horsemanship

Jana Páleníková

Vloženo 28.8.2010 - 16:57
Dobrý den,pořídila jsem si mladého 2 letého koně,plňas a sháním dobrého,zkušeného,klidného a spolehlivého človíčka,který se věnuje leta,má praxi s metodou horsemanship.Sháním někoho nejlépe z Prahy i okolo Prahy.S Bubíkem by jsme někam jeli,ale bohužel s mladým koněm se mi někam daleko cestovat nechce a asi největší zásadou je,abych se to naučila já osobně.Koník je si myslím nezkažený,neobsedlý atd.Prosím pokud by se mě někdo nabídl za samozřejmě finanční poplatky za individuální kurz + cesta,není u mě problém se dohodnout.Opravdu sháním člověka,který tomu rozumí a umí naučit jak koně,tak mě k této metodě.Prosím nabídky mi zašlete na můj e-mail - hedrieta@email.cz Budu moc ráda i za doporučení. Děkuji moc budu vám moc vděčná,když né na meil,tak prosím sem.

veronika nová

Vloženo 28.8.2010 - 19:11
zkuste medailon pana Svatopluka Tomíška

Jana Páleníková

Vloženo 3.9.2010 - 14:09
Děkuji,děkuji,už mám nějaké nabídky na e-mailu,ale nestíhám s vyřizováním.Doufám,že nám to snad k něčemu bude,tlačí mě totiž k tomu kámoška a sama to u koně nedělá,tak možná pak natom budem mnohem líp než ona.Hlavně taky jaké zato budou finance. Jediné co mě natom vždy udivuje,že ty koně opravdu poslouchají jak pejsek,to co udělá nebo řekne člověk,tak ten kůň se automaticky podřídí pánovi/majiteli. Ale je to krása,to se musí nechat.

Vendulka Veselá

Vloženo 3.9.2010 - 16:33
Jestli chces, aby te kun poslouchal jako pejsek, porid si pejska. Nechapu, proc chces na dvouleteho kone aplikovat metody NHS...mas s nim nejaky problem? Pises ze je nezkazeny, neobsedly, tak proc ho nenechas na pastvine v klidu? Veta "doufam ze nam to pak k necemu bude" me zavani tim, ze nevis co vlastne chces. Pokud te k tomu tlaci kamoska a to je cely ten duvod, vyprdni se na to. Vazne. Pokud ti jde o to, aby ses metodu naucila sama tak si zajed na kurz treba k V. Borankovi. Myslim, ze ten je zrovna z tech, kteri dokazou tuto metodu vysvetlit naprosto vyborne. P. Tomisek je zas velmi schopny pokud jde o reseni konkretniho problemu ty vs. kun.

Zuzana Satinská

Vloženo 3.9.2010 - 20:00
Reakce na 1372543: Můžeš mi říct jediný důvod, proč bych nemohla s dvouletým koněm pracovat ze země podle NHS? Sama mám dvouletka a pracuji s ním ze země tímto způsobem a neřekla bych, že mu to je ke škodě, naopak mu to bude ku prospěchu, protože ve 3 nebo 4 letech, kdy ho budu obsedat, bude zvyklý na to, že se kolem něj něco děje, bude vědět, že se nemusí bát projíždějícího auta nebo traktoru nebo vlající plachty. NAvíc ho můžu ze země naučit pobídky k rozejití, couvání, ustupování tlaku a pak bude pro něj ze sedla daleko snáze pochopitelné, co po něm chci.

Lucie Dvořáková

Vloženo 3.9.2010 - 20:15
Reakce na 1372555: Nevím, jak Patricie, ale sdílím stejný názor (mimo toto ho sdílí i již zmiňovaný V. Bořánek, který říká, že koně nechce vidět do doby, kdy mu jsou 3 roky a více - slyšela jsem na vlastní ucho) - aneb dvouletý kůň se má učit ve stádě se svými vrstevníky, jak být koněm. To je to jediné, co by měl umět. Ještě pro rýpaly - ano, zvedat nohy, uvázat se, stát při čištění, nechat se vodit. Ale to je vše.

ondrej2

Vloženo 3.9.2010 - 21:37
Jestli se chceš něco dozvědět ,tak to se tu na nic neptej. A zařiď se jek umíš. :-) http://www.youtube.com/watch?v=ztz28iWzC-E&feature=related

Petra Beránková

Vloženo 3.9.2010 - 21:38
Reakce na 1372561: také jsem to od něj slyšela na vlastní uši. A souhlasím s tím, protože co jsem měla možnost vidět, těch lekcí ze země většinou asi není potřeba moc, kůn se ti ze země respektu, ustupování na tlak, couvat, atd, naučí velice rychle, a asi je hloupost ho s tím prudit rok či dva před obsedáním. Proč opakovat něco, co ten kůn umí, několik let dokola?

Lenka Chocenská

Vloženo 4.9.2010 - 10:55
Já bych s tím taky počkala, alespoň do jara :). Dobrej vztah se svým koněm si můžeš budovat i tím, že s ním sem tam zopakuješ ty základy (viz. nugetky příspěvek) a tím, že s koněm občas prostě jen tak budeš.... U mojí kobule to funguje, chodí za mnou, NHS neděláme, jen s ní občas potrénuju nožky, vyčistím, a sem tam s ní jen tak vegetím ve výběhu - přijde, podšupne zadní nohu a pochrupává, zatímco já si třeba čtu nebo fotím koně, nebo chytám lelky..... (a loudit už přestala :) - viz moje jiný - kapku zoufalý téma)....

Michaela Tomanová

Vloženo 4.9.2010 - 11:29
Též bych počkala, nic se tím nezkazí a raději bych volila občasné procházky na ruce. Z mojí vlastní zkušennosti - kdysi jsem si koupila 1,5 roku starou kobylku, která cca 1 rok NHS dělala a to i tím způsobem, že bývalí majitelé ji ,,používali,, pro učení dětí, dělali kroužky a kurzy a kobylu tím stále prudili. Byla tím neskutečně otrávená. Jakákoli práce ze zemně pak byla mnohem složitější a problematičtější než kdyby nic takového neznala - díky té otrávenosti, přecvičenosti..... Když jsme ji obsedli - to nikdy neznala, tak pod sedlem spolehlivej, hodnej a hlavně neotrávenej koníček - což se o práci ze zemně říct nedalo. Takže já osobně bych s tím také počkala na chvíli před obsednutím. Ale na druhou stranu - každý kůň je jiný a toto je moje jediná a nepřímá zkušennost s rádoby profesionálním NHS.

Lenka Chocenská

Vloženo 4.9.2010 - 11:51
Reakce na 1372586: jj, on v podstatě každý, kdo NHS dělá pořádně, zadavatelce odložit práci doporučí nebo vybere jen to, co odpovídá věku. Možná kůň neumí ani základy a zadavatelka ho to chce naučit (ale to mi nepřijde pravděpodobný, protože jinak by mu bývalí majitelé nebyli ani schopni udělat kopyta). Jinak já do základů počítám i ustoupení na tlak - koně to znaj i ze stáda, takže proč ne. Občas se to hodí, když je potřeba ho odněkud dostat. Samozřejmě - nic složitýho, jen "couvni", "uhni". Jj, každý kůň je jiný, v plňasích se nevyznám, slyšela jsem, že dospívají rychleji (ale netuším, jestli jen fyzicky nebo i psychicky) a obsedají se poměrně brzo.... Třeba někdo jiný bude vědět líp.....

ondrej2

Vloženo 4.9.2010 - 13:56
Mám prosím pár zvědavých dotazů? Nugetka: To ti nepřijde divné, kůň se bude učit ve stádě být koněm? Peetaa: Proč by se kůň učil usupovat na tlak? Nechápu o čem mluvíš? tafrinka: Ty znáš i nějaký jiný než rádoby NHS? Mám na mysli z těch které můžeme vidět po show. Loca4h: Jak jako udělat kopyta? Jako vyčistit? Kováře přece 2-4letýkůň zpravidla vůbec nepotřebuje až ne případy hniloby - to snad i bez kováře. Dík za Vaše odpovědi. Podle mého rozumu, je práce s tak mladými koňmi možná a nedestruktivní jen ve skupině min 2 - 3 koní takového věku. Často se totiž vysvětlováni v samotě, ze země může obrátit v rozepři - zejména s mladším koněm. Skupinka dává koni vyrovnanost, která v útlém věku chybí. + prémiová akademická otázka Na co zvedat koním kopyta?

Lenka Chocenská

Vloženo 4.9.2010 - 16:29
Reakce na 1372594: kopyta - korektury, můj kůň je teda potřebuje.... Ta skupinka má něco do sebe :)

Saša Belkovová

Vloženo 4.9.2010 - 19:59
No já nevím, já mám občas co dělat ze země s jedním koněm, s jedním lanem, s jedním klackem, bičem, carrotstickem - říkejte si tomu jak chcete. Myslím s nadsázkou, ale i tak se do toho lana občas zamotám a občas mi dá dost práce, aby se kůň stoprocentně soustředil na mě, a co si budu nalhávat, já na něj. To bych teda chtěla vidět, jak bych to dělala s 2-3 koňma, nehledě na to, že oni vytvoří stádo, ve kterým jsou v bezpečí, je jim dobře a nějaká práce s člověkěm je jim ukradená. Ze začátku jeden kůň-jeden člověk. Zvlášť, když jsou "oba" na začátku.

Lucie Dvořáková

Vloženo 4.9.2010 - 20:12
Reakce na 1372594: Většina lidí zde zřejmě pochopila, co jsem měla na mysli, proto tedy speciálně pro Ondřeje. Když se narodí kůň, myslíš, že ví, že je koněm a že se tak má chovat?..odpověď, ne neví. jak se má chovat, co dělat a co ne, to pozná ve stádě. První "koňská slova" ho naučí matka. Poté, co už zná a umí si zkouší na vrstevnících, starších členech stáda, později i na lidech. Zjišťuje, kde je jeho místo v hierarchii, kdy má utéct před predátorem a kdy se jen něco za predátora vydává a přitom to vůbec nebezpečné není. Stačí se podívat, co na to vůdce stáda a je jasno. To je to období, kdy se kůň učí být koněm. Ovšem pokud do tohoto období vleze člověk se špagátem a mrkvovkou, může hodně věcí pokazit. Dám příklad - pokud půjde kůň okolo deštníku, než se lekne mrkne na vůdčí klisnu, co ona na to, ta se ani nehne a jde v klidu dál.....info pro hříbě - aha, to nic není. Stejná situace, na druhé straně špagátu člověk. Hříbě hodí ucho, člověk ztuhne v předtuše toho, že se hříbě bude bát - info pro hříbě - bacha, to bude nebezpečné, člověk se taky bojí. Na konci této situace je zděšený mladý kůň, který si myslí, že deštník ho sežere a zoufalý člověk s vykloubenou pravou rukou. Toto je hloupý příklad, znalý člověk půjde bez ztuhnutí, ale je pořád potřeba myslet jako kůň a to mnoho lidí prostě neumí - jasně, jako děti nás maminka učila "lidštinu", ne "konštinu". Z toho pak vznikají ony časné dotazy - proč se můj kůň bojí toho a tamtoho, proč do mě strká, proč proč.....a u některých je prostě na tom začátku někdo, kdo něco zvoral u hříběte. Ne vždy, občas. Proto tazatelce doporučuju švihnout s mrkvovkou ještě na rok do skříně a nic zásadního po tom malém školáčkovi ještě nechtít. Akorát mu poplete hlavu s lidštinou.

ondrej2

Vloženo 4.9.2010 - 20:39
Reakce na 1372603: tak vidíš, že to umíš.

ondrej2

Vloženo 4.9.2010 - 20:42
Reakce na 1372602: tak pak už jedině bez lana a tý hovadiny. bez ohlávky taky.

Nessy

Vloženo 4.9.2010 - 22:04
Nugetka...luxusní vysvětlení,není co dodat...

Nessy

Vloženo 4.9.2010 - 22:12
Ondřej-být tebou,zažádám o zbrojní pas na to co tu radíš/neradíš! "Jak jako udělat kopyta? Jako vyčistit? Kováře přece 2-4letýkůň zpravidla vůbec nepotřebuje až ne případy hniloby - to snad i bez kováře." Evidentně ti není známo ve kterých obdobích věku koně se uzavírají ty které růstové zony nohou,že jsou vrozené vady postoje,které lze korigovat třeba pouze do několika týdnů věku,po té už na jakoukoli korekci pohybový aparát doplácí!!!Ač je mraky kovářů,co tvrdí,že lze a bez následků. Nemluvím o divokém koni,ten nepotřebuje nikdy.

ondrej2

Vloženo 4.9.2010 - 22:24
Reakce na 1372612: Ty se pleteš/nepleteš kam bys neměla. Řeč je o HS a ne o patologických stavech na kopytech. Neni sice vyloučeno že neumíš číst, ale podívat na nadpis by ses snad mohla - HS a nemoci kopyt jsou v psaném textu natolik odlišné, že lze odvodit obsah slov z pouhého počtu slov a způsobu jak jsou napsaná. A opravuji kováře kůň nepotřebuje ani v případě hnilob. Doufám, že se ti to zdá jako vysvětlení dost luxusní a svoje růstové problémy si dořešíš sama. X PAPA PS: Vady v postoji jsou vidět i bez zvedání nohou. Takže zvedat nohy se učit nemusí - ne tedy bezpodmínečně. Navíc řada koní se to nemusí ani učit. + řeč je o dvouletém, vada postoje není v dotazu žadatelky zmíněna. Ty zbrojní pas ani mít nemůžeš protože by ti ho s takovou slabozrakostí nikdo nevydal. Může to být také tím, že si ve sklepě tajně pálíš a pak špatně vidíš.

Lenka Chocenská

Vloženo 5.9.2010 - 6:52
Kopyta : moje kobyla žádnou vadu postoje nemá, ale jednou za čas potřebuje korigovat délku kopyt, oštípat kleštěmi, zabrousit rašplí - jinak by za chvilku vypadala jako Pavel Ploc.... (samzřejmě že nekovem). Vy někdo znáte mládě, které to do čtyř let nepotřebovalo?

Nessy

Vloženo 5.9.2010 - 7:34
Onřej-vidím sice dobře,dokonce chápu název tématu...pokud sis v životě nevšiml,řeč teče a od témat se odbočí(jednak),druhak jsem reagovala až na psané. Pokud nemá majitel hříběte přirozené podmínky pro vývoj dokonce i zdravého kopyta,korektury je provádět nutné,protože naopak k vadám dochází, růstem rohoviny a nevhodným podkladem vznikají vadné postoje (např na trvale měkkém podkladu vzniká velmi snadno překlubák,lyže,ploutve a pod. kopyto svým tvarem pak v prvním růstovým období může ovlivnit i úhly nožek).A k úpravě je zvedání kopyt nutné a není zrovna vhodné to učit koně když už je tam kovář,nebo kopytář. Takže základ- uvázání,zvedání nohou,nechat si sáhnout kdekoli(pro případ úrazu a následného ošetřování např.) a vedení na špagátě z bodu A d o B,ideálně nastupování na přepravník(odvoz při prodeji,nebo klinika,svod).Ostatní až těsně před obsedáním.

Katka Lipinská

Vloženo 5.9.2010 - 7:39
sasetka: To bych teda chtěla vidět, jak bych to dělala s 2-3 koňma, nehledě na to, že oni vytvoří stádo, ve kterým jsou v bezpečí, je jim dobře a nějaká práce s člověkěm je jim ukradená. Ze začátku jeden kůň-jeden člověk. Zvlášť, když jsou "oba" na začátku.
Ocenění hodná upřímnost!

Saša Belkovová

Vloženo 5.9.2010 - 11:46
Reakce na 1372621: Děkuju :)

Lenka Chocenská

Vloženo 5.9.2010 - 19:43
Reakce na 1372620: Co jsou "přirozené podmínky pro vývoj dokonce i zdravého kopyta"? Moje mímo (1,5r.) zkracovat potřebuje.... Je stále venku (víceméně na měkkém). Myslíš, že u domestikoveného koně lze zajistit, aby zkracovat nepotřeboval? Dovedu si představit u divokých koní někde v Americe, kde plzají po kamenech, ale v našich podmínkách? Nerýpu, ptám se a zajímá mě odpověď od lidí, co mláďata mají.... Od kdy kopyta pravidelně zkracujete?

Lenka Chocenská

Vloženo 5.9.2010 - 19:49
Proč jsem zmínila ta "KOPYTA". Protože každý kůň, co se pohybuje na měkkým prostě korektury podle mě potřebuje, abych mohla nechat udělat kopyta, musím umět koně dovést, podržet, zvednout nohy..... Proto ta moje poznámka ve smyslu: "Kůň asi základy umí, jinak by mu nebyli schopni ani udělat kopyta."

veronika sixtova

Vloženo 5.9.2010 - 20:02
Reakce na 1372655: Hříbata, která se nám narodí bez vad v postoji (tam je třeba zvážit a určit dobu první úpravy dle potřeby), se poprvé lehce seznámí s korekturou na cca 3. - 4. měsíci věku (tady stačí jen lehounké odštípnutí a zarašplování). Poté už intervaly dle potřeby, pokud je vše OK, upravuje se mu kopyto cca třikrát do roka. Nohy nezvedám, hříbata se je naučí sama dávat při těchto korekturách, většinou už ve druhém roce drží jako staří mazáci - zastávám Vaňhovo heslo "radši třikrát do roka dobře než stokrát blbě" (řeč je o zvedání nohou) a zatím se nám toto heslo v praxi osvědčuje.

Nessy

Vloženo 5.9.2010 - 20:14
Reakce na 1372655: Rozmanitý terén a potřeba hoodně nachodit za potravou a rozmanitý výběr pastvy...tady u nás pro většinu nereálné. Jinak samozřejmě i u divokých koní nejsou ideální postoje a taky počasí není vždy ideální(suchá,či mokrá léta),nicméně tam přežije nejsilnější a slabšhoí sežere predátor jakmile má problém stíhat stádo(přirozená selekce). Konzultace a případné úpravy ve 4řech týdnech(3měsíce jsou už pozdě,tam jsou už uzavřené první růstové zony).

veronika sixtova

Vloženo 5.9.2010 - 21:29
Pokud má hříbě korektní postoj, dobře utvářené kopyto, opotřebovává kopýtka správně, nevidím důvod konzultací a úprav v měsíci věku.

ondrej2

Vloženo 5.9.2010 - 22:08
Nessy to máš pravdu, bohužel. Většinová praxe hovoří ve prospěch tvých příspěvků. Každý kdo to chce dělat, ale musí brát v striktně v úvahu potřeby koně. Dostatkem pastvy počínaje, přes optimální podklad až po vážné sebezapření a změnu životního stylu, pakliže chce s koněm vycházet. Člověčí vlastnosti a přístupy se koňovi moc do krámu nehodí - co se dá dělat, ale litovat se proto nebo se vůči zvířeti chovat arogantně jen proto že se mnou nespí v ložnici???.... snad si tu ložnici přesunu do stáje. Ne proto, že sem prase, ale proto, že mě tam potřebuje přítel. Z toho důvodu je mi právě trochu přes posuzovat to jako Ty...jo lidi sou pitomci, ale ne samozřejmě každej koho potkám. Tak jak doplňuješ: suchá, teplá pastva s dostatkem (ne přebytkem)porostu, pískoviště, sem tam skalka, lokálně vodní nádrž i na koupání a ráchání - pokud možno přírodního rázu, keře (proti průvanu, osvětčil se mi dolík 20-30m2 zvolna klesající na rovné dno), ohrada - proti lezení ostatních pokud možno z klád, nebo kombi s el. ale tak aby bylo všem jasné že je to překážka. Samo jednoduchý přístřešek se štěrkovým nebo pískovým podkladem. Možnost pitné vody - když to nejde z nádrže. ( solný liz a pozbírané exkrementy výhodou ). Stromů po málu, v závislosti na rozloze ohrady od 2ha víš ideálně. Dobře obslužná a uzamykatelná vrata. Nereálné nikoli, jen obtížné a omezené.
1 2