sem tam chodí líznout. A někteří prý mají potřebu natolik nad "tabulkový" odhad, že prostě lížou hodně, fakt hodně. Ale časem se srovnají a nakonec zůstává minerálka netknutá - což je stav, který se už potom dá udržovat dlouhodobě tou doporučenou dotací v krmení. Nevím, zatím jsem to nezkoušela, já dávám vit.-min. do krmení dle návodu výrobce, přes pastevní sezónu poloviční dávku. Kůň, který se mi po práci napotí více, dostává ještě elektrolyt (vytrvalostní tréninky - ne normál vyjížďka či přiježďovačka). Jinak mám lizy bílý i červený volně k dispo - a stejně mi občas na tu hlínu (na jedno jediné místo, v jediné ohradě - jinde ani ťuk) stádo chodí...

Monika Brucknerová

Vloženo 17.7.2012 - 23:12
Reakce na 1456541: To je šikovný nápad!! Až budu mít kyblík nové minerálky (včera došel), tak to vyzkouším...A písnu sem;-) Jsem na to sama opravdu zvědavá...

Jana Koubová

Vloženo 18.7.2012 - 0:09
Ivetashena: Někdo doporučuje koním nabízet minerálku (sypkou) normálně "kolik chtějí" - nezamíchávat do krmení, postavit v kyblíku na dosah (tak, aby se nerozsypala) a sledovat. Někteří koně čichnou - a nic. Jiní sem tam chodí líznout. A někteří prý mají potřebu natolik nad "tabulkový" odhad, že prostě lížou hodně, fakt hodně. Ale časem se srovnají a nakonec zůstává minerálka netknutá - což je stav, který se už potom dá udržovat dlouhodobě tou doporučenou dotací v krmení.
Tohle zní zajímavě, jen nevím, jestli to funguje i u minerálek nějak ochucených. Mám zkušenost, že většinou minerálky mají něco jako jablečné aroma....nevím, jestli spíš to koně pak nebudou lízat kvůli tomu, že jim to chutná, než kvůli tomu, že mají něčeho deficit.

A. Klečková

Vloženo 18.7.2012 - 8:15
Co psala Ivetashena už praktikujem pár let - koně si opravdu prášek sami lížou, když potřebují. Největší spotřeba je po zimě s přechodem na zelené, to mizí ve velkém, pak už si jí zas všimnou jen sem tam. V zimě prakticky vůbec. Pak se to liší ještě valach/kobyla/březí-kojící kobyla atd. (jsou to jen rekre koně)

Eva Dittrichova

Vloženo 18.7.2012 - 8:34
My máme k dispozici sůl kamenou, sůl himalájskou i klasickou bílou kostku :). Všechno je ve výběhu vždy k dispozici, ale koně si stejně občas líznou bláta nebo hlíny.

Pavla Šmídová

Vloženo 18.7.2012 - 10:23
Reakce na 1456563: A co radši lížou - kostku nebo kamennou sůl ? Tak nějak mi připadá, že ta kamenná je lepší, ale nevím, co na to kůň :o)

Monika Brucknerová

Vloženo 18.7.2012 - 11:06
Tak nějak za tak léta pozoruji, že ta obyčejná, kam. sůl koním šmakuje nejlépe. Mám dost extrémní rozdíl mezi svými koňmi - mám tady dva stařečky, jednoho hodně nemocného, kteří nedělají skoro nic nebo jen sporadicky svezou dítě. Pak svého stárnoucího, ale aktivního sporťáka. A k tomu mladého koně, který začíná... Takže rozdílné nároky na minerálie. Ta kamen. sůl je prostě za léta ozkoušená jistota. A další doplňky dávám podle toho, jak koně cítím - a jakou mají zátěž. Nicméně určitě zkusím ten kyblík s minerálkou volně k dispozici, to se mi opravdu líbí moc!

Jana Stixová

Vloženo 18.7.2012 - 11:16
Safra že bych to též prubla? :-) Kurnik ale trochu se bojím že až se k tomu dostane starší popelnice tak v tom kyblíčku nezbude nic, ten žere i boty :-) No v nejhorším ale zasáhnu a kyblík zachráním, aby se troglodyt nepřevitamínoval. Ale tož co, prubnu to a taky se pak podělím o cenné zkušenosti ;-)

Monika Brucknerová

Vloženo 18.7.2012 - 11:23
Já se na to těším (a v duchu si nadávám, že mi to dávno jako výživáři netrklo:-( ). Hlavně jsem zvědavá, kolik si vezmou stařečci v porovnání se sporťákem;-)

ludmila slavíková

Vloženo 18.7.2012 - 11:32
Reakce na 1456583: Moni, moji to nežrali :-) Jakože vůbec, a to jsem to dala do výběhu, aby si každej mohl jít vzít kolik chce, do toho každej má v boxu 3 druhy různých lizů...a to jsem jim ještě v záchvatu nějaký (chudáci zapocený, potřebujou elektrolyty) koupila cosi speciálního, takovou hranatou hnědočernou věc na lízání, která stála přes pětikilo... tu jsem taky dala do výběhu, aby si mohli lízat jak chtějí... a ani hovno :-( Zato to strašně chutná srnkám :D Po setmění mi na to choděj, a naučili se prolejzat 4 řadama pásky, aniž by se dotkli, zlepšují taktiku, protože loni jsme museli jednoho srnce vystříhávat z pásky, když se zamotal parožím (a potahal a rozlámal asi 20 tyček).

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 18.7.2012 - 11:50
Holky, pojďme se domluvit, kterou značku kdo prubne. Protože, upřímně, jak ostatně hned trklo i Janku, na tom asi bude příjem dost záležet... Nejlíp by bylo dát nějakou minimálně ochucenou... Já mám doma bohužel jen čerstvej kyblík Höveleru, kterej obecně herkám dost chutná... - tudíž se trochu bojím, že mi to na posezení vychrochtne největší zdejší prase nenažraný a ostatní ani nestihnou zjistit, že něco ve výběhu stojí... :-) /Kdyby k tomu čichli a nikdo nic nechtěl - byla bych ráda, Lavero:-) Spokojeně bych dál dávala poloviční dávku doporuč.výrobcem do krmení a neřešila bych (krom nastavěnejch lizů ve výběhu) nic víc.../ Jo a ještě Schaumann nabízí liz ve vědru - údajně jediný na trhu s naprosto kompletní minerálkou. Jejich výživář přísahá, že na tomto lizu fakt funguje "koně sami nejlépe vědí, co jim chybí". Takže se dá vyzkoušet i to...

Monika Brucknerová

Vloženo 18.7.2012 - 11:54
Můžeme se domluvit, já minerálku chci kupovat...

ludmila slavíková

Vloženo 18.7.2012 - 12:00
Ivetashena: Jo a ještě Schaumann nabízí liz ve vědru - údajně jediný na trhu s naprosto kompletní minerálkou.
Nemáš na to odkaz? Jestli to zrovna není to, co mám (a na co se mi komplet všichni vyprdnuli) :-)

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 18.7.2012 - 12:22
Reakce na 1456601: http://www.schaumann.cz/vyrobky/kone/mineralni-krmiva/horsal-leckschale/ Cituji slova výživáře: "Kompletní liz obsahující vše - makroprvky, mikroprvky i vitamíny. Koně si podle aktuální potřeby mohou sami vzít - líznout a nejsou odkázáni na naše propočty a předpoklady, protože jen oni sami vědí nejlépe, jak se cítí a co potřebují. My se jen domníváme."

ludmila slavíková

Vloženo 18.7.2012 - 12:39
Reakce na 1456609: Tak to není ono. To bylo ještě něco trošku jiného. Tak prubnem tohle? :-)

Iveta Jebáčková-Lažanská

Vloženo 18.7.2012 - 12:42
Hele, já zkusím ten Höveler, Čar ať si vybere jinou značku práškovejch (a pisne kterou) a Lavera ten super liz v kyblíku? Kdo ještě se připojí, ať těch vit.-minek oprubnem co nejvíc???

Michaela Pavlíková

Vloženo 18.7.2012 - 12:45
Inak holky, ja som sa nad tym este trosku zamyslela a uplne mi to nesedi, ako ta herka zisti, ze potrebuje zrovna mineralku? Pretoze, neviem ci je mozne to porovnavat na sebe, ale ja vitaminy neuzivam ziadne (rozumej ziadne umeliny v prasku), a nijak nepocitujem, ze by som mala nedostatok vapniku, alebo horciku, zeleza ci inych strasne zdravych veci (a co ked mam, akurat o tom neviem?). Nebude to prijimanie mineralky skor v rovine chutna mi to - zozeriem to, nechutna mi to - nebudem to zrat, nez v rovine mam nedostatok vitaminov - naval mineralku? Uplne s tym nie som stotoznena priznam sa :) Ale o to viac ma zaujimaju vysledky vasho vyskumu :)) Mozno by stalo za uvahu urobit pred tym herkam krvne testy, aby ste zistili hodnoty, a potom pri pozorovani, ktora toho zbasti najviac - zistit ci to koleruje s nameranymi hodnotami :))
1 2 3