ježdění po loukách

Lucie Čížková

Vloženo 28.2.2010 - 17:29
Tak nás dnes, při kontrole luk, po opadnutí většiny sněhu, čekalo velmi nemilé překvapení. Při prohlídce, zda louka není zanešena odpadky či jiným bordelem, jsme zjistili, že koňáci v našem okolí vážně moc inteligence nepobrali. Hned jsem si vzpomněla, jak mnoho z lidí jezdí prostředkem luk, polí či jiných, obdělávaných ploch a tvrdí, že s koníčkem nic této ploše neudělají. Jenže... každý, kdo tohle udělá, by zasloužil nakopnout a to velkou silou a do velké dálky! Sami můžete posoudit, co takový jeden koníček udělá...: http://ptakfarky.rajce.idnes.cz/Louka_28.02.2010/ Louka je poměrně velká (jak můžete vidět na poslední fotce, téměř až k těm stromům, co jsou "vprostřed" fotky). Má asi 40 m na šířku a dlouhá je přibližně 1,2 km. A tyto stopy jsou asi v osmi liniích přes celou délku louky. Takže opravdu škody je napácháno dost. A podotýkám, že na louce je cesta, po které se jezdí běžně a je s ní počítáno! Ale ovšem velmi inteligetní koňáci, kteří přece se svým koníčkem louku nepoškodí, tak si jezdí kudy chtějí! Ano, na louce jsou i stopy od projetí čtyřkolek (které jsou v naší vesnici velmi oblíbené - též jednu vlastníme), ovšem, světe div se, jsou všechny na cestě! Holt asi většina koňáků myslí, že seno vypadává z balíkovačky a není z louky... Toto chování je vážně ubohé a argument typu "Kde máme jezdit?!" mě už vážně nezajímá. Udělat tohle někdo na jejich, tak se překousnou vzteky. Vážně by mě nikdy nenapadlo tohle udělat někomu na louce, nebo jezdit zasetým polem. Cokoliv takového. Po cestě, po kraji, ano, ale prostorem a ještě pokaždé jinde, když je tam cesta? Ne...

Leona Zelenková

Vloženo 28.2.2010 - 17:40
Reakce na 1352513: Tak tohle určitě nepotěší. Dívám se ze strany jezdců, máme před stájí pole, které nám nepatří. Když je zaseto, nebo mokro, tak na pole nechodíme (jen ve vyjímečných případech a to pokraji). V zimě, když bylo hodně sněhu a zmrzlo, tak se to dalo, jen co začalo tát, tak jsme na pole ani nevkročili. Ovšem ne každý je takový, že tohle chápe a nad inteligencí některých lidí se člověk musí pozastavit.

Iva Pavlištová

Vloženo 28.2.2010 - 17:51
Reakce na 1352513: No, tohle jde vidět docela často. Vůbec vám to nezávidím :-( U nás vždy platil zákon "po poli nebo louce jezdit jen, když mrzne a je dostatek sněhu" (nepočítám třeba podmítku), ale ne každý to dodržuje a dodržovat bude. Jako stane se, že se kůň lekne, popoběhne a zrovna do pole (louky) a rozorá to, ale to by měly být výjimečné situace a rozhodně ne v takovémhle rozsahu a cíleně...

A. Klečková

Vloženo 28.2.2010 - 17:54
Reakce na 1352513: Bohužel běžný jev, aspoň tady u nás, klidně prostředkem zasetého pole i za mokra. A ani těm lidem není pak blbé přijet si k nám pro seno, pro oves... Nevím, no, asi jsme nějací divní, když se snažíme s našima koňma škodit i na cizím co nejmíň.

Markéta Butorová

Vloženo 28.2.2010 - 17:59
My máme sice minilouku, a je tam cestička, kterou se jezdí na koních. To by bylo ok, kdyby ovšem cesta nebyla rozdupaná do pásu asi 3m, a to je fakt marast. Další dva metry po každé straně cesty jsou sice už lepší, ale taky nic moc. No cesta se pěkně roztáhla. V dané stáji občas vypomáhám, ale moje připomínky jdou asi jedním uchem tam, druhým ven. Holt vedoucí lotu nejsou schopni udržet jezdce v jedné lajně. U nás je to o to horší, že pole je malé a seká se ručně sekačkou (Ne tou zahradní:o) a to je pak o zlomení nohy. Nehledě na to, že tam chodím venčit a projít přes mostek na druhé pole je suchou nohou nemožné. V létě je to bláto jak beton, takže taky parádička. Pak se nesmíme některým lidem divit, že jezdce z polí vyhazují.

Aneta Když nemusí, tak nemusí

Vloženo 28.2.2010 - 19:10
Bohužel/bohudík jsem taky vlastníkem louky. A je zcela běžným jevem cválající lot koní, řidiči se čtyřkolkama. Co mě ale nejvíc nasral.., byla minulou neděli banda Poláků, která z naší louky (bez našeho vědomí a svolení), která se nachází hned pod ohradou, startovala s rogaly a nalítávala přímo nad ní. Kůň byl z toho cely vyhukaný a prošel skrz ohradu. Na zadní noce od spěnky 30-ti cm šlic servané kůže a podřený bok. Co s takovými lidmi:(? Nejvíc mě ale mrzí chování jezdců na koních. Když se člověk ozve (v rámci slušného vychování), tak je ten největší idiot na dědině, který nechápe potřeby jezdců:(. Chtěla jsem se zeptat, máte někdo zkušeností s ceduli typu "Zákaz vstupu, soukromý pozemek"? Řeší to vůbec něco? Nechci ohrazovat celou louku, neboť zde vede tzv. zvířecí koridor.

ludmila slavíková

Vloženo 28.2.2010 - 19:46
soptik85: Chtěla jsem se zeptat, máte někdo zkušeností s ceduli typu "Zákaz vstupu, soukromý pozemek"? Řeší to vůbec něco? .
Musíš to napsat fikaně. Ceduli "zákaz vstupu" "přísný zákaz vstupu" prostě většina lidí ingoruje. Prostě jsem přitvrdila, na "infikovaná karanténní zóna" nebo "pozor ELEKTRICKÝ ohradník je pod PROUDEM a probíjí do okolí". To odradí 99 % lidí naprosto spolehlivě. A je klid.

Markéta Butorová

Vloženo 28.2.2010 - 19:48
Reakce na 1352527: Nám se cedule "zákaz zavážky odpadu" ztrácí. Navíc mrkni do katastru, jestli nemáš skrz pozemek cestu. My ji tam bohužel máme, takže i kdybych chtěla úplný zákaz vstupu (ale to nechci, chápu že někudy projíždět musí) tak mám utrum.

Pavla Šmídová

Vloženo 28.2.2010 - 21:06
Tohle taky bohuzel znam, diky takovymhle inteligentum uz nesmime jezdit po soukromych pozemcich, kde jsme driv nevadili (protoze jsme jezdili s rozumem). Pro majitele jsou konaci jako konaci, proste mu to tam par blbu takhle rozryje a pak maji utrum vsichni. Taky se nedivim, ze plno lidi ma na konaky vztek, kdyz vidim, jak vypadaji lesni cesty, kde lita kazdy den v jakemkoliv pocasi parta decek na konich, radobykovboje cvalajiciho ve vzrostlem poli a pripadajici si desne romanticky atd.. To mi pripomnelo rozhorcenou diskuzi prave taky, kterou psala pani (asi podobna inteligentka) a strasne se rozcilovala, ze v nejaky vesnici se vetsina konaku s mistnimi nekonaky dohodli, ze nebudou jezdit po ceste, kde se sice oficialne jezdit muze, ale neni to dobry .. ona ze si bude jezdit kde chce a ty kdo tu dohodu uzavreli jsou uplne blbi, protoze pak jim budou zakazovat jezdit vsude atd atd ... holt lide jsou ruzne :o) Jinak cedule "infikovana karantenni zona" je super napad :oD

Helena Smutná

Vloženo 28.2.2010 - 23:25
Reakce na 1352557: Máme tu poblíž jednu ceduli s textem "Pozor, zvýšený výskyt zmijí". No, na někoho, kdo ví o přírodě jen tolik, že je schopen ničit mladé porosty a pole, tohle může třeba zabrat.

alena blechová

Vloženo 1.3.2010 - 8:07
Reakce na 1352557: u nás podobně- z vedlejšího jezd. arealu jezdí slepice v zasetém i v mokru, přitom je mezi poli cesta, po polích lítají magoři na 4kolkách a z blízkého hummercentra doslova likvidují vzrostlé obilí. jsou tam několi metrů široké koleje- když už neprojedou, udělaj další, do vojtěšky zase místní blbečci vozí odpad ze zahrádek i s větvemi, popel s hřebíky i horší věci, je to čím dál horší

Lucie Dvořáková

Vloženo 1.3.2010 - 14:12
Moje zkušenost - chlap na hnědé kobyle + 2 koně naprosto navolno + 1 pes naprosto navolno. Nutno podotknout, že koně a ni pes na nějaké usměrňovací pískání nereagují. A takto jezdí po okolních loukách a lesech. Zhruba před 3 nedělemi jsme šli z kobčou na "naši" louku (domluveno s majitelem louky, že na ní můžeme jezdit, velikost tak na 1 drezurní obdélník, majitel jí nijak neudržuje, jen na podzim zmulčuje) a zastavil nás myslivec. A hned začal, že jezdíme do lesa a plašíme zvěř. Sněhu po stehna, srnky uhnaný pak chcípou v roští. Naštěstí to nebyl pitomec, věděl, že mu zvěř plaší ten chlap s koňma. Ujistila jsem ho, že já do lesa nejedu, že v tomhle počasí jen na louku se souhlasem majitele. Další plus - kobyla je světlá (pozná i naprostý laik), on má kobyly tmavé. Takže na moje argumenty docela normálně zareagoval. Ale pocit jsem z toho dobrý neměla. A takhle kvůli jednomu pitomcovi vznikají problémy všem v okolí, co mají koně:o/ Na odstřel.