Kapří hřbet

Lena Malačka

Vloženo 12.4.2006 - 8:25
Asi před dvěma měsíci jsem si koupila koně. Při koupi jsem měla sebou 2 zkušené koňáky...Nedávno byl u nás kovář a sdělil mi, že můj kůň má kapří hřbet a že ho prý bolí záda. Když prý bude 3x týdně dělat gymnastiku, tak se to možná spraví. Nemáte někdo s takovýmto problémem zkušenosti??? Předem díky za odpověď...

Martina Paráčková

Vloženo 12.4.2006 - 9:08
Ahoj, Měla by mít dobře osvaleny záda, holt je to vada. Ale nemyslím si, že nějak hrozná. Přirozeně bude chodit podsazená a v kapřáku je neuvěřitelná síla. Opravdu ju ty záda bolí? Ale i kdyby ne, tak gymnastika ještě nikomu neublížila, ba oprávě naopak....

Petra H

Vloženo 12.4.2006 - 9:53
"Přirozeně bude chodit podsazená " ??? a to jako proc? "Ale i kdyby ne, tak gymnastika ještě nikomu neublížila, ba oprávě naopak" posilovat bolava zada je zverstvo. posilovat muze jen kun, ktereho nic neboli. bolavy kun se ma lecit.

simona Pivoňková

Vloženo 12.4.2006 - 10:27
aniž bych chtěla podceňovat kováře, tak myslím, že k bolavosti zad a jeho poněkud problematické stavbě těla a s tím souvisejícím léčením, posilováním a vůbec využitím koně by se měl vyjádřit především veterinář a to nejlépe takový, který se specializuje na pohybový aparát. Nepíšeš, jak je koník starý, jak je velký, jak je mohutný, může to být i přechodný stav po překotném růstu, kdy v "pubertě" se některé vady ukazují velmi výrazně, vyvojem pak sice nezmizí, ale upraví se do použitelného rozměru. Měla jsem nějaký čas ve stáji koníka který měl tak deformovaný postoj a kapří záda, že bylo podezření i na ataxii, protože nemohl ustát třeba čištění zadních nohou, normálně se překlápěl. Přijel pan Žert, koníka pečlivě prohlédl a závěr byl, že se jedná o dočasnou poruchu vzniklou tím, že koník trpěl v dětství po odstavu špatnou výživou, pak byl odvezen na pastiny, kde to dohonil, ale moc rychle, takže vinou překotného růstu - dílem zásluhou genetiky a dílem krmivářskými chybami - došlo k tomu, že některé součásti jeho těla prostě nefungovaly jak měly, krom toho měl od přírody právě ten kapří hřbet... Mám fotky, kde je zázrak, že ten kůň vůbec stojí a přitom roční pobyt na pastvině, pomalu dávkovaný řízený a promyšlený pohyb na ruce a lonži a postupný vývoj zapracovaly tak, že koník kdes údajně chodí pod sedlem jako rodinný koníček bez potíží. Na sport to nebude, ale na radost ano, měl úžasnou povahu.... takže moje rada zní - schopný a erudovaný veterinář, správný režim léčby - pokud jsou tam bolesti - a správný postup rehabilitace a posilování, až bude stav vyléčen, a přizpůsobení využití koně jeho možnostem a schopnostem.... a pak už jen radost z dobrého kamaráda :-)

Nessy

Vloženo 12.4.2006 - 10:43
Koník s přírodním kaprem se neprohýbá v zádech,nejde tedy o aktivní podsazení,ale o pohyb daný stavbou páteře.Měla jsem takovou kobylku od 2let a neměla problém ,sportovala,její syn se tak také narodil a je též bez problému.Měl to i jeho otec Corsár.

Simona Fialová

Vloženo 12.4.2006 - 10:50
Kapří hřbet mívají dobří skokani (špatně jsem to napsala, znám hodně dobrých skokanů, co měli kapří hřbet, není to kriterium :o)) - pokud má tazatelčina kobyla opravdu kapří hřbet, pak ji záda nebolí, ale bolí-li ji a proto se hrbí, to je něco jiného a ne kapří hřbet :o)

simona Pivoňková

Vloženo 12.4.2006 - 11:02
Simko fakt mají kaří hřbet dobří skokani ? pro mne je to omezující faktor, ne to anomálie, není to správně narostlá kostra. Z toho cos napsala to skoro vyznívá jako přednost. Také nikdo nevíme jak výrazné to je. JInak souhlasím, že bolavý kůň se může hrbit a pak to s kaprem nemá nic společného...

Simona Fialová

Vloženo 12.4.2006 - 11:30
Znám jich dost :o), co mají kapří hřbet a výtečně skáčí - dokonce v mém okolí všichni (asi 8 koní)...takže píšu jen zkušenost - není to přednost, chody mívají nic moc, ale skákání to nevadí (v těchto případech)....

Nessy

Vloženo 12.4.2006 - 14:10
Myslím,že to píše Palmann?,vrozený kapří hřbet je spíše výhoda,koník má silný hřbet,netrpí prohýbáním zad.Pak je získaný a to většinou přetížením při výcviku mladého koně,nebo i špatnými podmínkami při vývoji mladého koně a ti trpějí bolestí zad,protože k tomu došlo později a ne vrozeně a celkově to už nesedí s ostatním pohybovým aparátem.

Jitka Kutmanová

Vloženo 12.4.2006 - 15:39
Znám kobylu, která má kapří hřbet, že vypadá jak velbloud, je spolehlivá na parkuru, takže s tím nejspíš problémy nemá.

Lena Malačka

Vloženo 12.4.2006 - 20:33
tak dneska se byla na mého koníka podívat veterinářka...Prohlídla ho, prohmatala, koukla se na něj v pohybu. Výsledek je ten, že kapří hřbet prý nemá, musí si ale hodně osvalit záda a záď.Tzn. že musí chodit hodně do kopců, vyvázaný. Stěmi kopci musíme začínat opatrně...prvně krokem - týden, pak klusem, atd. ... skákat nesmíme, nejdřív až tak na podzim. Ale hlavně aby se mu ta záda nasvalila... tak se mějte...

Simona Fialová

Vloženo 13.4.2006 - 9:18
"Tzn. že musí chodit hodně do kopců, vyvázaný." Hm, to budou svaly! A která že vetka Ti poradila takovou zázračnou radu na osvalení koníka vyvázáním? Děkuji za odpověď.

Nessy

Vloženo 13.4.2006 - 10:20
Přidávám se k dotazu,abych si na ní někdy nenaběhla :o( Ještě připiš jaký druh vyvázání?neznám žádné z těch,na kterých se dá jezdit,aby nemělo spíš opačný účinek.

simona Pivoňková

Vloženo 13.4.2006 - 22:12
s vyvázáním bych byla hodně opatrná, chodit kpečky v kroku, ale volnou hlavu aby kůň mohl natáhnout dopředu a dolů a posilovat hřbet a spolu s ním i bříško, protože bez bříšních svalů není hřbetu. Na rovině pak lze dooporučit práci na kavaletách . klacky na zemi v kroku a klusu, kopečky klidně jen v kroku, tam kůň svalama odvádí největší práci, v klusu už je to i o švihu, o cvalu ani nemluvím, když klus, tak pomalý, každopádně je to postupné a na dlouho...

Lena Malačka

Vloženo 14.4.2006 - 18:12
Chodí na chambonu, ale má ho tak akorát, ani ne moc, ani ne málo. Snažím se, aby spíš chodil na otěži kvůli mému působení a ne jen působení chambonu. Do kopečků mu otěž povolím, aby si ten krk mohl natáhnout. Jsem ráda, že toto tvrzení aspoň někdo podpořil...:-)

simona Pivoňková

Vloženo 15.4.2006 - 10:15
na jakémc hambonu a proč vůbec na chambonu...když si má kůň vytáhnout dopředu a dolů v kopečku, tak bych jezdila bez chambonu. No já jsem vůbec profláknutej nepřítel udělátek, máš pocit, že když v kopečkách a ve fázi posilování hřbetu nebude kůň chodit na otěži, že tím něco tratíš ?

Lena Malačka

Vloženo 15.4.2006 - 20:08
já dávám pouze na radu veterinářky. Říkala, že musí chodit vyvázaný a chambon se mi zdá nejméně tvrdý (než třeba průvlečky, atd...). Má ho daný tak, aby na tom nebyl úplně zkráglovaný, spíš abych si ho na tu otěž dostala já a ne ten chambon, ten bych řekla, že je tam jako "poslední záchrana". Počítám s tím, že ho časem vysadím (podle toho co určí vet. dál).

Svatava Punčochářová

Vloženo 15.4.2006 - 20:38
Jiskro, co doslova ti poradila veterinářka? Nepochopila jsi ji špatně? Nic ve zlém, jen mi připadá, že málokterý veterinář by poradil jezdit na chambonu.. Ještě navíc-jeký chambon používáš? Jestli gumový, ten nemá na osvalení zad vůbec žádný vliv (je spíš kontraproduktivní), pouze zaroluje krk, a pokud pevný-na tom se v nejezdí, ale lonžuje(ježděním na něm koní spíše uškodíš-musí vyklenout hřbet, používat svaly, které jsou velmi slabé, a nést k tomu tvou váhu-i kdybys byla opravdu dobrý jezdec, který mu nikdy do zad nespadne-je nepřiměřená zátěž, nejlepší cesta, jak vyrobit bolavý hřbet). Co se kopečků týče-nech koně natáhnout krk a hřbet, aby s ním mohl pracovat-ne vždy je kůň na kolmici to nejlepší, co můžeš mít:o)

Nessy

Vloženo 16.4.2006 - 9:51
Souhlasím se Svapu,gumový šambon je jeden z nejhotších verzí vyvázání,koně většinou přesvalí na spodní části krku,což je špatné,někteří se na něm naučí házet hlavou,na osvalení zad nemá žádný vliv.Na pevném se nejezdí,ale lonžuje.

Lena Malačka

Vloženo 16.4.2006 - 21:54
Když musí chodit vyvázaný, tak jaký druh vyvázaní byste mi doporučili???

Klara Novotna

Vloženo 17.4.2006 - 3:04
Ja bych vyvazovala pouze na lonzi - na perfektnim povrchu. Jezdila bych kopecky krokem a co nejpomalejsim klusem. Nasvalit kone trva roky. Mam podobny pripad a prvni rok jsem temer necvalala. Ted (az po 4 letech) je kun dobre nasvaleny... Lonzovani + vyvazovani na lonzi zabralo zazracne. Ale u kazdeho kone je to asi jine, zalezi na veku, plemeni, povaze...

Nessy

Vloženo 17.4.2006 - 14:50
Pod sedlem žádné,to bych spíš doporučila vyměnit veta.