hřebeček

Jitka V.

Vloženo 3.1.2009 - 12:25
Ahoj, mám 9 měsíčního hřebečka po Le Patron, máma po Grand Step (Grannus), od babičky má Masise. Nevím jestli bych ho měla kastrovat... Byla jsem rozhodnutá že co nejpozději, ale spousta lidí mi říká abych to udělala co nejdřív. Já si nejsem jistá, chtěla bych mu dát šanci aby mohl zůstat hřebcem, znám jich spoustu kteří se chovají slušně... ale nikdy nevíte co vám z toho vyroste.Myslím že by mohl mít šanci do chovu, na požádání pošlu fotku mailem.

Elis drahá

Vloženo 3.1.2009 - 12:33
no k tomu jestli by byl hřebec využitelný k chovu či tak, k tomu osobně nemám moc co řict. Ale dovolím si jen poznámku k té kastraci. Sice lidé řikají, že se dá kastrovat už roční hřebec, u nás takového máme, a zatím se tváři furt tak, no hřibátkovsky- budou mu dva. Takže bych se rozhodovala podle toho, jak chceš "aby kůň vypadal" jestli aby byl drobnejši, spíš klisničkovej(samozřejmě každá klidna není drobná a bez výrazu, ale snad víš jak to myslím:o)) nebo jestli chceš mohutnějšiho koně. já bych v Tvé situaci, pokud máš možnost koně nechat se rozvíjet, předpokládám že je teď buď ještě pod matkou nebo někde s vrstevníky, koně nechala hřebcem, tak spíš odhadneš- třeba ve čtyřech letech, jestli bude vhodný do chovu. Dle méh tak získáš vyrovnanějśi a kompaktnějśi zvíře. Já osobně chovám teď první hřibě, také hřebec. Není čistokrevný, takže plánuji kastraci, ale rozhodla jsem se, že co nejpozději, to pro mě znamená v nejzašším připadě ve dvou a půl letech, ideálně o rok později.

Jitka V.

Vloženo 3.1.2009 - 12:48
Já ho nechci kastrovat brzo, spíš kolem 3-4 let, ale raději bych ho nekastrovala vůbec, spíš by mě zajímalo jestli někdo má hřebce, tak jekej byl když byl mladej a jakej je ted. Jasně že každej kůň je jinej, ale srovnat takhle pár koní, co se z nich vyklubalo a jestli připouštěj tak jestli se hodně změnili po prvnim skočení.

Milan Krejsa

Vloženo 3.1.2009 - 12:55
Doporučuji diskusi na veterině, téma s podobným dotazem - kdy kastrovat.

mismon

Vloženo 3.1.2009 - 13:03
Téma kastrace jako takové se poměrně obšírně rozebírá ve vedlejší diskuzi. Co se týče možnosti uchovnění hřebce, předně si uvědom, že jde o záležitost dosti nákladnou a bez jistého výsledku. Jakou cestou by ses chtěla s koněm ubírat? Uchovnit ho přes korung? Nebo snad 100 denní test? Viděl už hřebce nějaký inspektor chovu? To jsou všechno věci, které je třeba zohlednit. Pokud ho inspektor chovu "předvybere",pak má asi smysl koně nechat hřebcem, pokud k tomu mám podmínky. Protože chov hřebce má mnohá omezení jak pro jeho majitele, tak pro koně samotného, je třeba posoudit, zda mu jsem schopná zajistit kvalitní život i jako hřebci (pod čímž si nepředstavuju, že bude kůň celý den čumět v boxe do zdi a čekat na to, až si jeho majitelka přijde na hodinu povozit zadek). Další věcí je to, jestli ty jsi schopná bez problémů vycházet s hřebcem, když už najdeš stáj, která mu umožní chodit do výběhu a podobně, jestli ti jeho "hřebčí" chování nebude na překážku ve sportu, v kterém se hodláš realizovat, a tak podobně. Mít hřebce je mnohdy chápáno jako rádoby hrdinství mladých slečen, ale většinou tyto romantické představy o krocení a zvládání bujného oře odnáší právě ten kůň.

Šárka Dolanská

Vloženo 3.1.2009 - 13:40
Můžu poprosit o fotku na mejl? Měli jsme také hřebečka po Le Patron, narodil se v květnu, takže o něco mladší než ten tvůj. Už je prodaný, ale pokud vím, tak o kastraci noví majitelé zatím neuvažují. Kdyby nešel k prodeji, tak já osobně bych (pokud by to nevyžadovaly okolnosti) nekastrovala před 3. rokem.

Jitka V.

Vloženo 3.1.2009 - 13:59
když dojde na kastraci tak ne dřív jak ve 3 letech to už jsem rozhodnutá mě spíš zajímá jaké zkušenosti s hřebci mají ostatní. Já je mám zatím dobré, většina které jsem poznala byli opravdoví charakteři.

Alena Adamcova

Vloženo 3.1.2009 - 14:17
Souhlasím s Míšou, zvaž jaké jsou Tvé možnosti ohledně dalšího života s hřebcem. Co se týče toho jaký bude? Vše záleží na výchově. Poznala jsem hřebců už dost a v drtivé většině jejich charakter souvisel s výchovou a jejím zvládnutím ze strany majitele. Pokud nemusíš s rozhodnutím spěchat, tudíž máš ty zmiňované podmínky, klidně počkej a rozhodni se později, podle svého vlastního vědomí a svědomí.

Milan Krejsa

Vloženo 3.1.2009 - 14:24
Já jich jezdil a dělal jen několik desítek, takže posoudit asi nemůžu zcela. Osobně bych kastroval. Co nejdříve. Ale skutečně záleží jaké máte zázemí a jestli vám jde o toho koně, nebo o něco jiného.