drezurní sedlo

Zuzana Francová

Vloženo 4.5.2008 - 9:23
Dobrý den,otázka pro ty, co mají kratší nohy, resp. kratší stehení kost. Jaké používáte drezurní sedlo? Děkuji za odpověď.

mismon

Vloženo 4.5.2008 - 13:22
Dají se objednat varianty s kratší bočnicí, ale aby sedlo člověku opravdu sedlo, musí být zachovány jisté poměry, což třeba Kentaur moc neumí, v momentě, kdy se má dávat jiná délka bočnice k posedlí. Sedlo se zkrácenou bočnicí se dá objednat, viděla jsem Diamanta s XS bočnicí a stejně tak Passier s kratší bočnicí. Ovšem cena je holt trošku výš.

Eva Hlaváčková

Vloženo 4.5.2008 - 19:59
Já mám Diamanta se zkrácenou bočnicí. V podstatě jsem vůbec nepochopila proč se u drezurních sedel dělají tak moc dlouhé bočnice, když akorát omezuje citlivost na holeně. Ten můj Diamant vypadá jako dětské sedlo :o). Diamanta jsem už viděla s hodně dlouhou bočnicí, kratší bočnicí a velmi krátkou bočnicí který, mám já.

Dominika Švehlová

Vloženo 4.5.2008 - 20:16
No řekla bych, že proto, že do okraje kratší bočnice se bude zachycovat vršek jezdecké boty....

Zuzana Francová

Vloženo 4.5.2008 - 22:05
seděla jsem v kentaur elektře a musím říct, že se mi v něm sedělo velmi dobře,posedlí mě drželo na spravném místě a kolenní opěrky taky, jedinou nevýhodou byla příliš dlouhá bočnice, tudíž kontakt s koněm nic moc.

Zuzana Francová

Vloženo 4.5.2008 - 22:07
To se mi právě stalo u několika sedel, tak uvažuji o tom, zda není výhodnější mít bočnici o trochu delší, než přesně na mou nohu (což stejně asi neseženu)Ještě jeden menší dotaz jak přesně zjistím velikost posedlí, které by mi mělo padnout, normálně jezdím v 17,5, ale občas mám pocit, že v tom moc lítam.Dá se to někde zjisti, nebo existují nějaké tabulky, třeba jako na oblečení, :-)

mismon

Vloženo 4.5.2008 - 22:10
Ano, Elektra je fajn, sama ji mám. Mám 172cm a opěrka u 17 posedlí je optimální, ovšem 17,5 už je mi děsně dlouhá. Takže po krátkonohé asi nic moc.

mismon

Vloženo 4.5.2008 - 22:15
No tak pokud se ti zachytává bota o okraj bočnice, tak je na drezurní sedlo rozhodně bočnice krátká.

Zuzana Francová

Vloženo 4.5.2008 - 23:05
Ne to se mi nestává v drezúrním sedle, ale ve skočce, když občas jedu bez třmenů,nebo i v senece, když si prodloužím třmeny. jinak ty nohy mám opravdu dost krátké, celkovou výšku mám jen 163 cm. Ještě jsem opravdu neseděla v drezúrce, kde by mi nebyly dlouhé bočnice.

Eva Hlaváčková

Vloženo 5.5.2008 - 7:45
Tak to se mi nestalo u té zkrácené ani jednou. Bočnice je sice kratší, ale jde 10 cm pod okraj jezdecké boty, tak není ani možné, aby se boza o okraj zachytila.

Dominika Švehlová

Vloženo 5.5.2008 - 8:54
No já koukám na fotky a dala bych své KT Artemis maximálně 5 čísel míň a kdysi jak jsem měla W Isabell, tak ani ťuka :-)) Asi bude záležet i na délce nohou :-) Vysoké holiny Petrie by to možná zvládly, ale třeba termoboty už ne :-)

Vendulka Veselá

Vloženo 5.5.2008 - 12:46
Taky se mi zda ze bude prilis kratka...ac nemam vysoky kozeny boty ale chapsy a perka nebo gumaky, popr. termoboty (tedy nic z toho az uplne pod koleno ala vysoke kozene boty) tak se mi bocnice nezachyti o botu ani nahodou.

Andrea Vaňková

Vloženo 5.5.2008 - 15:00
A zkoušela si i Medeu od KT?? Já mám necelých 160 cm, seděla jsem v ní sice párkrát, ale co si pamatuju, jezdilo se mi v ní skvěle.

Ivana Strasmajerová

Vloženo 6.1.2011 - 10:40
Dobrý den, chtěla bych si koupit drezúrní sedlo. Jsem menší postavy, jezdím 4-5x týdně. Nejsem žádný profík, začátečník už také ne. Hledám sedlo, které mě podrží v korektním sedu se zachováním vhodného těžiště a bude pohodlné koníkovi. Koník nemá moc výrazný kohoutek, má kratší rovná záda a je to trochu malý cvalda. Co se týče ceny, to je otázka. Zaručí sedla známých zahraničních značek kvalitu? Je lepší koupit ojeté špičkové sedlo nebo sedlo střední třídy nové? Bude vysezené sedlo pro jezdce pohodlnější? Opravdu ocením vaše názory, moc bych si přála, aby se mi s koníkem dobře pracovalo. Díky

Svatava Punčochářová

Vloženo 7.1.2011 - 19:12
Istro, koukam ze nikdo neodpovedel, tak jen obecne - koupe starsiho spickoveho muze byt dobra volba, sedla z druhe ruky jsou casto prijemne cenove dostupna, navic uz je v teto kategorii v dnesni dobe znacny vyber. Pozor na kostru, praskla nebo pokrivena mnoho radosti koni ani tobe neprinese. A jinak - toto tema se v diskuzi probihalo opakovane a velmi vycerpavajicim zpusobem, takze doporucim tve pozornosti vyhledavac:)

Ivana Strasmajerová

Vloženo 7.1.2011 - 21:01
Reakce na 1387292: Já jsem si řadu příspěvků o drezúrních sedlech přečetla, ale moc moudrá z toho nejsem. Každý obvykle obhajuje své oblíbené, v kterém se cítí dobře a koníkovi je pohodlné a haní to, co mu nevyhovovalo, přestože pro jiného vhodné být může.Vzhledem k tomu, že jsem drezúrní sedlo nikdy neměla, by se mi hodily takové ty obecné rady, pro jakou postavu, styl ježdění, jezdeckou úroveň, pohodlí, kvalita a praktičnost, vhodnost a komfort použitých materiálů pro koně i jezdce, délka bočnice, tvar a hloubka posedlí, ohled na mechaniku pohybu koně, tvar trupu koně... To, co jsem si přečetla v recenzích, i zahraničních, mě stále navádí na sedla vyšší kategorie i ceny (někdy jako ojeté auto :-)), ale je mi jasné, že ten komfort a radost z jezdecké hodiny za to stojí. Proto jsem se začala rozhlížet po sedlech použitých. Tam je trochu problém, že jsou z celé ČR a možnost vyzkoušení poněkud komplikovaná a to nemluvím o tom, co tomu řekne moje kobylka. Já vím, že už toho tady bylo o (nejen) drezúrních sedlech naplkáno hodně a lidi nebaví se stále opakovat.

Kochankova Marina

Vloženo 10.1.2011 - 13:59
Nabízíme drezurní sedla značky Germida www.germida.cz. Možnost vyzkoušení a pasování sedel na míru.

Dominika Švehlová

Vloženo 10.1.2011 - 14:17
Reakce na 1387331: Já léta jezdila ve skokových sedlech a podle toho mám i sed - drezurnímu ideálu se nikdy nepřiblížím. Když jsem přesedlala na drezurní sedla, zjistila jsem ´, že mi vyhovuje následující: - trochu delší posedlí, rozhodně ale plošší s nižší zadní rozsochou (člověk není nucen do jednoho sedu, který mu není moc pohodlný či dokonce pro něho fyzicky nemožný) - ne úplně kolmé bočnice (díky tomu lze i zkrátit třmeny, ne je mít dlouhé jak pro prkenné nohy) - ne moc velké kolenní opěrky (dtto) Další vlastnosti podle potřeb koně (komora, sklon a prohnutí polštářů, jejich vzdálenost od sebe, výška komory, vykrojenost apod.). Mým požadavkům vyhovovaly starší typy drezurních sedel, velmi dobře se mi sedí ve starém typu Kentaur Artemis (nový typ jsem nezkoušela, možná je taky OK, ale vypadá už mnohem hlubší a vyposltrovanější, než ten starý typ.) Mám dobré reference na K Kasiopeu (je to drezurní univerzál, ne speciál)...

Ivana Strasmajerová

Vloženo 10.1.2011 - 19:27
Reakce na 1387669: Tak tyhle rady se mi hodí. Zvláště o kolmých bočnicích, právě taková sedla se mi líbí, ale nenapadlo mě, že nejsem schopná jezdit s úplně rovnýma nohama (spíš naopak). Domnívala jsem se, že je to kvůli volnosti koňské lopatky. Kentaur Artemis se mi líbí také, ale kamarádka mi říkala, že má hodně dlouhé bočnice, nicméně na stránkách Kentauru je u všech drezúrních sedel délka bočnic stejná. K těm kolenním opěrkám, nevím, asi nejsem zatím tak perfektně vybalancovaný jezdec, abych nepotřebovala žádnou oporu. Zadní rozsochy bývají u všech drezúrních sedel dost vysoké, nevím proč. Některá sedla jsou velmi krásná, řemeslné skvosty.

Andrea M.

Vloženo 11.1.2011 - 11:09
Doporučuji sedlo na míru od Marka Zbořila, mám od něj na míru skokové i drezurní a jsem naprosto spokojená. Napasuje jak na jezdce, tak na koně a po dobu než sedlo ušije, půjčí jiné, aby jste měla v čem jezdit. Jsem menšího vzrůstu a ostatní drezurní sedla mi byly dlouhé - dlouhé bočnice, Pan Zbořil mi ho ušil přesně na míru, sedí se mi pohodlně a kobylka vypadá také spokojeně :-) Viz foto.

Ivana Strasmajerová

Vloženo 11.1.2011 - 13:16
Reakce na 1387796: Děkuji. To je báječné doporučení. Nevěděla jsem, že se dá sedlo na míru pořídit i za docela rozumnou cenu. Nyní mám zcela nové sedlo za podobnou cenu a nesedí mi, ale jezdit má zatím v čem. Sluší Vám to tam s kobylkou. Mějte se dobře. Ivana

Carava

Vloženo 11.1.2011 - 14:15
Reakce na 1387796: Andreo můžu se zeptat, na kolik takové sedlo na míru vyjde???

Carava

Vloženo 11.1.2011 - 14:30
Storno, už jsem to našla na stránkách

thesun

Vloženo 1.4.2011 - 21:23
ráda bych se zeptala těch, kteří mají zkušenosti s drezurními sedly. Zvažovala jsem původně koupi sedla univerzálního, nakonec se začínám přiklánět k drezurnímu sedlu a jsem ráda, že jsem nic neuspěchala... Sedlo pravděpodobně bazarové do max 16K zvažuji: Euroriding Diamant, Passier, Kentaur Elektra ráda bych nějaké kontaktní sedlo, ve kterém se dobře a korektně sedí... (mám 175cm/66kg tj nohy dlouhý až na zem :-)) Díky za tipy. BTW - starou diskuzi jsem procházela, ale řešily se v ní jen kentauři a wintec...

Kallisto

Vloženo 2.4.2011 - 9:22
Tak já začnu. Minulý týden jsem si koupila své první drezurní sedlo. Nejsem sice jezdec začátečník, ale trošku koordinovaně jezdím asi dva roky. Do té doby jsem seděla pouze asi pětkrát v Elektře. Můj dojem teda nic moc, seděla jsem tam zapasovaná, vadily mi velké kolenní opěrky, cpaly mi nohu moc dozadu, ale to asi tím, že já mám kratší nohy, seděla jsem jaksi nad koněm. Tak jsem po lustrování internetu koupila starší sedlo. Po vyzkoušení na koni si myslím, že mu sedí. Sedl si do něj přítel, jezdí už dlouho, zarytý parkurák, který drezuru bere moc nemusí :-) (prosím brát s nadhledem). Sedlo mi okamžitě schválil, řekl že to budu mít těžký, páč je to teda drezurní speciál a kontaktní sedlo. Po chvilce povídal to, co tady už řekli někteří, že má dojem, jako by seděl na holém koni. Sedlo schválil všema deseti. Můj první dojem ze sedla byl ten, že sedlo je oproti Naxosovi, ve kterém jsem jezdila, tvrdé, tvrdé jsou i kolenní opěrky. Ale, opět, po chvilce mě sedlo usadilo jak mělo a když jsem naklusala pracovní klus, ten tam byl můj zlozvyk z předklánění a okamžitě podvědomě jsem si sedla na prdel :-) Nejlépe se mi v něm jezdí úplně bez třmenů, ale to je dáno tím, že jsem si nedávno zlomila kotník a tak mám s tou jednou nohou ještě problém ve třmenech. Zatím jsem v něm seděla asi třikrát a už teď jsem do něj zamilovaná, a doufám, že se v něm něco naučím :-)) No a konečně, ano, název sedla, Passier Grand Gilbert. Stál mě sice jako nový Kentaur, ale nelituju. Jako alternativu, kdyby toto sedlo z inzerce nepasovalo, jsem uvažovala nad Passierem PSL, který je v momentálně v inzerci, Isabelou a ER Diamantem.

Michaela Pavlíková

Vloženo 2.4.2011 - 10:22
Ja sa tiež pridám so skúsenosťou. Moji favoriti boli úplne rovnakí Passier, Elektra a Diamant. Ja mam teda iba 165 centimentrov, takze kratke nozicky. Skusala som Passiera, starsiu znacku, nebol to GG, ale prave model PSL z inzercie. Musim povedat, ze som do neho isla s obrovskym nadsenim, po passierovi velmi tuzim, tesila som sa, ze som ho nasla za relativne dobru cenu. Koni ako tak padlo (ale nie uplne dokonale), ale ked som si do neho sadla, tak som okamzite vedela, ze to nie je pre mna :(( Nemalo skoro ziadne opierky (ale vazne ziadne), a kedze moj drezurny sed zatial nie je nic moc, tak mi kolena ujizdeli pred bocnicu, hadzalo mi to holen dopredu, ziadna opora sedu - proste sme si nepadli do oka. Mozno po 5 rokoch intenzivneho drezurneho treningu by to bola ina pesnicka. Videl ma v tom jazdit aj moj trener a napriek tomu, ze vyrazne preferuje sedla s malymi opierkami, tak naznacil, ze toto nee... Takze passier vraciam, napriek tomu zostava mojim tajnym snom. Potom som skusala uz zmienenu Elektru, a napriek tomu, ze som k tomuto sedlu pristupovala velmi skepticky (z tych burtov som mala vylozene hruzu), tak ma velmi prijemne prekvapila - napriek burtom je bocnica velmi prostupna a holen nebola nijak obmedzovana, pokial som sedela ako sediet mam (trojuholnik stydke kosti - sedacia kost), tak to bolo prima svezeni. Sedlo skusala i kamoska, co ma so sedom este trosku problem (sedi moc na zadku a malo na predku) a stazovala si, ze ju to hadze dopredu, pracovny cval teda mala problem usediet - ale zase, to je zalezitost sedu, ktora sa spravi spravnym treningom. Ja som bola nadsena, hlavne sadlo aj koni, co je pre mna dolezite. Tretou volbou, ktoru budem skusat tento utorok, je ER Diamant. U toho ma desi dlha bocnica (kedze je z druhej ruky, tak nemam moznost vyberat) a uzavreta komora, takze neviem, neviem, ale chcem ho skusit. Tolko moja skusenost. Ten GG musi byt teda uplne ina pesnicka, dufam ze sa k nemu jedneho dna dopracujem. PSL za mna nie, to je fakt sedlo, ktore nepodrzi vobec v nicom :))

mismon

Vloženo 2.4.2011 - 18:48
Reakce na 1400208: No až budeš někdy v Praze, ozvi se a můžu tě nechat sednout, abys věděla, jestli po něm dál toužit;-)

Eva Fišerová

Vloženo 3.4.2011 - 11:13
Po ježdění v holandském sedle, nové elektře a diamantu...jasná volba. Diamant. holandské sedlo mě házelo dopředu, elektra byla katastrofální celá...připadala jsem si jako v křesle a všude jen samé vycpávky a polštáře. No a dimant ..velmi kontaktní placička, která tě neomezuje. elektru i diamanta jsem měla na koních různého typu ( čt bez chodů, frís, šicí stroje, kůň s chody těžko useditelnými) a elektra mi nepásla ani na jednom. Diamant byl perfektní na všech. Mám dlouhé nohy..hlavně stehenní kost.takže jsem měla trochu problém s jinými sedly. Diamanty dělají i s extra prodlouženou bočnicí pro dlouhonohé jezdce, takže paráda. Ale každý má rád něco jiného. Znám jezdce co nedají na elektru dopustit.

mismon

Vloženo 3.4.2011 - 11:40
Reakce na 1400322: No ale třeba proti Passieru je Diamant z kategorie těch nacpanějších méně kontaktních (ne proti Elektře samozřejmě).

Eva Fišerová

Vloženo 3.4.2011 - 12:06
Reakce na 1400324: OT: Mismon já opravdu nemám povahu a ani čas se tady hádat o nuancích tvých názorů.Já napíšu kontaktní, ty napíšeš méně kontaktní, jinde zase napíšu zkušený jezdec, a ty na to napíšeš zkušenější jezdec. A to je pořád dokola. Máš potřebu pořád slovíčkařit a být za tu nej. Ale já ti to neberu! Všichni už dávno vědí, že si velmi, velmi zkušená a znalá snad všeho, co se koní týče a všichni si toho tady váží. Raději už od teď budu na eqh jen tiše číst a veškeré psaní a porady nechám na tobě. Na žabomyší válku nemám ani čas a ani povahu... Měj se hezky a at se ti s valachem daří tak dobře, jak si dobrá na eqh..
1 2 3 4