Irský tinker

Marta Moravcová

Vloženo 17.11.2005 - 19:03
Připravuji stránky Tinkerům. Prosím majitele pokud by se chtěli zaevidovat a zapojit se na těchto stránkach aby se mi ozvali na Irskytinker@seznam.cz děkuji

Hanka Plicková

Vloženo 18.11.2005 - 14:05
Ahoj, chtěla jsem se jenom zeptat, jestli někdo ví o nějaké farmě, chovné stanici,... Irskách tinkerů?? Předem díky za odpověď! H.

Marta Moravcová

Vloženo 18.11.2005 - 15:38
MámTinkera můžešSEmiOZVAT irskytinker@seznam.cz

Hanka Plicková

Vloženo 16.12.2005 - 13:15
Chtěla bych se zeptat, jestli někdo víte o chovu Irských tinkerů v ČR?! Předem děkuji za odpověď!

lucienna

Vloženo 16.12.2005 - 14:23
Když si zadáš na ifauně v inzerci do vyhledávače "tinker", pár inzerátů s hříbaty irského tinkera, byť staršího data, vyskočí. Vím, že pravidelně se objevoval v časopise Jezdectví inzerát na prodej "brabantských chladnokrevníků, miniappaloos a irských tinkerů", koukni se do starších čísel (tuším, že 10/05). Také jsem před časem také sháněla informace. Obecně ceny se u nás pohybují v dost závratných výškách (od 80 000,- za roční hříbě kobylku českého chovu až do 120 000,- za 6letou klisnu, import). Možná by bylo výhodnější poohlédnout se u německých sousedů (doporučuji např. www.pferdezeitung.com), i když ani tam to není levná záležitost. Je to zkrátka a dobře módní plemeno, což se bohužel odrazilo na kvalitě nabízených zvířat, často se prodávají málo strakatí (převaha bílé barvy), menšího vzrůstu, bez rousů (tzv. "sportovní typ") apod. Také když se podíváte blíž, zjistíte, že je to velmi mladé plemeno. Většina německých tinkerů je původem import z Irska, a v původu mají "unbekannt" - neznámý. To jen tak na okraj :-)

Jitka Jiříková

Vloženo 16.12.2005 - 14:45
Ono totiž když to vezmeme do důsledků irský tinker není plemeno.Tinker je cikánský kůň,který tahal Romům ty jejich kočovné vozy. A protože Romové mají rádi barevné věci, tak v podstatě hlavním kritériem byla strakatost. Jinak to je bezpůvodová směska všeho možného, výška může být jakákoliv, ale mělo by to být strakaté ( i když jsem viděla i jednobarevné) a mělo to mít rousy a exteriérem se to má blížit takovému lehkému tažnému koni. Koneckonců je to koník vynikajícího charakteru ,atraktivní barvy, spolehlivý, klidný, který tahá tu vaši maringotku po světě.... Ve Velké Britanii si dokonce na dovolenou můžete půjčit tinkera s povozem a trekovat s ním. Na voze přespáváte a putujete s koníkem.... Teď, co se všechno eviduje, se snaží podchytit i tinkery a udělat z nich plemeno, ale zatím to je spíš typ koně jako kob nebo hunter a proto většina má původ neznámý, nevím o tom, že by snad byla oficielně PK,takže nejsou "papíry"....

lucienna

Vloženo 16.12.2005 - 15:59
Ono je to s tím plemenem trochu složitější. Pátrala jsem onehdá, jak se liší irský kob a irský tinker. Je to tak, že každý kob je zároveň tinker, ale opačně to neplatí. Zkrátka ve Velké Británii založili plemennou knihu na irské koby a koně, kteří se tam nevešli (třeba ti modroocí), patří podle Němců mezi tinkery - oni na ně svou plemennou knihu mají, musela bych se doma podívat, jak přesně zní název, nemám to u sebe, ale spadá to pod svaz chovatelů pinto (strakatých) koní - takže třeba také "pintoarabů" - lze to vyhledat na německých webech. Rozlišují i různé typy dle velikostí - pony, kob, velký kůň, a také někteří hřebci jsou uznaní jako plemeníci (gekörte). Jenže i ti zapsaní v plemenné knize mají nejdále ve druhé generaci ono "unbekannt". Takže souhlasím, spíš je to zatím přes veškerou snahu ráz, i když irský kob (nikoli tinker) uznaným plemenem (tuším od roku 2000) je :-). Strakatí být nemusí, ale jsou preferovaní. Další oblíbenou variantou je černá + bílé rousy a nosní pruh.

simona Pivoňková

Vloženo 16.12.2005 - 17:17
Strakatost, podle toho co jsem slyšela já se historicky objevuje jako nařízení pro cikány - kočovníky, aby pán na panství už zdaleka věděl, kdo se mu to blíží k usedlosti a že tedy mají včas zavřít slepice a vyndat nože k nabroušení a hrnce k zadrátování :-))) jinak je to skutečně lehčí tažný koník, umí být svižný, ale moc s energii neplýtvá, o jeho rousy se starat v českých podmínkách je o nervy - denně vyčesávat, neb bahno a bodláčí udělá své. cena je neúměrná kvalitě, je to obyč kůň, tahá a nosí, ale rozhodně to není specialista na nic... Já bych hozařadila vedle KK - pro někoho zajímavý vzhled, obecně hobby využitelnost, na rozdíl od KK nemá nečtené vady kopyt. Charakterově snad až na vzácné vyjímky hodný kůň. Povolená barva libovolná, výška od pony do began, s rousy i bez rousů.... takže : Copak je to za plemeno ???

Bohumil Kočovský

Vloženo 16.12.2005 - 21:25
Je to prostě Anglický (lépe Irský) voříšek, který dostal jméno a pečlivý Němci ho dávají do škatulky, neboť se jim po Německu nebudou prohánět koně beze jména. Něco jako Jack Russel Terier. V tahu je pomalý, pod sedlem taky. Ale kohokoliv odveze zcela bezpečně "k lesu a zpátky". Cena je vysoká protože se vyskytuje hlavně v Irsku, trajekt Irsko - Anglie stojí 50 000,-, trajekt Anglie - kontinent 14 000,-, + celá Anglie (nafta 1,7 libry) + Calais - Praha. Ale móda jistě pomine a pak bude i tady za pár šupů.

Monika Škvárová

Vloženo 20.12.2005 - 14:38
Takové irské čétéčko, řek´ by jeden... :-) Bane - kdysi jsem se o toto plemeno zajímala a co si pamatuji ze všech webů, co mi vyhledávaš našel - snaží se o jakousi selekci v rámci ustálení typu koně, ale zatím je to fakt asi v plenkách. Byla jsem se osobně podívat i v Jizerkách, kde je chovají a při vší úctě a POUZE v porovnání s tím, co jsem viděla a četla. Snaha chovat plemeno na zřejmě levnějších dovozových kusech. Vystřízlivěla jsem a dnes vím, že stávající milovaný chlaďas s kdečím přimíchaným, kterého jsme dceři po jaru přivezli, dělá stejnou službu. Pokud ten náš vepřokůň není zrovna jako řízek, tak je vidět, že máme tělo nižšího norika, skořicové rousy, palici asi po huculovi a světle melírované žíně na celkově zrzavém podkladu s bílými odznaky - takže když holky v rámci pubertálních keců vypustily do okolí naše srandapojmenování, tj. že máme "CINNAMON QUARTERA" (pro neangličtiče : cinnamon = skořice) :-))), vzalo to okolí jako bernou minci... :-)))) Náš věhlas vyvrcholil do té míry, že jednoho dne stál za vraty chlap, že chce naším koněm připustit kobylu. Je mi líto, povídám, máme tři valachy. A to prý je jedno, on že chce toho "macatýho Američana". ( Made in Krkonoše kdovíkde. )

Marta Moravcová

Vloženo 9.10.2006 - 18:22
Ráda bych oslovila majitelé Tinkeru, kteří by rádi vstoupili do asociace, nebo chtěli by zveřejnit fotku svého miláčka na www stránkach. Taky se můžou informovat o svodu Tinkerů v ČR na stránkách www.tinker.estranky.cz Stránky jsou nové a tak prosím za prominutí, že ještě vše není tak jak má být. Děkuji za pochopení. Marta

Marta Moravcová

Vloženo 28.10.2006 - 13:07
Prosím, kdyby dali o sobě věsět majitelé tinkeru. S důvodu svodu tinkerů a evidence.DěkujiIrskytinker@centrum.czwww.tinker.estranky.cz

Romana Vochozková

Vloženo 10.2.2007 - 18:14
Lze vše,ale P.P.,to nejspíš mít nebude...

Johana Spáčilová

Vloženo 12.2.2007 - 11:25
No PP to jistě mít nebude a hlavně nechápu proč zase prznit další plemeno... :-(

Marta Nevřivá

Vloženo 12.2.2007 - 13:45
Potisícídruhé ;o)Pokud je hřebec zapsaný ve státním registru plemeníků, může připouštět všechny klisny. Hřebec bez licence nesmí připouštět vůbec, tedy ani klisny, ani oslice, ani jiné příbuzné druhy.Detaily v zákonu plemenářském a veterinárním a v souvisejících vyhláškách (vet.podmínky přesunu a vyšetření u chovných zvířat).Hříbě je zapsané v plemenné knize, pokud oba jeho rodiče mají oprávnění působit ve stejné plemenné knize. V ostatních případech je hříbě jen "v typu", bez plemene.

Romana Vochozková

Vloženo 12.2.2007 - 14:04
Všechny klisny snad připouštět nemůže,jen ty co jsou schválené k dannému plemenu??!Ne?

Pavla Šmídová

Vloženo 12.2.2007 - 14:12
A jaky jsou postihy pro majitele, kterej svyho hrebce bez licence necha pripoustet ?

simona Pivoňková

Vloženo 12.2.2007 - 15:43
všechna.... nejlépe bude připustit subtilní plňasku, výsledek je sice nejistý, ale mohla by se zrodit nová varianta něco jako vírové morče, plňas a dlouhatejma rousama, flekatej a s takovou tou hlavou "prakoně" budeš trochu jako Mičurin i když mnozí tě budou nazývat "Pičurinem" budeš průkopník i když mnozí si budou myslet, že bys měla být "nakopník" budeš trochu jako akademik Lysenko... ale jen malonko. Především budeš dobrodruh, chovající nový druh, budeš ne nepodobna doktoru Morou, co přetvářel zvířata do obrazu horroru... blbnu, už se mi to nerýmuje, ale že je to volovina jsi pochopila jistě i tak :-)

Eva Menouskova

Vloženo 12.2.2007 - 16:13
Pripoustet muze legalne jakoukoli klisnu, ale aby hribe dostalo Osvedceni o puvodu a melo plemeno, musi mit oba opravneni pusobit ve stejne plemenne knize.

KatyQ

Vloženo 15.2.2007 - 8:59
Budeš se muset podívat na konkrétního hřebce a podívat se, pro jaké plemenné knihy je licentován (např. znám hřebce WPB licentovaného pro welsh pony, WPB a ČSP). Bojím se ale, že v tomto případě to bude jen na tinkera.

Jitka Jiříková

Vloženo 15.2.2007 - 9:29
Myslím, že v tom problém až takový nebude. Hříbě bude stejně voříšek.Samotný Irský tinker není plemeno, ale je to v podstatě jen typ koně. Je to cikánský kůň ,který tahal povozy. Je většinou strakatý s rousy a vypadá jako lehčí chladnokrevníček. Může mít jakoukoliv výšku od ponyho po velkého koně. Já osobně bych raději zvíře dovezla třeba z Německa (jsou líbiví a jejich tam hodně), protože pokud se skutečně tinkeři líbí a chtěla bych ho,tak je lepší vidět hotového koně. Tinker je kříženec z kříženců a většina z nich nemá ani původ (Romové, byť koním rozumněli si žádné PK nevedli a prostě dělali plemenitbu tak nějak citem a co se zrovna namanulo). Nevím tedy co přesně v daném hřebci je a teď je otázka jak by navázal na danou klisnu, aby se mi tam něco zpětně nevyštípalo a nevyšla z toho podivně stavěná hydřička- tohle je velké riziko. Proto je lepší kupovat tinkera jako hotového, kde vidím jeho tělesnou stavbu než experimentovat s jeho "výrobou". Uvědomte si, že ta "plemena" koní z kterých ten mix vznikl i když věru krásný mix, se většinou na našem území nechovali a tudíž není na co by se krevně navázalo ....

Marta Nevřivá

Vloženo 15.2.2007 - 11:01
Pro Zirafičku - od státní plemenářské inspekce za porušení plem. zákona 50 tisíc, od SVS za běžné porušení vet. podmínek přesunu a vet. podmínek pro plemenitbu zvířat další peníz. Pokud se instituce samozřejmě dají do činnosti nebo jim někdo konkrétní případ oznámí, aby musely konat dozor.

Marta Nevřivá

Vloženo 15.2.2007 - 11:09
Tvoje informace není dobrá. Mícháš dohromady oprávnění hřebce pouštět a zápisy hříbat do PK - nečteš nebo nevěříš předchozím příspěvkům?Všichni velšové (až na koby - kromě jednoho) mají oprávnění i pro ČSP. A WPBR (velšský polokrevník, podílový velš, kříženec s velšem)je u nás oddíl PK pro potomky z jakékoliv klisny, protože jiná podmínka než zápis klisny ve kterékoliv české PK (a %krve u hříběte) tam není. Více plemen má u nás možnost působit v několika PK.

Marta Nevřivá

Vloženo 15.2.2007 - 11:11
To bylo pro KatyQ, ne pro Nancy, k tomu není co dodat, samozřejmě ;o)

simona Pivoňková

Vloženo 18.2.2007 - 10:16
to je dost přesné, jen doplním, že Tinker může mít jakoukoli barvu, strakatí údajně byli cikánstší, byl to požadavek - aby pán zdaleka věděl, kdo že se mu to k panství blíží. Dodnes si lze v Irsku půjčit vůz a koně a jet krajinou - ten vůz je taková maringotka a ve smlouvě je, že koník nesmí táhnout víc než 6 hodin denně. Alespoň tak mi to vyprávěli :-) Jinak svezení je na tom jako na každém jiném koni do vozu :-) jsou klidní - ale který tahoun není :-) jsou chlupatí - což je sice hezké, ale výhodu v tom nevidím, zanedbané rousy hříva a ocas jsou hnusnější než žádné rousy, krátká hříva a chudý ocas.... :-) jsou to trochu pozdnější koně - jako většina chlaďasů, ale jejich kompaktní tělesná stavba svádí k dřívějšímu využití, takže ze železa věru taky nejsou. O kráse můžeme mít různé představy - správny tinker je "prakůň" hrubá hlava, chlupatý od čumáku k patě, robustní.... inu můj ideál krásy je jinde, aleganci si představuji někde mezi A1/1 a arab. Přesto cena tinkera jako modního plemena je vysoká a netuším o co jiného než snobismus lidí se ta cena opírá, takže vcelku chápu, že kdo chce a nemá na investici, přemýšlí jak vyrobit - že to nedopadne dobře je nabíledni....

iva novotná

Vloženo 11.1.2008 - 13:57
www.irishcob.cz

Marta Moravcová

Vloženo 11.1.2008 - 17:50
Všechny Vás zdravím, tady jsou mé stránky kde se přesvěčíte, že Tinkři neboli Irish cob není jen více bílí. Mám 3 hřebce a více černé než bílé :-) Tito koně mají veliké rozmezí ve výce, ale nenechte se mílit mají jak plemennou knhu tak už tady v ČR proběhl svod. koníci jsou drazí a to i v zahraničí protože je velká poptávka. Jsem v kontaktu s Belgii Holandskem Finskem a Anglii i Irskem a všude jsou ty ceny přibližně stejní. V září bude náš klub Irish Cob pořádat v Pardubicích na Koně v akci svod pokud budete mít nějaké dotazy budem tam mít i stánek rádi Vám zodpovíme veškeré dotazy nebo na mém emailu.Mé stránky : www.tinker.estranky.cz

Anna Lálová

Vloženo 11.1.2008 - 18:16
Tuhle kobylku - Fanny, jsme prodali do Hranic na Moravěhttp://moje-kone.wz.cz/fotky/a43.jpghttp://moje-kone.wz.cz/fotky/a25.jpga novému majiteli vyhrála svod ve své kategorii, tak bych se divila, kdyby jí nechtěl připustit.http://moje-kone.wz.cz/fotky/svod3.jpgDalší kobylka Sherryhttp://moje-kone.wz.cz/fotky/a24.jpghttp://moje-kone.wz.cz/fotky/a48.jpgbyla také prodána, někam k majitelce další tinkerky, Kam to bylo, nemám ponětí. Znáte ji někdo?

Marta Moravcová

Vloženo 11.1.2008 - 18:20
Ano znám ji i Fanču. Fanča je opravdu krásná a byla na prvním místě na svodu zářila a inspektorum z Holandska se moc líbila. Co se týče druhé kobylky tak ta je u slečny která má ještě jednu tinkerku. Myslím si, že je v dobrých rukách

Lenka Budková

Vloženo 6.7.2008 - 8:47
Prosím o nějaké informace o chovu Irských Tinkeru u nás v ČR. Jako kdo a kde je chová a kolik se tak nějak pohybují ceny Moc všem děkuji
1 2