Hniloba kopyt

veronika zolmanova

Vloženo 21.9.2005 - 15:23
ahoj mam dotaz ohledne zapozdreneho zanetu v kopyte.kobylka si neco zarazila do nohy(ostry kaminek)a zacala kulhat po navsteve veterinare sme se dozvedeli o zanetu.vet ji nohu osetril a rekl nam ze ji mame nohu vazat.ze zhruba za 3 dny bude vse v poradku.ja se tedy chci zeptat jak dlouho kopyto zavazovat(ma v nem po zakroku dirku aby hnis mohl ven)bojime se aby se ji tam neco nedostalo a nebo to kopyto nezacalo hnit poradte prosim moc info o tom nemame.dekuji

Romana Vochozková

Vloženo 21.9.2005 - 16:56
Pokud vet řekl,že za tři dny bude v pořádku,vázala bych to ty tři dny.Nebo mu zavolejte.Těžko takhle radit na dálku...

Kristina Edelmannova

Vloženo 21.9.2005 - 20:12
zkus se podívat do starších diskusí. a taky zkus v lékárně koupit Ichtoxyl(černá mast) ten namaž do místa zabodnutého kamínku, přilož igelit omotej nějakým hadrem nebo něčím co z kopýtka nesundá tak aby nesetřela i tu černou mast po asi třech dnech by se měl hnis provalit. mě to pomáhalo i na takové zapouzdřené vředy na těle, ty moje byly ale způsobené stafilokokovým bacilem a sníženou imunitou. když sem je mazala černou mastí dokonale a rychle vyhnisaly. mamka vždycky řiká "černá mast, ta vytáhne i tchýni z hrobu !" hodně štěstí

Romana Vochozková

Vloženo 21.9.2005 - 20:46
Ale ona psala,že již to kopyto má otevřené,teda jestli se nepletu.. .Tak ten zapařovák se mě nezdá už na místě.

Kristina Edelmannova

Vloženo 21.9.2005 - 22:25
ten Ichtoxyl de dát i pokud je to otevřené. napomůže to vyhnisání. možná by bylo dobré zkusit to zmáčknou pokud to jde, tím se ten hnis více uvolní. jestli tam tu černou mast dáš a je to tedy otevřené tak to jen překryj kouskem igelitu a popřípadě zacpi kouskem obvazu aby se to nesetřelo.

Helena Smutná

Vloženo 22.9.2005 - 1:01
No to kopyto už hnije, resp. je v něm zánět, v tom bych problém neviděla, to léčíte. Jak holky píšou; poslechni veta a tady jsou taky dobré rady. Jen bych upřesnila - kdybys hledala podle názvu - tohle není hniloba kopyt, ale zánět v kopytě, to jsou odlišné nemoci.

Romana Vochozková

Vloženo 22.9.2005 - 6:30
Raději bych použila chlumák...

Jana Třebáková

Vloženo 14.2.2007 - 18:53
Ahoj, zadávala jsem tento dotaz i na veterinární fórum, takže se omlouvám, pokud to někomu bude dělat problémy. Potřebovala bych znát Váš názor - je možné, že hniloba střelky (podotýkám, že je to dost hluboko a kůň docela hodně reaguje) může způsobit kulhání. Děkuji za Vaše názory.

Nessy

Vloženo 14.2.2007 - 18:59
Ano,může.

Jana Třebáková

Vloženo 14.2.2007 - 19:10
Dík :-)

Petra Pechová

Vloženo 14.2.2007 - 20:30
ano,podla mna to urciet moze ovliplnit,pretoze ked je to kopyto napadnute a je citlive na dotyk,tak vlastne aj dotyk zo zemov je bolestivy:(

Jana Třebáková

Vloženo 14.2.2007 - 20:54
Asi ano, možná můj dotaz zní trochu stupidně, ale co jsem se zatím s hnilobou setkala, tak se to vždy dehtem nějak spravilo a koně nikdy nekulhali, tentokrát to už trvá opravdu dlouho, navíc povrch kopyta je suchý a vypadá v pořádku, ale ve střelce je rýha a tam je ta hniloba jakoby uvnitř a ani dehet nepomáhá, dnes začl koník kulhat, tak proto přemýšlím, jestli to může být z toho. Ale asi je to pravděpodobné. Ještě jednou děkuji za odpovědi.

Milena Palová

Vloženo 14.2.2007 - 23:51
Místo dehtu bych být tebou skusila modrou skalici (již se tu o ní na foru doskutovalo dost a dost), nedávno jsme ve stáji měli koníka, který měl také hnilobu ve střelce a kulhal-ošetřovali jsme to modrou skalicí a koník je už téměř OK. Přeju hodně štěstí a ať se ti koník uzdraví.

Vlad Hac

Vloženo 14.2.2007 - 23:54
S modrou skalicí mám jen nejlepší zkušenosti. "Nasypala" jsem koníkovi trošku na střelku, kam jenom to šlo, aby jí to pokrylo celou a "zacpala" jí kopyťákem. Pak jsem do kopyta nacpala vatu, též zacpala kopyťákem a natáhlafusekli, aby to nespalo :D No, koník sice nešel asi 3 dny do výběhu, ale kopyta se senzačně zlepšila. Vždy jsem to druhý den na ježdění sundala a udělala nově (vč. nových ponožek :D) a třetí den už jsem mu to po ježdění dávat nemusela ;)

Michaela Tomanová

Vloženo 15.2.2007 - 8:11
Také se nám to stalo. Moje kobylka první rok co jsem si ji koupila, tak na hnilobu strašně moc trpěla, nejlepší byl chlumák, ale jednou už jí dostala tak silnou, že jí to ,,rozežralo celou střelku,, zavolala jsem veta, ten mi předepdal nějakej červenej sprej(nevím jak se to jmenuje, ale dává se to i kravám na paznehty), aby se to vysušilo a střelka se obnovila, kobyla vůbec nesměla měsíc do mokra - docela záhul, do 2 měsíců jí střelka dorostla a od té doby - skoro 2 roky máme úplný pokoj. Podotýká, že kobylka střašně kulhala a vypadalo to docela hnusně, už jsem tenkrát nevěděla co s ní a to byla takřka ve sterilním prostředí. Teď mi celé odpoledne stojí v tom letošním šíleným blátě a máme pokoj.

Martina Paráčková

Vloženo 15.2.2007 - 9:05
Ahoj,jestliže je hnilado "jakoby uvnitř" a koník kulhá, rychle zabvolej veta! Ten ten to vyřízne, dostane se až k hnilobě a pak ji může vyléčit. Našemu jednomu koni ve stáji se to stalo. Paní ho dovezla s dlouhodobou hnilobou. V jeho minulé stáji na to asi nepřišli nebo co. Léčilo se to dehtem, ale to nepomohlo, Zavolal se vet, řízl do toho vyvalila se krev a koníkovy se ulevilo. Ale na chvíli. Vet tam pak jezdil měsíc každý den, každý den to leptal a zavazoval, nesměl chodit da mokra špíny, jen pravádět. Teď už je znovu okutý na podkovu s podložkou. Ještě kulhá, ale už je to lepší. Dost si chudák vytrpěl.

Jitka Jiříková

Vloženo 15.2.2007 - 9:12
Modrou skalici bych nedávala.Je to jed a pokud jde hniloba do živého , tak se může skalice dostat do krevního oběhu a to by nikdy neměla. Hluboko ve střelce vidíte prd, v jakém stavu ta hniloba je. Měla jsem kdysi na starost kobylu s hnilobou ve čtyřech kopytech a hlubokou. Chce to pravidelně čistit kopyta a do oné hluboké spáry opatrně háčkem na kopyta zatlačit kousky vaty namočené v Lotagenu nebo Betadine.Je to silná desinfekce, ale pokud se dostane k živému tak neublíží. Koncentrace přípravků je silnější než na klasickou desinfekci ran. Tyto kousky vaty s desifekcí upěchuji suchými a pak koně vyrazím ven.Střelku nijak moc neořezávat. Maximálně trochu otevřít, ale nechat v kontaktu s terénem. Střel, který je stlačován došlapem na terén (byť by to byl bahnitý výběh- je to lepší než nic) se více prokrvuje a tím se v něm zvýší látková výměna a urychlí proces uzdravování. Největším problémem bývají atrofované prohnilé střely, které už ztratily svou funkci a nejsou stimulovány k růstu a jen zahnívají.Každý den, jeli možnost i víckrát denně kontroluji zda "ucpávka" nevypadla a jednou denně ji vyměním.Mámli možnost ,mohu před nastrkáním Lotagenové ucpávky vystříkat místo Kubatolem či jiným přípravkem na hnilobu kopyt. Je to běh na dlouhou trať. Já kobylce vyléčila za půl roku tři nohy ze čtyř a ve čtvrté už byla jen lehká forma, která by další léčbou (odešla jsem od toho koně) byla úplně zlikvidována též. Takže denně čistit kopyta a vyměňovat desinfekční vatu a nechat koně co nejvíce chodit,klidně v bahně- denně kopyto vyčistíte a k postiženému místu se přes vatu nedostane. Navíc jako výplň kopyta slouží jako stimulační povrch, který určitým tlakem působí na kopyto a nutí ho tedy adekvátně reagovat.

sarka trubacova

Vloženo 15.2.2007 - 15:02
Ahoj,můj koník si odrazil střel venku při vycházce a začla mu odhnívat, ořezávání a vypalování při kování nepomhlo, ale pak jsem od kováře dostala tip na tinkturu TRUSH BUSTER, kterou jsem to ob den prolívala a za měsíc jsme měli vyléčeno. K dostání na dobírku u paní Evy Rydelové, tel. 603213431 asi za 450,- Kč.Ahoj Šárka

Rosta Náborský

Vloženo 15.2.2007 - 16:57
také jsem používal něco podobného a jsem spokojen. Jmenuje se to THRUSH XX a je to od Farnamu za cca 500kč. www.farnam.cz je kontakt.

Martina Paráčková

Vloženo 15.2.2007 - 22:55
Já bych s tím raději nic nedělala. Jestli je to schovany, tak žádný prolívání nepomůže. Počkej na veta. Neotíkají mu i klouby na nohách?

mismon

Vloženo 16.2.2007 - 10:07
Pokud je to fialová vodička od Mustadu, dá se se hnat i v Praze v Equiservisu. Jinak s hnilobou ve střelce mám tu zkušenost, že jsme do té díry zarejpávali napuštěnou vatu, která tam zůstálvala třeba do druhého dne.

sarka trubacova

Vloženo 16.2.2007 - 13:03
Ahoj, ano, je je to fialová vodička na bázi lihu, fialky a skalice, voní jako iron a je v plastové lahvičce s uzávěrem trošku podobným stříkačce, takže se roztok dá vstříknout i do prasklin a těžce přístupných míst. Můj koník na to nijak zvlášť nereagoval, takže to asi ani moc neštípe a nepálí. Šárka